Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θα δεις και θα μας πεις μόλις τα βγάλεις  ;)  
Tα sachs ST (Super Touring) είναι μια ιδέα πιο μαλακά από τα εργοστασιακά. Εμένα μου αρέσουν πολύ (με τα ελατήρια του S μάλιστα δένουν ωραία). Και στο στρίψιμο αν χρειαστεί βέβαια δεν έχουν πρόβλημα. Αν θέλεις κι εσύ να μαλακώσει ελάχιστα το δικό σου, σου τα προτείνω.
Τα έχω 1 χρόνο στο αυτοκίνητο και 14-15000 χιλιόμετρα. Είναι μια χαρά.

Υ.Γ. Αν καταλήξεις στα sachs, μόλις τα βγάλεις μέτρησε στα πίσω το πάχος του καλαμιού. Στο δικό μου, τα εργοστασιακά έχουν λίγο πιο λεπτό καλάμι από τα sachs και το bump stop "σφηνώνει" στη βάση πάνω με αποτέλεσμα σε μικρές ανωμαλίες να τρίζει. Φαντάζομαι ότι με ελάχιστο ξετρύπημα δε θα αντιμετωπίσεις το ίδιο πρόβλημα..
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Μόλις με το καλό τα βγάλω θα δώσω πλήρη στοιχεία!!
Εχθές ρώτησα σε ενα παλιό και έμπειρο στις αναρτήσεις και μου είπε πως τα sachs είναι σαν τα εργοστασιακά και ανάλογα την φουρνιά του αυτοκινήτου και σε Fiesta και σε Focus τα φοράνε απο το εργοστασιο.
Τα ΚΥΒ τα οποία μου προτείνει είναι λίγο πιό σφιχτά και θα μου βγάλουν και περισσότερα χιλιόμετρα.
Οι τιμές που μου είπε είναι 190Ε στα sachs  και 210Ε στα Kyb, τα οποία το σέτ που δίνει η εταιρία, στα πίσω είναι πιό ενισχυμένα. (π.χ απο τα saghs).
Στα Fiesta χωρίζονται σε στρογγυλά και σε οβάλ τα αμορτισέρ. Εμένα απο οτι είδαν είναι τα οβάλ.

Αν δεν μου κοπανούσε, είμαι και τωρα ευχαριστημένος, κάνει ωραίο ταξίδι.
Το σκεπτικό μου είναι μιάς και θα αλλάξω να πάω σε κάτι πιό βελτιωμένο χωρίς να χαλάσω την ανεση.

Τα ελατήρια του S είναι πιό σκληρά , ή και πιό κοντά?  Λογικά θα φοράει σπορ ανάρτηση και θα είναι πιο χαμηλό.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πολύ καλές οι τιμές. Τα οβάλ και τα στρογγυλά όμως, τι είναι; Αν εννοεί τα πιατέλα μπροστά, ναι, στα facelift είναι λίγο διαφορετικά (πιο οβάλ) και όταν τα αγόρασα εγώ μου έδωσαν του προ-fl και έτρεχα να τα αλλάξω μετά γιατί ήταν διαφορετικά.
Τα ελατήρια του S ειναι λίγο πιο σφιχτά και περίπου 1 cm πιο χαμηλά όταν τοποθετούνται στο αυτοκίνητο.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Ναι στα μπροστινά αμορτισέρ, λογικά τα πιατέλα είναι.
Οι τιμές βεβαια είναι μόνο για αγορά και να τα τοποθετήσω εγώ.

Πολύ καλή φαση αυτό με τα ελατήρια του S γιατί δεν θα με χαλούσε να κατέβει ενα πόντο και θα έχει και πιό σπόρ συμπεριφορά.
Αν βρω καμιά ευκαιρία μέχρι να τα αλλάξω, ίσως και τα τα βάλω.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Επιτέλους άλλαξα και εγω τα αμορτισέρ στο fiestaki!!
Τώρα μπορώ να έχω άποψη για να την μοιραστώ μαζί σας.
Εβαλα τα Κayaba τελικά με τα πίσω πίο ενισχυμένα λογω που είναι van το δικό μου.
Η διαφορά είναι αισθητή!! Εδεσε το αυτοκίνητο και σε στρίψιμο, αλλα και σε ανωμαλίες του δρόμου χωρίς να κοπανάει. Μόνο μέσα σε στενάκια και καροδρομάκια είναι λιγάκι ενοχήτικο, αν και σίγουρα θα μαλακώσουν με το δούλεμα. (ούτε 200 χιλιόμετρα δεν τους εχω κάνει)
Συμβουλή: αν το αμαξι δεν το φορτώνει κανείς, καλύτερα να βαλει πίσω τα μαυρα και όχι τα ασημί που είναι πιό σκληρά.

https://postimg.org/image/3y1fa2ihv/
https://postimg.org/image/765wn44rn/
 

mk6 1.6

Rookie
May 26, 2010
33
0
6
Πολυ καλη επιλογη!Εχω κ εγω τον ιδιο συνδυασμο κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος!Αρκετα σφιχτο αλλα δεν κοπαναει κ δεν ειναι απολυτο κ αποτομο!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Με γειες! Καλοτάξιδα.
Τελικά τα εργοστασιακά αμορτισέρ τι ήταν; Sachs ή Motorcraft; Μήπως μέτρησες και πάχος καλαμιού πίσω;
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
kostg said:
Με γειες! Καλοτάξιδα.
Τελικά τα εργοστασιακά αμορτισέρ τι ήταν; Sachs ή Motorcraft; Μήπως μέτρησες και πάχος καλαμιού πίσω;

Ευχαριστώ!!  :)
Ήταν Motorcraft όπως μου είχες πει και εσύ!!
Τα καλάμια είναι ακριβώς τα ίδια μπροστά με ελάχιστα μεγαλύτερη η μπουκάλα στα μπροστινά.
Στα πίσω θα σε γελάσω γιατί με έπιανε βροχή και τα άλλαξα βιαστικά και δεν έβαλα παχύμετρο παρα μόνο με το μάτι που τα σύγκρινα πλάι πλάι και φαίνονται τα ίδια σε πάχος και μάκρος.
Τα πίσω εντομεταξύ δεν είχαν πρόβλημα και δουλεύουν κανονικά. Όλο πρόβλημα ήταν στα μπροστινά μου.

Το μόνο που με ξενέρωσε λιγάκι και αναγκάστηκα να το πατεντάρω (βγάζοντας και προσαρμόζωντας απο τα παλια) είναι ενα πλαστικό με "δοντάκια" που κρατάει την φισούνα σταθερή προς τα κάτω και δεν μπαίνει μέσα ούτε νερό, ούτε σκόνη.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Περίεργο που δούλευαν κανονικά τα πίσω, παρ' όλο που το φορτώνεις. Ε, τα εμπρός έχουν θέμα γενικότερα, βάρος κινητήρα, κραδασμοί από την κίνηση των τροχών, επιβραδύνσεις κλπ.
Κατάλαβα τι λες για τη βάση της φυσούνας. Τα sachs είχαν τέτοια βάση και κούμπωνε κανονικά το κάλυμμα του καλαμιού εμπρός.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Το αμάξι το εχω ενα χρόνο περίπου και δεν το φορτώνω καθόλου.
Ήθελα όμως να τα αλλάξω τετράδα.
Απο οτι αποδείχθηκε ουτε ο προηγούμενος το φόρτωνε γιατί σίγουρα ήταν τα μαμά αμορτισέρ.
α(οι βίδες δεν ξεβίδωναν με τίποτα απο σκουριά)
β(έχει κατι πατούρες απο το εργοστάσιο αναμεσα σε ελατήριο και την έδρα του αμορτισέρ και κανείς ποτέ μηχανικός δεν την βγάζει να την βάλει στο νέο.)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
John_V said:
β(έχει κατι πατούρες απο το εργοστάσιο αναμεσα σε ελατήριο και την έδρα του αμορτισέρ και κανείς ποτέ μηχανικός δεν την βγάζει να την βάλει στο νέο.)

Κάτι μεταλλικά ασημένια εννοείς; Που μπαίνουν ανάμεσα στη βάση του αμορτισέρ και το ελατήριο; Εγώ τα έβγαλα και τα έβαλα στα sachs...
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Ναι ακριβώς αυτά!!  
Παίζει να τα βάλαμε μόνο εμείς οι δυο...  :D
Και σε συνεργεία , αλλα και σε πολλά βίντεο στο you tube κανείς δεν τα βάζει, οπως επίσης δεν καθαρίζουν πατούρες-ελατήρια-top mount απο σκόνη-χώμα κλπ.
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
κατι τετοια βλεπω οτι κανουν και εχω αρχησει και αποφευγω τα συνεργεια οποτε το παω ολο και κατι βρισκω και δεν μου αρεσει.εχω βρει πολλες βλαβες μονος μου η ποιο τρανταχτη ηταν που το ειχα παει σε δυο συνεργεια για ντακ ντακ σε μικρες ανομαλιες και δεν βρηκαν οτι ηταν απο την kw που ειχε χαλαρωσει το παξιμαδι απο το φυσιγκι.
και το ποιο τραγικο να το πας για σερβις να σου αλλαζουν λαμπα πισω και να το παραλαμβανεις με καμενη ασφαλεια και να ψαχνεσε τι πεχτυκε.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Kayaba ημισκληρα φοραω τα τελευταια 140χ.χιλ ,αμορτισερ με ωραια συμπεριφορα
 

thodoris96

Rookie
MK7.5
Jul 27, 2015
16
2
3
Θεσσαλονίκη
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα παιδιά.
Ήρθε η ώρα και στο δικό μου fiesta mk6 1.4 βενζίνης μετά από 110.000χλμ να αλλαχτούν τα μανίσια αμορτισέρ. Ποια προτείνεται με συμπεριφορά όσο πιο κοντά γίνεται στα μανίσια. Από όσο διάβασα το θέμα κλείνω προς τα sachs, αλλά ο μηχανικός μου προτείνει να πάω σε kyb που είναι λίγο πιο σφιχτά λέγοντας ότι θα βγάλουν περισσότερα χιλιόμετρα. Ποια είναι η άποψή σας;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Για εμένα και επειδή τα έχω δοκιμάσει, βάλε τα sachs super touring. Άνετα και εδώ και 30.000 χλμ χωρίς προβλήματα.
 

mk6 1.6

Rookie
May 26, 2010
33
0
6
Παιδιά καλημέρα. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Έφτασε η ώρα για αλλαγή αμορτισέρ, καθώς τα kyb μου μετά από 75.000 χλμ έχουν παραδώσει πνεύμα και το αμάξι έχει γίνει κούτσουρο. Έχοντας τα εργοστασιακα στην αποθήκη μου από το 2008 με μόλις 30.000 χλμ, σκέφτηκα να τα ξαναβάλω θεωρώντας ότι θα είναι καλά. Δοκίμασα με το χέρι πρώτα τα πίσω, τα οποία επαναφέρουν κανονικά κ άμεσα. Τα μπροστά όμως δεν επανεφεραν σχεδόν καθόλου κ μετά από πολλές προσπάθειες είχαν λίγο καλύτερη επαναφορά, αλλά όχι όπως πρέπει. Τι πιστεύετε εσείς; Μήπως λόγω της πολυχρονης ακινησίας τους χρειάζεται να συνεχίσω κ άλλο τς προσπάθειες να τα επαναφερω ή είναι άδικος κόπος; τι μπορεί να συμβαίνει; Να σημειώσω πως όταν τα είχα αντικαταστήσει, βρίσκονταν όλα σε πολύ καλή κατάσταση. Η καλύτερη λύση θα ήταν φυσικά να βάλω καινούρια, αλλά δεν υπάρχουν χρήματα..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mάζεψε χρήματα καλύτερα. Και τα δικά μου εργοστασιακά τα είχα στην αποθήκη με 30.000χλμ και μετά από χρόνια δεν είχαν επαναφορά. Και τα πέταξα στην ανακύκλωση...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread