Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, στην car center μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται...
Τα e-mail που στέλνει το εργοστάσιο τα διαβάζουν;
Μόλις βάλει η ford Στάθης το data logger στο αυτοκίνητο μου θα ανεβάσω φωτογραφίες για του λόγου το αληθές.
Για το αρχείο θα μάθω αύριο.
Καλησπέρα , δεν ξέρω τι να σου πω αλήθεια, εγώ είπα ακριβώς αυτό που μου είπες και υποτίθεται κοίταξε και εκείνη την στιγμή
και μου είπε δεν βλέπει κάτι τέτοιο.
Μόνο αυτό που σας είπα , το αστείο της υπόθεσης είναι ότι τους είπα ότι την πληροφορία την πήρα από την ford Στάθης και μου είπαν ότι ήταν εκεί 2 άτομα από την ford Στάθης ...
Τους είπα μιλήστε με τους ανθρώπους μπας και βγάλουμε κάποια άκρη ....
Όπως είπα πριν ότι να ναι !!!!!
 
  • Wow
Αντιδράσεις: dtsef
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , δεν ξέρω τι να σου πω αλήθεια, εγώ είπα ακριβώς αυτό που μου είπες και υποτίθεται κοίταξε και εκείνη την στιγμή
και μου είπε δεν βλέπει κάτι τέτοιο.
Μόνο αυτό που σας είπα , το αστείο της υπόθεσης είναι ότι τους είπα ότι την πληροφορία την πήρα από την ford Στάθης και μου είπαν ότι ήταν εκεί 2 άτομα από την ford Στάθης ...
Τους είπα μιλήστε με τους ανθρώπους μπας και βγάλουμε κάποια άκρη ....
Όπως είπα πριν ότι να ναι !!!!!
Καλησπέρα, οτι ήταν στην car center 2 άτομα απο την ford Στάθης είναι πολύ πιθανό καθώς μαζέυονται συνήθως σε μία αντιπροσωπεία για σεμινάρια, αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν γνώση για το εν λόγο θέμα.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
201
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, οτι ήταν στην car center 2 άτομα απο την ford Στάθης είναι πολύ πιθανό καθώς μαζέυονται συνήθως σε μία αντιπροσωπεία για σεμινάρια, αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν γνώση για το εν λόγο θέμα.
Καλησπέρα,το data logger πότε θα το βάλεις;έχει έρθει στη ford Στάθης;Σου είπαν αν θα βάλουν σε άλλο αυτοκίνητο;
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,το data logger πότε θα το βάλεις;έχει έρθει στη ford Στάθης;Σου είπαν αν θα βάλουν σε άλλο αυτοκίνητο;
Καλησπέρα Θάνο, η ford Στάθης θα πάρει ένα data logger και θα μπεί πρώτα στο δικό μου.
Δεν ξέρω αν θα το βάλουν μετά και σε κάποιο άλλο αυτοκίνητο.
Θα με πάρουν τηλ. μόλις έρθει για να πάω.
Θα σου πώ όταν έρθει ή όταν έχω νέα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , πήγα άφησα το αυτοκίνητο στην car center να περάσουν τα αρχεία που μου είπαν, τους είπα να γίνει έλεγχος και στα μπεκ . Λογικά αύριο θα το πάρω , όταν έχω κάποιο νέο σχετικά με το τι άλλαξε στο αμάξι θα ενημερώσω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13 and dtsef

thanos13

Member
Feb 27, 2013
201
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , πήγα άφησα το αυτοκίνητο στην car center να περάσουν τα αρχεία που μου είπαν, τους είπα να γίνει έλεγχος και στα μπεκ . Λογικά αύριο θα το πάρω , όταν έχω κάποιο νέο σχετικά με το τι άλλαξε στο αμάξι θα ενημερώσω.
Καλησπέρα,θα περιμένουμε νέα.
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , πήγα άφησα το αυτοκίνητο στην car center να περάσουν τα αρχεία που μου είπαν, τους είπα να γίνει έλεγχος και στα μπεκ . Λογικά αύριο θα το πάρω , όταν έχω κάποιο νέο σχετικά με το τι άλλαξε στο αμάξι θα ενημερώσω.
Καλησπέρα geo mk8, σήμερα είχα νέα ενημέρωση:
1) Κάθε Πέμπτη οι αντιπροσωπείες κάνουν τηλεδιάσκεψη, εκεί αναφέρονται νέα προβλήματα και πιθανές λύσεις.
Την προηγούμενη Πέμπτη είχαν ενημέρωση για το πρόβλημα oil dilution/αραίωση λαδιού και ζητήθηκε να δηλώσουν αν θέλουν το data logger το οποίο θα δωθεί σε αντιπροσωπείες σε όλη την Ευρώπη.
Η ford Στάθης δήλωσε συμμετοχή στην εν λόγο ενέργεια/καμπάνια.
2) Η ford Στάθης έλαβε email για το data logger πληροφορίες για την διαδικασία/ενημέρωση πελάτη.
3) Χθές Δευτέρα όντως 2 άτομα απο την ford Στάθης μαζί με πολλούς άλλους απο όλη την Ελλάδα βρήσκονται στην car center για σεμινάριο.
Ο ένας απο τους δύο είναι ο Στέλιος απο την ford Στάθης ο οποίος είναι ιδιοκτήτης/αρχιμηχανικός και γνωρίζει για το data logger αλλά ποτέ δεν ρωτήθηκε απο την car center για το αυτοκίνητο σου και είναι ο άνθρωπος που ενημέρωσε εμένα προσωπικά για το data logger.
Ποιό το νοήμα να τον ρωτήσουν για κάτι που είδη έχουν ενημερωθεί;
4) Δέν υπάρχει γραπτά-εντολή εργασίας για το αυτοκίνητο σου με πρόβλημα αραίωση λαδιού/πετρέλαια στο κάρτε/oil dilution, μήπως το ανέφερες προφορικά και δεν έχει γραφτεί σε εντολή εργασίας;
Μήπως έτσι εξηγείται οτι η car center δεν ασχολήθηκε με το data logger;
5) Αρχείο που να λύνει το πρόβλημα προσωρινά δέν υπάρχει αλλά ούτε και κάποιο καινούργιο updata pcm.
Αν υπήρχε θα το είχαν όλες οι αντιπροσωπειες και όχι μόνο η car center.
Τι ακριβώς θα κάνουν στο όχημα σου; Το εν λόγο αρχείο είναι γνήσιο ford ή κάποιο downgrade pcm απο κάποιο backup που έκαναν με άλλο τρόπο μόνο και μόνο για να δουλέψει το start-stop;
 
Last edited:
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
:confused: περίεργα πράγματα
Καλησπέρα Θάνο, γνωρίζεις απο προσωπική σου εμπειρία οτι για τον θερμοστάτη, τα μπέκ, κωδικούς εγκεφάλου (filmware version) και ότι άλλο έχω γράψει είχα δίκιο.
Ο Στέλιος με σέβεται γιατί ξέρει που έχω εργαστεί καθώς και την εμπειρία μου σαν μηχανολόγος μηχανικός και δεν θα μου έλεγε ψέματα ούτε και μπορεί.
Όταν εμείς βρήκαμε σε 5 λεπτά το πρόβλημα με το start-stop, η car center είχε μια εβδομάδα το αμάξι του geo mk8 και ξήλωνε καλώδια και ενισχυτές... Το γιατί δεν έχουν ασχοληθεί σοβαρά παραμένει ερώτημα.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα geo mk8, σήμερα είχα νέα ενημέρωση:
1) Κάθε Πέμπτη οι αντιπροσωπείες κάνουν τηλεδιάσκεψη, εκεί αναφέρονται νέα προβλήματα και πιθανές λύσεις.
Την προηγούμενη Πέμπτη είχαν ενημέρωση για το πρόβλημα oil dilution/αραίωση λαδιού και ζητήθηκε να δηλώσουν αν θέλουν το data logger το οποίο θα δωθεί σε αντιπροσωπείες σε όλη την Ευρώπη.
Η ford Στάθης δήλωσε συμμετοχή στην εν λόγο ενέργεια/καμπάνια.
2) Η ford Στάθης έλαβε email για το data logger πληροφορίες για την διαδικασία/ενημέρωση πελάτη.
3) Χθές Δευτέρα όντως 2 άτομα απο την ford Στάθης μαζί με πολλούς άλλους απο όλη την Ελλάδα βρήσκονται στην car center για σεμινάριο.
Ο ένας απο τους δύο είναι ο Στέλιος απο την ford Στάθης ο οποίος είναι ιδιοκτήτης/αρχιμηχανικός και γνωρίζει για το data logger αλλά ποτέ δεν ρωτήθηκε απο την car center για το αυτοκίνητο σου και είναι ο άνθρωπος που ενημέρωσε εμένα προσωπικά για το data logger.
Ποιό το νοήμα να τον ρωτήσουν για κάτι που είδη έχουν ενημερωθεί;
4) Δέν υπάρχει γραπτά-εντολή εργασίας για το αυτοκίνητο σου με πρόβλημα αραίωση λαδιού/πετρέλαια στο κάρτε/oil dilution, μήπως το ανέφερες προφορικά και δεν έχει γραφτεί σε εντολή εργασίας;
Μήπως έτσι εξηγείται οτι η car center δεν ασχολήθηκε με το data logger;
5) Αρχείο που να λύνει το πρόβλημα προσωρινά δέν υπάρχει αλλά ούτε και κάποιο καινούργιο updata pcm.
Αν υπήρχε θα το είχαν όλες οι αντιπροσωπειες και όχι μόνο η car center.
Τι ακριβώς θα κάνουν στο όχημα σου; Το εν λόγο αρχείο είναι γνήσιο ford ή κάποιο downgrade pcm απο κάποιο backup που έκαναν με άλλο τρόπο μόνο και μόνο για να δουλέψει το start-stop;
Καλησπέρα, δεν ξέρω τι να σου πω αλήθεια ..
Εγώ χθές όταν ρώτησα για το data logger ρώτησα και αν γνωρίζουν τα κεντρικά ότι έχετε αμάξι με τέτοιο πρόβλημα .
Μου είπε ναι και ότι μάλιστα δεν είναι το μόνο όχημα που έχουν με το ίδιο πρόβλημα..
Επειδή πραγματικά κούρασε το θέμα και θα πάθω κάνα εγκεφαλικό από τα νεύρα μου ,
αύριο θα πάρω τηλέφωνο στη ford Στάθης να μιλήσω με το Στέλιο , μετά με τη ford motor hellas να δω τι θα μου πουν ,αν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται ή σαλαγανε γίδια .
Υπάρχει μνμ για data logger ? Υπάρχει αρχείο ? ότι σκατα είναι τέλος πάντων και μετά car center
Κανονικά τους χρειάζεται μια μήνυση από εδώ μέχρι απέναντι !!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, δεν ξέρω τι να σου πω αλήθεια ..
Εγώ χθές όταν ρώτησα για το data logger ρώτησα και αν γνωρίζουν τα κεντρικά ότι έχετε αμάξι με τέτοιο πρόβλημα .
Μου είπε ναι και ότι μάλιστα δεν είναι το μόνο όχημα που έχουν με το ίδιο πρόβλημα..
Επειδή πραγματικά κούρασε το θέμα και θα πάθω κάνα εγκεφαλικό από τα νεύρα μου ,
αύριο θα πάρω τηλέφωνο στη ford Στάθης να μιλήσω με το Στέλιο , μετά με τη ford motor hellas να δω τι θα μου πουν ,αν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται ή σαλαγανε γίδια .
Υπάρχει μνμ για data logger ? Υπάρχει αρχείο ? ότι σκατα είναι τέλος πάντων και μετά car center
Κανονικά τους χρειάζεται μια μήνυση από εδώ μέχρι απέναντι !!
Καλησπέρα, θα ανεβάσω φωτό με το data logger μόλις το βάλω στο αυτοκίνητο μου για του λόγου το αληθές.
Όσο πιέζουμε την ford motor Hellas τόσο πιο γρήγορα θα βρεθεί λύση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

thanos13

Member
Feb 27, 2013
201
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,εχεις απόλυτο δίκιο σε οτι λες και σέβομαι τη γνώμη σου,όσο για το Στέλλιο είναι απο τους ελάχιστους εξουσιοδοτημένους που έχουν τις γνώσεις και τη διάθεση να ασχοληθούν πραγματικά και σε βάθος με το πρόβλημα του πελάτη.Απο την εμπειρία μου στο χώρο των συνεργείων μπορώ να πω οτι το πρόβλημα είναι η έλλειψη ποιότητας και προσόντων,λάδια φιλτρο αλλάζουν όλοι όταν όμως το πράγμα δυσκολεύει τότε τι γίνεται;Ελπίζω οι διαμαρτυρίες μας στη ford motor hellas να πιάσουν τόπο και να βρεθεί μια λύση.
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα geo και Θάνο, προσπαθώ να βγάλω άκρη 3 χρόνια, άπειρα τηλέφωνα και χρόνο που δεν περισσεύει σε κανένα μας.
Όταν γράφω κάτι είμαι σίγουρος οτι ισχύει και όταν κάνω λάθος σπεύδω να το διορθώσω.
Θέλω να βοηθήσω γιατί δεν μου αρέσει να με "κοροϊδεύουν" είτε είναι αντιπροσωπεία αυτοκινήτων ή οποιοσδήποτε άλλος που περνιέται για έξυπνος, τα νεύρα τις περισσότερες φορές φεύγουν γρήγορα και μένει η υπομονή (έχω γαϊδουρινή) και δεν θα κάνω χάρη σε καμιά ford motor Hellas, θα το φτιάξουν θέλουν δε θέλουν...
Οι πληροφοριές που δίνω είναι για να βοηθήσω και όχι για να το παίξω έξυπνος. Αφήνω στην κρίση σας το πώς θα τις χρησιμοποιήσετε, θα παρακαλούσα μόνο να μην με εκθέσετε με οποιοδήποτε τρόπο.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

thanos13

Member
Feb 27, 2013
201
42
28
Μοντέλο
MK8
Εννοείται πως απο την πλευρά μου δεν υπάρχει περιπτωση να σε εκθεσω.Και επίσης ευχαριστω για την καθε πληροφορια και βοηθεια μας δινεις.👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Εννοείται πως απο την πλευρά μου δεν υπάρχει περιπτωση να σε εκθεσω.Και επίσης ευχαριστω για την καθε πληροφορια και βοηθεια μας δινεις.👍
Και εγώ ευχαριστώ, το να συμπάσχεις είναι είδος παρηγοριάς.
Η βοήθεια είναι αμφίδρομη και το εκτιμώ.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα geo και Θάνο, προσπαθώ να βγάλω άκρη 3 χρόνια, άπειρα τηλέφωνα και χρόνο που δεν περισσεύει σε κανένα μας.
Όταν γράφω κάτι είμαι σίγουρος οτι ισχύει και όταν κάνω λάθος σπεύδω να το διορθώσω.
Θέλω να βοηθήσω γιατί δεν μου αρέσει να με "κοροϊδεύουν" είτε είναι αντιπροσωπεία αυτοκινήτων ή οποιοσδήποτε άλλος που περνιέται για έξυπνος, τα νεύρα τις περισσότερες φορές φεύγουν γρήγορα και μένει η υπομονή (έχω γαϊδουρινή) και δεν θα κάνω χάρη σε καμιά ford motor Hellas, θα το φτιάξουν θέλουν δε θέλουν...
Οι πληροφοριές που δίνω είναι για να βοηθήσω και όχι για να το παίξω έξυπνος. Αφήνω στην κρίση σας το πώς θα τις χρησιμοποιήσετε, θα παρακαλούσα μόνο να μην με εκθέσετε με οποιοδήποτε τρόπο.
Καλησπέρα , εννοείτε πως δεν θα κάνουμε χάρη σε κανέναν δεν νομίζω ότι κάποιος έχει λεφτά για πέταμα !! Θεωρώ ότι η βοήθεια σου είναι παραπάνω από πολύτιμη σε όλο αυτό και σε ευχαριστώ πραγματικά.
Εννοείτε ότι δεν θα σε εκθέσω με οποιοδήποτε τρόπο ,
Ελπίζω να μην παρεξηγησες αυτό που είπα πριν ότι θα πάρω τηλέφωνο την ford Στάθης, δεν είναι ότι δεν σε πιστεύω για αυτό που μου λες , απλά θέλω να υπάρχει καταγεγραμμένο το ότι πήρα τηλέφωνο .
Νομίζω ότι ο έξτρα μοχλός πιέσεις που ασκούμε αυτή τη στιγμή στην ford οφείλεται σε εσένα και στις πληροφορίες που μας δίνεις .👍👍👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, λοιπόν μετά από τα τηλεφωνήματα που έκανα σήμερα , μου είπαν τα εξής .
Το κομμάτι του data logger ,που μου το ανέφερε και η car center σήμερα , θα γίνει σε πολύ συγκεκριμένο αριθμό οχημάτων στην Ευρώπη , το θέμα του προβλήματος εστιάζεται στον προγραμματισμό της pcm (για αυτό και θα τραβήξουν δεδομένα από κάποια οχήματα) με σκοπό την δημιουργία καινούργιου update που θα δωθεί λύση.
Στο δικό μου αυτοκίνητο από ότι μου είπαν τους έστειλαν αρχείο για να πάει το αμάξι στην προηγούμενη έκδοση χονδρικά , δεν ξέρω αν έγινε κάποια άλλη στοχευμένη αλλαγή στον προγραμματισμό του αυτοκινήτου .
Σε λίγο θα πάω να το πάρω και θα στείλω λεπτομέρειες.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα
Πήρα το αυτοκίνητο και μίλησα για αρκετή ώρα με το Καρανικόλα .
Στο αμάξι μου είπαν ότι το γύρισαν μια έκδοση πίσω με αρχείο που τους έστειλε η Ford.
Κανονικά δεν γίνεται αυτό μου είπαν αλλά το έκανε η Ford επειδή έχει πέσει πίεση και γκρίνια..
Το update του είπαν θα είναι έτοιμο σε 2 μήνες αλλά αυτός μου λέει υπολόγιζε 4 , γιατί πάντα αργούν..
Στο αμάξι τώρα δουλεύει το start stop νομίζω ανεβάζει λίγο πιο πρόθημα στροφές αλλά το σκοτσαρισμα μου φάνηκε πιο έντονο.
Γενικά μια τρύπα στο νερό και πάλι , θα κάνω μια τελευταία υπομονή να δω τι θα γίνει με το update
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
201
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα
Πήρα το αυτοκίνητο και μίλησα για αρκετή ώρα με το Καρανικόλα .
Στο αμάξι μου είπαν ότι το γύρισαν μια έκδοση πίσω με αρχείο που τους έστειλε η Ford.
Κανονικά δεν γίνεται αυτό μου είπαν αλλά το έκανε η Ford επειδή έχει πέσει πίεση και γκρίνια..
Το update του είπαν θα είναι έτοιμο σε 2 μήνες αλλά αυτός μου λέει υπολόγιζε 4 , γιατί πάντα αργούν..
Στο αμάξι τώρα δουλεύει το start stop νομίζω ανεβάζει λίγο πιο πρόθημα στροφές αλλά το σκοτσαρισμα μου φάνηκε πιο έντονο.
Γενικά μια τρύπα στο νερό και πάλι , θα κάνω μια τελευταία υπομονή να δω τι θα γίνει με το update
Καλησπέρα,καλό καλοκαίρι δηλαδή,τι να πω,πόσο υπομονή ακόμα;
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, λοιπόν μετά από τα τηλεφωνήματα που έκανα σήμερα , μου είπαν τα εξής .
Το κομμάτι του data logger ,που μου το ανέφερε και η car center σήμερα , θα γίνει σε πολύ συγκεκριμένο αριθμό οχημάτων στην Ευρώπη , το θέμα του προβλήματος εστιάζεται στον προγραμματισμό της pcm (για αυτό και θα τραβήξουν δεδομένα από κάποια οχήματα) με σκοπό την δημιουργία καινούργιου update που θα δωθεί λύση.
Στο δικό μου αυτοκίνητο από ότι μου είπαν τους έστειλαν αρχείο για να πάει το αμάξι στην προηγούμενη έκδοση χονδρικά , δεν ξέρω αν έγινε κάποια άλλη στοχευμένη αλλαγή στον προγραμματισμό του αυτοκινήτου .
Σε λίγο θα πάω να το πάρω και θα στείλω λεπτομέρειες.
Καλησπέρα, για το data logger έχω γράψει από την Παρασκευή 11/2/2022, έξι μέρες μετά Τετάρτη 16/2/2022 η car center το επιβεβαιώνει ενώ τη Δευτέρα 14/2/2022 δεν ήξερε τίποτα...
Εχθές ρώτησα πως γίνεται να έχει αρχείο μόνο η car center και αν αυτό είναι γνήσιο ford ή είναι downgrade pcm με άλλο τρόπο.
Σήμερα έκαναν στο αυτοκίνητο του geo mk8 downgrade/γύρισαν το λογισμικό της pcm μιά έκδοση πίσω, με ποιόν τρόπο;
Μήπως η car center είναι αντιπρόσωπος της rica tuning και το αρχείο είναι rica default map και όχι γνήσιο ford άρα δεν το έστειλε η ford;

Το παραπάνω συμπέρασμα είναι δικό μου και όχι πληροφορία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread