Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
moican said:
το λάδι το βρισκεις και 28 ευρω!
αυτό το ξέρω αλλά μέσα στην αντιπροσωπεία δεν το βρίσκεις,εγώ λέω για την αντιπροσωπεία
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Eιναι γνωστο οτι στα ανταλλακτικα ο καθενας χρεωνει οτι θελει(εχουν ορια στην τιμη που πουλανε και παιζουν πανω κατω) και στην εργασια οσο θελει.Οταν πας σε εξουσιοδοτημενο-εξειδικευμενο χρεωνουν τα παντα που θα κανουν, μπαινει και το φ.π.α και μετα καλα κρασια.
Τα λαδια εχουν 35,το φιλτρο 8(περιπου με 1€ πανω κατω)εγω τα παιρνω 25 και 5 αντιστοιχα και σε μια σελιδα που εχω βαλει τα εχει 28 και 5,5.Συμπερασμα,ο καθενας πουλαει οσο θελει αλλα ολοι εχουν το κερδος τους.Ολοι μπορουν να ριξουν την τιμη γιατι εχουν μεγαλα περιθωρια αλλα λιγοι το κανουν.
 
Dec 29, 2011
2
0
0
καλησπέρα σε όλους.

Το fiestaki μου, μοντέλο Μάρτιος 2009 (1250cc 82hp), συμπληρώνει όπου να ναι 3 χρόνια και 35.000χλμ. Θα ήθελα να μου πείτε αν χρειαζεται να αλλάξω κάτι extra απο τα παρακάτω

λάδια Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30
φίλτρο λαδιού MANN
φιλτρο αερος MANN
μπουζί NGK (ξερει κανείς μοντέλο και από που να τα παραγγείλω;;)
φίλτρο βενζίνης (ξέρει κανείς τι και από που να παραγγείλω;;)
βαλβολίνες χρειάζεται;;;

Ευχαριστώ!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Φιλτρο βενζινης το mk7 δεν εχει και βαλβολινες απλα ελεγχο για συμπληρωση αν χρειαζεται.Λαδια και λοιπα δεν βαζεις γνησια?



edit : Μπάμπη το μήνυμα σου τροποποιήθκε από τον scorpion,Έγιναν οι κατάλληλες αλλαγές
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
fiesta_stratos said:
thanks pitbull!
Στράτο πέρνα και αν θες από το εδώ να σε γνωρίσουμε ;)


Όσο για το τι ανταλλάκτικα θέλεις να βάλεις,το καλύτερο είναι τα ford τα οποία είναι και πιο οικονομικά
Όσο αφορά για τα μπουζι και τα λάδια,ρίξε μια ματιά και στα αντίστοιχα θέματα,θα σε βοηθήσουν
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
fiesta_stratos said:
καλησπέρα σε όλους.

Το fiestaki μου, μοντέλο Μάρτιος 2009 (1250cc 82hp), συμπληρώνει όπου να ναι 3 χρόνια και 35.000χλμ. Θα ήθελα να μου πείτε αν χρειαζεται να αλλάξω κάτι extra απο τα παρακάτω

λάδια Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30
φίλτρο λαδιού MANN
φιλτρο αερος MANN
μπουζί NGK (ξερει κανείς μοντέλο και από που να τα παραγγείλω;;)
φίλτρο βενζίνης (ξέρει κανείς τι και από που να παραγγείλω;;)
βαλβολίνες χρειάζεται;;;

Ευχαριστώ!
Πρόσεξε γιατί αν χρησημοποιείς αυτά τα aftermarket ανταλλακτικά για χαμιλότερο κόστος πρέπει να είσαι σίγουρος.Πολλές φορές κάποια φίλτρα βγαίνουν ακριβότερα από τα γνήσια...Ειδικά τα MANN και bosch που είναι καλά aftermarket.
Γενικά πρέπει να αλλάξεις: Λάδια, φ λαδιού, φ αέρος, φ καμπίνας, μπουζί.Και φυσικά να γίνουν ολοι οι έλεγχοι του service φρένα, βαλβολίνες, λάμπες, μποριστινο κ πίσω σύστημα κλπ κλπ.
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
3o service πριν μερικες μέρες για το κουβαδακι μου αλλαγή φιλτρων γυρης, λαδιού, αέρα, μπουζί, λάδια, έκδοση κάρτας καυσαερίων, καθαρισμός ταμπουρων, αλλαγη μπρος πισω λαστιχα, εθυγράμμιση, κ δε θυμάμαι τι άλλο, εκτενής έλεγχος όλων των λειτουργιών του αυτοκινήτου...

3 ώρες, 106 ευρω χωρις εργατικά
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Λαστιχα?? κατσε γιατι κατι δεν κολλαει στην τιμη!! μακτρα υαλοκαθαριστιρων θελεις να πεις??
 

antre

Member
Jun 24, 2010
202
0
0
40
athina
σημερα εκανα και εγω το τριτο σερβις (γενικο) καθως εκλεισε 3ετια!!

κοστος 220euro!
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
Σήμερα πραγματοποιήθηκε το 3o service στο fiesta μου
Αλλάχθηκαν :
-Λάδια
-φίλτρο λαδιου
-φίλτρο αέρα
-φίλτρο καμπίνας
-μπουζί
ελεγχος φρένων,λάμπες κτλ κόστος 115 ευρώ με ανταλλακτικά δικά μου.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread