Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
χαχαχα με τόσα  post που έχω κάνει με έρωτησεις έχεισ μάθει όλο το αυτοκίνητο μου απ έξω. Θα το κοιτάξω . Ευχαριστώ πολύ...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι πράγματα που έχω δει και έχω κάνει στο παρελθόν. Δεν το παίζω έξυπνος. Γι' αυτό καμιά φορά ζητάω και φωτογραφία, για να καταλάβω τι γίνεται.
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Δυστυχως στην διαδικασια να εγκαταστησω aftermarket ηχοσυστημα ανακαλυψα πως δεν υπηρχαν στις πισω πορτες καλωδια για ηχεια αλλα αυτο δεν με πτοησε καθολου  :D .Εβαλα το ηχοσυστημα που ειχα κρατησει απο το mondeo το οποιο περιλαμβανει δυο διαιρουμενα focal μπροστα με twitter της spl dynamics με μεταξι για τα πριμα, δυο διαιρουμενα vibe πισω,ενα γουφερ spl dynamics και πεντακαναλο ενισχυτη της Hertz. Πηγη ειναι μια 7ιντση multimedia της macrom. Τα καλωδια στις πισω πορτες τα περασα απο τις φισες που εχει μεταξυ πορτας και κολονας!
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Μιας και μου έφαγε σχεδόν όλη την μέρα η διαδικασία(εντάξει έκανα κι άλλα πράγματα) ξανά γράφω τα βήματα γιατί νομίζω το αρχικό ποστ είχε μια σημαντική έλειψη που κόντεψε να μου αφήσει όλο το πλαστικό κάλυμμα στο χέρι!!

Έχουμε και λέμε:

Κατεβάζουμε τα παράθυρα και αφαιρούμε το τριγωνάκι, προσεκτικά!Πρώτα τα δύο πιαστράκια(άνω και κάτω) προς το ταμπλό, και έπειτα το τραβάμε προσεκτικά προς τα πίσω!Ξεκουμπώνει πολύ εύκολα με αυτόν τον τρόπο, ακριβώς ανάποδη διαδικασία για το κούμπωμα!

Αφαιρούμε την τάπα από το χερούλι που ανοίγουμε την πόρτα εσωτερικά και ξεβιδώνουμε την βίδα που υπάρχει εκεί!

Έπειτα προσπαθούμε με ένα μικρό κατσαβιδάκι να βγάλουμε τον διακόπτη των ηλ.παραθύρων!Μόλις γίνει κι αυτό, του αφαιρούμε τις φύσες!

Στην συνέχεια πάλι με ένα μικρό κατσαβιδάκι αφαιρούμε το πλαστικό που πλαισιώνει το χερούλι της πόρτας και τον διακόπτη!Έχει 5 σημεία που πιάνει, από τα δεξία προς τα αριστερά ξεκινάμε και τραβάμε χωρίς να ασκήσουμε μεγάλη πίεση!Αφού γίνει κι αυτό, αφαιρούμε τις δύο βίδες της λαβής(Σε αντίθεση με τις άλλες βίδες, εδώ θα χρειαστείτε Torx κατσαβίδι)!

Τέλος αφαιρούμε και τις δύο βίδες που υπάρχουν στην κάτω μεριά της πόρτας!Αφού βεβαιωθείτε ότι έχετε κάνει όλα τα παραπάνω, ξεκινείστε να ξεκουμπώνετε το πλαίσιο της πόρτας από την κάτω μεριά με προσοχή!Στην συνέχεια σπρώχτε προς τα πάνω και το πλαίσιο έχει ξεκουμπώσει τελείως!

Σχετικό βιντέο που νομίζω θα βοηθήσει ακόμη περισσότερο

https://www.youtube.com/watch?v=D_F6fzBAtG4

Κάπως έτσι άλλαξα το ηχείο στην πόρτα του οδηγού!Στην πίσω δεν τα κατάφερω καθώς δεν ήξερα πως να λύσω την πετούλια που ανεβοκατεβάζει το παράθυρο οπότε δεν ρίσκαρα να τη σπάσω!Αν κάποιος ξέρει, ας μου δώσει τα φώτα του!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Nikol@r@s said:
Μιας και μου έφαγε σχεδόν όλη την μέρα η διαδικασία(εντάξει έκανα κι άλλα πράγματα) ξανά γράφω τα βήματα γιατί νομίζω το αρχικό ποστ είχε μια σημαντική έλειψη που κόντεψε να μου αφήσει όλο το πλαστικό κάλυμμα στο χέρι!!

Έχουμε και λέμε:

Κατεβάζουμε τα παράθυρα και αφαιρούμε το τριγωνάκι, προσεκτικά!Πρώτα τα δύο πιαστράκια(άνω και κάτω) προς το ταμπλό, και έπειτα το τραβάμε προσεκτικά προς τα πίσω!Ξεκουμπώνει πολύ εύκολα με αυτόν τον τρόπο, ακριβώς ανάποδη διαδικασία για το κούμπωμα!

Αφαιρούμε την τάπα από το χερούλι που ανοίγουμε την πόρτα εσωτερικά και ξεβιδώνουμε την βίδα που υπάρχει εκεί!

Έπειτα προσπαθούμε με ένα μικρό κατσαβιδάκι να βγάλουμε τον διακόπτη των ηλ.παραθύρων!Μόλις γίνει κι αυτό, του αφαιρούμε τις φύσες!

Στην συνέχεια πάλι με ένα μικρό κατσαβιδάκι αφαιρούμε το πλαστικό που πλαισιώνει το χερούλι της πόρτας και τον διακόπτη!Έχει 5 σημεία που πιάνει, από τα δεξία προς τα αριστερά ξεκινάμε και τραβάμε χωρίς να ασκήσουμε μεγάλη πίεση!Αφού γίνει κι αυτό, αφαιρούμε τις δύο βίδες της λαβής(Σε αντίθεση με τις άλλες βίδες, εδώ θα χρειαστείτε Torx κατσαβίδι)!

Τέλος αφαιρούμε και τις δύο βίδες που υπάρχουν στην κάτω μεριά της πόρτας!Αφού βεβαιωθείτε ότι έχετε κάνει όλα τα παραπάνω, ξεκινείστε να ξεκουμπώνετε το πλαίσιο της πόρτας από την κάτω μεριά με προσοχή!Στην συνέχεια σπρώχτε προς τα πάνω και το πλαίσιο έχει ξεκουμπώσει τελείως!

Σχετικό βιντέο που νομίζω θα βοηθήσει ακόμη περισσότερο

https://www.youtube.com/watch?v=D_F6fzBAtG4

Κάπως έτσι άλλαξα το ηχείο στην πόρτα του οδηγού!Στην πίσω δεν τα κατάφερω καθώς δεν ήξερα πως να λύσω την πετούλια που ανεβοκατεβάζει το παράθυρο οπότε δεν ρίσκαρα να τη σπάσω!Αν κάποιος ξέρει, ας μου δώσει τα φώτα του!
εχει ενα κολπο η πετουγια της πισω πορτας εκει που παει μεσα στην ταπετσαρια αν δεις το χωριζει ενα κρικακι εκει θα βαλεις ενα μωρομαντιλο η πανακι οχι χαρτοπετσετα αναμεσα στο κρικακι και την πετουγια και θα αρχιζεις να τριβεις και να το τραβας προς τα εξω.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αφου τα εργοστασιακα ηχεια μετα απο 12 χρονια αρχισαν να παραδιδουν πνευμα ειπα και εγω να κανω μια γενικη αναβαθμιση στον ηχο του φιεστα

μπροστα μπηκαν ηχεια mac διαιρουμενα 16cm με ανταπτορες στις εργοστασιακες θεσεις
πισω μπηκαν δυστυχως παλι καινουρια μεν αλλα εργοστασιακα ford 5χ7
αυτη η τετραδα παιρνει ηχο απο ενα pioneer MVH-S300BT

η εταζιερα κοπηκε και φιλοξενει πλεον 2 6x9 mac apm fire 69.3 που περνει ηχο απο ενυσχιτη mac mpx 4000
και τελος ενα 12αρι sub woofer mac audio δινει τις χαμηλες συχνοτητες

το αποτελεσμα ειναι ακρος ικανοποιητικο σε σχεση ποιοτητας τιμης χωρις παραμορφωσεις σε υψηλες εντασεις μιας και η πηγη εχει επιλογη να παιξει τις υψηλες συχνοτητες στα 250hz 
και δινει εξοδο sub woofer για καλυτερη ρυθμιση του sub woofer.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Καλορίζικο το σύνολο! Αν κατάλαβα καλά με τον ενισχυτή συνδέθηκαν μόνο τα ηχεία της εταζερας και το Woofer?
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ναι ειναι τετρακαναλος και γεφυρωνει σε 2καναλο η 3καναλο.
σκεφτηκα να βαλω και τα μπροστα ηχεια στον ενισχυτη και να βαλω ενα μονοκαναλο για το sub αλλα δεν αξιζει. τα εμπρος ηχεια παιζουν σε πολυ καλη ενταση απο την πηγη και χωρις παραμορφωση ακομα και με ενταση στο 60 στην πηγη ενω το τερμα ειναι στο 62.
η πηγη ειναι που κανει καλη δουλεια. εχει πολυ καλες ρυθμισεις equalizer
ρυθμισεις με herz και οχι με το παλιο κλασικο low-mid-hi
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Και εγω θελω να αλλαξω ςλλα ειμαι ασχετος. Ασ πουμε αυτα https://www.skroutz.gr/s/14189558/Kenwood-KFC-S6976EX.html#specs κανουν; Ταιριαζουν σε βαθος και σε διαστασεις με τις εργοστασιακες βασεις; Θα πρεπει να αλλαξω κατι;
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Καποιος ρε παιδια; Καιγομαι τωρα που εχω το παραδακι γιατι μετα θα το χασω και αυτο ξαι τα ηχεια!!!
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα! έχεις σίγουρα mk6 έτσι? (δηλαδή μοντέλο 2002-2008). Τότε τα ηχεία που έχεις ανεβάσει δεν κάνουν. Οι διαστάσεις που μπαίνουν στις εργοστασιακές θέσεις είναι οβάλ ηχεία, 5Χ7 ιντσών ή 6Χ8 ιντσών.
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Ναι φιλε αυτο εχω αλλα θελει νταν μεχρι 6χ8 σαν αυτα
https://www.skroutz.gr/s/16119971/Pioneer-TS-A6880F.html
Και περα απο το βιδωσε-ξεβιδωσε θελει κατι αλλο σε καλωδια, φισες κτλ?
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Ίσως με κάποιου είδους πατέντα να μπορείς να βάλεις κάποια διαφορετική διάσταση, αλλά καλύτερα αυτό να το κάνεις σε κάποιο μαγαζί. Κατά 90% βγάζεις τα παλιά και βάζεις τα καινούρια, στη χειρότερη μπορεί να χρειαστεί να κόψεις λίγο τα καλωδια για να συνδέσεις τις πιθανά διαφορετικές φυσες που θα υπάρχουν μαζί με τα ηχεία.
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Οκ, το 'χω. Θα δοκιμασω με τα pioneer που ταιριαζουν σ2 μεγεθος και θα ενημερωσω σε λιγες μερες για τη διαδικασια και το αποτελεσμα.
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Τα καταφερα! Με τις οδηγιες σας αλλαξα και γω τα ηχεια μου με Pioneer TS-A6880F, 80 watt rms, πολυ καλη ποιοτητα ηχου και καθαρο μπασο, για τα λεφτα τους και τις (χαμηλες) προσδοκιες μου ειναι οτι χρειαζομουν!

Οι φισες δεν ταιριαζαν, αντιθετως τα καλωδια ηταν κολλημενα με καλαι, αλλα τα ηχεια ηρθαν με δικα τους καλωδια 2 εκ. και φισες για το ηχειο, οποτε συνδεσα τα καλωδια μεταξυ τους, πιστευω αυτο αρκει, ε;
Παντως και σε μενα το αριστερο ηχειο ηταν soundstar και το δεξι Ford.

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 26 δευτερόλεπτα:








 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πατεντιασμένο ήταν το fiesta σου βλέπω... Με γειες. Καλά έκανες και σύνδεσες τα καλώδια μεταξύ τους.
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Ασχολήθηκα λίγο με το vanακι μου σε αυτό το θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή είμαι τελείως άσχετος με ότι αφορά ήχο και ηχεια, τι να βάλω. Σαν πηγή έβαλα ένα pioneer 4χ50 ενισχυτή. Θα ήθελα να αλλάξω τα ηχεία για καλύτερο ήχο. Τι μου προτείνετε, με κόστος 50-60 ευρώ θα δω κάποια διαφορά; Δεν ξέρω τίποτα από αυτά, 2 ή 3 δρόμων, rms watt κτλ. Έχετε να μου προτείνετε κάποια. Την διαδικασία με τις πόρτες την ακολούθησα για να δω πως είναι. IMG_20210325_110444.jpgIMG_20210325_110507.jpgIMG_20210325_110426.jpgIMG_20210325_110522.jpg
Post automatically merged:

Οι φισες θα κουμπωνουν στα ηχεια ή θα θέλει να κάνω κάτι; Μιλάμε για ίδια διάσταση ηχείου, 5χ7.Θα βιδωνουν στην πόρτα όπως και τα μαμά; Στην πρώτη photo βλέπετε πως, δεν άντεξα, έκατσα και τα έκανα όλα σαν καινούργια, χα χα χα. Η ίδια διαδικασία έγινε και στην δεξιά πόρτα βέβαια.
 
Last edited:
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Στεφανε αυτα που εβαλα εγω τα πηρα κοντα στο 50αρικο τα 2 και εχουν καλο και καθαρο ηχο, οχι φυσικα τιποτα επαγγελματικο αλλα σε σχεση με τα αυθεντικα-κινεζικα καταλαβαινω διαφορα σε ποιοτητα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Στέφανος
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Είδες διαφορά δηλαδή. Με την μαμά πηγή; Τα είδα στο skroutz αυτά που έβαλες. Διάμετρος 6χ8, ισχύς rms 80w,συνολική ισχύς 350w,ευαισθησία 88, αντίσταση 4 ohms. Χωράνε που είναι πιο μεγάλα; Η σύνδεση με την μαμά φυσα;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread