Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagma

Hero Member
βαγγο οταν εσυ εχεις μπει σε τετοιον κοπο...λες σε αλλους να μην μπουν?..........εβγαλες την κεφαλη και δεν εκανες ροικη και συμπιεση?τσαμπα κοπος τοτε...........ειναι σαν να πας να αλλαξεις δισκο-πλατω και να μην βαλεις μπλοκε(για τους στριφτακηδες μιλαω).........

οπως εχω πει και παλιοτερα το θεμα προγραμματισμος ειναι κατι που δεν εχει αντιμετωπιστει με σοβαροτητα απο φιεστακηδες και βελτιωτες......  :(........σοβαροτητα θελει και υπομονη!!!!!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
vagma said:
οπως εχω πει και παλιοτερα το θεμα προγραμματισμος ειναι κατι που δεν εχει αντιμετωπιστει με σοβαροτητα απο φιεστακηδες και βελτιωτες......  :(........σοβαροτητα θελει και υπομονη!!!!!
Ναι δυστιχώς υπάρχει πρόλημα εδώ...Και αν δε φτιαχτεί καλό πρόγραμμα τότε όλα πανε περίπατο!!Και εγώ είμαι της άποψης ότι χρειάζεται πρόγραμμα σε δυνομ'ομετρο και οχι κονσέρβα. Δεν είναι σαν τα focus st που με 4-5 πράγματα και το ιδιο πρόγραμμα βγάζουν 300 άλογα...
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
vagma said:
βαγγο οταν εσυ εχεις μπει σε τετοιον κοπο...λες σε αλλους να μην μπουν?..........εβγαλες την κεφαλη και δεν εκανες ροικη και συμπιεση?τσαμπα κοπος τοτε...........ειναι σαν να πας να αλλαξεις δισκο-πλατω και να μην βαλεις μπλοκε(για τους στριφτακηδες μιλαω).........

οπως εχω πει και παλιοτερα το θεμα προγραμματισμος ειναι κατι που δεν εχει αντιμετωπιστει με σοβαροτητα απο φιεστακηδες και βελτιωτες......  :(........σοβαροτητα θελει και υπομονη!!!!!
Αλλα λογια να αγαπιομαστε δυστηχως μιλαμε αλλη γλωσσα,η διαβαζεις οτι θελεις να διαβασεις.
Αντε θα στο ξαναπω,
1)δεν εχω κανει ροικη ουτε συμπιεση ουτε τπτ απο αυτα που θελει να κανει ο Νικος,ενα ζευγαρι εκκεντρα λιγο πιο αγρια απο τα μαμα φοραω,ημαρτον.
2)ΑΛΛΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟ ΜΖΡ 2ΛΙΤΡΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΦΟΡΔ.Αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας.

Νομιζω λογο μεταβλητου δεν εχουν βγει aftermarket εκκεντρα γιαυτο το μοτερ.
Εγω ειμαι καθετος να μην παει σε αυτες τις λυσεις γιατι δεν εχει φτιαχτει αλλο αμαξι και οτι θα παιξει κορωνα γραμματα,τοσο στην αποδοση,οσο στα χρηματα οσο και στην αξιοπιστια....εχετε ακουσει πως κανουν τα σαξοραλα με συμπιεση?

Τωρα αφου εσυ τα ξερεις ολα δωσε εγγυηση στον Νικο οτι θα βγαλει αποδοση και οτι δεν θα παθει τιποτα το αμαξι του.Μην παρασυρετε τον κοσμο.
 

vagma

Hero Member
1)ωραια και?
2)αυτο τι σημαινει?οτι το μαζντα μοτερ που φοραμε εχει περισσοτερες δυνατοτητες απο τα φορντισια?
οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια......εκκεντρα υπαρχουν.......βγαινει κιτακι της mountune με 155 αλογα εκκεντρατο..... ok234
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
vagma said:
1)ωραια και?
2)αυτο τι σημαινει?οτι το μαζντα μοτερ που φοραμε εχει περισσοτερες δυνατοτητες απο τα φορντισια?
οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια......εκκεντρα υπαρχουν.......βγαινει κιτακι της mountune με 155 αλογα εκκεντρατο..... ok234
Δεν μπορουμε να συνενοηθουμε δυστηχως......

Μου λές "βαγγο οταν εσυ εχεις μπει σε τετοιον κοπο...λες σε αλλους να μην μπουν?"
και σου απανταω δεν εχω μπει σε αυτον τον κοπο....τι δεν καταλαβαινεις?
2)εχω ενα φιλο με 1.8t vw group με προγραμμα πηρε 50 αλογα, καταλαβες τωρα?
Εννοω διαφορετικα μοτερ ,διαφορετικη φιλοσοφια διαφορετικα ολα δεν μπορεις να λες πχ σπυραλ-φιλτρο στο στ 10 αλογα αρα και στο 16αρι.......
3)Απο παπατζα εισαι ολα τα λεφτα, λινκ απο την mountune που να λεει οτι πουλαει τα εκκεντρα και φτανει στα 155 δεν υπαρχει.
Οτι θα γινει καποτε ,ναι χαιρω πολυ και οταν γινει ειναι μονοδρομος για τους κατοχους 1.6 μκ7
 

vagma

Hero Member
για το 3 δες η απαντηση ειναι στο πιο πανω μηνυμα μου...........για το 2......ειναι ακυρο το παραδειγμα δωσε κανα ατμοσφαιρατο αμαξι να πειστω οτι δεν αξιζει να κανεις ροικη συμπιεση και εκκεντρα........οσο για το 1 εσυ μας λες τοσο καιρο οτι εισαι 2ο σταδιο...σε τι?2ο σταδιο φιλε ειναι εκκεντρα συμπιεση ροικη στο καπακι.......τωρα τι ξερεις εσυ για αυτα ειναι αλλο θεμα.....παντα φιλικα :)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Σίγουρα δεν έχω καταλήξει ακόμα στο αν θα τα κάνω όλα. Πρόγραμμα θα βάλω σίγουρα.
Όπως λέτε και εσείς και σέβομαι την γνώμη σας είναι ένα ρίσκο το οποίο δεν το έχει πάρει κανείς ακόμα.. ακόμα και κάποιοι βελτιωτές που ασχολούνται με τα Ford, δεν έχουν κάνει μια ολοκληρωμένη πρόταση από μόνη τους.
Αυτό που ξέρουμε είναι ότι τα ατμοσφαιρικά για να πάρουν δύναμη εκτός από έκκεντρα χρειάζονται και αυτά που έχουμε προαναφέρει.

Αυτό που σκέφτομαι είναι.. το fiesta γιατί να μη δουλέψει με κάτι τέτοιο, τι είναι αυτό που θα μπορούσε να κάνει το μοτέρ του fiesta να “λυγήσει” σε μια τέτοια βελτίωση ενώ όλα τα άλλα ατμοσφαιρικά παίρνουν με αυτά??!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
StuparArt said:
Αυτό που ξέρουμε είναι ότι τα ατμοσφαιρικά για να πάρουν δύναμη εκτός από έκκεντρα χρειάζονται και αυτά που έχουμε προαναφέρει.

Αυτό που σκέφτομαι είναι.. το fiesta γιατί να μη δουλέψει με κάτι τέτοιο, τι είναι αυτό που θα μπορούσε να κάνει το μοτέρ του fiesta να “λυγήσει” σε μια τέτοια βελτίωση ενώ όλα τα άλλα ατμοσφαιρικά παίρνουν με αυτά??!
Αυτής της άποψης είμαι και γω!!Το θέμα είναι πόσο σε σχέση με τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που το κάνουν αυτό.Αν είναι να πάρεις 1 άλογο τότε θα πούμε ότι δεν άξιζε...Αν όμως πάρεις πιο πολλά και σε ικανοποιεί στο δρόμο τότε σίγουρα θα πούμε ότι αξίζει...Και εγώ πιστεύω οτι θα δουλέψει!!
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
vagma said:
για το 3 δες η απαντηση ειναι στο πιο πανω μηνυμα μου...........για το 2......ειναι ακυρο το παραδειγμα δωσε κανα ατμοσφαιρατο αμαξι να πειστω οτι δεν αξιζει να κανεις ροικη συμπιεση και εκκεντρα........οσο για το 1 εσυ μας λες τοσο καιρο οτι εισαι 2ο σταδιο...σε τι?2ο σταδιο φιλε ειναι εκκεντρα συμπιεση ροικη στο καπακι.......τωρα τι ξερεις εσυ για αυτα ειναι αλλο θεμα.....παντα φιλικα :)
Προφανως μιλαμε αλλη γλωσσα.Δηλαδη πως χαρακτιριζεται ενα αμαξι που φοραει φιλτρο-προγ-εξατμηση-εκκεντρα?1,5 σταδιο? 2 παρα τεταρτο?παει και μιση?
Καλα βαγγο εσυ εισαι ο μηχανικος εσυ ξερεις,να μας μοιρασεις τις γνωσεις σου,εγω απλως λεω την ταπεινη μου γνωμη,απο εκει και περα δεν ειναι δικα μου τα χρηματα ,ουτε τα δικα μου νευρα θα σπασουν,ο καθενας αποφασιζει για παρτη του.

Ολα αυτα τα λεω γιατι ασχολουμε με τις μετατροπες πανω απο 8 χρονια και εχω χαλασει αρκετο χρημα ,χρονο και σπασιμο νευρων ,δεν εβαλα ενα σπυραλ και ενα τελικο και το παιζω γνωστης.......αν ειχε ο Νικολας σαξοραλλο θα ελεγα να ορμηξει με την μια,αλλα ο 1.6 με το μεταβλητο καλως η κακως ειναι κατι αγνωστο,η αληθεια ειναι οτι θα κανει πειραμα πανω στο αμαξι του.

Νικο μιλα και με Καρανικολα να δεις τι θα σου πει........
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Βαγγελι αυτά που λέω να κάνω τα έχω συζητήσει με τον Καρανικόλα και μου είπε ότι γίνετε και μάλιστα δική του ιδέα μετά από ψάξιμο και μελέτη που έκανε είναι να πάμε την συμπιέσει στο 11,8. Εγώ στην αρχή του είχα αναφέρει κάτι για 11,5 όπου μου ζήτησε λήγω χρόνο να δει τι ακριβός μπορεί να γίνει. Έτσι και έγινε… το μελέτησε και κλίσαμε ραντεβού να μπει το αμάξι στο συνεργείο.

Θα του ξαναμιλήσω απλά να διασταυρώσω κάποια πράγματα και να δω ότι συμφωνούμε θα το προχωρήσω και ο θεός βοηθός. ::)
 

vagma

Hero Member
fiestavt said:
Προφανως μιλαμε αλλη γλωσσα.Δηλαδη πως χαρακτιριζεται ενα αμαξι που φοραει φιλτρο-προγ-εξατμηση-εκκεντρα?1,5 σταδιο? 2 παρα τεταρτο?παει και μιση?
Καλα βαγγο εσυ εισαι ο μηχανικος εσυ ξερεις,να μας μοιρασεις τις γνωσεις σου,εγω απλως λεω την ταπεινη μου γνωμη,απο εκει και περα δεν ειναι δικα μου τα χρηματα ,ουτε τα δικα μου νευρα θα σπασουν,ο καθενας αποφασιζει για παρτη του.

Ολα αυτα τα λεω γιατι ασχολουμε με τις μετατροπες πανω απο 8 χρονια και εχω χαλασει αρκετο χρημα ,χρονο και σπασιμο νευρων ,δεν εβαλα ενα σπυραλ και ενα τελικο και το παιζω γνωστης.......αν ειχε ο Νικολας σαξοραλλο θα ελεγα να ορμηξει με την μια,αλλα ο 1.6 με το μεταβλητο καλως η κακως ειναι κατι αγνωστο,η αληθεια ειναι οτι θα κανει πειραμα πανω στο αμαξι του.

Νικο μιλα και με Καρανικολα να δεις τι θα σου πει........

ονομαζετε αναλοκληρωτο αμαξι................το οτι ασχολεισαι οπως λες 8 χρονια με μετατροπες δεν σε κανει ειδικο δηλ μηχανικο αυτοκινητων...........οσο για το αλλο.....ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και δεν εχω να αποδειξω σε κανεναν τιποτα και το οτι εχω βαλει μονο ενα σπυραλ και ενα τελικο καλαματιανε ειναι γιατι ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΣΕΠΗ....η απλα δεν πεταω τα λεφτα που κοπιαζω να τα βγαλω.εδω βαγγελη δεν ειναι διαγωνισμος γνωσεων..............αυτο δεν το χεις καταλαβει....
 

vagma

Hero Member
StuparArt said:
Βαγγελι αυτά που λέω να κάνω τα έχω συζητήσει με τον Καρανικόλα και μου είπε ότι γίνετε και μάλιστα δική του ιδέα μετά από ψάξιμο και μελέτη που έκανε είναι να πάμε την συμπιέσει στο 11,8. Εγώ στην αρχή του είχα αναφέρει κάτι για 11,5 όπου μου ζήτησε λήγω χρόνο να δει τι ακριβός μπορεί να γίνει. Έτσι και έγινε… το μελέτησε και κλίσαμε ραντεβού να μπει το αμάξι στο συνεργείο.

Θα του ξαναμιλήσω απλά να διασταυρώσω κάποια πράγματα και να δω ότι συμφωνούμε θα το προχωρήσω και ο θεός βοηθός. ::)

να περιμενεις.............μην βιαζεσαι στο πα και απο κοντα..........θα χατε βαλει το κιτ της mountune και θα σασταν και συ και ο χρηστος τουμπανα..........βιαστηκατε και τωρα ουτε προγραμμα δεν σας φτιαχνει και πεφτει κοροιδια........εχει ηδη στην αποθηκη του το κιτακι ο καρανικολας.......... biggrin
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
:D :Dυπαρχει κάτι που λεγεται ιπποδύναμη/ευρώ.

ειναι πολύ απλά τα πραγματα.

Αν κανεις νικόλα ότι σου είπε ο καρανικολας θα δώσεις 700 ευρω για 10 άλογα, δηλαδή 70 ευρω το άλογο.

Αν κανεις αυτο που σου λεω εγω θα δωσεις 500 ευρω για 15 άλογα, δηλαδή περιπου 33 ευρω το άλογο.

Αν στο τουρμπίσω με όλα καινούργια επάνω θα δωσεις 2700 περίπου για 100 άλογα, δηλαδή 27 ευρώ το άλογο, αλλα θέλω το αμάξι για 2 εβδομαδες και εφόσον έχω τελειωσει με το bmw. Καταναλωση μικρή όταν πας χαλαρα, τεραστια όταν το πατας. Προβληματα δεν θα βγαλεις γιατι το χω κανει πολλες φορές, εκτός αμα σπασει, αλλα αυτό θα γίνει μόνο αν το σκίζεις όλη μερα χωρίς έλεος. Αν δεν το φτιαξω εγω, προτεινω τον βαγγελη τον μανούκη, είναι ο μόνος που εμπιστευομαι...
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
vagma said:
ονομαζετε αναλοκληρωτο αμαξι................το οτι ασχολεισαι οπως λες 8 χρονια με μετατροπες δεν σε κανει ειδικο δηλ μηχανικο αυτοκινητων...........οσο για το αλλο.....ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και δεν εχω να αποδειξω σε κανεναν τιποτα και το οτι εχω βαλει μονο ενα σπυραλ και ενα τελικο καλαματιανε ειναι γιατι ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΣΕΠΗ....η απλα δεν πεταω τα λεφτα που κοπιαζω να τα βγαλω.εδω βαγγελη δεν ειναι διαγωνισμος γνωσεων..............αυτο δεν το χεις καταλαβει....
Προφανως δεν βγαζουμε ακρη,Αθηναιε αυτο κουβεντιαζουμε τωρα,δηλαδη να μην πεταξει κανενας χρηματα για τα οποια εχει κοπιασει,να κανει κατι το οποιο θα αποδωσει συμφωνα με αυτα που εχει πληρωσει και ως παθων απο παλαιοτερες προσπαθειες αυτο λεω,τωρα εσυ αν ψαχνεσαι τι να σου πω.

Οσο για το αν ειναι διαγωνισμος γνωσεων εγω το ξερω εσυ μαλλον οχι,εσυ προτυνεις-παροτρυνεις να προχωρησει σε τετοιου ειδους μοντες ,εγω απλως εκφερω μια αποψη και τπτ περισσοτερο.

Αυτα για να τελειωνουμε γιατι το κουρασαμε.
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
StuparArt said:
Βαγγελι αυτά που λέω να κάνω τα έχω συζητήσει με τον Καρανικόλα και μου είπε ότι γίνετε και μάλιστα δική του ιδέα μετά από ψάξιμο και μελέτη που έκανε είναι να πάμε την συμπιέσει στο 11,8. Εγώ στην αρχή του είχα αναφέρει κάτι για 11,5 όπου μου ζήτησε λήγω χρόνο να δει τι ακριβός μπορεί να γίνει. Έτσι και έγινε… το μελέτησε και κλίσαμε ραντεβού να μπει το αμάξι στο συνεργείο.

Θα του ξαναμιλήσω απλά να διασταυρώσω κάποια πράγματα και να δω ότι συμφωνούμε θα το προχωρήσω και ο θεός βοηθός. ::)
Νικο,το αμαξι σου πιστευω ειναι στην καλυτερη φαση του,κοββεσαι με στ ,φορας 18αρια και δεν φορας καν προγραμμα,αποψη μου ειναι φτιαξε ενα σωστο και καλο προγραμμα και εισαι μια χαρα.
Μπορεις να μας κανεις αναλυτικα ενα κοστολογιο και ποσα αλογα υπολογιζεις να παρεις?
Ροικες,καπακια,εργασια,ολα.Το ξερεις οτι υπαρχει πιθανοτητα το αμαξι σου να μην ειναι για καθημερινη οδηγηση και οτι το καλοκαιρι με τους 40 βαθμους θα πηγαινουν τα πυρακια συνεφο?
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Γνώμη μου να μην αυξηθεί η συμπίεση, είναι ήδη σχετικά υψηλή. Διαφωνώ και με τον Turbomaniac για το reprofiling. Καλύτερα κάνε υπομονή, δε θα αργήσει η SCT να ξεκλειδώσει τον εγκέφαλο (εκτός αν έχω χάσει επεισόδια και το έχει ήδη κάνει) του Ti-VCT. Τότε παίρνεις το Advantage, βάζεις επώνυμα έκκεντρα (λογικά θα βγουν και piper σε λίγο καιρό) και είσαι άρχοντας. Θα το φέρεις το αυτοκίνητο ακριβώς στα μέτρα σου. Μόνο όρεξη να έχεις...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Βαγγο η mountune αυτό που δίνει αυτή τη στιγμή είναι περίπου σαν αυτά που φοράω + το πρόγραμμα , πάνω στο οποίο πατάει και ο Καρανικόλας. Στην ουσία η διαφορά μας είναι στο φίλτρο όπου θεωρό ότι είναι και καλύτερο αυτό που έχω τώρα.
Για τα έκκεντρα δεν υπάρχει κάτι επίσημο ακόμα, με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να μιλήσουμε με βεβαιότητα για ένα Μκ7 με 2 στάδιο η σχεδόν δεύτερο μιας και η mountune δεν αναφέρει κάτι για συμπίεση, ροική κλπ.


Αλέξη το ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι η ατμοσφαιρική βελτίωση στοιχίζει παραπάνω όσο αφορά την αναλογία ευρό άλογα και μιλάω πάντα για σχετικά πιο ήπιες καταστάσεις. Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσα να το είχα τουρμπίσει είδη με τα λεφτά που έχω δώσει αλλά προτίμησα τον ατμοσφαιρικό δρόμο. Όταν δεν το έχεις στο πρόγραμμα από την αρχή και αρχίσεις να δίνεις λίγα εδώ λίγα εκεί για την ατμόσφαιρα… ε μετά πολύ απλά δεν συμφέρει να κάνεις πίσω.


ΒαγγέληVT γνωρίζω αρκετά καλά τις συνέπιες μιας τέτοιας βελτίωσης, έχω ασχοληθεί και στο παρελθών με τέτοιου είδους βελτιώσεις απλά είναι αυτό που λέμε κ@βλ@ ή αν θέλεις το μικρόβιο που κουβαλάει ο κάθε ένας από μας για τέτοια πράγματα
Το κόστος είναι στα 600 ευρό και προσωπικά πιστεύω ότι θα έφτανε  περίπου στα 150 και το σημαντικότερο με μια αρκετά καλή ροπή ,πάνω από 18 κιλά.


Κώστα  πιστεύω ότι η SCT δεν θα ασχοληθεί με τον 1.6 ti-vct, ότι κάνουν θα είναι στο καινούργιο ST, χωρείς να είμαι σίγουρος για αυτό που λέω… για αυτό και δεν έχω πάρει ακόμα την τελική απόφαση στο τι θα κάνω. Πρόγραμμα θα βάλω σίγουρα για τα υπόλοιπα θα δω… :)
 

M@$teR

Rookie
May 18, 2010
15
0
0
34
thessaloniki
Παντως turbomaniac για να κανω το χομπι(?) μου δεν θα επερνα ρισκο για τα μοτερ φιλων μου.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread