Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Παιδια ξερει κανεις τι αλλαζεται στο πρωτο service και ποιο ειναι το κοστος?
 

GReenDim

Hero Member
May 31, 2010
960
0
0
63
Athens - GReece
  Το  πρωτο  service,  ειναι  στα  20.000χλμ .

  Δηλαδη  πριν  τα  20.000χλμ ,  δεν  χρειαζεται  τιποτε  αλλο ?
  (εφοσον  βεβαια,  δεν  προκηψει  καποιο  προβλημα)
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
καλο ειναι να αλλαξεις λαδακια στις 10.000 μην τα κρατας πολυ τα πρωτα...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #5
κανονικα το πρωτο service ειναι στα 20.000 χλμ ή στον ενα χρονο!!!

οτι ερθει πρωτο!!!!Τουλαχιστον ετσι μου ειπαν στην αντιπροσωπια....
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #8
Την Δευτερα (9-8-2010) μπηκε ο ΦΙΕΣΤΑΡΟΣ μου για το ετησιο service μιας και εκλεισα 1 χρονο (3-8-2009) και ειχα επανω στο κοντερ 10047 χλμ!!!το πηγα στον Παζαροπουλο κιφισσου και πετρου ραλλη απο οπου και το πηρα!!!

το κοστος ηταν 130 ευρω αλλαγη σε λαδια(απεξω το μπουκαλι με τα λαδια εγραφε ford formula f 0w30)-φιλτρο λαδιου και φιλτρο γυρης....ελεγχηκε ΟΠΤΙΚΑ τα φρενα-αμορτισερ-ολα τα φωτα!!!και με αφησε να ειμαι παρων σε ολα αυτα..

του ειπα επισης για μερικα προβληματα που ειχα με το esp και το ραδιο που κολλαγε καμια φορα και θα κλεισω ραντεβου απο Σεμπτεμβρη για να παμε να δει τι λογισμικο φοραω μηπως εχει βγει καποια αναβαθμηση για να μου την περασουν και τα διαχιρηζεται καλυτερα

επισης εκανε διαγνωση βλαβων στον εγκεφαλο και βρηκε 2 βλαβες οτι ειχε μπει λαθος πολικοτητα οταν αλλαξα τα ξενον...1 βλαβη στο αριστερο φανο και 1 στο δεξι
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
5-30 δεν προτεινει ο κατασκευαστης?

επισης τα πραγματα σου πανω απο 50ε δεν εχουν,αρα 80 εργασια οι παλιοκλεφτες για 10 λεπτα δουλεια..

οσο για τα λαθη ecu σε οποιο εξουσιωδοτημενο και να το πας,οτι λαθη βρουν στα σβηνουν.
πες τους να σου περασουν και την κενουργια εκδοση του μαμα προγραμματος αν μπεις σε τετοια
διαδικασια παλι
 

vagma

Hero Member
nos7 said:
κανονικα το πρωτο service ειναι στα 20.000 χλμ ή στον ενα χρονο!!!

οτι ερθει πρωτο!!!!Τουλαχιστον ετσι μου ειπαν στην αντιπροσωπια....

κανε εσυ και ολοι οι αλλοι τα σερβις οπως τα λεει η φορντ............και αμα δεν το παρετε στο χερι....εμενα να μην με λενε vagma...........καθε 5000χλμ λαδια ρεεεεεεεεεεεεεεε......οι εταιριες λενε οτι θελουν....σε λιγο καιρο θα μας πουν οτι δεν θελουν καμμια συντηρηση.............και εσεις θα το πιστεψετε :D
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
καθε 5 ειναι υπερβολικο καθε 7-8 ειναι καλα πιστευω
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
η ford (μιλαω παντα για αντιπροσωπειες) χρεωνει :
το φιλτρο λαδιου 7,56e
το φιλτρο καμπινας (γυρης) 25,33e
και το λαδι 5-30w ford το χρεωνει 35e
αμα προσθεσεις αυτα βγαινει το αθροισμα 67,89e

μην ξεχνατε οτι οι αντιπροσωποιες πληρωνονται με εργατοωρα
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
63 ειναι παρα πολλα για 15 λεπτα δουλεια ρουτινας γι αυτους..αλλωστε λαδια αλλαζουν
οχι εκκεντροφορους :p

η γνωμη μου ειναι μακρυα απο αντιπροσωπιες
 

vagma

Hero Member
southern said:
63 ειναι παρα πολλα για 15 λεπτα δουλεια ρουτινας γι αυτους..αλλωστε λαδια αλλαζουν
οχι εκκεντροφορους :p

η γνωμη μου ειναι μακρυα απο αντιπροσωπιες

σωστος..........και καθε 5000χλμ....δεν ειναι υπερβολη πιστεψε με.........
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
συμφωνω μαζι σας αλλα δεν ηθελα να ρισκαρω κατι ΕΚΤΟΣ αντιπροσοπιας μιας και ειμαι ακομα στην εγγυηση!!!Σε ενα χρονο που θα βγω απο την εγγυηση βλεπουμε!!!!οσο για το οτι κανενα 15 λεπτα να το αλλαξουν εχεις αδικο....εγω ειμουν εκει και κοιταγα και εψαξε ολο το αμαξι και του πηρε καμια ωρα++!!!πιστευω οτι μπορουσε και πιο γρηγορα ΑΛΛΑ οχι 15 λεπτα
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
βαγγο εσυ που κανεις τα 5000 χμ σε ενα χρονο ναι αλλαζε τα, εγω που τα κανω σε 3 μηνες δεν
με πολυσυμφαιρει...

μιχαλη 1 ωρα για να αλλαξεις λαδια και να βαλεις ενα φιλτρο καμπινας πρεπει να εισαι κουλος ή να αλλαζεις πρωτη φορα ή να μην εχεις χερι... :p
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
πετρο δεν αλλαξε μονο λαδια και φιλτρο καμπινας!!!ειδε ολα τα φωτα-φρενα-αμορτισερ-πιεση στα ελαστικα-εβαλε διαγνωστικο να δει γιατι μου κολλαγε  το esp...γιατι ετριζε το τζαμι του οδηγου...

δεν προσπαθω σε καμια περιπτωση να δικαιολογησω το ποσον αλλα δεν μου αρεσει και να λεω ψεματα....η αληθεια ειναι οτι ασχολιθηκε με το αμαξι μου!!!

οσο για το ποσο πιστευω οτι απλα ειναι καλο....
 

vagma

Hero Member
southern said:
βαγγο εσυ που κανεις τα 5000 χμ σε ενα χρονο ναι αλλαζε τα, εγω που τα κανω σε 3 μηνες δεν
με πολυσυμφαιρει...

μιχαλη 1 ωρα για να αλλαξεις λαδια και να βαλεις ενα φιλτρο καμπινας πρεπει να εισαι κουλος ή να αλλαζεις πρωτη φορα ή να μην εχεις χερι... :p

γιατι ρε πετρο σου πε κανενας οτι εγω κανω 5000 χλμ το χρονο? με 440000χλμ στο μκ2 και αλλα 50000 στο μκ6........και αλλα 100000χλμ στο κορολλα.............δεν νομιζω....
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αφου το στ δεν το κουνας ρε.... :p

τεσπα στπ θεμα μας...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ρε παιδια γνωστο οτι στην αντιπροσωπια χρεωνουν κατι παραπανω τι το κουραζεται(και συνηθως ο ελεγχος που κανουν στο αμαξι γενικα ειναι καλυτερος απο το συνεργειο της γειτονιας)?Στα λαδια της ford και εμενα μου εχει πει εκει που αλλαζω καθε 7000χλμ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread