Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
καλα..μπορει να ειναι και οπτικο καθαρα το θεμα και να ειναι λιγο πιο ¨φουσκωτο¨το πισω μερος..καθαρα λογω σχηματος.. η αληθεια ειναι οτι ¨φαινεται" πιο πλατυς ο μπροστα αξονας..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
fokooo said:
παιδια εγω εχω κανει ισως μεγαλη ¨καγκουρια¨ σε αυτο το θεμα...εχω το titanium που ειχε 15αρα  6" φαρδος και 47,5 offset αν θυμαμαι καλα, και εχω βαλει 16αρα 7" με 16 offset...μονο καλες αλλαγες εχω δει στο αμαξι...καμια σχεση με αυτο που ηταν πριν..και σαν ¨στησιμο¨και σαν εμφανιση.. αν και το κοιταγαν λιγο στο ΚΤΕΟ που το πηγα κανονικα μεχρι ενα οριο επιτρεπεται (το οποιο δεν το ξερω), αλλα θα τις ξαναβαζα σιγουρα

Το πρόβλημα θα φανεί στην πορεία που θα χρειάζεται να αλλάζεις τα ρουλεμαν των τροχών
 

MakisST

New member
Mar 23, 2016
57
0
0
Δε θα έχει κανένα πρόβλημα ο φίλος αρκεί να έχει προσέξει την τιμή του αρνητικού κάμπερ! Δηλαδή να μην ξεπερνάει το -3,25 μπροστά και το -4,5 πίσω. Με τα κατάλληλα κάμπερ θα έχει εμφάνιση και κρατήματα. Μια μικρή πιθανότητα δίνω γύρω στα 300.000κμ να χτυπήσει το δεξί τσιμουχάκι του μπιλιοφόρου αλλά είναι ασήμαντη βλάβη και σπάνια για φιεστα.
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
πανω απο -2 καμπερ ειναι οπως και να χαι υπερβολη για πολιτικο αυτοκινητο
 

MakisST

New member
Mar 23, 2016
57
0
0
Διαφωνώ μαζί σου. Τα περισσότερα στριφτερά μαμίσια αυτοκίνητα σε αυτά τα κάμπερ παίζουν. Θα σου θυμίσω το αείμνηστο 106 rallye που είχε -10 παρακαλώ! 
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
με -10 μοιρες φιλε μου ταξιδευεις πισω στον χρονο:) Μηπως εννοεις 0,45 και 1 για το 106 αντιστοιχα..
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
106 Μαμμισιο με τετοια καμπερ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ
Ουτε τα γονατα της PS τα ετοιμα απο γαλλια δεν ειχαν τετοια καμπερ.
Μηπως ενοειται συνολικη συγκλιση η εν προκειμενω αποκλιση?
Αλλωστε σε κανενα σαχοραλλο δεν ρυθμισζονταν η καμπερ ουτε η καστερ
παρα μονο συγκλιση  και η  αποκλιση.
Μιλαμε για μαμμισια παντα.
Και κατι ακομη αυτα τα γαλλακια αν τα καμπερωνες με καποιο τροπο και κραταγαν
ακομη καλλιτερα μπροστα ,γινονταν γυριστρουλες του κερατα με κινδυνο να σκοτωθει
καποιος με το παραμικρο αφημα πανω σε στροφη.
Τα φιεστακια εχουν αλλη θεωρια στο στησιμο τους.
Εχουν θα ελεγα πολυ πετυχημενη εμπρος γεφυρα αλλα και καλες αναλογιες
σκληροτητας του πισω αξονα σε ακαμψια σε σχεση με τα ελατηρια.
Ας μην αναφερθουμε για τα st  γιατι αυτα ειναι μακραν μπροστα σαν τα
προτελευταια clio RS.
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
πισταδικ με σλικ και αερο εχουν μεχρι 4 μοιρες..

Εργοστασικο αμαξι με πανω απο 2 δεν υπαρχει
 

MakisST

New member
Mar 23, 2016
57
0
0
Το -10 γράφτηκε εκ παραδρομής. Το μαμα 106 έπαιζε στα -4.1 το rallye και στο -3 το gti. Σιγουράκι αυτό που σου λέω. Κι αμα κούρδιζες πίσω άξονα σε συνδυασμό με πίσω άκρα από ZX (!) (παθητική τετραδιεύθυνση!!!!) είχες το απόλυτο εργαλείο για κάθε είδους στροφή. Αν ήσουν κουλός όμως και σήκωνες το πόδι μέσα στη στροφή όπως πολύ σωστά είπε κάποιος κλάψτα Χαράλαμπε.
 

Nikitoudis

New member
Apr 3, 2016
51
0
6
Πύργος
Μοντέλο
MK6.5
Λέω να κάνω την πρώτη μου αλλαγή με ζάντες και σκέφτομαι μιας και τις βρήκα  μεταχειρισμένες σε άριστη κατάσταση τος fox fx4 16άρες . Όλα καλά με καρέ και μπουλόνια το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω την εν λόγο εταιρία και αν αξίζει μιας και έχει στενές ακτίνες και δεν ξέρω αν αντέχουν . Το δεύτερο που με σταματάει είναι ότι πίσω έχω ταμπούρο και θα είναι άσχημο με τόσο ανοιχτή ζάντα. Θέλω την γνώμη σας πριν κάνω κάποια αγορά.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά σαν μάρκα ξέρω αρκετούς που φοράνε fox και είναι οκ.

Για το ταμπούρο έτσι θα φαίνεται:

34gt3li.jpg
 

Nikitoudis

New member
Apr 3, 2016
51
0
6
Πύργος
Μοντέλο
MK6.5
Μοιάζει πολύ με αυτή. Δεν μπορώ να πω ότι είναι αυτό που θέλω για εμφάνιση με το ταμπούρο αλλά δεν είναι και άσχημο Αυτή που λέω είναι πιο ανοιχτή...ανθρακί . Περαιτέρω επιλογές δεν υπάρχουν βέβαια
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Ή πας σε πίσω δισκόφρενα κάποια στιγμή, ή το αφήνεις ως έχει, ή αν σου έχει ξεθωριάσει απ' τον ήλιο και φαίνεται, βάψε το μαύρο (όχι γυαλιστερό) για να το κρύψεις όσο μπορείς. Ότι άλλο και να κάνεις, και στο χρώμα τις ζάντας να το βάψεις, απλά θα φαίνεται περισσότερο.
 

Nikitoudis

New member
Apr 3, 2016
51
0
6
Πύργος
Μοντέλο
MK6.5
Θα πήγαινα στην λύση με τα δισκόφρενα αλλά θα κοιμάμαι στο χαλάκι της πόρτα αν το πω στη γυναίκα μου.(Πήραμε το fiesta για να σταματήσω να πειράζω το glanza)Άρα θα πάω στη λύση του βαψίματος.
Υ.Γ. τα δισκόφρενα ξεπερνούν σε κόστος τα 500€ μαζί με τα παρελκόμενα και εργασία;
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Γύρω στα 540-550 στα στέλνει η SiCo στην πόρτα σου...πες και κανα 100άρι η εργασία να στα κουμπώσουν πάνω. Ποιό fiesta έχεις?
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Άμα νιώθεις το φρένο σου ασφαλές, μην τα αλλάξεις μόνο για εμφάνιση...ή άλλαξε τα όποτε σου περισσεύουν.
 

Nikitoudis

New member
Apr 3, 2016
51
0
6
Πύργος
Μοντέλο
MK6.5
Δεν μπορώ να πω ότι έχει κακό φρενάρισμα αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερο με δίσκους . Το αμάξι για να δείξει θέλει 16άρα σίγουρα και με το ταμπούρο θα είναι πιο μέτριο Όταν έχεις οικογένεια δεν περισσεύουν ποτέ θα μιλήσω με το παιδί που τα πάω όλα για τα σέρβις μου να μου πει και αυτός τι να βάλω στον κουμπαρά και θα αλλαχτούν αργά η γρήγορα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread