Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καλημέρα παιδιά !!!
Μόλις γύρισα από το service :)

Λοιπόν σύνολο καταρχήν μαζί με την κάρτα καυσαερίων έδωσα 100.40 euro.

Έφτασα στην αντιπροσωπεία στις 10 η ώρα ...αφού φτιάξαμε τα απαραίτητα χαρτιά μπήκε το θηριάκι για service ...
μου άλλαξε πρώτα το φίλτρο καμπίνας το οποιο ήτανε μαύρο και καπως ετσι !!!



Μετά σήκωσε το αμάξι μου άδειασε τα λάδια ( τα οποια ήτανε maura τελείως ) και έβγαλε και το φίλτρο .... έβαλε τα καινούρια και έβαλε και το καινούριο φίλτρο ... τα λάδια που μου έβαλε είναι αυτά εδώ



επίσης μου είπε ότι έκανα παρα πολύ καλά που κράτησα τα πρώτα λάδια για ένα χρόνο ( 14.000 χιλιόμετρα ) γιατί πρέπει να δουλέψουν με την μηχανή για να στρώση το μοτέρ .... επίσης μου είπε ότι τα λάδια που μου έβαλε είναι για 20.000 χιλιόμετρα και αυτά η 1 χρόνο αλλα όταν του είπα ότι θα τα αλλάζω εγώ στα 10.000 μου είπε ότι είναι μια χαρά κάθε 10.000 αν και σίγουρα μπορούσες μου λέει αλλα 5.000 και να τα αλλάζω κάθε 15.

μετά μου συμπλήρωσε νερό στο ψυγείο για τα "πιτσιλιστιρια" ... μου τσέκαρε την πίεση τον ελαστικών ... ήτανε 32 μπροστά και 40 πίσω !!! αυτός επέμενε πάντα να τα έχω 30 μπροστά πίσω και του είπα να μου τα αφήσει 32 μπροστά και 30 πίσω.

επίσης είχα ένα θέμα με το λαστιχάκι της πόρτας του οδηγού το κάθετο το οποιο μου είχε ξεκολλήσει πριν 2-3 μήνες και μου το είχανε κολλήσει και μου είχαν πει ότι αν ξανά ξεκολλήσει παραγγέλνουμε άλλο ... τους το πήγα ξεκολλημένο σήμερα και μου λέει θα στο κολλήσω και αστο δεν σου φεύγει .... του λέω ok κολησετο εσύ αλλα θα παραγγείλουμε άλλο και δεν μίλησε. πήγα στον υπεύθυνο μέσα και μου λέει αν δεν συμπληρώσει 2 χρονια το αμάξι τουλάχιστον δεν μπορούμε να βάλουμε καινούριο ανταλλακτικό και του λέω ότι μου είχες πει θα το αλλάξεις και θέλω να το αλλάξεις αλλιώς δεν θα έρθω πάλι στο επόμενο service εδώ.... και τον βλέπεις και μου λέει κανένα πρόβλημα φιλαράκι μου  το παραγγέλνω τώρα !!! και θα μου έρθει σε 1 βδομάδα από γερμανία το ανταλλακτικό.

Σύνολο όλο το service κράτησε 1 μιση ωρίτσα περίπου . αν και φυσικά από την 1 μιση ώρα την 1 ώρα έκαναν τσιγάρο και λέγανε ανέκδοτα .


PS. Αναλυτικά έχουμε ...



Για μεγένθυση πατήστε Ctrl και το + :p
 
Αν θες γράψε αναλυτικά τι σου άλλαξαν με τιμές κτλ για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης.
..όσο για το λαστιχάκι σε παραδέχομαι!! Έτσι πρέπει να κάνουν όλοι!!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1339829593[/time]
Ωραίος! Καλές τιμές στα ανταλλακτικά αλλά σφαγείο λίγο στα εργατικά . Το πήρες το λάδι που περίσσεψε?
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
εδώ τους κυνήγησα για το λάστιχο το λάδι θα άφηνα ? χαχαχαχαχαχαχαχ  biggrin  AR15firing  :D
3 φορες με ρώτησε μέχρι να φύγω αν θέλω τελικά να πάρω το  λάδι η να το αφήσω ενώ του έλεγα το θέλω .... ενώ μου έλεγε ότι δεν το χρειάζεσαι αφού δεν θα έχεις πρόβλημα .....
άκου εδώ...
μην με ρωτήσεις ποσο περίσσεψε νομίζω 1 λίτρο...
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
όπως είπες αφού μας σφάζουν κανονικά στην αντιπροσωπεία γιατί να τους χαριστούμε σε κάτι ειδικά αν το αμάξι είναι 1 χρόνου και φυσικά αν το έχουμε πληρώσει !!!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Μπραβο Πανο καλα τους εξηγηθηκες!!! Στο επομενο σερβις μην ξεχασεις να φερεις το λαδι που περισσεψε
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
                                        Ποσότητα  |  Τιμή μονάδας |  Μερική αξια |  Έκπτωση % ποσο |   Καθαρή αξια |Φπα

Κάρτα ελεγχου καυσαερίων          0.17           50.00               8.40                0   /   0                         8.40     23
Σέρβις στον 1 χρόνο/20.000χλμ    0.90           50.00               45.00         30%  / 13.50                    31.50   23
Αμάξωμα και βαφή - έλεγχος         ----             50.00               0.00                 0  /  0.00                 0.00         23
Φίλτρο λαδιού                              1.00            6.06                  6.06           30%/   1.82                4.24          23
Φίλτρο γύρης fiesta 08-                1.00           20.29                20.29        30% /  6.09                   14.20       23
Υγρό καθαρισμού parpriz              1.00           1.26                  1.26          30% /  0.38                  0.88         23
Λάδι 5w30 5lt                                1.00           32.00                32.00        30% /  9.60                  22.40       23

Καθαρή αξια σύνολο          81.62
  ΦΠΑ                                  18.78
  Σύνολο                            100.40 euro :)

Ελπίζω να σε κάλυψα γιατί έχεις και κάποια ηλικία :) :D :) :) :D
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
πολυ καλη τιμη παντως... εμενα μου ειπαν 110ε χωρις καρτα καυσαεριων!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Έγινε το επίσημο σερβίς σήμερα... τα ανταλλακτικά τα πήρα εκτός αντιπροσωπείας κ στοίχισαν 65ευρώ( 4λίτρα  Castrol magnatec 5w30,φίλτρο καμπίνας mann και φίλτρο λαδιού fomoco).επίσης 10ε η κάρτα καυσαερίων σε ικτεο κ άκουσον άκουσον... 35ε εργασία... πριν 5-6 μήνες που ειχα πάει φορντ για τα πρώτα λάδια, ειχα δώσει 15ευρώ για εργασία( αλλαγή λάδι, φίλτρο κ έλεγχος στο αμορτισερομετρο) κ τώρα μου ζητησαν 20ευρώ παραπάνω... να επισημάνω πως απο αμορτισερομετρο δεν περασε σημερα.απλα μου αλλαξε το φιλτρο καμπινας... τι να πω... κ μετα λενε πως δεν εχουν δουλεια
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
άρα σου βγήκε 110 + κάρτα καυσαερίων ή κατάλαβα λάθος;

αν ναι καλή ειναι η τιμή, σε αντιπροσωπεία το έκανες;
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ναι καπου κει.... απλα εφαγα ξενερα με τα 35ε τα εργατικα!γιατι αφενος στο πρωτο για λαδι φιλτρο ειχαν παρει 15ε και αφετερου γιατι μου ειχαν πει για το τωρινο 25ε που εντελει εγινε 35...
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
Πανο την εκπτωση 30% που γραφει , την κανουν γενικα σε ολους??
η ειχατε καποια συμφωνια απο την αρχη και στην κανουν εσενα ??
το λεω επειδη ρωτησα τιμες και μου ειπαν παραπανω , για τα ανταλλακτικα..
δηλαδη λαδι και τα δυο φιλτρα γυρω στα 50+ ευρω..
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Παιδια οι αντιπροσωπειες χρεωνουν οτι θελουν και οσο θελουν,αρκει να βγει το ποσο που επιθυμουν.Γι'αυτο πολλες φορες φαινετε οτι χρεωνουν λιγα εργατικα και πιο ακριβα τα ανταλλακτικα.
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
μπορει να γινει το 1ο service σε συνεργειο γειτονιας και να μην υπαρχει θεμα με την εγγυηση ??
δινουν ξεχωριστο βιβλιο service απο το συνεργειο η συμπληρωνουν στο κανονικο ??
απο την αντιπροσωπεια παιζει να μου κανουν κομπλα στο μελλον οτι δεν εκανα εκει το service και να χασω εγγυηση??
διαβασα στις αρχικες σελιδες οτι ειναι νομιμκο να παμε οπου θελουμε , αλλα ρωταω γενικως γνωμες και ολοι λενε πηγαινε αντιπροσωπεια ! :/
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Όπου κ να κανεις σερβίς εκτός φορντ, ξεχνά την εγγύηση...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Δεν ισχυει αυτο.Μπορεις να κανεις οπου θελεις service αρκει να χρησιμοποιησεις γνησια ανταλλακτικα και αυτος που θα σου κανει το service να εχει αδεια ασκησης του επαγγελματος και να σφραγισει,υπογραψει το βιλιαρακι.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ρε μπαμπη δεν το ξερω αυτο που λες!αλλα απ'οτι θυμαμαι γραφει στα βιβλιαρακια οτι τα σερβις πρεπει να γινονται σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο της φορντ!και λογικα αν το παρεις,υπαρχει περιπτωση να δινεις τα λεφτα για σερβις σε αλλο μαγαζι και να σου καλυψει η φορντ μια πιθανη ζημια?
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Το εχουμε ξανασυζητησει Ζαφειρη πολλες φορες στο παρελθον.
pitbull said:
Yπαρχει ενας κανονισμος της Ευρωπαικης Ενωσης, ο 1400/2002 που λεει το εξης με απλα λογια:
Οποιος πολιτης θελει να επισκευασει η να συντηρησει το αυτοκινητο του οταν ειναι εντος εγγυησης, μπορει να το κανει σε οποιοδηποτε συνεργειο της επιλογης του χωρις να χασει την εγγυηση που δινει ο κατασκευαστης του αυτοκινητου. Προυποθεση ειναι ο κατοχος του συνεργειου να ειναι και κατοχος του αναλογου πτυχιου.

Εδω βρισκεται και ο κανονισμος
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2002:203:0030:0041:EL:pDF

Ριχτε μια ματια εδω μηνυμα 18 και εδω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread