Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Εδω και 45000 εχω bilstein b8 με ελατηρια eibach.Στην αρχη μου αρεσε πολυ το αμαξι ηταν πραγματικα κουτσουρο.
Σε στροφες εμπενε ανετα.Τωρα θα προτιμουσα κατι πιο μαλακο.Παντως μετα απο τοσα χμ μετρηθηκε η αναρτηση
και ειναι μια χαρα
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
τα h&r απλα ειναι πιο μαλακά...
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Βilstein Eibach ειναι αδερφες εταιριες..

Τα HR ειναι και πιο μαλακα απο τα eibach και δουλευουν καλα αλλα τα παντα εξαρτωνται απο το συνδυασμο και των 2..
 

vagma

Hero Member
Nitroking said:
Βilstein Eibach ειναι αδερφες εταιριες..

Τα HR ειναι και πιο μαλακα απο τα eibach και δουλευουν καλα αλλα τα παντα εξαρτωνται απο το συνδυασμο και των 2..

νικο πως εξηγεις ομως το οτι τα coilover kits της HR  εχουν αμορτισερ bilstein και τα αντιστοιχα της bilstein coilover εχουν hr ελατηρια?????

και ναι τα ελατηρια της HR ειναι πιο μαλακα απο τα εντελως ξερα για μενα eibach........ :-\
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Συνεργασια ρε τι πως το εξηγω? :p

Και η mazda φοραει bilstein στα sport και sporty mx5, τι παει να πει? :p

Αυτο ειναι το θεμα, να παιρνεις coilover που το ελατηριο εχει φτιαχτει για το συγκεκριμενο αμορτισερ.. Μονο ετσι θα παιξει σωστα, αλλιως ολο και καποια βλακεια θα γινεται..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
φοραω μονο ελατηρια "χα ουντ ερ" με τα μαμα αμορτισερ εδω και 70000 χιλιομετρα. Ναι το ξέρω, αλλα που να βρω τα 500 ευρω που κάνουν τα Bilstein? Εκτος άν πουλήσει κανένας το άμαξι του και μου τα δωσει να του δωσω τα μαμα και την διαφορα ;D
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εδω ειμαστε.Επειδη προς το φθινοπωρο παω για αλλαγη αμορτισερ και θελω να το χαμηλωσω και λιγο, για πειτε ρε παιδια ενα καλο συνδιασμο αμορτισερ+ελατηρια ετσι ωστε να εχω ενα καλο αποτελεσμα και να μην γινει το αμαξι εντελως κουτσουρο.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pitbull said:
Εδω ειμαστε.Επειδη προς το φθινοπωρο παω για αλλαγη αμορτισερ και θελω να το χαμηλωσω και λιγο, για πειτε ρε παιδια ενα καλο συνδιασμο αμορτισερ+ελατηρια ετσι ωστε να εχω ενα καλο αποτελεσμα και να μην γινει το αμαξι εντελως κουτσουρο.

Τα ελατηρια μου μου αρέσουνε (HR), και τα χα παρει καμια 150 ευρω, δεν ειναι ουτε πολυ σκληρά ούτε και σα τα μαμα. Τωρα για αμορτισερ να σου πουνε τ' αλλα παιδια που χουν δοκιμάσει...
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
επισης καλη επιλογη και σχετικα φτηνοτερη λυση ειναι να βαλεις αναρτηση απο st και ελατηρια απο s που ειναι κανα 2 ποντους πιο χαμηλα.το αμαξι χαμηλωνει και δεν χανεις την ανεση.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
southern_sun said:
επισης καλη επιλογη και σχετικα φτηνοτερη λυση ειναι να βαλεις αναρτηση απο st και ελατηρια απο s που ειναι κανα 2 ποντους πιο χαμηλα.το αμαξι χαμηλωνει και δεν χανεις την ανεση.
Αυτο σκεφτομουν και εγω αλλα δεν ηξερα ποσο χαμηλωνει.Αν ειναι 2 ποντους πιστευω οτι ειναι ο.κ , ξερεις ποσο πανε?
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
σιγουρα θα σου βγουν πολυ φτηνοτερα απο 450 που κοστιζουν τα  bilstein.Kaνα 300αρι χωρις να ειμαι σιγουρος για την τιμη.περνεις και ενα ζευγαρι μεταχειρα ελατηρια απο s με κανα 50αρι και εισαι ετοιμος
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
To σκεφτομαι σοβαρα αυτο που μου προτεινεις απλα δεν ξερω,δεν εχω ακομα αποφασισει ,ειναι ιστορια η υποθεση και θελει ψαξιμο.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Επειδη ειμαι σε διλημμα για την αγορα αναρτησης και πρεπει να βγαλω ενα κοστολογιο για τον προυπολογισμο θετω το εξης ερωτημα.Να αγορασω αμορτισερ koni κιτρινα με ελατηρια h&r η αμορτισερ απο st και ελατηρια απο s?Οποιος θελει να βοηθησει ας βοηθησει αλλα παρακαλω οι προτασεις να περιοριστουν σε αυτες τις δυο μην μπλεξουμε τα μπουτια μας .
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αν δεν σε ενδιαφερει το κοστος σιγουρα σε κονι.θα σου βγουν κανα 650 με τα ελατηρια
οπου το αμαξι παει σε αλλο επιπεδο... + οτι περνουν και επισκευη,μεηαλη αβαντα αυτο.πληρωνεις
μια καλη αλλα σου μενουν...

του στ ειναι πιο φτηνα και αποτελουν εξισου καλη και αξιοπιστη λυση
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Αμα ειναι 650€ ειμαστε οκ,αντε μεχρι 750€ το πολυ μετα θα πρεπει να σφιξει παρα πολυ το ζωναρι :D,εχουμε και αλλα ανοιχτα θεμματα αυτη την περιοδο Πετρο  ;).
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
και bilstein βαζεις με τα ιδια χρηματα..αυτες οι 3 επιλογες ειναι πολυ καλες

μετα πας σε kw στο 1000αρικο ή σε τιποτα kyb μαυρα που ειναι αντικατασταση των μαμα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread