Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Εδώ και καιρό έχει κλατάρει το πίσω δεξιά ηχείο,και είναι ενοχλητικό σε τραγούδια με πολύ basso. Μιας και ήδη ξεκίνησα τα μαζεματάκια στο αμάξι(Του έβαλα τα σήματα μπρος πίσω,και του κάλυψα κάτι μικρό γρατσουνιές στον πίσω προφυλακτήρα),είπα να αλλάξω τα πίσω ηχεία. Θα έχω πρόβλημα αν αλλάξω τα δύο πίσω?ή πρέπει να τα αλλάξω και τα 4?(Τα μαμά έχω της Ford).Έχετε να προτείνετε κάτι?Σε επίπεδα μαμά άντε και λίγο πιο ανθεκτικά,απλά για το μπάσο ώστε να μην κλατάρουν κι αυτά :/
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
kostg said:
Mε μια πρώτη ματιά είναι πανάκριβα! Ποια θα πάρεις, τα 6.5" και θα τα τοποθετήσεις με adaptor;

RAINBOW Germanium Line CS 265.25
Ναι αυτα ειναι ,απλα θα αντικαταστησουν τα μπροστινα οβαλακια hertz k θα παιξουν με ενισχυτη 4χ85rms που ηδη ειναι τοποθετημενος.
Χωρις το κροσοβερ γυρω στα 300 ευρω θα μου παει ,αλλα ηδη μου εχουν καθυστερησει κ θα δω τι θα κανω.

EDIT : έφτιαξα την παράθεση σωστά ;)



Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1369908909[/time]
Nikol@r@s said:
Εδώ και καιρό έχει κλατάρει το πίσω δεξιά ηχείο,και είναι ενοχλητικό σε τραγούδια με πολύ basso. Μιας και ήδη ξεκίνησα τα μαζεματάκια στο αμάξι(Του έβαλα τα σήματα μπρος πίσω,και του κάλυψα κάτι μικρό γρατσουνιές στον πίσω προφυλακτήρα),είπα να αλλάξω τα πίσω ηχεία. Θα έχω πρόβλημα αν αλλάξω τα δύο πίσω?ή πρέπει να τα αλλάξω και τα 4?(Τα μαμά έχω της Ford).Έχετε να προτείνετε κάτι?Σε επίπεδα μαμά άντε και λίγο πιο ανθεκτικά,απλά για το μπάσο ώστε να μην κλατάρουν κι αυτά :/

Ακομη εχω τα 2 εργοστασιακα σχεδον καινουργια, αμα σε ενδιαφερει στα χαριζω,ακομη ειναι γραμενα :) στο σχετικο θεμα .
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
Nikol@r@s για φτηνη λυση παντως εγω προσωπικα οταν δεν ειχα τα χρηματα για ακριβα εβαλα τα FLI  πολυ καλη εταιρια και αξιοπιστα και στα μπασα δεν ειχα κανενα θεμα. αν μετα τα μαμα θελησεις να μην δωσεις πολλα χρηματα σου τα προτεινω.  εγω πριν βαλω τα dragster που εχω τωρα ειχα αυτα: http://www.studiosound.gr/product_info.php?manufacturers_id=15&products_id=2353&osCsid=5003525f9b2678b3f5dea9d269b2cb2d

παντα φιλικα :) :) :)
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Αν μετά το καλοκαίρι μου μείνουν λεφτά το ψήνω καθώς η τιμή τους είναι ΌΝΤΩΣ πολύ καλή,ευχαριστώ dj-sofos!
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Eχτες αντικατεστησα τα μπροστα ηχεια (hertz 5'' 7'') ,τελικα με τα διαιρουμενα VOCE της AUDISON.
Aν κ ακομη δεν τα εχω ακουσει ''καλα'' , η αποδοση ειναι σιγουρα  καλυτερη.
Voce%20AV%20K6.5_black_ok.jpg
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Τελικά ήρθε η ώρα να αλλάξω ηχεία καθώς έχω μείνει με 3,το 4ο το έβγαλα γιατί είχε πρόβλημα με το μπάσο.Βρήκα αυτά:

http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=3298&category_id=79&option=com_virtuemart&Itemid=9

τι γνώμη έχετε?Επίσης 161ευρώ είναι για ζευγάρι ή μόνο για ένα?Θα χρειαστώ ενισχυτή ή και χωρίς αυτόν θα αποδίδουν καλά?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ζευγαρι ειναι, αυτα εχω κι εγω. Τιμια ηχεια, παιζουν πολυ καλα (και χωρις ενισχυτη). Εννοειται οτι αυτα θα τα βαλεις στις μπροστα θεσεις ;)
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Εγώ σκεφτόμουν να τα έβαζα μπρος-πίσω!Πίσω έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?Παίζει ρόλο η πηγή?Πριν 2-3μήνες είχα βάλει την Pioneer DEH-X5500BT!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αυτά είναι διαιρούμενα, δηλαδή τα tweeters μπαίνουν χώρια. Μπροστά θα βάλεις τα tweeters στα τριγωνάκια από τους καθρέφτες, πίσω που θα τα βάλεις; Γι' αυτό το λέω.
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Άλλαξα και τα ηχεία σήμερα,μόνο τα μπροστινά,με τον τρόπο που περιγράφετε στην πρώτη σελίδα.Εύκολο,χρειάστηκαν ξεβίδωμα και οι βίδες από το χερούλι.Πέταξα τα άχρηστα εργοστασιακά και του έβαλα δυο πάλι 5χ7 80rms με κόστος 30€ που παίζουν πεντακάθαρα και πιο "ζωντανά" με την εργοστασιακή πηγή.
 

eveles

New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
kostg said:
Στις εργοστασιακές πίσω θέσεις ηχείων εννοείς; Αν ναι, τα ίδια με μπροστά (5x7 ή 6x8)...

αυτό ισχύει για το 2πορτο ή για το 4πορτο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Update: Έκανα αλλαγή στις θέσεις των tweeters εμπρός. Από τα "τριγωνάκια" που ήταν για αρκετό καιρό, μετακόμισαν πάνω στα κολωνάκια οδηγού-συνοδηγού, ώστε να είναι πιο ψηλά και να ακούγονται πιο καθαρά. Η απόδοση του ήχου είναι καλύτερη, τα πρίμα ακούγονται πιο ξεκάθαρα και διαχωρισμένα.



Επειδή τα tweeters με τις βάσεις τους ήταν μαύρα και τα κολωνάκια του fiesta άσπρα-γκρι, τα επένδυσα με μαύρο δέρμα και έκανα και κόκκινες ραφές για να ταιριάζουν με τη φούσκα του λεβιέ  giggle
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Πολύ ωραίο έδειξε Κώστα και καλη ιδέα εδωσες για τα κολονάκια.... ok234
Ποσο πηγε η επένδυση στα κολονάκια εαν επιτρέπεται...? :p
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν δεν έχει ήδη ηχεία πίσω (που λογικά αφού έχει το 6000 και bluetooth θα πρέπει να έχει), τότε σήκωσε το πίσω κάθισμα και ψάξε για κάποια φύσα όπως φαίνεται παρακάτω (θα είναι κολλημένη με ταινία πάνω σε κάποια καλωδίωση):

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?p=13920#p13920

Αλλιώς πρέπει να ξηλώσεις τις πλαϊνές πίσω ταπετσαρίες.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread