Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dark knight

Hero Member
Εγω εχω βαλει πισω δισκοφρενα απο focus mk1 και δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα!!Περα απο τα σεα και τα μεα που αναφερεις χρειαζεσαι και  ΜΑΣΤΟΡΑ για να σου παντρεψει τον αξονα σου με τα δισκοφρενα!!Η μετατροπη ειναι μεγαλη.Πιστεψε με την εβλεπα απο κοντα και επαθα πλακα!!!Επισης θα χρειαστεις και το χειροφρενο του focus να σου το ταιριαξει.Δηλαδη διαφορετικες ντιζες!!Κοστος περιπου στα 350 ευρω με 400 ευρω.Αν θελεις να σου πω ποιος ειναι ο μηχανικος μου που βελτιωνει μονο ford και ειναι full στην πατεντα...
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Για αυτο το αναφερω κι εγω και ρωταω. Θελω να μου πει καποις αυτο το παντρεμα που λες πως γινεται οσο το δυνατον πιο αναλυτικα. Ασχετα αμα ειναι δυσκολο η οχι θα θελα να ξερω το πως γινεται.

Ναι οτι μπαινει πλακακι μπαινει. Απλα θα θελα να μαθω που μπαινει και οσο το δυνατον πιο συγκεκριμενα πραγματα.
 

Dark knight

Hero Member
Αυτα τα πιο αναλυτικα που ζητας να μαθεις,θα στα πει μονο ο Μηχανικος απο κοντα.Εγω αυτο που μπορω να σου πω μονο ειναι οτι εχει πολυ δουλεια για να μπουν τα φρενα και να βολταρεις!!1,5 με 2 μερες θελει για να ειναι ετοιμο το αμαξι αλλα πιστεψε με μετα οταν θα πατας φρενο καθε φορα θα εντυπωσιαζεσαι απο το πως σταματαει το αμαξι.Βεβαια εξαρταται και τι φρενα φορας μπροστα!!Αν ειναι μαμα δεν θα δεις μεγαλη διαφορα!!!Αν φορας μεγαλυτερα φρενα μπροστα απο τα μαμα,θα παθεις πλακα!!!
 

tm099

New member
Oct 25, 2010
84
0
0
Έχουν αρχίσει σιγά σιγά και πωλούνται σε site του εξωτερικού μεταχειρισμένοι ολόκληροι οι πίσω άξονες από το καινούργιο fiesta st ,όπου προσωπικά θα θεωρούσα πιο αξιόπιστη λύση αλλά λίγο πιο ακριβή. ;)
 

Dark knight

Hero Member
Σωστα!!! Η καλυτερη λυση ειναι αυτη.Αλλα πως ξερεις οτι ο αξονας ειναι οκ 100% ? Και αν εχει 'παρει' λιγο την ωρα που παει να τον βαλει ο μαστορας,τι κανεις?Αν μιλαμε για καινουριο αξονα τοτε με κλειστα ματια!!!  AR15firing AR15firing
 

tm099

New member
Oct 25, 2010
84
0
0
Καινούργιο ξέχνα το καλύτερα ...μιλάμε για πάραααα πολλάαα λεφτά.Μόνο μεταχειρισμένο και μην ανησυχείς δεν θα τον πάρεις από κανέναν τυχαίο πωλητή. ;)
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Να στε καλα. Για πισω αξωνα ουτε για πλακα. Θεωρω πολυ κακο για το τπτ. Αφου δοκιμασμενα εστω και με δυσκολια
μπορεις να βαλεις στον ηδη υπαρχοντα τα αλλα ειναι ιστοριες.

Εκτος οταν περασει κι αλλο ο καιρος και οι τιμες θα ειναι σε λογικα πλαισια.

Τελος παντων συνεχιζουμε τν ερευνα για το πως γινεται το στορυ απο καποιον που ξερει.  :)
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Dark knight μην με παρεξήγήσεις αλλά είναι τελείως διαφορετικό με το μκ3 που έχεις εσύ
Η ντίζα του χειροφρένου θέλει πάντρεμα με τις δαγκάνες.Και να αλλάξει πάλι θα το έχει το πρόβλημα,απλά θα το μετατοπίσει σε άλλο σημείο
Τόσο καιρό δεν υπήρχε το st2 ώστε να πει κάποιος ότι θα βάλει και την ντίζα καινούργια και τέλος.Το αμάξι είναι καινούργιο και ακόμα δεν θα την έχουν φέρει ούτε οι αντιπροσωπείες και ούτε μεταχειρισμένη θα βρεις πολύ εύκολα
Τα πίσω φρένα που δουλεύει η ford είναι 2 τύποι,ο ένας είναι με 5 μπουλόνια ενώ ο 2 είναι με 4 μπουλόνια.Φυσικά αλλάζουν και οι δίσκοι μαζί με τα τακάκια
Από πατέντες όλοι κάνουν.Το πόσο σωστές είναι φαίνονται στην πράξη και μόνο στην πορεία
Εγώ προσωπικά το φρένο θα το πρόσεχα πάρα πολύ και δεν θα ήθελα να γλυτώσω 50 ή 100e γιατί έχει να κάνει με την ασφάλειά μας


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]17, Ιανουαρίου, 2014, 22:41:15[/time]
psixakias said:
1 - Αν υποθεσουμε παρω απο φοκους μκ1 πισω δισκοφρενα.
Περα τα σεα και τα μεα (σωληνακια ντιζα πατεντα, δισκους τακακια κτλ.)
2 - Στην ουσια του θεματος χρειαζομαι μονο δαγκανες με τις βασεις τους και ενα πλακακι ανταπτορα.

3 - Το ακρο θα ναι το ιδιο και πανω θα κουμπωσει το πλακακι και θα ξεκινησει η συναρμολογιση.



4 - Τωρα πρωτα πρωτα θα μπει το πλακακι αναμεσα στο ακρο και θα ρθει και ποιο εξω?
Η θα ειναι σε φαση οπως τις wilwood που πρωτα μπανει το ακρο και μετα στις δυο πανω βιδες του μπαινει και το πλακακι.

5 - Και ετσι απο απορια στα παιδια που το καναν πως μετρησαν οποιοι μετρησαν πως θα ναι το πλακακι?
Γτ ετσι απο φαντασια και μονο μου φαινεται λιγο μανικι να βρεις και το υψος και το βαθος που θα πρεπει να ειναι η δαγκανα.

6 - Πειτε λιγο τπτ συγκεκριμενο πως κανουμε το πλακακι  γτ για κατι σχεδια ειπατε και σας εχασα λιγο.

1 - Ωραία μέχρι εδώ
2 - Μπορείς να πάρεις και μόνο τις δαγκάνες χωρίς τις βάσεις.Αλλά αν τις πάρεις μαζί με τις βάσεις θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις καλύτερη πατέντα για το χειρόφρενο
3 - Σωστός
4 - Θα έρθει ο τροχός 1-1.5 πόντο πιο έξω.Δεν ξέρω πως είναι τα wilwood
5 - Το πλακάκι το φτιάχνεις για να στερεώσεις την δαγκάνα.Τα μέτρα βγαίνουν βάση της δισκόπλακας και της δαγκάνας.Χωρίς αυτά δεν μπορούν να πάρουν τα σωστά μέτρα.Μανίκι δεν είναι,απλά θέλουν λίγο χρόνο μέχρι να πάρουν τα μέτρα την πρώτη φορά
Αν πας σε μηχανικό που έχει βάλει σε 2 μέρες το πολύ είσαι έτοιμος,αν πας σε άλλο μάστορα που θα πρέπει να ασχοληθεί πρώτη φορά θα φάει 4 μέρες
6 - Εγώ έχω το πατρον για το πλακάκι αλλά για δίσκο 280mm  giggle giggle και όχι τον κλασικό 252mm
Στην ουσία το πλακάκι είναι ένα τετράγωνο πράγμα στις διαστάσεις του μουαγιε σου.Έχει 5 τρύπες όπου οι 4 είναι για να περάσουν τα ουζόνια του τροχού (εκεί που πιάνει η ζάντα) και η 5 είναι η τρύπα για το μάτι του αισθητήρα.Στην μια άκρη βγαίνει ένα μπράτσο για να στηριχτεί η δαγκάνα απάνω


Ελπίζω να σε βοήθησα
 

Dark knight

Hero Member
Εγω απλα ειπα την γνωμη μου επειδη φοραω πισω φρενα απο focus mk1 και πιστεψε με πατεντες κανουν ολοι αλλα λιγοι κανουν πατεντες που ειναι καλυτερες και απο μαμα...
Εμενα ολο το αμαξι ειναι μια πατεντα αλλιως δεν θα ηταν σε αυτο το επιπεδο που ειναι τωρα...
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Καλά έκανες και είπες την γνώμη σου.Εγώ είπα να μην με παρεξηγήσεις γιατί ο γραπτός ο λόγος ΠΑΝΤΑ είναι διαφορετικός από ότι να είμαστε για ένα καφέ και να τα λέμε από κοντά


offtopics Αυτή την πατέντα την σκεφτόμουν και εγώ παλιά και κάποιες φορές πιάνω τον εαυτό μου να το έχει μετανιώσει :( :(
 

Dark knight

Hero Member
Δεν παρεξηγηθηκα ρε φιλε σε καμια περιπτωση,απλως ασχολουμε με το αμαξι απο το 1999 και γουσταρω που υπαρχει αυτο το club και μπορω να μοιραστω της εμπειριες που εχω αποκτηση με αλλους fiestakides οπως ολοι εσεις και να ακουσω και της δικιες σας. mka mka
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Με βοηθησεις αλλα με εκανες να θελω να ρωτησω κι αλλα ?

Αλλα για να μην το παιδευω

http://www.youtube.com/watch?v=HQFlntUo16A

παρε το βιντεο της wilwood κι αν μπορεις κατατοπισε με.

Εκει που ειπες οτι το πλακακι ειναι 5 τρυπες 4 για περναν τα ουζονια.

Αρα πρωτα μπαινει το ακρο και μετα μπαινει το πλακακι?


Αν μπορεις πανω στο βιντεο κανε μια επεξηγηση το πως γινεται οταν παρουμε
φρενα απο mk1 focus η fiesta st κτλ.
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
καταρχήν να διορθώσω κάτι που διατύπωσα λάθος,δεν ήθελα να πω τα ουζόνια των τροχών αλλά τις 4 βίδες που πιάνουν το μουαγιε πάνω στον άξονα

αυτός ο τρόπος είναι διαφορετικός από αυτόν που κάνουν τα μηχανουργεία στην Αττική
Στην Αθήνα και σε όσα μηχανουργεία ξέρω τουλάχιστον που έχουν ασχοληθεί με αυτό το θέμα δεν το κάνουν έτσι

Στο Link που ανέβασε αυτός ο τύπος κάνει τις 2 τρύπες που θέλει η βάση της δαγκάνας πάνω στο μουαγιε ενώ στην Αθήνα δεν το ακουμπάνε το μουαγιε καθόλου.
Δηλαδή στο 4:46 οι Έλληνες μηχανουργοί βάζουν ενδιάμεσα στον άξονα και το μουαγιε το πλακάκι
στο 5:51 έχει ολοκληρώσει το πλακάκι
Κοίτα την βάση του μουαγιε μόνο,
έφτιαξε ένα αντάπτορα από την έξω πλευρά της βάσης του μουαγιε και μετά βίδωσε την βάση της δαγκάνας από την μέσα πλευρά του ανταπτορά
Αυτός ο τρόπος είναι ο ποιός σωστός γιατί δεν χαλάς το στήσιμο του αυτοκινήτου καθόλου αλλά αν πας σε μηχανουργείο να σου κάνουν την δουλειά αυτή,καλύτερα να πάρεις το σετ

Δώσε μου λίγες μέρες και θα σου δείξω αναλυτικότατα τι γίνεται


που να είχα και ΜΚ7 giggle giggle
Αντί να τον ενημερώνετε εσείς του τα λέω εγώ
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Σε ευχαριστω πολυ ρε scorpion θα θελα να μαθω τι παιζει γτ το χω αυτο το χουι.

Δεν θελω να το παω και να τον πω καντο. Θελω να ψαχτω να τον ζητησω και τι θελω να κανει.

Δλδ στα μηχανουργια εχουν ενα ενιαιο πλακακι αναμεσα στο μουαγιε και στο ακρο με την βαση τις δαγκανας.

Ενω αυτος στο βιντεο στην ουσια το κανει σε δυο κοματια πανω και μετα το μουαγιε.

Ερωτηση...Οι βασεις για τις δαγκανες πρεπει να τις εχω ή λεγοντας πλακακι εννοουμε πλακακι με βαση για την δαγκανα το οποιο θα σχεδιαστει και θα βγει απο το μηχανουργιο?
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
για να μην σε μπερδέψω άλλο,δώσε μου λίγες μέρες όπως είπα και πριν θα σου δείξω με φωτογραφίες
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Οι βασεις για τις δαγκανες ειναι που βιδωνουν πανω στο πλακακι και το πλακακι μπαινει πανω στο μουαγιε.
Πιστευω πως αν δεν το δεις να καταλαβεις πως γινετε θα εχεις συνεχεια αποριες οπως ειχα κι γω και ειχα ζαλισει τον Ιακωβο  :D
Σαν διαδικασια δεν ειναι κατι το τρομερο απλα ειναι μπελαλιδικη μοντα..
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
χαχαχα εχει πεσει πολυ πρηξιμο η αληθεια... Γι αυτο και δν λεω τπτ αλλο και περιμενω να μου δειξει o scorpion οπως ειπε οποτε μπορεσει. Η αληθεια ειναι οτι νομιζω εχω μια εικονα αλλα ποιος ξερει ποσο μακρυα ειναι απο την πραγματικοτητα. Αλλα θεωρω οτι ειναι και καλο που το ψυριζω γτ στο θεμα απλα αναφερεται μια μοντα ενα πλακακι
χωρις να σου δινει να καταλαβεις τι και πως. Δλδ οσοι βαλατε πρωτα πηρατε την αποφαση και μετα μαθατε.

Καλο ειναι κατα την γνωμη μου αμα μπορει να αναλυθει το θεμα παραπανω με λεπτρομερειες θα βοηθησει λιγο παραπανω αυτον που ψαχνεται
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Για να καταλαβεις στο περιπου πως ειναι στο ζωγραφισα..μην φανταστεις,απλα για να παρεις μια ιδεα..

Στις τρυπες 1 και 2 βιδωνει η βαση της δαγκανας μαζι με την δαγκανα..οι υπολοιπες τρυπες μπαινουν μεσα στο ακρο.Μπροστα απο ολο αυτο θα ειναι ο δισκος..ελπιζω να βοηθησα.. :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread