Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, πήγα σήμερα στην ford car center για να δω τι γίνεται.
Μου είπε ο Καρανικόλας ότι είχε ενημέρωση και Τετάρτη- Πέμπτη θα έχουν το update..
Τους είπα και για τα λάδια και τα μπεκ και μου είπαν ότι η επίσημη οδηγία από την ford είναι, πρώτα το λογισμικό και αλλαγή λαδιών και μετά οτιδήποτε άλλο.
Για τα μπεκ που τους πίεσα μου είπαν ότι την ίδια μέρα που θα περαστεί το update θα μετρήσουν και τα μπεκ.
Τους είπα οποιαδήποτε δουλειά γίνει στο αυτοκίνητο την θέλω εγγράφως.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, πήγα σήμερα στην ford car center για να δω τι γίνεται.
Μου είπε ο Καρανικόλας ότι είχε ενημέρωση και Τετάρτη- Πέμπτη θα έχουν το update..
Τους είπα και για τα λάδια και τα μπεκ και μου είπαν ότι η επίσημη οδηγία από την ford είναι, πρώτα το λογισμικό και αλλαγή λαδιών και μετά οτιδήποτε άλλο.
Για τα μπεκ που τους πίεσα μου είπαν ότι την ίδια μέρα που θα περαστεί το update θα μετρήσουν και τα μπεκ.
Τους είπα οποιαδήποτε δουλειά γίνει στο αυτοκίνητο την θέλω εγγράφως.
Καλησπέρα,άντε να δούμε ποια Τετάρτη-Πέμπτη θα έρθει τορ νέο update και όταν έρθει τι θα διορθώσει και τι θα χαλάσει.Πάντως με τα νεα μπεκ το μοτέρ έχει διαφορά,έχει βελτιωθεί.Απο τη μέρα που το πήρα παρατήρησα ανεβασμένο ρελαντί 2 φορές,χωρίς σκορτσαρίσματα όμως.Μένει να δω τώρα τι θα γίνει με τα λάδια,αν θα ανέβουν και σε πόσα χιλιόμετρα.
 
Oct 19, 2021
275
97
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, σήμερα είχα νέα απο την ford Στάθης για το πρόβλημα με την αραίωση λαδιού/πετρέλαια στο κάρτερ/oil dilution.

Μετά απο πολύ καιρό το εργοστάσιο της ford λόγο του μεγάλου αριθμού αυτοκινήτων με το εν λόγο πρόβλημα σε όλη την Ευρώπη στα πλαίσια της προσπάθειας να βρεθεί λύση, θα στείλει στις αντιπροσωπείες ford με πελάτες των οποίων τα αυτοκίνητα έχουν πρόβλημα oil dilution ένα ειδικό μηχάνημα διάγνωσης.
Το μηχάνημα είναι data logger, συνδέεται στην θύρα διάγνωσης obd και καταγράφει σε χρόνο real time όλα τα δεδομένα/τιμές μέτρησης του εγκεφάλου κινητήρα pcm.
Ο πελάτης θα πρέπει να το έχει στο όχημα του για ένα μήνα (θα δοθούν οδηγίες) και να οδηγεί κανονικά χωρίς να αλλάξει τις συνήθειες του.
Τα δεδομένα θα σταλούν στο εργοστάσιο για ανάλυση με σκοπό να βρεθεί η αιτία του προβλήματος.
Ο πελάτης δεν είναι υποχρεωμένος να συμμετέχει στην εν λόγο ενέργεια, θα ερωτηθεί αν θέλει ή όχι.
Εγώ τους απάντησα οτι θέλω, αρκεί να μην έχει κάποιο σύστημα εντοπισμού gps και να μην παραβιάζονται τα προσωπικά μου δεδομένα.

Τα data logger θα τοποθετηθούν σε οχήματα σε όλη την Ευρώπη.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Νομίζω αυτό είναι η απόλυτη παραδοχή της αποτυχίας του κινητήρα από την ford ..
Και είμαι περίεργος να δω αν θα μου πουν κάτι για το όλο θέμα από το συνεργείο ή είναι πάλι στην ευχέρεια του εκάστοτε συνεργείου ...
 
Oct 19, 2021
275
97
28
Μοντέλο
MK8
Νομίζω αυτό είναι η απόλυτη παραδοχή της αποτυχίας του κινητήρα από την ford ..
Και είμαι περίεργος να δω αν θα μου πουν κάτι για το όλο θέμα από το συνεργείο ή είναι πάλι στην ευχέρεια του εκάστοτε συνεργείου ...
Καλησπέρα, έχουν ενημερωθεί με email οι αντιπροσωπείες που έχουν δηλώσει οτι έχουν οχήματα με το εν λόγο πρόβλημα. Μπορείς να ρωτήσεις στην car center αν έχουν ενημερωθεί. Μακάρι να βρεθεί λύση, υπάρχει πίεση προς το εργοστάσιο και απο άλλες χώρες.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Κωνσταντίνε και ge0 mk8,νομίχω είναι ένα μεγάλο βήμα απο πλευράς ford ως προς την παραδοχή του προβλήματος,αν με ρωτήσουν θα ήθελα κι εγώ να συμμετέχω.
 
Oct 19, 2021
275
97
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Κωνσταντίνε και ge0 mk8,νομίχω είναι ένα μεγάλο βήμα απο πλευράς ford ως προς την παραδοχή του προβλήματος,αν με ρωτήσουν θα ήθελα κι εγώ να συμμετέχω.
Καλημέρα, αν θυμάσαι πριν λίγο καιρό σου είχα ζητήσει να κάνεις log τον εγκέφαλο κινητήρα με το forscan μπάς και βγάλουμε άκρη μόνοι μας. Στην ίδια λύση κατέληξε και το εργοστάσιο με την διαφορά ότι μας δίνει το data logger, ας ελπίσουμε να βρεθεί λύση.

Για εμένα το πρόβλημα είναι θέμα προγραμματισμού της pcm, το πνίγει στα πετρέλαια σύν άλλα τόσα στον χρόνο της εξαγωγής κατά την ανάπλαση του dpf τα οποία υγροποιούνται στα τοιχώματα του κυλίνδρου και απο τα ελατήρια πιστονιού καταλήγουν στο κάρτερ. Η χαμηλές θερμοκρασίες λόγο θερμοστάτη επιδεινώνουν το πρόβλημα. Τα μπέκ και το dpf έπαθαν ζημιά απο την κάπνα λόγο πλούσιου μίγματος δέν είναι η αιτία αλλά το αποτέλεσμα. Ελπίζω να μην έχουν κολλήσει τα ελατήρια πιστονιού γιατί τότε δεν θα γλιτώσουμε την μηχανή.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, αν θυμάσαι πριν λίγο καιρό σου είχα ζητήσει να κάνεις log τον εγκέφαλο κινητήρα με το forscan μπάς και βγάλουμε άκρη μόνοι μας. Στην ίδια λύση κατέληξε και το εργοστάσιο με την διαφορά ότι μας δίνει το data logger, ας ελπίσουμε να βρεθεί λύση.

Για εμένα το πρόβλημα είναι θέμα προγραμματισμού της pcm, το πνίγει στα πετρέλαια σύν άλλα τόσα στον χρόνο της εξαγωγής κατά την ανάπλαση του dpf τα οποία υγροποιούνται στα τοιχώματα του κυλίνδρου και απο τα ελατήρια πιστονιού καταλήγουν στο κάρτερ. Η χαμηλές θερμοκρασίες λόγο θερμοστάτη επιδεινώνουν το πρόβλημα. Τα μπέκ και το dpf έπαθαν ζημιά απο την κάπνα λόγο πλούσιου μίγματος δέν είναι η αιτία αλλά το αποτέλεσμα. Ελπίζω να μην έχουν κολλήσει τα ελατήρια πιστονιού γιατί τότε δεν θα γλιτώσουμε την μηχανή.
Καλησπέρα,έχεις δίκιο,αυτό ακριβώς συμβαίνει στον συγκεκριμένο κινητήρα,αυτό μαρτυρά η λειτουργία του κατα την οδήγηση,πνίγεται στο καύσιμο,με αποτέλεσμα μέρος αυτού να καταλήγει στο κάρτερ.Ελπίζω με το data logger να δουν την πατάτα που έχουν κάνει στον προγραμματισμό και να το διορθώσουν,αν μπορεί να γίνει αυτό.Το δικό μου ερώτημα είναι,άντε και το διορθωσαν το πρόβλημα,πως θα αποκαταστήσουν τις βλάβες και τη φθορά που έχει προκληθεί στους κινητήρες μας.
 
Oct 19, 2021
275
97
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,έχεις δίκιο,αυτό ακριβώς συμβαίνει στον συγκεκριμένο κινητήρα,αυτό μαρτυρά η λειτουργία του κατα την οδήγηση,πνίγεται στο καύσιμο,με αποτέλεσμα μέρος αυτού να καταλήγει στο κάρτερ.Ελπίζω με το data logger να δουν την πατάτα που έχουν κάνει στον προγραμματισμό και να το διορθώσουν,αν μπορεί να γίνει αυτό.Το δικό μου ερώτημα είναι,άντε και το διορθωσαν το πρόβλημα,πως θα αποκαταστήσουν τις βλάβες και τη φθορά που έχει προκληθεί στους κινητήρες μας.
Καλησπέρα Θάνο, το πρόβλημα ξεκίνησε τον Μάιο του 2018 όταν άλλαξαν το πρότυπο ρύπων απο euro 6 σε euro 6.2, έπρεπε να μειώσουν τους ρύπους για να πάρουν έγκριση τύπου και έκαναν αλχημείες με το πρόγραμμα του εγκεφάλου.
Ο Στέλιος μου είπε ότι αν λυθεί το πρόβλημα με τα πετρέλαια στο κάρτερ τα λοιπά εξαρτήματα π.χ μπέκ, φίλτρο dpf, egr, τουρμπίνα θα τα αλλάξουμε εξαιτίας του αρχικού προβλήματος. Αν ο κινητήρας εσωτερικά έχει πάθει ζημιά θα φανεί στο τέλος. Για τα οχήματα που έχουν το εν λόγο πρόβλημα η εγγύηση στον κινητήρα θα επεκταθεί, για πόσο δεν ξέρω ακόμη αλλά παλέυω να πάρουμε γραπτά έξτρα εγγύηση π.χ 8 χρόνια και 160000 χλμ.
Καλό θα ήταν να ζητήσετε και εσείς απο την εξυπηρέτηση πελατών επέκταση εγγύησης. Στο δικό μου αίτημα φάνηκαν θετικοί και μου είπαν ότι θα υπάρξει ειδική ρύθμιση σε όλη την Ευρώπη για τα οχήματα με oil dilution.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13 and ge0 mk8

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Θάνο, το πρόβλημα ξεκίνησε τον Μάιο του 2018 όταν άλλαξαν το πρότυπο ρύπων απο euro 6 σε euro 6.2, έπρεπε να μειώσουν τους ρύπους για να πάρουν έγκριση τύπου και έκαναν αλχημείες με το πρόγραμμα του εγκεφάλου.
Ο Στέλιος μου είπε ότι αν λυθεί το πρόβλημα με τα πετρέλαια στο κάρτερ τα λοιπά εξαρτήματα π.χ μπέκ, φίλτρο dpf, egr, τουρμπίνα θα τα αλλάξουμε εξαιτίας του αρχικού προβλήματος. Αν ο κινητήρας εσωτερικά έχει πάθει ζημιά θα φανεί στο τέλος. Για τα οχήματα που έχουν το εν λόγο πρόβλημα η εγγύηση στον κινητήρα θα επεκταθεί, για πόσο δεν ξέρω ακόμη αλλά παλέυω να πάρουμε γραπτά έξτρα εγγύηση π.χ 8 χρόνια και 160000 χλμ.
Καλό θα ήταν να ζητήσετε και εσείς απο την εξυπηρέτηση πελατών επέκταση εγγύησης. Στο δικό μου αίτημα φάνηκαν θετικοί και μου είπαν ότι θα υπάρξει ειδική ρύθμιση σε όλη την Ευρώπη για τα οχήματα με oil dilution.
Καλησπέρα, θα πάρω και εγώ τηλέφωνο την Δευτέρα την Ford motor Hellas για το θέμα της εγγύησης αλλά και της αλλαγής των εξαρτημάτων εντός εγγύησης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13 and Konstantinos.p

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Θάνο, το πρόβλημα ξεκίνησε τον Μάιο του 2018 όταν άλλαξαν το πρότυπο ρύπων απο euro 6 σε euro 6.2, έπρεπε να μειώσουν τους ρύπους για να πάρουν έγκριση τύπου και έκαναν αλχημείες με το πρόγραμμα του εγκεφάλου.
Ο Στέλιος μου είπε ότι αν λυθεί το πρόβλημα με τα πετρέλαια στο κάρτερ τα λοιπά εξαρτήματα π.χ μπέκ, φίλτρο dpf, egr, τουρμπίνα θα τα αλλάξουμε εξαιτίας του αρχικού προβλήματος. Αν ο κινητήρας εσωτερικά έχει πάθει ζημιά θα φανεί στο τέλος. Για τα οχήματα που έχουν το εν λόγο πρόβλημα η εγγύηση στον κινητήρα θα επεκταθεί, για πόσο δεν ξέρω ακόμη αλλά παλέυω να πάρουμε γραπτά έξτρα εγγύηση π.χ 8 χρόνια και 160000 χλμ.
Καλό θα ήταν να ζητήσετε και εσείς απο την εξυπηρέτηση πελατών επέκταση εγγύησης. Στο δικό μου αίτημα φάνηκαν θετικοί και μου είπαν ότι θα υπάρξει ειδική ρύθμιση σε όλη την Ευρώπη για τα οχήματα με oil dilution.
Έχω ήδη στείλει email.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,μια βδομάδα κράτησε η χαρά,το σκορτσάρισμα επέστρεψε.Στη γνωστή διαδρομή για δουλεία,σταματάω στο φανάρι και ανεβάζει πάλι ρελαντί,πάω να ξενκινήσω και πνίγεται,αλλαγή σε 2α και κόβει πάλι.Οτι και να πω είναι λιγο για το μπελά που φόρτωσα στο κεφάλι μου με το παλιορημάδι🤬🤬🤬😡😡😡😡
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
τι γινετε ρε παιδιά με αυτά τα ντιζελ δηλαδή, διαβάζω αυτά που γράφετε με αμάξι 17 χρονων και πραγματικά νιώθω τυχερός που καίω όσο καίω τελοσπάντων βενζίνη !
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
τι γινετε ρε παιδιά με αυτά τα ντιζελ δηλαδή, διαβάζω αυτά που γράφετε με αμάξι 17 χρονων και πραγματικά νιώθω τυχερός που καίω όσο καίω τελοσπάντων βενζίνη !
Με τα συγκεκριμένα ντήζελ,με το προηγούμενο mk7 δεν είχα απολυτως κανένα πρόβλημα,με αυτό αγανάκτησα.
 
Oct 19, 2021
275
97
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,μια βδομάδα κράτησε η χαρά,το σκορτσάρισμα επέστρεψε.Στη γνωστή διαδρομή για δουλεία,σταματάω στο φανάρι και ανεβάζει πάλι ρελαντί,πάω να ξενκινήσω και πνίγεται,αλλαγή σε 2α και κόβει πάλι.Οτι και να πω είναι λιγο για το μπελά που φόρτωσα στο κεφάλι μου με το παλιορημάδι🤬🤬🤬😡😡😡😡
Καλημέρα Θάνο, πριν αλλάξω μπέκ στο δικό μου έιχα ένα ανεπαίσθητο σκορτσάρισμα στην 4η μόνο κατά την ανάπλαση, με τά καινούργια μπέκ δεν κάνει σκορτσαρίσματα / κοψίματα ούτε μπουκώνει. Το μυαλό μου πάει στην egr/ βαλβίδα ανακύκλωσης καυσαερίων απο τα συμπτώματα που περιγράφεις.
 
Oct 19, 2021
275
97
28
Μοντέλο
MK8
τι γινετε ρε παιδιά με αυτά τα ντιζελ δηλαδή, διαβάζω αυτά που γράφετε με αμάξι 17 χρονων και πραγματικά νιώθω τυχερός που καίω όσο καίω τελοσπάντων βενζίνη !
Καλημέρα, το πρόβλημα είναι γενικό σε όλους τους κατασκευαστές.
Ο "πονοκέφαλος" είναι τα όρια των ρύπων διότι οι κινητήρες εσωτερικής καύσης έχουν φτάσει στο όριο της εξέλιξης, απο εδώ και πέρα το κόστος εξέλιξης σε αναλογία με τους ρύπους είναι δυσανάλογο.
Οι κατασκευαστές κάνουν αλχημείες (βλέπε dieselgate), δεν είναι μόνο η vw μπλεγμένη... και όπως όλα δείχνουν πάμε γρηγορότερα απο ότι περιμέναμε σε ηλεκτροκίνηση.
Ο στόχος μας έλεγαν οι Γερμανοί στα σεμινάρια είναι να μην υπάρχει ιδιοκτησία αλλά μακροχρόνια μίσθωση εώς 5 χρόνια και μετά ανακύκλωση εώς 100% για να πάρεις ξανά καινούργιο, αυτά για τους πλούσιους, οι φτωχοί θα περιοριστούν στην χρήση/ενοικίαση δημόσιου χαρακτήρα κάτι σαν τα ηλεκτρικά πατίνια και στα μέσα μαζικής μεταφοράς.
Όλο και περισσότεροι κατασκευαστές βάζουν τον όρο "premium" για τα οχήματα τους, θέλουν δηλαδή λίγους και καλούς πελάτες μικρή παραγωγή και μεγάλο κέρδος.
Με 2 ευρώ την βενζίνη και 1.6 ευρώ το πετρέλαιο πάμε ολοταχώς στο στόμα του λύκου (μονοπώλιο ηλεκτρικού ρέυματος).
Τυχερός δεν είναι κανείς, ασχέτως αν έχεις 17 ή 2 χρονών αυτοκίνητο το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Θάνο, πριν αλλάξω μπέκ στο δικό μου έιχα ένα ανεπαίσθητο σκορτσάρισμα στην 4η μόνο κατά την ανάπλαση, με τά καινούργια μπέκ δεν κάνει σκορτσαρίσματα / κοψίματα ούτε μπουκώνει. Το μυαλό μου πάει στην egr/ βαλβίδα ανακύκλωσης καυσαερίων απο τα συμπτώματα που περιγράφεις.
Καλημέρα Κωνσταντίνε,έχω μπλέξει,είναι και το συνεργείο μακριά,δεν υπάρχει και χρόνος,όλο αυτό με έχει κουράσει.Ευχομαι κάποιες στιγμές να τα παίξει εντελώς το μοτέρ να ησυχάσω.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, σήμερα είχα νέα απο την ford Στάθης για το πρόβλημα με την αραίωση λαδιού/πετρέλαια στο κάρτερ/oil dilution.

Μετά απο πολύ καιρό το εργοστάσιο της ford λόγο του μεγάλου αριθμού αυτοκινήτων με το εν λόγο πρόβλημα σε όλη την Ευρώπη στα πλαίσια της προσπάθειας να βρεθεί λύση, θα στείλει στις αντιπροσωπείες ford με πελάτες των οποίων τα αυτοκίνητα έχουν πρόβλημα oil dilution ένα ειδικό μηχάνημα διάγνωσης.
Το μηχάνημα είναι data logger, συνδέεται στην θύρα διάγνωσης obd και καταγράφει σε χρόνο real time όλα τα δεδομένα/τιμές μέτρησης του εγκεφάλου κινητήρα pcm.
Ο πελάτης θα πρέπει να το έχει στο όχημα του για ένα μήνα (θα δοθούν οδηγίες) και να οδηγεί κανονικά χωρίς να αλλάξει τις συνήθειες του.
Τα δεδομένα θα σταλούν στο εργοστάσιο για ανάλυση με σκοπό να βρεθεί η αιτία του προβλήματος.
Ο πελάτης δεν είναι υποχρεωμένος να συμμετέχει στην εν λόγο ενέργεια, θα ερωτηθεί αν θέλει ή όχι.
Εγώ τους απάντησα οτι θέλω, αρκεί να μην έχει κάποιο σύστημα εντοπισμού gps και να μην παραβιάζονται τα προσωπικά μου δεδομένα.

Τα data logger θα τοποθετηθούν σε οχήματα σε όλη την Ευρώπη.
Καλησπέρα , τώρα που μίλησα με την car center δεν μου είπαν ότι έχουν κάποια ενημέρωση για αυτό το θέμα .
Μου είπαν ότι τους έχει έρθει ένα προσωρινό αρχείο που βελτιώνει τα πράγματα , μέχρι να βγει το επόμενο update...
Ότι να ναι
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , τώρα που μίλησα με την car center δεν μου είπαν ότι έχουν κάποια ενημέρωση για αυτό το θέμα .
Μου είπαν ότι τους έχει έρθει ένα προσωρινό αρχείο που βελτιώνει τα πράγματα , μέχρι να βγει το επόμενο update...
Ότι να ναι
Post automatically merged:

Καλησπέρα , τώρα που μίλησα με την car center δεν μου είπαν ότι έχουν κάποια ενημέρωση για αυτό το θέμα .
Μου είπαν ότι τους έχει έρθει ένα προσωρινό αρχείο που βελτιώνει τα πράγματα , μέχρι να βγει το επόμενο update...
Ότι να ναι
Post automatically merged:

Καλησπέρα,οτι να'ναι,τι αρχεία και πράσινα άλογα!!!Για τα σκουπίδια είναι όλο το μοτέρ,με έχει κουράσει τόσο πολύ όλη αυτή η κατάσταση που ούτε στο συνεργείο δεν θέλω να ξαναπάρω τηλέφωνο.Αλλα προβλήματα δεν έχουμε και είπε η ford να μας βρει κάτι να ασχολούμαστε.🤬🤬🤬🤬🤬
 
Last edited:
Oct 19, 2021
275
97
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , τώρα που μίλησα με την car center δεν μου είπαν ότι έχουν κάποια ενημέρωση για αυτό το θέμα .
Μου είπαν ότι τους έχει έρθει ένα προσωρινό αρχείο που βελτιώνει τα πράγματα , μέχρι να βγει το επόμενο update...
Ότι να ναι
Καλησπέρα, στην car center μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται...
Τα e-mail που στέλνει το εργοστάσιο τα διαβάζουν;
Μόλις βάλει η ford Στάθης το data logger στο αυτοκίνητο μου θα ανεβάσω φωτογραφίες για του λόγου το αληθές.
Για το αρχείο θα μάθω αύριο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread