Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

MIKE

Newbie
Jan 6, 2011
9
0
0
42
αν είναι μόνο θέμα ρύθμισης τότε οκ. σκέφτομαι όμως σοβαρά το ενδεχόμενο ''πίσω δισκόφρενου'' στο μέλλον...thanks for the tip.;-)
mk1 Stelios said:
.... ωραια τοτε να πας να σου σφηξουν τα ταμπουρα γιατι οταν ειναι καινουργια θελουν σφηξιμο μετα τα 1.500 κ τοτε ειναι που θα δεις διαφορα στο πεταλι. Το επομενο βημα ειναι να αλλαξεις τακακι αλλα να ξερεις πως οταν τα κανεις αμεσα χανεις την προοδευτηκοτητα τους ειδικα στην βροχη
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Μετά από 51000 + χμ  με το Μκ7 αυτό που έχω να πω είναι ότι στα λίγα χιλιόμετρα το θεωρό πολύ καλό φρένο ακόμα και σαν αίσθηση του πεντάλ είναι αρκετά προοδευτικό και καθόλου απότομο όπως πχ στα punto όσοι τα έχουν οδηγήσει καταλαβαίνουν αυτό που λέω.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι μπαίνουν αρκετά γρήγορα στο abs (μπορεί να είναι σε μένα έτσι λόγο καμπερ) και είναι κάτι που δεν μου αρέσει και πολύ.
Εκεί που δεν μου αρέσει είναι στα πολλά χμ…. πατάς τέρμα φρένο και δεν μου δίνει την εντύπωση ότι δεν σταματά και τόσο γρήγορα την καρότσα τον 1100+ κιλών και αν αφήσεις και ξαναπατήσεις καταλαβαίνεις ότι έχουν κουραστεί.

Πιστεύω σε μια κατάβαση με γρήγορους ρυθμούς ότι θα υπάρξει πρόβλημα ( και εδώ μπορεί να διαφωνήσει ο φίλος Στέλιος). ;D
 

vagma

Hero Member
βαλτε ενα τακακι performance και ενα αγωνιστικο υγρο φρενων και θα δειτε ολοι σας μεγαλη διαφορα....!!!και μια εταιρεια σαν την φορντ δεν θα εβαζε ταμπουρα αν δεν φρεναρε το αμαξι και με αυτα!!!!!!!!!!!!

:) :) :)
 

dimos

New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Παιδιά κάντε καλή εξαέρωση στο κύκλωμα των φρένων και θα  δείτε διαφορά και σε αίσθηση και σε αποτέλεσμα.Επίσης να σας ρυθμίσουν το χειρόφρενο(τρίψιμο με γυαλόχαρτο σιαγόνες ταμπούρων) κτλ.Όσοι τα κουράζουν πολύ ένα καλό τακάκι και υγρά dot 5.1,όχι dot 5.Πιστέυω ότι αυτά θα βοηθήσουν πολύ.
 

dimos

New member
Oct 29, 2010
58
1
8
παίδες να ρωτήδω κάτι?το 1,25 και το 1,4 έχουν ίδια δισκόφρενα μπροστά?αν ναι τι διάμετρο?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
dimos said:
παίδες να ρωτήδω κάτι?το 1,25 και το 1,4 έχουν ίδια δισκόφρενα μπροστά?αν ναι τι διάμετρο?
και το 1,250+1,400+1,600 εχουν τα ιδια φρενα μπροστα με διαμετρο γυρω στα 256mm
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
vagma said:
βαλτε ενα τακακι performance και ενα αγωνιστικο υγρο φρενων και θα δειτε ολοι σας μεγαλη διαφορα....!!!και μια εταιρεια σαν την φορντ δεν θα εβαζε ταμπουρα αν δεν φρεναρε το αμαξι και με αυτα!!!!!!!!!!!!

:) :) :)
εμενα ποτε δεν μου αρεσαν τα φρενα της ford!πιστευω οτι τα ταμπουρα πισω τα βαζουν για λογους οικονομικους!γενικα στο θεμα φρενα εχει μεινει πισω η ford.
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Μηπως καποιος που εχει αλλαξει τακακια ξερει τι φοραμε και ποσο κανουν θελω αλλαγη τακακια και μεσα μου ζητανε 120 ευρω και θελω καποιον που να ξερει τι μπορουμε να βρουμε σε aftermarket σε ιδιο επιπεδο οχι τα super τακακια απλα τακακια.....????
 
ntontos said:
Μηπως καποιος που εχει αλλαξει τακακια ξερει τι φοραμε και ποσο κανουν θελω αλλαγη τακακια και μεσα μου ζητανε 120 ευρω και θελω καποιον που να ξερει τι μπορουμε να βρουμε σε aftermarket σε ιδιο επιπεδο οχι τα super τακακια απλα τακακια.....????

πηρες τηλ στον Αξιώτη?
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=0
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
mk1 Stelios said:
πηρες τηλ στον Αξιώτη?
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=0
οζι δεν πηρα απο οτι ειδα εχει 30% εκπτωση aftermarket δεν υπαρχουν σε κατι αναλογο?
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Παιδια κ εγω ειμαι για μπροστα τακακια, αλλα θα προτιμησω κατι σε after market γιατι με τα μαμα εφαγα μεγαλη απογοητευση...  Εχει βαλει κανεις after market? Θελω εντυπωσεις και τιμες αν εχει δοκιμασει καποιος... Παντως μεγαλο λαθος τα ταμπουρα σε αμαξι 1600 κυβικων...
 

dimitris mk7

Member
Mar 5, 2011
104
0
0
141
αθηνα
η πιο μεγαλη ξενερα πιστευω πως ειναι αυτη φιλε μου!τα ταμπουρα!διορθωνεται ομως...αν εχεις λεφτα!
 
grigoris mk7 said:
Παιδια κ εγω ειμαι για μπροστα τακακια, αλλα θα προτιμησω κατι σε after market γιατι με τα μαμα εφαγα μεγαλη απογοητευση...  Εχει βαλει κανεις after market? Θελω εντυπωσεις και τιμες αν εχει δοκιμασει καποιος... Παντως μεγαλο λαθος τα ταμπουρα σε αμαξι 1600 κυβικων...

Όταν λες μεγάλη απογοήτευση τι θέλεις να πείς? Γιατί αναφέρεσαι σε αφτερμάρκετ χωρίς να γνωρίζουμε τι ακριβώς θες από τα φρένα που έχει το αμάξι σου.
Δεν είναι λάθος τα ταμπούρα γιατί είναι εξίσου ικανοποιητικό στο φρενάρισμα ..απλά θέλει περισσότερο "περιποίηση" !!
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
65 ευρω τα γνησια απο τον Αξωτη τα χτυπαω και τα βαζω για την φιεσταρα μου ενα μεγαλο ευχαριστω στον Στελιο το αλανι!!!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Οταν λεω μεγαλη απογοητευση εννοω οτι μετα απο 1-2 "καλα" φρεναρισματα η αποδοση τους πεφτει αισθητα... Οταν λες οτι ειναι εξισου ικανοποιητικα τα ταμπουρα τ εννοεις? Οπως και να το κανουμε τα δισκοφρενα ειναι τεχνολογια.. Φαντασου ενα supercar με ταμπουρα!!! Δυστυχως θελουμε δν θελουμε το μεγαλυτερο μειονεκτημα για το mk7 ειναι τα φρενα τ... Παντως με την πρωτη "οικονομικη" ευκαιρια θα μπουν δισκοφρενα πισω για να διωρθωσω οτι μπορω...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread