Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
maxitis13 said:
καλησπερα... πηγα για το σερβις των 40.000km βρικα γνησια ανταλακτικα της φορντ  motorcraft με κωδικο 1 676 630  me 8v5j-2k021-aa         και καποια αλλα παλι της φορντ με κωδικο 1 550 219    8v512k021 aa      ποιο απο τα δυο κανει για το φιεστα μου? να σημειωθει οτι τα πρωτα κανουν 36 ευρω κ τα δευτερα 82 ευρω.... εχω φιεστα μκ7 σπορτ κ το πειρα 1/8/2009   περιμενω τα φωτα σας!!!

το ιδιο τακακι ειναι,απλα η διαφορα τους ειναι στην ποιοτητα του της παστας που εχει το τακακι
ο σωστος κωδικος ειναι 1550219,αυτο θα βαλεις....αν θες γνησιο ετσι...
 

maxitis13

New member
Aug 28, 2010
75
0
0
κ ο αλλος κωδικος που εβαλα κ απο κει που τα πειρα πουλανε γνησια ανταλακτικα τις φορντ... δεν ξερω τι παιζει...παντως εβαλα αυτα που λες αλλα 82$ κ ποναει....
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Σημερα αλλαξα τακακια σε εξουσιωδοτιμενο συνεργειο της ford το αμαξι φοραγε fomoco traxter και το παιδι μου πε οτι πλεον εχει σταματησει να συνεργαζεται με αυτη την εταιρεια και εβαλα motorcraft και μου ειπε μετα το στρωσιμο απο την παστα δηλαδη μετα απο τα πρωτα φρεναρισματα θα δω διαφορα με τα προηγουμενα!
Σκεφτομαι να κανω εκει τα service μου εφοσων με σιγουρια απολυτη δηλωνω οτι δεν ειμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ευχαριστημενος απο τον Παζαροπουλο και ετσι εκει ειναι μια πολυ καλη λυση αν καποιος μενει κοντα μου στο Αιγαλεω η εχει την ορεξη να ερθει ως εδω το συνηστω ανεπιφυλακατα!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
fomoco παντως σημαινει Ford Motor Company... Οσο γι αυτο που σου ειπε μακαρι να εχει οντως διαφορα. Καλα και ασφαλη φρεναρισματα ;)
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Ευχαριστω  ;D ναι το ξερω μου το εξηγησε αλλα λεει οτι τα κοψανε και δουλευουν μονο με motorcraft και αν κοιταξεις στο εγχειριδιο θα δεις οτι και ο κατασκευαστης αυτα προτεινει!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
ntontos said:
Ευχαριστω  ;D ναι το ξερω μου το εξηγησε αλλα λεει οτι τα κοψανε και δουλευουν μονο με motorcraft και αν κοιταξεις στο εγχειριδιο θα δεις οτι και ο κατασκευαστης αυτα προτεινει!

σε ποιον πηγες στο Αιγαλεω???ποσα ευρω σου πηγε??
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Ford Zigogiannis 107 Στεφ. Σαραφι Αιγαλεω τηλ 210 5444475 μου πηρε 74,26 ευρω ενω ο Παζαροπουλος μου ζηταγε 120 ευρω.
Και το καλυτερο ειναι ανοιχτα ως αργα το απογευμα και σε αφηνει να σαι παρων την ωρα που σου κανουν το οτιδηποτε στο αμξι σου καθως βρισκονται online συνδεδαιμενοι με την ford 24 ωρες το 24!
Ελπιζω να σε καλυψα! ;)
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Υπαρχει πιθανοτητα τα φρενα να στριγγλιζουν λογω υψηλων θερμοκρασιων? redface

Σημειωτεον οτι εχω μεχρι στιγμης 22.600 χλμ..
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Focusman said:
Υπαρχει πιθανοτητα τα φρενα να στριγγλιζουν λογω υψηλων θερμοκρασιων? redface

Σημειωτεον οτι εχω μεχρι στιγμης 22.600 χλμ..
Ακριβως το ιδιο πραγμα ακουγα και εγω αλλα απο ενα σημειο και μετα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι θεμα αυξημενης θερμοοκρασιας οταν το πεταλι του φρενου κοντευει να φτασει εκει που τερματιζει ο συμπλεκτης και σφυυραει ενοχλητικα σε καθε φρεναρισμα!
Εγω στα 27000χλμ τα αλλαξα και τα παιδια μου παν οτι ηρθα οριακα ωστε να αρχιζει να τρωει δισκοπλακα!(αν και ο κατασκευαστης λεει αλλαγη στο 2ο service ειναι αναλογα το ποδι και την χρηση του καθενος πιστευω)
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
ntontos said:
ειναι αναλογα το ποδι και την χρηση του καθενος πιστευω)
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Ντόντο! άλλη φθορά γίνεται σε ένα αυτοκίνητο που κινείται εντός πόλης και άλλη σε ένα άλλο που κάνει τα ταξιδάκια του!
Focusman θα σε συμβούλευα να ρίξεις μια ματιά στα τακάκια σου! εμένα άρχισαν ένα πολύ σιγανό σφύριγμα στα 17.500 χλμ και όταν έφτασα 19.000 και έβαλα πίσω δίσκους ο μηχανικός κοίταξε και τα μπροστά και μου είπε ότι είχαν πολύ λίγο "ψωμί" και τα άλλαξα!!
οπότε μια επίσκεψη στο συνεργείο σου είναι η καλύτερη λύση! ;)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
εγω εχω κανει 21000 χλμ και τσεκαρα τα τακακια μου μπρωστα και εχω φαει μονο την μιση παστα...και τα περισσοτερα χλμ τα εχω εντος πολης+οτι εχει μπει και μια φορα σε πιστα!!
 
Jul 16, 2011
123
0
0
Athina
Πως θα σας φαινοταν αν εβαζα καπακια brembo στις δαγκανες αντι να τις εβαφα???καλο η καγκουρια????τα εχω δει κ δε σου κανουν για ψευτικα μονο αν πας απο κοντα κ τα ακουμπησεις!!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
1)η γνωμη μου εμενα ειναι οτι ειναι καγκουρια(Παντα γνωμη μ και μην παρεξηγηθω) αλλα φιεστα με εξαπιστωνη brembo και ΜΟΝΟ μπρωστα και ταμπουρο πισω?ειναι λιγο καπως!!!

2) στο σπορτ δεν μπαινει,δεν χωραει ενδιαμερα στην δαγκανα και στην ζαντα!!!για να μπει θελει 2,5mm κενο και εμας ειναι πολυ λιγοτερα!!
 
Jul 16, 2011
123
0
0
Athina
nos7 said:
1)η γνωμη μου εμενα ειναι οτι ειναι καγκουρια(Παντα γνωμη μ και μην παρεξηγηθω) αλλα φιεστα με εξαπιστωνη brembo και ΜΟΝΟ μπρωστα και ταμπουρο πισω?ειναι λιγο καπως!!!

2) στο σπορτ δεν μπαινει,δεν χωραει ενδιαμερα στην δαγκανα και στην ζαντα!!!για να μπει θελει 2,5mm κενο και εμας ειναι πολυ λιγοτερα!!
Ευχαριστω nos7,οποτε παω για βαψιμο!!!Ποσο σου πηγαν τα δισκοφρενα πισω κ τι χρειαστηκε να κανεις????
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
εγω δεν εχω πισω δισκοφρενα!!!μαμα το εχω απο φρενα!!!εαν ενδιαφερεσε ομως 800€ στον Καρανικολα και εσυ δεν χρειαζεται να κανεις τπτ!!!
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
λοιπον, με αφορμη ενα περιστατικο που μου συνεβη χθες στην παραλιακη , θα ηθελα τη γνωμη σας..
αναγκαστηκα, για να μην τα πολυλογω, να φρεναρω πολυ αποτομα γιατι μια γυναικα που ηθελε να στριψει προς ακρωτηρι νομιζε οτι το polo της ειναι νταλικα και για να στριψει ηθελε 2 λωριδες..
anyway, για να την αποφυγω επεσα πολυ δυνατα στα φρενα , με abs και ολα τα συναφη να πιανουν!
απο τοτε ομως μου φαινεται οτι το πενταλ του φρενου εχει γινει πιο ευαισθητο κ πιανει πιο δυνατα χωρις ιδιαιτερη πιεση ..
λετε να ειναι η ιδεα μου η ειναι κατι που συμβαινει οντως μετα απο δυνατα φρεναρισματα ??
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
και σε εμενα εχει συμβει Μαριε και το κανει στα περισσοτερα αμαξια(το γιατι δεν το ξερω να σου πω την αληθεια) αλλα την επομενη φορα που θα παρεις το αμαξι σου ή μετα απο με 2-3 χλμ θα επανελθει στα φυσιολογικα το πεταλ σου...δεν ειναι κατι ανησηχητικο ;)
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
ωραια γιατι ειχα ψιλοαγχωθει !! παντως πρεπει να πω οτι θα ηθελα κατι παραπανω απο τα φρενα του .. κ να ειναι πιο σταθερο κατα το φρεναρισμα .. γιατι πηγε να μου φυγει .. δεν ξερω αν θα ειχε διαφορα με δισκοφρενα πισω .. η ford κατι παραπανω θα ξερει και αφηνει τα ταμπουρα (υποθετω) ..
 
marios7kal said:
λοιπον, με αφορμη ενα περιστατικο που μου συνεβη χθες στην παραλιακη , θα ηθελα τη γνωμη σας..
αναγκαστηκα, για να μην τα πολυλογω, να φρεναρω πολυ αποτομα γιατι μια γυναικα που ηθελε να στριψει προς ακρωτηρι νομιζε οτι το polo της ειναι νταλικα και για να στριψει ηθελε 2 λωριδες..
anyway, για να την αποφυγω επεσα πολυ δυνατα στα φρενα , με abs και ολα τα συναφη να πιανουν!
απο τοτε ομως μου φαινεται οτι το πενταλ του φρενου εχει γινει πιο ευαισθητο κ πιανει πιο δυνατα χωρις ιδιαιτερη πιεση ..
λετε να ειναι η ιδεα μου η ειναι κατι που συμβαινει οντως μετα απο δυνατα φρεναρισματα ??

Ειχε γυαλισει η παστα κ με το δυνατο φρεναρισμα καθαρισε το τακακι. Φυσιολογικο ειναι μην ανησυχεις
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread