Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εχει δοκιμασει καποιος τα αμορτισερ fk? ειναι σε πολυ δελεαστικη τιμη και ειμαι αναμεσα σε αυτα και τα sachs. τα fk ειναι με κοντο καλαμι
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
yannis_s said:
εχει δοκιμασει καποιος τα αμορτισερ fk? ειναι σε πολυ δελεαστικη τιμη και ειμαι αναμεσα σε αυτα και τα sachs. τα fk ειναι με κοντο καλαμι

Είμαι και εγώ στο ψάξιμο και είμαι ανάμεσα από sachs και koni.Τα fk τα συνάντησα και από λόγια,όλοι τα δοξάζουν!Γερμανικά ...φόρεσε τα αξίζουν κτλ.Δεν γνωρίζω κανέναν όμως που να τα έχει βάλει.Επίσης σήμερα είδα σε πολύ δελεαστική τιμή υπάρχουν και τα kyb. (μόλις 200€) και μου είπανε ελαφρώς σκληρότερα τα πίσω από τα μπροστά σε αυτή την περίπτωση.Καλή επιλογή και αυτή
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία,Προς τα Sach θα κινηθώ
Ψάχνοντας τις τελευταίες ήμερες για Αμορτισέρ,διάβασα το αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ για να ενημερωθώ ,να συγκρίνω  και να αποφασίσω,
Έχω μια απορία,στις συσκευασίες των αμορτισέρ δεν πρέπει να αναγράφεται με οποιαδήποτε ταιριαστή μονάδα μέτρησης η σκληρότητα του αμορτισέρ?(νόμος του Χουκ) ή κάτι σχετικό,ώστε να έχω την δυνατότητα ως καταναλωτής να επιλέξω αυτό που ταιριάζει στα δικά μου γούστα?ενδεχομένως και να αναγράφεται μια τόσο σημαντικη πληροφορία,αλλά να μην το γνωρίζω.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
Δεν θα μείνεις ευχαριστημένος από τα kyb.είναι σκληρά αμορτισερ

εγω τα φορεσα στο golf και το μετανοιωσα. Τα πουλανε για μαμα αμορτισερ αλλα είναι σκληρότερα απο bilstein μαυρα. Ειναι για γερμανικούς δρόμους. βεβαια μετα απο 1.5 χρόνο που τα χω βαλει είναι όλα ακόμα πάνω απο 80% (έλεγχος κτεο), πραγμα που δεν νομιζω να καταφερουν τα sachs. Αν γύριζα το χρόνο πίσω θα βαζα sachs.

vas-ath said:
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία,Προς τα Sach θα κινηθώ
Ψάχνοντας τις τελευταίες ήμερες για Αμορτισέρ,διάβασα το αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ για να ενημερωθώ ,να συγκρίνω  και να αποφασίσω,
Έχω μια απορία,στις συσκευασίες των αμορτισέρ δεν πρέπει να αναγράφεται με οποιαδήποτε ταιριαστή μονάδα μέτρησης η σκληρότητα του αμορτισέρ?(νόμος του Χουκ) ή κάτι σχετικό,ώστε να έχω την δυνατότητα ως καταναλωτής να επιλέξω αυτό που ταιριάζει στα δικά μου γούστα?ενδεχομένως και να αναγράφεται μια τόσο σημαντικη πληροφορία,αλλά να μην το γνωρίζω.

απ' οσο ξερω ο νομος του hook είναι μονο για ελατηρια. Για τα αμορτισερ εχει σημασια η δύναμη συμπίεσης (bump)  και η αντισταση στο rebound (εκταση), το οποίο ελαχιστοι κατασκευαστες δίνουν, αλλα μπορει να μετρηθει σε αμορτισερόμετρα. Πιο πολλά μπορουν να σου πουν εξειδικευμενα στις αναρτησεις μέλη.
 

mk6 1.6

Rookie
May 26, 2010
33
0
6
Eγω εχω βαλει τα kyb πολυ προσφατα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..Για τα δικα μου γουστα δεν κοπανανε,ουτε ειναι πολυ σκληρα.Ισως φταιει βεβαια το γεγονος οτι πριν φορουσα τα bilstein sport τα οποια ηταν κουτσουρα και τωρα νομιζω οτι παταω σε χαλι!Εξαρταται και τι ζητα ο καθενας απ την αναρτηση του και ποιο ειναι το στυλ οδηγησης του..
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
αστα τα Β4 τσαμπα λεφτα , καλυτερα βαλε Kayaba η sachs. επισης αν σε ενδιαφερει εχει μια πολυ καλη προσφορα η vogland σε σετ αμορτισερ/ελατηρια στα 375ευρω.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εβαλα τελικα μπροστα 2 kayaba που τα βρηκα σε αποθηκη που ξεπουλουσε 100 ευρω. μενει μονο να βρω και 2 πισω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πριν λίγες μέρες έκανα κι εγώ αλλαγή ανάρτησης στο fiesta μου. Αφού πέρασαν σχεδόν 11 μήνες με την ST coilover και ύψη αμαξώματος τύπου "σαύρας", αποφάσισα να γυρίσω στο εργοστασιακό ύψος του S, παρέα με αμορτισέρ sachs super touring (τα εργοστασιακά τα είχα στην αποθήκη, αλλά το ένα μπροστά είχε παραδώσει πνεύμα). Έτσι, λέω ότι θα ηρεμήσω...
Ιδού το αποτέλεσμα:



Εντυπώσεις; Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι μαλάκωσε ελάχιστα σε σχέση με την coilover και έγινε πιο προοδευτικό, δηλαδή σε απότομες αλλαγές πορείας ή σε στροφιλίκια παίρνει μεγαλύτερες κλίσεις το αυτοκίνητο, όχι όμως ότι δε στρίβει. Γενικά είμαι ευχαριστημένος.



Part numbers
Εμπρός αριστερά: 314679
Εμπρός δεξιά: 314680
Πίσω: 311897

Κόστος: 210€ αγορά και 80€ τοποθέτηση με ζυγοστάθμιση και ευθυγράμμιση
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Από σήμερα και πλέον το fiestaki έχει ανάρτησης St coilover. Οι πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές. Χαμήλωσε αρκετά. Έρχονται και άλλες εντυπώσεις.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Καλησπέρα, μηπως έχει καποιος να προτείνει καποιο ειδικό λάδι για γέμισμα των αμορτισέρ; Είναι Bilstein sport κιτρινα και μετά απο δύο χρόνια, μαλλον θελουν ξανα λάδι, το έχω ξανακάνει. (υπαρχει εδω συνεργείο με 30€ ανα αξονα).
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Ximiki Veltiosi said:
απλα θα γεμισεις τα αμορτισερ χωρις ζυγισμα;

Οχι εγώ, ολη την εργασία την κανει το σερβις αφου τα αφαιρεί και βάζει μετά ειδικό εξολκέα και αντικατασταση τυχων φθαρμένων τσιμουχων στο εσωτερικό τους.
Απλώς είπα να ρωτήσω για να το εχω το αναλώσιμο μαζι μου. Υπαρχει σε 5w αλλα και 10ρακί νομίζω για πιο μαλακές προτιμότερο θα ήταν το 5w
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Πανο, ελάχιστο λάδι παίρνουνε, δεν έχει αξία να τους το πας. εσυ πές τους μόνο πόσο μαλακά θέλεις να είναι.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Ηρθε η ωρα να αλλάξω και εγω αμορτισέρ μιας και χοροπηδάει, κοπανάει και βαρκάρει.
Επειδή εχω μπερδευτεί λίγο με όλα οσα εχω διαβάσει για τη σχέση ελατηρίων με αμορτισέρ, Ποια αμορτισέρ προτείνετε για να βάλω με τα εργοστασιακά ελατήρια του αυτοκινήτου?
Με ενδιαφέρει να εχω την καλύτερη δυνατή ποιότητα πάντα με τα μαμά ελατήρια, χωρίς χαμήλωμα.
Οποιος έχει εφαρμόσει και δοκιμάσει, ας μου πει τις εντυπώσεις του.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Εγώ έχω βάλει εδώ και λίγο καιρό τα sachs που είναι κοντά στα εργοστασιακά και είναι και πολύ κάλα Σκεφτόμουν αρχικά για bilstain ή Koni αλλά είναι πολύ σκληρά για καθημερινή χρήση για τα δικά μου γούστα
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Κάπου είχε πέσει το μάτι μου πως τα εργοστασιακά είναι sachs.
Δεν ξέρω βέβαια αν αληθεύει .
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπορεί παλιά να ήταν. Στο δικό μου, παραγωγής μαΐου του 2007, τα εργοστασιακά αμορτισέρ έγραφαν ford motorcraft πάνω...
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Ίδια ηλικία είναι και το δικό μου!! (Βάση πρώτης άδειας)  :D

Όταν τα βγάλω θα δω και εγώ τι μάρκα είναι, ίσως διαφέρει επειδή είναι εισαγωγής.

Απο την συμπεριφορά ως καινούριο με τα εργοστασιακά αμορτισέρ Κώστα, έχεις άποψη αν παράδειγμα τα sachs είναι ίδια με αυτά, ή πιο σφιχτά?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread