Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ταιριάζει κάποιο από αυτά στο fiesta; Γιατί βλέπω μόνο για grande punto. Επίσης δε θα τα έλεγα φθηνά (για 330mm)...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εγώ που ρώτησα μου είπαν για 330x30 και τετραπίστονη(μεγάλη) γύρο στα 1600ε. πράγματι πολλά λεφτά!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγω ρωτησα εναν γνωστο μου που πουλαει φρενα της brembo και μου ειπε οτι δεν εχει βγαλει για το fiesta,αυτα που δινουν τα μαγαζια, η brembo τα δινει μονο για focus,τωρα τι να σας πω....παντως πολλα τα λεφτα...βαλτε απο focus 1 st (170hp) να εχετε το κεφαλακι σς ησυχο
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
scorpion said:
εγω ρωτησα εναν γνωστο μου που πουλαει φρενα της brembo και μου ειπε οτι δεν εχει βγαλει για το fiesta,αυτα που δινουν τα μαγαζια, η brembo τα δινει μονο για focus,τωρα τι να σας πω....παντως πολλα τα λεφτα...βαλτε απο focus 1 st (170hp) να εχετε το κεφαλακι σς ησυχο
Συμφωνώ!Δεν υπάρχει λόγος να γίνει τέτοια βελτίωση με τέτοιο κόστος αφού με ένα απλό πάντρεμα απο κάποιο άλλο μοντέλο φέρνει αποτελέσματα...Ειδικά αν το αυτοκίνητο δεν έχει και σημαντική βελτίωση στον κινητήρα οπότε και υψηλότερες απιτήσεισ στα φρένα!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
συμφωνω μαζι σου Πανο.Ι αλλα σκεψου πως θα διχνουν τα 330 μεσα στην 17αρα μου!!!μονο απο θεμα εμφανισεις πιστευω ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ αλλα και παλι η τιμη ειναι πολυ τσουχτερη(τουλαχιστον για εμενα)....
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
τα φρένα είναι απ τις ακριβές βελτιώσεις.Ειδικά αν πας σε  γνωστές μάρκες π.χ brebo (έχω δει και 3000e)!!
Τώρα για το θέμα της ομορφιάς εχεις απόλυτο δίκιο!!!Θα δχνει πάρα πολύ...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
nos7 said:
συμφωνω μαζι σου Πανο.Ι αλλα σκεψου πως θα διχνουν τα 330 μεσα στην 17αρα μου!!!μονο απο θεμα εμφανισεις πιστευω ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ αλλα και παλι η τιμη ειναι πολυ τσουχτερη(τουλαχιστον για εμενα)....

και τα 300 πολυ καλα ειναι σε εμφανιση αλλα και σε χρησιμοτητα ;) ;) ;) ;)
 

tm099

New member
Oct 25, 2010
84
0
0
Παιδιά καλησπέρα, σκεφτόμουν να αλλάξω τα μπροστά φρένα στο φιεστα μκ7 με φοκους1 στ ή με φιεστα μκ6 στ όπως αναφέρατε και παραπάνω.Είναι σίγουρο ότι μπορεί να γίνει μία τέτοια αλλαγή?και αν ναί τι ακριβώς θα αλλαχτεί?(δίσκοι και δαγκάνες?)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
καλησπερα φιλε tm099!!!γιατι να αλλαξεις μονο τα μπρωστα??πιο σωστο ειναι να αλλαχτουν ολα και μπρος και πισω...αλλιως θα εχεις πολυ δυνατο φρενο μπρωστα και λιγο πισω με αποτελεσμα να σου φευγουν τα μουτρα σου συνεχεια....εαν παλυ επιμενεις στην αποψη σου η απαντηση ειναι ΝΑΙ θα αλλαχτουν οι δισκοι και οι δαγκανες!!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
καλησπέρα tm099,για αρχη περνα απο εδω : http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewforum.php?f=3.0 να μας πεις 2 λογια για σενα

οσο αφορα αυτο που ρωτησες :
1- αν αλλαξεις μονο τα μπροστινα θα εχεις ενα προβλημα με την κατανομη του φρενου,καλα ειναι να τα αλλαξεις ολα μαζι,μπρος-πισω ωστε να μοιραστει ομορφα η κατανομη του φρενου σου
2 μιλαμε για καινουργια η μεταχειρισμενα?εχουμε διαφορες για αυτο το λεω
 

tm099

New member
Oct 25, 2010
84
0
0
Σκεφτόμουν αρχικά να περάσω απο την αντιπροσωπεία να ρωτήσω για καινολυργια και αν το ποσό είναι εξοφρενικό λέω να πάω για μετα χειρισμένα...Έχει κάποιος υπόψη του κάτι στη θεσσαλονίκη για μεταχειρισμένα... :) :)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
tm099 said:
Σκεφτόμουν αρχικά να περάσω απο την αντιπροσωπεία να ρωτήσω για καινολυργια και αν το ποσό είναι εξοφρενικό λέω να πάω για μετα χειρισμένα...Έχει κάποιος υπόψη του κάτι στη θεσσαλονίκη για μεταχειρισμένα... :) :)

για να παρεις μια ιδεα τις τιμες οι δαγκανες εχουν γυρω στα 500e και 70e επι 2 οι δισκοπλακες...και θες και αλλα πραγματα,καλυτερα να τα βρεις μεταχειρισμενα
αυτα ειναι για focus1 st
 

tm099

New member
Oct 25, 2010
84
0
0
Και απο τα μεταχειρισμένα τι ακριβώς θα χρειαστεί να ψάξω? redface redface
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
tm099 said:
Και απο τα μεταχειρισμένα τι ακριβώς θα χρειαστεί να ψάξω? redface redface

εμενα ειχε,δαγκανες,τακακια,δισκους,βασεις δαγκανας και σωληνακια φρενων
καλυτερα μεταχειρισμενα να βρεις οπου θα σου ερθουν πολυ πιο οικονομικα
ψαξε να βρεις απο focus1 st 170hp,ετσι να τα  ζητησεις,αυτα για να ξερεις ειναι 300mm διαμετρο
 

tm099

New member
Oct 25, 2010
84
0
0
Εγινε ευχαριστώ, ενημερώνω σύντομα για αποτελέσματα αναζήτησης. ;D
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
MIKE said:
πολύ κακή εντύπωση έχω για τα φρένα. να ξεκαθαρίσω πως θεωρώ απαράδεκτο ενα αυτοκίνητο 1,6 κυβικά, τεχνολογίας 2008 & με 120 άλογα να φοράει ταμπούρα πίσω.
αντε και ας πούμε οτι εχουν χρησιμοποίησει καλά υλικά και το αμάξι φρενάρει. ακόμη και η αίσθηση του φρένου στο πόδι είναι απαράδεκτη. πατάς - πατάς - πατάς και προλαβαίνεις να αναρωτηθείς κιόλας...(no good). δεν ξέρω αν έχετε κι εσεις την ίδια αισθηση πάντως μου κάνει εντύπωση όλα στο αμάξι να είναι A class και τα φρένα του να είναι τόσο για τον π.....!!(sorry κιόλας)
αυτά ενολίγης.



Καλώς ήλθες Μιχάλη, δοκίμασε ξανά να γράψεις στο θέμα των νέων μελών, δε φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα...

Όσον αφορά τα φρένα του αυτοκινήτου σου, πόσα χιλιόμετρα πρόλαβες να κάνεις από τότε που το αγόρασες (καινούριο φαντάζομαι); 200, 300, 500; Τα φρένα θέλουν τουλάχιστον 500 χλμ για να στρώσουν και κάτι παραπάνω για να αποδώσουν στο μέγιστό τους. Πρόσεχε λίγο τα φρεναρίσματά σου τώρα που είναι αρχή, τσέκαρε και τον αέρα στα ελαστικά σου (να είναι σωστός) και θα δεις ότι σιγά σιγά θα αλλάξει η ιδέα σου γι' αυτά Â :)
Αν πάλι το πήρες μεταχειρισμένο, δες μήπως θέλει τακάκια, υγρά φρένων ή τα ταμπούρα του είναι φθαρμένα (μπορεί ο προηγούμενος να πήγαινε με χειρόφρενα π.χ. αν και το απεύχομαι)...


Υ.Γ.: Καλοτάξιδο να είναι!
 
....νομιζω οτι ειναι πολυ πολυ νωρις να μας πεις για τα φρενα σε ενα αμαξι μολις μιας βδομαδας...που σαν καινουργιο κ αυτο θελει τουλαχιστον 1.500 χλμ για να στρωσουν τα φρενα του , που αν τα πιεσεις απο την αρχη αστρωτα σιγουρα δεν θα αποκτησουν ποτε την αποτελεσματικοτητα που πρεπει να εχουν ! ..για αυτο πριν βαλεις " (sorry κιολας) " κ κανεις κριτικη σε κατι, καλο ειναι να εξεταζεις ολα τα ενδεχομενα!
 

MIKE

Newbie
Jan 6, 2011
9
0
0
42
αγαπητέ στέλιο έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λές και μάλλον φταίω έγω που δεν ήμουν σαφής. το αυτοκίνητο το αγόρασα με 2,500 χιλόμετρα οπότε δεν τίθεται θέμα στρωσίματος. μιλάω καθαρά για την αίσθηση που αφήνει στο πόδι και και όχι για την αποτελεσματικότητά τους. μπορεί και να το ``βιδώνουν`` κιόλας με λίγη παραπάνω δύναμη δεν διαφωνώ.
θα χαρώ να αποδειχτεί οτί η αίσθηση είναι λανθασμένη λόγο φθοράς ή κάτι τέτοιο όμως μιλησα και για το τι θεωρώ πιο σωστό σε ένα αυτοκίνητο 120 ίππων. Τα υγρά του κτλ ελέγθησαν και έιναι όλα οκ, απλώς θα μου επιτρέψεις να επιμέινω στο ``sorry κιόλας`` μιας και ούτε το πρώτο αμαξι που καβαλάω είναι, αλλά και η αίσθηση σε κάτι είναι θέμα προσωπικού γούστου. Απλώς λέω πως θα τα προτιμούσα πολύ πιο άμεσα και ευαίσθητα...that`s all.
 

king207

Member
Nov 29, 2010
101
0
16
38
θα συμφωνησω και γω με τον MIKE  μεσα στα συν του MK7 για μένα τα φρένα ειναι μείον! έχουν αρκετη διαδρομή μέχρι να πιάσουν, δεν είναι τόσο απόλυτα στο φρενάρισμα όσο θα πρεπε!  ;)
 
.... ωραια τοτε να πας να σου σφηξουν τα ταμπουρα γιατι οταν ειναι καινουργια θελουν σφηξιμο μετα τα 1.500 κ τοτε ειναι που θα δεις διαφορα στο πεταλι. Το επομενο βημα ειναι να αλλαξεις τακακι αλλα να ξερεις πως οταν τα κανεις αμεσα χανεις την προοδευτηκοτητα τους ειδικα στην βροχη
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread