Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ChrisFrou

Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
οχι τοσο πολυ αλλα γενικα τα φρενα δεν κουραζονται τοσο ευκολα οπως λες οποτε δεν υπαρχει προβλημα ...εγω τα εβαλα γιατι στην φορντ ειναι γυφτοι κ εβαλαν ταμπουρα σε 2009 μοντελο κ η αισθητικη βελτιωση μου αρεσει! στην τελικη αν θες πιο καλο φρενο βαλε πιο καλα τακακια και σωληνακια υψηλης πιεσης πιστευω ειναι πιο αποδοτικο!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Τακακια θα αλλαξω και μαλιστα αμεσα... Ισως να μου φαινεται εμενα π ειχα συνηθισει στο mitsu που ειχα με πραγματικα πολυ καλα φρενα... Αν ειναι δυτατον αμαξι 2010 1,6 κ sport με ταμπουρα πισω... Τεσπα μολις αλλαξω τακακια θα σας πω εντυπωσεις και αποτελεσματα...
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
αν τα υγρά φρένων τα εχεις πάνω από χρόνο πεταξέτα. βάλε καινούρια. σε συνδυασμό μιας καλής δισκόπλακας ,τακάκια (afermarket)και σωληνάκια υψηλής,τότε θα δεις διαφορά στο φρενάρισμα.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Συνήθως στα δυο χρόνια κάνουμε την αλλαγή τον υγρών. Αυτό βέβαια εξαρτάτε και από τον τρόπο της οδήγησης αλλά και από τα κμ που έχεις διανύσει.

Αν ταλαιπωρείς τα φρένα σου (πίστα, στροφοδιαδρομές) τότε καλό θα ήταν να κάνεις αυτό που λέει ο φίλος  m@kro. Θα βάλεις ένα καλό υγρό φρένων, καλύτερα τακάκια – σιαγόνες και αν θέλεις και τα σωληνάκια υψηλής. Με αυτά θα δεις μια διαφορά και το βασικότερο δεν θα ξεφύγεις και σε χρήματα.
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
StuparArt said:
Συνήθως στα δυο χρόνια κάνουμε την αλλαγή τον υγρών. Αυτό βέβαια εξαρτάτε και από τον τρόπο της οδήγησης αλλά και από τα κμ που έχεις διανύσει.

Αν ταλαιπωρείς τα φρένα σου (πίστα, στροφοδιαδρομές) τότε καλό θα ήταν να κάνεις αυτό που λέει ο φίλος  m@kro. Θα βάλεις ένα καλό υγρό φρένων, καλύτερα τακάκια – σιαγόνες και αν θέλεις και τα σωληνάκια υψηλής. Με αυτά θα δεις μια διαφορά και το βασικότερο δεν θα ξεφύγεις και σε χρήματα.
Σ αυτο προσανατολιζομαι και εγω... τακακια και υγρο φρενων... Ευχαριστω σε ολους για τις συμβουλες...
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Ψαχνοντας σε ενα μαγαζι βρηκα αγωνιστικους δισκους (διατρητους - χαραγμενους) και ημιαγωνιστικα τακακια της sparco με 480 Ε!! Με τα αντιστοιχα υγρα και μελλοντικα με σωληνακια υψηλης το σκεφτομαι πολυ σοβαρα. Τι λετε να το προχωρησω?
 
grg019 said:
Ψαχνοντας σε ενα μαγαζι βρηκα αγωνιστικους δισκους (διατρητους - χαραγμενους) και ημιαγωνιστικα τακακια της sparco με 480 Ε!! Με τα αντιστοιχα υγρα και μελλοντικα με σωληνακια υψηλης το σκεφτομαι πολυ σοβαρα. Τι λετε να το προχωρησω?

για το 1.4?? Αν σου περισσεύουν..... 
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πολλά μου φαίνονται τα ευρώ. Άσε που θα κάνουν και φασαρία (θόρυβο κύλισης)...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
grg019 said:
Να δω και κατι αλλο δηλαδη?

αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις με πιστες,βαλτα αν και μπορεις να φταιξεις τα φρενα σου πιο φθηνα,αλλιως αμα θελεις μονο εμφανιση τοτε ειναι πολλα
πχ αμα τις χαραξεις μονο γυρω στις 10 χαρακιες,θα βγει να πληρωσεις στο μηχανουργιο γυρω στα 40-50e
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
απο πλευρας αποδοσης παρε δισκοπλακες brembo απλες-χαρακτες-χαρακτες και τρυπητες (το τελευταιο εχει και διπλασια τιμη απο τις απλες) κρατα το μαμα τακακι(δεν χρειαζεται να βαλεις ferodo) και θα δεις διαφορα λογω της δισκοπλακας μονο
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
λογικη τιμη! αυτες ομως δεν θα εχουν θορυβο κυλησης?
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
scorpion said:
απο πλευρας αποδοσης παρε δισκοπλακες brembo απλες-χαρακτες-χαρακτες και τρυπητες (το τελευταιο εχει και διπλασια τιμη απο τις απλες) κρατα το μαμα τακακι(δεν χρειαζεται να βαλεις ferodo) και θα δεις διαφορα λογω της δισκοπλακας μονο
+10000
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
grg019 said:
λογικη τιμη! αυτες ομως δεν θα εχουν θορυβο κυλησης?
λογικα θα εχει καποιο θορυθο,αλλα αυτο εξαρταται απο το τι θελει ο καθενας,εμενα πχ δεν με ενοχλει
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
ουτε εμενα με ενοχλει! θα το ψαξω το θεμα παντως. ευχαριστω φιλε scorpion να σαι καλα
 

maxitis13

New member
Aug 28, 2010
75
0
0
καλησπερα... πηγα για το σερβις των 40.000km βρικα γνησια ανταλακτικα της φορντ  motorcraft με κωδικο 1 676 630  me 8v5j-2k021-aa        και καποια αλλα παλι της φορντ με κωδικο 1 550 219    8v512k021 aa      ποιο απο τα δυο κανει για το φιεστα μου? να σημειωθει οτι τα πρωτα κανουν 36 ευρω κ τα δευτερα 82 ευρω.... εχω φιεστα μκ7 σπορτ κ το πειρα 1/8/2009  περιμενω τα φωτα σας!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread