Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Νομίζω ότι ο μοδεράτορας παύλα αδμινιστράτορας ομιλεί ορθώς.

Το πλάτος της ζάντας δεν είναι πρόβλημα, το offset να τσεκάρεις να είναι σωστό ή έστω πολύ κοντινό, μην πας και τρακάρεις σε καμιά δαγκάνα, θόλο ή/και ανάρτηση....
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Καλησπέρα στην ομαδα! Αυτές τις μέρες πάω για τοποθέτηση ελαστικών και ζαντών!  Γνωρίζει κανένας αν θα έχω πρόβλημα με τις MOMO Revenge; 1.4Kw fiesta mk7 έχω στην κατοχή μου
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
VaggPore said:
Καλησπέρα στην ομαδα! Αυτές τις μέρες πάω για τοποθέτηση ελαστικών και ζαντών!  Γνωρίζει κανένας αν θα έχω πρόβλημα με τις MOMO Revenge; 1.4Kw fiesta mk7 έχω στην κατοχή μου
Τι προβλημα να εχεις....Αν βαλεις "λογικες" διαστασεις ..θα εισαι μια χαρα.
τι Διασταση εχεις τωρα και τι σκεφτεσαι να φορεσεις?
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Έχω τις εργοστασιακές ζάντες απλά είναι ταλαιπωρημένες! Ζάντες και Λάστιχα θέλω να βάλω πακέτο! Σε τι offset πρέπει να κυμανθω για να είμαι ήσυχος ότι δεν θα υπάρχουν αποκλίσεις? 4x108 με πλάτος από ποσό μέχρι ποσό? Δεν θέλω να πετάει αρκετά έξω η ρόδα από τον θόλο του αυτοκινήτου! Σε φυσιολογικά επίπεδα
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Καλησπέρα φίλε.. το πλάτος της εργοστασιακής είναι 6.μπορείς να βάλεις και ζάντα με 7 πλάτος ανενόχλητα.. Από ίντσες μπορείς να παίξεις και με 17 αν θες να καλύψεις κενα στους θόλους για θέμα αισθητικής.. το offset σου να κυμαίνεται από 40 έως 47 για να μην μπλέξεις με αποστάτες..
 

lunatic

Newbie
Jun 19, 2015
2
0
0
Καλησπέρα στην ομάδα! Έχω διαβάσει κάμποσες σελίδες από το θέμα σχετικά με τι ζάντες μπορούμε να βάλουμε αλλά έχω κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω κάτι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσους απαντήσουν. Έχω το fiesta 1.6 sport του 2009. φοράει τις εργοστασιακές ζάντες

https://fordaccessories.gr/τροχοι/ζαντεσ-ελαφρου-κραματοσ/ζάντα-ελαφρού-κράματος-17"/2237319?model=fiesta&year=2008

Θα τις αλλάξω σίγουρα αφού μετά από 3 φορές που τις έχω φτιάξει ανοίγουν με το παραμικρό. Έχουν διαλυθεί εντελώς.

Έχω βρει τις momo revenge με τα εξής χαρακτηριστικά 7" πλατος, 4χ108 το καρε, 17 διαμετρος. Το εργοστασιακό οφσετ είναι 47,5 αποτι εχω βρει στο ιντερνετ. Οι momo βγαινουν με τα ιδια χαρακτηριστικα αλλα με οφσετ 42 και με οφσετ 35. Αν βαλω αυτες με το 35 -γτ αυτες με το 42 δεν υπάρχουν και ειναι αγνωστο ποτε θα ξαναβγαλει το εργοστασιο- θα εχω καποιο προβλημα πρακτικο στην οδηγηση ή θα ειμαι κομπλε? Το εμφανισιακο ξέρω ότι θα βγω 1 εκατοστο περιπου πιο εξω αλλα θεωρω οτι δεν θα φαινεται τοσο περιεργο.

ευχαριστω πολύ και συγνωμη για το κατεβατο!
 

stelios fr

Newbie
Jun 3, 2015
8
0
0
32
φιλε μου καλησπερα για εμενα ισως να δεισ ενα καλυτερο κρατημα εαν το συνδειασεισ και με αλατηρια χαμηλοματος ΑΛΛΑ προσεχε με το οφ σετ γιατι και εμενα ειναι ακριβως με τα φτερα και την ωρα που στρηβεισ και πεσεισ σε καμια λακουβα ακουμπαει αρκετα η εαν στριψεις σε καμια καλη στροφη με πολλα θα σου το γδερνει 
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
λογικά με 1 εκατοστο ποιο εξω δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα φίλε μου!!! άλλα όπως είπε και ο Στέλιος μπορεί σε στρίψιμο επάνω και σε συνδυασμό με λακούβα να γδέρνει στο φτερό !!
 

dimitridegrecia

New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Φίλε lunatic ισχύει για τις ζάντες της φορντ οτι στραβώνουν εύκολα, αλλά αυτό γίνεται γιατί είναι μαλακό το κράμα. Έχουν λοιπόν το πλεονέκτημα να παραμορφώνονται αλλά να μην ραγίζουν. Έτσι τις επισκευάζεις και δεν τις κλαις. Έχει γεμίσει το ιντερνετ με JR και άλλες αφτερμάρκετ ραγισμένες. Προσωπική γνώμη χίλιες φορές να γίνει αυγό και να δώσω 70-80 ευρώ να τη φτιάξω μια φορά τα 2 χρόνια παρά να μείνω μια μέρα στο δρόμο με τις λακούβες της Αθήνας και να τριγυρνάω 2 μήνες με τάσια για να μαζεύω λεφτά για καινούρια ζάντα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread