Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nikitoudis

New member
Apr 3, 2016
51
0
6
Πύργος
Μοντέλο
MK6.5
Δεν ήθελα άκρεα νούμερα . Όσο πιο κοντά στο δοκιμασμένο αλλιώς βρήκα σετ 17άρα oz supersport άσπρες αλλά έχει λίγο περίεργο offset και θέλει αποστάτες.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Όσους έχω ρωτήσει μου έχουν πει μακρυά από αποστάτες.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Δεν είναι θέμα μανούρας είναι το κατά πόσο είναι σωστό και ασφαλές. Για να λένε παντού όχι μάλλον κάτι θα ξέρουν. Στην τελική δεν θα έμπαιναν στη διαδικασία οι εταιρίες να βγάζουν πολλά διαφορετικά offset για το ίδιο μοντέλο ζάντας. Θα έβγαζαν 1 και θα σου έλεγαν βάλε αποστάτες. Με τη λογική τη δική μου πάντα, δεν δηλώνω ειδικός.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Να ρωτήσω και γω κάτι. Έχω τις 16άρες 10 ακτίνων στο άσπρο titanium με λάστιχα εργοστασιακά 195/50/R16. Σκέφτομαι να βάλω τις 17άρες (αυτές βρήκα κάπου) του Red edition με λάστιχα 205/45/R17. Δε ξέρω αν θα κολλάει σε άσπρο αλλά θεωρώ πως ναι. Θα αλλάξει κατανάλωση και άνεση δραματικά? Μήπως ξέρετε?
 

Nikitoudis

New member
Apr 3, 2016
51
0
6
Πύργος
Μοντέλο
MK6.5
Δεν διαφωνώ σε καμία περίπτωση αν και δεν νομίζω πως με καλή δουλειά και αποστάτες τίθεται θέμα ασφαλείας. Δεν θα έβαζα έτσι και αλλιώς. Σήμερα μίλησα τηλεφωνικά με τον μηχανικό μου και μου είπε να δούμε τιμές για δίσκους πίσω aftermarket και με ενδιαφέρει πολύ αυτή η εναλλακτική αν είναι και αξιόπιστο φυσικά . Σαν δουλειά λέει δεν είναι κάτι τρομερό.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Fiestaris said:
Να ρωτήσω και γω κάτι. Έχω τις 16άρες 10 ακτίνων στο άσπρο titanium με λάστιχα εργοστασιακά 195/50/R16. Σκέφτομαι να βάλω τις 17άρες (αυτές βρήκα κάπου) του Red edition με λάστιχα 205/45/R17. Δε ξέρω αν θα κολλάει σε άσπρο αλλά θεωρώ πως ναι. Θα αλλάξει κατανάλωση και άνεση δραματικά? Μήπως ξέρετε?

Ωραίο θα είναι! Υπάρχουν πολλοί με μαύρη ζάντα (αν αυτή εννοείς) για να πάρεις ιδέες πως θα δείχνει. Από κατανάλωση όλο και θα ανέβει αλλά δεν νομίζω πολύ. Εξαρτάται και το ελαστικό που θα επιλέξεις.

Nikitoudis said:
Δεν διαφωνώ σε καμία περίπτωση αν και δεν νομίζω πως με καλή δουλειά και αποστάτες τίθεται θέμα ασφαλείας. Δεν θα έβαζα έτσι και αλλιώς. Σήμερα μίλησα τηλεφωνικά με τον μηχανικό μου και μου είπε να δούμε τιμές για δίσκους πίσω aftermarket και με ενδιαφέρει πολύ αυτή η εναλλακτική αν είναι και αξιόπιστο φυσικά . Σαν δουλειά λέει δεν είναι κάτι τρομερό.

Κιτ έτοιμο για πίσω υπάρχει από Αγγλία. Είναι αυτό :

http://www.sico-developments.co.uk/collections/2009-2011-mk7-fiesta-inc-zetec-s/products/mk7-fiesta-rear-disc-conversion?variant=603265217

Το παρήγγειλα σήμερα μάλιστα μαζί με τα μπροστά. Αν μπορείς να ψαχτείς εσύ ή ο μηχανικός σου για να τα βρείς κομμάτι-κομμάτι φθηνότερα, ακόμα καλύτερα. Εγώ επειδή δεν έχω τον χρόνο να το ψάξω τόσο, τα πείρα όλα έτοιμα και θα πάω στο μηχανικό μόνο για τοποθέτηση. Σαν δουλεία για το μάστορα είναι απλή, απλά είναι λίγο χρονοβόρα.
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
Nikitoudis said:
Δεν ήθελα άκρεα νούμερα . Όσο πιο κοντά στο δοκιμασμένο αλλιώς βρήκα σετ 17άρα oz supersport άσπρες αλλά έχει λίγο περίεργο offset και θέλει αποστάτες.

μηπως ο αφαλος ειναι περιεργος και θελεις αποστατες?? γιατι για να ειναι περιεργο το offset  και να θελεις αποστατες θα πρεπει να ειναι 75 τουλαχιστον και ουτε οι μαμα δεν νομιζω να βγαινουν με τοσο μεγαλο  :p

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1460662671[/time]
Fiestaris said:
Να ρωτήσω και γω κάτι. Έχω τις 16άρες 10 ακτίνων στο άσπρο titanium με λάστιχα εργοστασιακά 195/50/R16. Σκέφτομαι να βάλω τις 17άρες (αυτές βρήκα κάπου) του Red edition με λάστιχα 205/45/R17. Δε ξέρω αν θα κολλάει σε άσπρο αλλά θεωρώ πως ναι. Θα αλλάξει κατανάλωση και άνεση δραματικά? Μήπως ξέρετε?

εγω δεν θα το εκανα απο θεμα ανεσης (λακουβες κτλ.)  αν η 17αρα σου ειναι μεχρι 7 πλατος, θεωρω οτι ισως μπορει να παρει και καποια 195/45/17 για να πεις οτι εισαι πιο κοντα σε κυκλο στη 16αρα. οπως και να χει εγω θα αφηνα τη 16αρα ;)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Nikitoudis said:
Με βάρος μέσα στο αμάξι και 17άρα μπορεί να βρίσκει στο θόλο?

Αν οι συνολικές διαστάσεις του τροχού είναι εντός των επιλογών του κατασκευαστή ως ζαντολάστιχα που δίνονται ως options, τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 

Dask

Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Παιδιά μια ανακεφαλαίωση λίγο γιατί το έχω χάσει και δεν γνωρίζω και πολύ καλά.
Άρα τι προσέχουμε, offset και καρέ;

Να είναι 4x108 και το offset πόσο;
Κάνω έρευνα αγοράς σε sites αλλά δεν δίνουν και τέτοιες λεπτομέρειες, μόνο ίντσες δίνουν.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Προφανώς το καρέ πρέπει να είναι ίδιο, αλλιώς μόνο με μετατροπέα μπαίνουν, ο οποίος είναι super επικίνδυνος. Για το offset, ειδικά αν παραμείνεις σε εργοστασιακές διαστάσεις, πρέπει να είναι το ίδιο με το εργοστασιακό set ζαντολάστιχου. Αν αλλάξεις μέγεθος ζάντας (βασικά το πλάτος της), τότε το offset θα πρέπει να είναι τροποποιημένο ώστε να αντισταθμίζει την αλλαγή πλάτους, δηλαδή να είναι το εργοστασιακό +/- το μισό της διαφοράς του πλάτους της νέας ζάντας με την τωρινή, αναλόγως αν έχεις αρχικά αρνητικό ή θετικό offset.
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Dask said:
Παιδιά μια ανακεφαλαίωση λίγο γιατί το έχω χάσει και δεν γνωρίζω και πολύ καλά.
Άρα τι προσέχουμε, offset και καρέ;

Να είναι 4x108 και το offset πόσο;
Κάνω έρευνα αγοράς σε sites αλλά δεν δίνουν και τέτοιες λεπτομέρειες, μόνο ίντσες δίνουν.
Λοιπον αν εχεις mk7 εχεις καρε 4x108 και offset 47.5..μπορεις να βαλεις μεχρι και 42 offset χωρις αποστατες και αλλες πατεντες αλλα παντα με καρε 4x108..
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Dask said:
Και κάτι 16x6.5 κλπ παίζουν ρόλο ή όχι;

Τι ακριβώς εννοείς "αν παίζουν ρόλο" ? Υποθέτω ότι τα νούμερα αυτά υποδεικνύουν 16άρα ζάντα με 6,5" πλάτος, σωστά ? Ποια ακριβώς διάσταση θες να βάλεις ?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread