Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
kent said:
Σκεφτομαι να βαλω τις Autec Wizard 16" (4x108 ET42 και πλατος 7") στο sportακι μου.
Νομιζω ειναι οτι πιο κοντα στις μαμα διαστασεις (16" ΕΤ41.5 και πλατος 6.5")
Θα εχω κανενα θεμα λογω του οριακα μεγαλυτερου πλατους;

Δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Το μόνο που θα πρέπει να έχεις στο νου σου είναι ότι το 195 λάστιχο σε 7" ζάντα θα είναι λίγο πιο μέσα από τη ζάντα, οπότε σε ενδεχόμενη επαφή με πεζοδρόμιο δε θα γλυτώσεις τη γρατζουνιά στη ζάντα σου.
 

kent

Rookie
Dec 27, 2011
17
0
0
kostg said:
Δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Το μόνο που θα πρέπει να έχεις στο νου σου είναι ότι το 195 λάστιχο σε 7" ζάντα θα είναι λίγο πιο μέσα από τη ζάντα, οπότε σε ενδεχόμενη επαφή με πεζοδρόμιο δε θα γλυτώσεις τη γρατζουνιά στη ζάντα σου.
Προσωρινα θα κρατησω τα λαστιχα γιατι ειναι καινουρια, αλλα στο μελλον απο 195/45R16 θα περασω σε 205/45R16.
 

kent

Rookie
Dec 27, 2011
17
0
0
Τελικα δεν το βλεπω να βαζω τις Autec Wizard μιας και δεν βρισκω κανεναν να τις φερνει.
Η αγορα εχει γεμισει με Japan Racing και σκεφτομαι μηπως βαλω τις JR3 (16" ΕΤ25 και πλατος 7") σε gunmetal.
Το θεμα με τις JR3 ειναι το offset (+25). Μετα απο υπολογισμους οι JR3 θα καθονται 1.02 cm πιο μακρια απο την αναρτηση και θα εξεχουν 2.29 cm περισσοτερο, σε σχεση με τις μαμα 16αρες.

Απ'οτι φαινεται χωρανε στους θολους του MK7 Sport.
Βρηκα τις παρακατω photos στο internet και φαινεται να μην υπαρχει προβλημα:
pfAAyL0.jpg

XrjhEXh.jpg

CWsEbx1.jpg


Ακουω γνωμες.  :)
 

kent

Rookie
Dec 27, 2011
17
0
0
Ρωτησα τον ιδιοκτητη του Fiesta απο τις φωτο που ποσταρα χθες και μου ειπε πως με στοκ αναρτησεις δε βρισκει.
Χαμηλωμενο ομως θα εχει θεμα. Εκεινος λεει το χαμηλωσε τοσο ωστε να μη βρισκει και εβαλε trim ring.
Δεν εχω ιδεα τι εννοει trim ring βεβαια.
::)
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
kent μπορείς να δεις και από την rota, νομίζω έχει μια παρόμοια σε offset για τα φιεστα. αν δεν σε περιορίζει το οικονομικό κοίτα και τις st200 που είναι 17άρες
 

kent

Rookie
Dec 27, 2011
17
0
0
Tomas said:
kent μπορείς να δεις και από την rota, νομίζω έχει μια παρόμοια σε offset για τα φιεστα. αν δεν σε περιορίζει το οικονομικό κοίτα και τις st200 που είναι 17άρες

Δε θελω να περασω σε 17αρα ομως :/
Αλλη επιλογη ειναι οι pro race 1.2 που ομως κοστιζουν αρκετα παραπανω και δεν ξερω αν τις φερνει πια κανεις στην Ελλαδα.
 

kent

Rookie
Dec 27, 2011
17
0
0
Tomas said:
oz ultralegerra που είναι 16αρα;
Πολυ ωραια ζαντα αλλα πολυ ακριβη επισης.
Παμε στα διπλα λεφτα. Προσωπικα, 1000 ευρω για ζαντες σε fiesta μου φαινονται υπερβολη.
Thanks για τις ιδεες ομως :)
 

Kapsoulias

New member
MK7
Mar 10, 2018
72
0
6
33
Αθηνα
Μοντέλο
MK7
τελικα japan racing ζαντες μπορουμε να βαλουμε? (Μιλαω για ΜΚ7 titanim τωρα εχει μαμα 15αρες ζαντες και σκεφτομαι να ξεκινησω απο εδω την εξωτερικη βελτιωση με ζαντες japan racing 16αρες με ελατηρια eibach χαμηλωματος και αμορτισερ λιγο πιο σκληρο) Το offset αυτης της εταιριας ειναι απογορευτικο για εμας? (offset25mm) Και να ξερει καποιος με αυτον τον συνδιασμο ελατηρια αμαρτισερ και 16αρα αν θα ειναι ολα καλα η θα εχω κανα θεμα?
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Το θέμα που πιθανώς να έχεις με τα ελατήρια Eibach (το λέω εκ πείρας ) είναι ότι δεν θα χαμηλώσουν το αυτοκίνητο 3 εκατ. αλλά πολύ περισσότερο , μπροστά 5 εκατ περίπου και πίσω 3.5 εκατ. Το αυτοκίνητο έβρισκε με το παραμικρό και αναγκάστηκα να βάλω προσθήκες. Ψάχνω πλέον άλλα ελατήρια που να χαμηλώνουν το αυτοκίνητο σε λογικά επίπεδα. Για τα αμορτισερ (ΚΟΝΙ κίτρινα) δεν έχω παράπονο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Φυσικά και μπορείς να βάλεις JR ζάντες. Δε βγαίνουν μόνο με 25 offset. Φτάνουν μέχρι 40, αρκεί να κάνεις παραγγελία (δεν ισχύει για όλα τα μοντέλα).
 

Kapsoulias

New member
MK7
Mar 10, 2018
72
0
6
33
Αθηνα
Μοντέλο
MK7
Μια χαρά τότε. Οπότε τι καρέ είναι ιδανικό και πια η γνώμη σας για 16αρα με χαμηλομα? Για 17αρα δεν το συζητάμε φαντάζομαι?
 

Kapsoulias

New member
MK7
Mar 10, 2018
72
0
6
33
Αθηνα
Μοντέλο
MK7
Τελεια! ok234 Ευχριστω πολυ για την βοηθεια τωρα για τα ελατηρια και το παντρεμα ολο αυτο οταν ερθει η ωρα θα τα πουμε. Προς το παρον αποταμιευω για ζαντες λαστιχα... ;D
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Καλησπέρα στο team! Θέλω και εγώ σιγά σιγά να αλλάξω ζάντες στο φιεστάκι χωρίς να διαφοροποιησω την εργοστασιακη γεωμετρια του! 15αρες 4χ108 αλλά δεν ξέρω offset! Έχετε να μου προτείνετε κάτι οικονομικό διότι α μπουν και λάστιχα καινούργια! Δεν θελω να ξεφυγει πάνω απο 700€ όλα μαζί! Ευχαριστώ
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Ανανεώνω το ποστ! Βρηκα ζαντες! Θα εχω προβλημα εαν απο 6.5 πλατος παω σε 6 ? Ας μου απαντήσει καποιος αυτη τη φορα
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
6,5 νομιζω οτι εχω! Δεν το λεω με σιγουρια! Βρηκα αυτες εδω: https://www.karlis.gr/wheel/k-line/k-line-wheels-xfe172-15-15x60-4x108-42-mb
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread