Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Ρε παιδια σκεφτομαι να βαλω τις ζαντες τις 16'' του sport αλλα δεν ξερω τι διαστασεις εχουν...Σε μια κουβεντα που εκανα με καποια παιδια μου ειπαν σε 195/40/R16...Eιναι οι ζαντες του sport για 195αρι λαστιχο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Oι ζάντες του mk7 sport έχουν τις ίδιες διαστάσεις με του mk6 S & ST, δηλαδή 6,5x16" με λάστιχο 195/45/16.
To μόνο που αλλάζει είναι το offset που στο mk6 είναι 52,5 ενώ στο mk7 47,5 (αν δεν απατώμαι).
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Ρε φιλε....σκεφτεσαι για κατι αλλο περαν τις ζαντες του sport? Για τα δικα μου γουστα δεν ειναι οτι καλυτερο. Δεν ξερω τι εχεις στο μυαλο σου απο χρηματα αλλα πιστευω οτι υπαρχουν πολυ πιο ωραιες ζαντες! Στην αρχη ακουγαμε κατι περιεργα του στυλ οτι σπανε ευκολα αυτες οι ζαντες! Εγω θα ημουν της γνωμης για κατι ποιο επωνυμο και ποιοτικο και διαφορετικο θα τολμουσα να πω!
 

kostas-patra

Member
May 10, 2010
123
1
0
Πάτρα
Ψήσου για καμμιά πολυάκτινη 16άρα καλύτερα. Μπορείς να βρείς και με 450-500 ευρώ αν ψαχτείς.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
+1 και εγω ψηφιζω aftermarket!!
οντως με λιγο παραπανω ψαξιμο βρισκεις με 400,μπορει και λιγοτερο
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Αρχικα ειχα βρει αυτες....

http://www.reds-wheels.com/dark_blade_en.html

Που το συζητησα με πολλους μου ειπαν οτι δεν θα δειχνει ωραια γιατι θα φαινεται μικροτερη απ το μεγεθος της...
Ετσι σκεφτηκα την επιλογη της 16'' του sport γιατι μ αρεσει εμφανησιακα...

Προσφατα ειδα ενα project του ST και ειδα οτι φορουσε κατι ζαντες speedline πολυακτινες...


http://www.mann-engineering.com/products/images/speedline/sltype2120turini_anthracite.jpg


Εχω ψηθει να τις βαλω,αλλα δυστιχως ολα περιοριζονται στο internet,και αγορες μεσω αυτου τις αποφευγω γιατι τις φοβαμαι...Δεν ειναι 5-10 ευρω...Ειναι 600-800 ευρω...αρκετα λεφτα σε περιπτωση που γινει το παραμικρο...Δυστιχως κανεις απο αυτους που εχω παει μεχρι στιγμης δεν ειχε speedline...Mετα παμε στην γνωριμη λυση της ultraleggera....
 

kostas-patra

Member
May 10, 2010
123
1
0
Πάτρα
Αν σε ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο, στείλε μου pm να κοιτάξω στην Πάτρα που παίζουν καλύτερες τιμές. (πολλά παιδιά έχουν πάρει ζάντες απο εδώ....ακόμα και φίλος απο Θεσσαλονίκη) ;)
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
οι ζαντες λεγονται speedline 2120...τουλαχιστον στο site που τις ειχα βρει ετσι λεγονταν...Κοιταξα και λιγο στο ιντερνετ να δω μηπως βρω κανεναν αντιπροσωπο στην ελλαδα αλλα δεν βρηκα κατι...Αν ειναι θα σου πω τον επομενο μηνα μηπως τις βρεις πουθενα γιατι ακομα ειμαι στην διαρκεια αποταμιευσης... ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Derizio said:
Ρε φιλε....σκεφτεσαι για κατι αλλο περαν τις ζαντες του sport? Για τα δικα μου γουστα δεν ειναι οτι καλυτερο. Δεν ξερω τι εχεις στο μυαλο σου απο χρηματα αλλα πιστευω οτι υπαρχουν πολυ πιο ωραιες ζαντες! Στην αρχη ακουγαμε κατι περιεργα του στυλ οτι σπανε ευκολα αυτες οι ζαντες! Εγω θα ημουν της γνωμης για κατι ποιο επωνυμο και ποιοτικο και διαφορετικο θα τολμουσα να πω!

αντι να το φερνεις απεξω απεξω πες στον δημητρη ποιες σου αρεσουν εσενα.....
θελει να βαλεις ultraleggera ;D ;D ;D
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
6.5 ειναι το ιδανικο για 195.. Εγω το εχω σκοπιμα σε 7.5 για να ανοιγει λιγο παραπανω κι επειδη τα R888 ειναι πιο φαρδια απο οτι τα υπολοιπα 195..

Αλλα γενικα για απλη χρηση για 195 να παιξεις απο 6-7.. Στο 6.5 ειναι τετραγωνο το λαστιχο, ακριβως εκει που πρεπει δηλαδη..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Nitroking το θέμα όμως είναι ότι αν όχι όλες, οι περισσότερες aftermarket ζάντες έχουν πλάτος 7". Οι μαμά ήταν 6.5". Έχεις καμιά άλλη πρόταση;
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Ρε Ιακωβε...ειπα να μη καρφωθω με την πρωτη...να το πω λιγο πιο μετα  ;D

Παντως Vouts η δικη μου αποψη και "εμπειρια" λεει... βαλε στο ματι καποιες που σου αρεσουν και πιστευεις οτι ταιριαζουν στο αμαξι σου και μαζεψε λεφτα να παρεις αυτες, αν πας σε κατι ενδιαμεσο, καποια στιγμη θα ξαναπληρωσεις αυτες που δεν εβαλες την πρωτη φορα που γουσταρες πολυ αλλα δεν σε εφταναν τα χρηματα! Παθων speaking!
Αν και εγω την πρωτη φορα δεν τολμησα να βαλω 15αρες (μαμα 13αρες φοραγε το fiesta κανονικα)και ετσι δεν εβαλα τις leggera αλλα ηρθε η ωρα που τελικα το ηθελα τοσο πολυ που το τολμησα και δεν το εχω μετανιωσει και για την διασταση και για την ζαντα και για τα χρηματα που εδωσα.
Σαν εναλλακτικη θα σου πω να ριξεις και μια ματια στο car.gr που μπορει να βρει καμια καλη ζαντα σε καλη τιμη, οπως βρηκαμε του Κωστα, αλλα θελει προσοχη στην κατασταση τους!
Αυτα απο εμενα.....
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
kostg said:
Nitroking το θέμα όμως είναι ότι αν όχι όλες, οι περισσότερες aftermarket ζάντες έχουν πλάτος 7". Οι μαμά ήταν 6.5". Έχεις καμιά άλλη πρόταση;

Δεν ειναι θεμα προτασης, απλα λεω πιο ειναι το σωστο.. Απο κει και περα και σε 7αρα να το βαλεις μια χαρα θα ειναι, καλο ειναι να ειναι λιγο ανοιχτο το λαστιχο..

Επισης δεν ειναι ολες ετσι, εγω τις XRC που ειχα παρει τις ειχα παρει 6.5αρες.. Και ηταν και παναλαφρες! ;)
 

kostas-patra

Member
May 10, 2010
123
1
0
Πάτρα
Εγώ 195 έχω σε 7άρα και δεν έχω κανένα πρόβλημμα (εκτός του οτι το στεφάνι της ζάντας βγαίνει έξω και ας έχουν rim protector τα TOYO T1R).
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Το καλο ειναι οτι εχω χρονο μπροστα μου για να το ψαξω....Τις σκεφτομουν αγρια τις leggera αλλα δεν ξερω αν θα ταιριαζουν στο fiesta μου...Μην ξεχναμε οτι ειναι 5πορτο... ;) Θα κανω μια βολτα απογευματακι απο ενα γνωστο ζανταδικο να ρωτησω,να παρω μια ιδεα και απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας....
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Γιατι να μην πηγαινουν επειδη ειναι 5πορτο? Νομιζω οτι μια χαρα θα πηγαινουν!!!! Αντε για ξεκινα και εσυ για Leggera  ;D
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Οντως η leggera ειναι κατι πολυ ομορφο..Μπορω να πω οτι ψηθηκα...Βεβαια πρεπει να κοιταξουμε και το οικονομικο...γιατι μην ξεχναμε οτι δεν θελω μονο ζαντες..αλλα και λαστιχα... :-\  δηλαδη απ την τιμη της ζαντας 300 ευρα πανω.... ;)
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
kostas-patra said:
Εγώ 195 έχω σε 7άρα και δεν έχω κανένα πρόβλημμα (εκτός του οτι το στεφάνι της ζάντας βγαίνει έξω και ας έχουν rim protector τα TOYO T1R).

Εξαρταται απο τη ζαντα, εμενα με 7.5αρα δε βγαινουν πχ..
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Επισης,η leggera δεν ειναι μια ζαντα που μπαινει ευκολα στο ματι σε ενα αμαξι που το εχω μονιμως στο δρομο παρκαρισμενο???Θελω να πω,μπορω να κανω κατι για να γλυτωσω τα "τσιμεντα"???Ειχα ακουσει για μπουλονια ασφαλειας αλλα και αυτα ανοιγουν αν ξερει ο αλλος...Μπορω να τις ασφαλισω πχ???Με συμφερει να κανω κατι τετοιο???(Ισως ειναι κουλη η ερωτηση,αλλα με αφορα γιατι πολλα γινονται στις μερες μας...)
 

Derizio

New member
May 9, 2010
65
0
0
47
Ελα μην σε πιανει αγχος...βαλε μπουλωνια ασφαλειας οπως ολοι και εισαι οκ!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread