Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
αυτο ακριβως θελω να κανω Kostg αλλα μου ειπαν οτι θελουν βασεις για να στριψουν ετσι τα twitter.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Tα hertz έχουν διάφορες βάσεις στη συσκευασία τους και διαλέγεις αυτή που σου ταιριάζει καλύτερα. Για τα δικά σου δε γνωρίζω, πρέπει να το ψάξεις πριν τα αγοράσεις  ;)
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Κώστα 6,5άρια στην μαμά θέση μπαίνουν; η πρέπει να πάρω στρογγυλούς ανταπτορες;
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
με την ιδια βαση των ηχειων μπαινουν.... στο δικο μου δεν εβαλε ανταπτορες....
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
ναι... αλλωστε δεν εχω μπασα στα μπροστινα ηχεια ωστε να επιραζεται ο αερας...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σωστά το εγραψες λοιπόν, χάνεις τα μπάσα σου. Αν έχεις sub έχει καλώς, αν πάλι όχι, τότε από που ακούς μπάσο; Γενικότερα πάντως δεν είναι σωστή αυτή η υλοποίηση.
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
προσωπικα το μπασο που βγαζουν μου αρκει... αλλωστε το μπασο το περνω απο τα πισω οβαλ ηχεια... για το μπασο ετοιμαζουμε τωρα κουτα για να μπει ενα ωραιο dragster 300w rms με εναν ενισχυτη (ακομα δεν ξερω τι να βαλω) χεχε
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εαν στα μπροστινα βαλετε στρογγυλα ηχεια με ανταπτορες(που ετσι μπαινουν κανονικα)για να μην μπειτε σε διαδικασια να ξανα βγαζετε ταπετσαριες θα πρεπει να βαλετε και κατι μπροστα απο τα ηχεια γιατι στα μπασα θα ακουμπουν και θα κανουν θορυβο.
Το πιο απλο ειναι να βαλετε ενα χοντρο καλωδιο(αφου θα το κανετε κυκλο)και θα μπει αναμεσα στο ηχειο και την ταπετσαρια.
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
και εγινε σημερα και η τοποθετηση των πισω ηχειων 6χ9.... ειχαμε ενα θεματακι που δεν χωρουσε η βαση του ηχειου στην εταζερα λογο μεγεθους αλλα με λιγη καλη θεληση και προσοχη τα βαλαμε.... τα ηχεια ειναι boshmann xlr-9949s 4 δρομων 400watt 200watt rms... αλλαξε ο ηχος προς το καλυτερο... για να τεριαξει η βαση εκοψα και το χιλακι οπως θα δειτε και στις φοτο και θα καταλαβετε...





αυριο θα ανεβασω φοτο το πως καθονται στην εταζερα ακριβως...
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
εδω λοιπον και η ολοκληρωτικη δουλεια.... :)




εδω ειναι το προβλημα που αντιμετωπισαμε στην αρχη που δεν χωρουσε η βαση και ετσι το κοψαμε συριζα....



πως σας φαινεται?  ;D ;D ;D ;D
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ωραία δουλειά. Πώς παίζουν αυτά τα μεγάφωνα; Έχεις βάλει ενισχυτή ή από την πηγή απ' ευθείας; Τα καλώδια που φαίνονται, τα σύνδεσες με φυσάκια (για να βγουν αν χρειαστεί να αφαιρέσεις την εταζέρα);
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
δεν εχω ενισχυτη αλλα ψαχνομαι. παιζουν απευθειας απο την πηγη. τα καλωδια ναι ειναι με φυσακια... λεγαμε να τα κανουμε συγκολητα αλλα δεν αξιζει τον κοπο. ποιο πολυ εχω μπασα στα πισω ηχεια παρα φωνες... ισως με εναν ενισχυτη να εχω φωνες καθαρες και πισω...

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1364234365[/time]
Edit: πιστευω πως με μια καλη πηγη οπου να ρυθμιζεις ακομα και τα hz θα εχουν καλυτερη αποδοση...
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Σιγουρα θα εχεις καλητερο μπασο στην εταζερα ,αλλα η εργοστασιακη πηγη απο μονη της δεν θα μπορει να τα αξιοποιησει, ειδικα εαν εχουν χαμηλη ευαισθησια σε db.
Mε εναν τετρακαναλο ενισχητη θα δεις την πραγματικη διαφορα ,κ μπορει να σε καληψει κ το μπασο κ να μην βαλεις sub.  Aναλογα τις απαιτησεις σου βεβαια.
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
αυτο που ειναι στο προγραμμα ειναι να μπει ειναι μια νεα πηγη και μετα ενισχυτης αν μπει....
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
και μια που εβαλα την ενα πηγη ειπα να βαλω και καινουρια ηχεια μπροστα... δευτερη φορα αλλαγη στα μπροστινα ηχεια... πριν ειχε μαμα ηχεια, μετα FLI και σημερα εβαλα καινουρια εφοσων δεν με καλυπταν τα FLI, Dragster DSZ 652 τα νεα διαιρουμενα. ευχαριστω πολυ τον kostg για τις συμβουλες του. κωστα ειχες απολυτο δικιο τα διαιρουμενα κανουν τελειως διαφορετικη δουλεια. νασε καλα φιλε μου...!!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μου φαίνεται ότι ταίριαξαν πολύ ωραία. Με γειες και καλά ακούσματα.

Υ.Γ. Όσον αφορά τις προτάσεις/συμβουλές μου, αφού έχω κάνει ήδη τις δοκιμές μου και έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου, γιατί να μην τα μοιραστώ και εδώ;  ;)
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
να εισαι καλα φιλε μου..... οσο για τα ακουσματα? μολις μπει ο ενισχυτης θα εχω το καλυτερο-μεγιστο αποτελεσμα στα ηχεια.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread