Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

theoanag

Member
May 23, 2018
116
49
28
ο 1.6 σιγουρα χωρις adblue δεν εχει τετοια θεματα κοντευω 200χιλ δεν εχει βγαλει ποτε ενδειξη ουτε το δικο μου ουτε ενος συναδελφου που τα πηραμε μαζι ,η σταθμη ανεβενει απο αλλαγη σε αλλαγη γυρω στο 200ml και ο μαστορας βαζει λαδι οταν το αλλαζει λιγω κατω απο το max και μετα παει στο οριο.Ανεγεννησεις κανει αραια και που και το χρησημοποιω μεσα στην Αθηνα.Σκεφτομουνα να παω σε mk8 αλλα απο αυτα που ακουω μακρυα.
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
ο 1.6 σιγουρα χωρις adblue δεν εχει τετοια θεματα κοντευω 200χιλ δεν εχει βγαλει ποτε ενδειξη ουτε το δικο μου ουτε ενος συναδελφου που τα πηραμε μαζι ,η σταθμη ανεβενει απο αλλαγη σε αλλαγη γυρω στο 200ml και ο μαστορας βαζει λαδι οταν το αλλαζει λιγω κατω απο το max και μετα παει στο οριο.Ανεγεννησεις κανει αραια και που και το χρησημοποιω μεσα στην Αθηνα.Σκεφτομουνα να παω σε mk8 αλλα απο αυτα που ακουω μακρυα.
Καλημέρα, το δικό σου είναι euro 6 ή 6.2;
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Θάνο, το 208 της αδερφής σου είναι όντως απο τα τελευταία και δεν έχουν προβλήματα. Αυτα με το στόμιο κάτω απο το πίσω κάθισμα είχαν αρκετά θέματα αλλά όχι όσα εμείς.
Τα 1.5 tdci-hdi είναι παρόμοια και όχι όμοια με διαφορές κυρίως στα περιφερειακά (τούρμπο και μπέκ) αλλά και διαφορετική χαρτογράφηση λόγο adblue-ουρίας στο dpf και καταλύτη scr.
Τα πιο παλιά 1.6 hdi χωρίς adblue είναι σχεδόν ίδια και έχουν πρόβλημα με oil dilution όπως και τα δικά μας.
Το 1.6 hdi μπήκε σε κάποια volvo και bmw-mini προηγούμενης γενιάς με τα ίδια προβλήματα.
Η volvo έδωσε λύση με update εγκεφάλου και άλλο δείκτη λαδιού με ένα σημάδι για2 την στάθμη κατά την αλλαγή λαδιού και ένα X πάνω απο το max ως όριο για το oil dilution.
Η bmw-mini έκανε update εγκεφάλου.
Τα volvo bmw-mini και psa με 1.6 hdi έχουν προδιαγραφές λαδιού c2-c3 με ιξώδες 5w-40.
Τέλος πολλοί ιδιοκτήτες ως πρόσθετο μέτρο έχουν βάλει δοχείο αναθυμιάσεων λαδιού της mann-provent 200 για να αποτρέψουν επικαθίσεις στην πολλαπλή εισαγωγής και στις βαλβίδες, καθαρό intercooler και σωληνώσεις.
Ελπίζω με τα δεδομένα που θα συλλέξουν να βγάλουν ένα update που θα λύσει το πρόβλημα.Οσον αφορά τις αναθυμιάσεις είναι άλλο ένα μεγάλο θέμα,αργά ή γρήγορα θα γεμίσουν όλα με επικαθίσεις.
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, σήμερα πήγα στην ford Στάθης για την τοποθέτηση του data logger.
Η συσκευασία ανοίχτηκε μπροστά μου και αφού διαβάσαμε τις οδηγίες πρός έκπληξη όλων διαπιστώσαμε οτι εκτός απο τις 4 κεραίες στο πίσω μέρος για την επικοινωνία με τον δορυφόρο (server της ford) και τον εσωτερικό ssd για την καταγραφή των δεδομένων υπάρχει και μία κεραία gps (είναι το λεπτό μαύρο καλώδιο με το κουτάκι στην φωτό).
Ο Στέλιος πήρε τηλ. στo τεχνικό τμήμα της ford για να ζητήσει διευκρινίσεις για τον λόγο ύπαρξης του gps και αν μπορούμε να μην το συνδέσουμε διότι παραβιάζει τα προσωπικά δεδομένα.
Η απάντηση ήταν οτι πρέπει να συνδεθεί το gps χωρίς να μας πουν το γιατί και χωρίς να υπάρχει κάποιο χαρτί περί προσωπικών δεδομένων και την χρήση τους για να υπογράψω.
Ο Στέλιος προς τιμήν του συμφώνησε μαζί μου οτι δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του gps καθώς όλα τα δεδομένα που χρειάζεται η ford τα παίρνει απο τον εγκέφαλο κινητήρα.

Όπως είχα γράψει απο την αρχή για το data logger, θα έπαιρνα μέρος στην εν λόγο ενέργεια για να βοηθήσω εφόσον δεν παραβιάζονται τα προσωπικά μου δεδομένα.
Ο Στέλιος μου ζήτησε να το σκεφτώ και να του απαντήσω αν θέλω να το τοποθετήσουμε μέχρι τη Δευτέρα.
Τέλος, όπως υποσχέθηκα, ανεβάζω τη φωτογραφία απο το data logger.

image.jpeg
 
  • Wow
Αντιδράσεις: mk6car

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, σήμερα πήγα στην ford Στάθης για την τοποθέτηση του data logger.
Η συσκευασία ανοίχτηκε μπροστά μου και αφού διαβάσαμε τις οδηγίες πρός έκπληξη όλων διαπιστώσαμε οτι εκτός απο τις 4 κεραίες στο πίσω μέρος για την επικοινωνία με τον δορυφόρο (server της ford) και τον εσωτερικό ssd για την καταγραφή των δεδομένων υπάρχει και μία κεραία gps (είναι το λεπτό μαύρο καλώδιο με το κουτάκι στην φωτό).
Ο Στέλιος πήρε τηλ. στo τεχνικό τμήμα της ford για να ζητήσει διευκρινίσεις για τον λόγο ύπαρξης του gps και αν μπορούμε να μην το συνδέσουμε διότι παραβιάζει τα προσωπικά δεδομένα.
Η απάντηση ήταν οτι πρέπει να συνδεθεί το gps χωρίς να μας πουν το γιατί και χωρίς να υπάρχει κάποιο χαρτί περί προσωπικών δεδομένων και την χρήση τους για να υπογράψω.
Ο Στέλιος προς τιμήν του συμφώνησε μαζί μου οτι δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του gps καθώς όλα τα δεδομένα που χρειάζεται η ford τα παίρνει απο τον εγκέφαλο κινητήρα.

Όπως είχα γράψει απο την αρχή για το data logger, θα έπαιρνα μέρος στην εν λόγο ενέργεια για να βοηθήσω εφόσον δεν παραβιάζονται τα προσωπικά μου δεδομένα.
Ο Στέλιος μου ζήτησε να το σκεφτώ και να του απαντήσω αν θέλω να το τοποθετήσουμε μέχρι τη Δευτέρα.
Τέλος, όπως υποσχέθηκα, ανεβάζω τη φωτογραφία απο το data logger.

View attachment 1091
Καλησπέρα,θα το τοποθετήσεις τελικά;
 

theoanag

Member
May 23, 2018
116
49
28
Καλημέρα, το δικό σου είναι euro 6 ή 6.2;
Οχι ειναι του 12 παλιοτερο εuro5 1,6το εγραψα γιατι ελεγα να παω σε κατι ποιο νεο, αλλα απο αυτα που ακουω απο εσας και απο φιλους που εχουν mk8 δεν υπαρχει περιπτωση.
 
  • Haha
Αντιδράσεις: mk6car
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,θα το τοποθετήσεις τελικά;
Καλημέρα Θάνο, έχω κουραστεί με την όλη κατάσταση και ο μόνος υπέυθυνος είναι η ford motor Hellas.
Το μηχάνημα VDR (vehicle data recorder) το γνωρίζω καλά διότι όταν εργαζόμουν στην audi το χρησιμοποιούσαμε στα pre-production οχήματα για διάγνωση βλαβών πριν την παραγωγή.
Είναι πορτοκαλί χρώμα για να εντοπίζεται εύκολα σε περίπτωση ατυχήματος (όπως τα μαύρα κουτιά του αεροπλάνου), προαιρετικά παίρνει κάμερα-μικρόφωνο-οθόνη μόνιτορ-gps για να εντοπίζεται real time, γράφει σε ssd και επεξεργάζεται δεδομένα τα οποία στέλνει σε server real time με 2 κεραίες gsm και 2 wi-fi (έχει δύο κάρτες sim ανάλογα την χώρα) και καλώδιο με ένα trigger-κουμπί το οποίο πατάς την ώρα που οδηγάς και παρουσιαστεί κάποια βλάβη (βάζει flag στα δεδομένα την στιγμή της βλάβης για δηλώσει επαυξημένη προσοχή).

Το τεχνικό τμήμα της ford motor Hellas έδειξε ανικανότητα για άλλη μία φορά, άνοιξαν το κουτί με το VDR-data recorder και μετά το έκλεισαν γρήγορα-γρήγορα μην βγεί έξω και τους δαγκώσει...😂😂😂😂😂.
Το έστειλαν στην ford Στάθης χωρίς οδηγίες και όταν πήρε ο Στέλιος τηλέφωνο δεν ήξεραν τίποτα για το gps και για τις κάρτες sim, κανείς δεν γνωρίζει αν έβαλαν sim και κανείς απο το τεχνικό τμήμα δεν γνωρίζει πως λειτουργεί το data recorder ούτε μπήκαν στην διαδικασία να διαβάσουν.
Για τα προσωπικά δεδομένα έχω κάθε δικαίωμα να γνωρίζω/ενημερωθώ γραπτώς, πράγμα που δεν έγινε ποτέ.
Σήμερα θα μιλήσω με τον Στέλιο μπάς και βγάλουμε άκρη.
 
Last edited:

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μεταξύ μας αδελφέ αν και ειναι κωμικοτραγικά τα όσα μας αφηγείσαι τα προσωπικά δεδομένα είναι το λιγότερο της υπόθεσης, ακόμα και να καταγραφούν σιγά μην ξέρουν τι να τα κάνουν... εδώ δεν ξέρουν τις βασικές λειτουργίες.. τεσπα βαλτο μπας ΜΠΑΣ και τελειώνεις ..τώρα ότι είναι
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Οχι ειναι του 12 παλιοτερο εuro5 1,6το εγραψα γιατι ελεγα να παω σε κατι ποιο νεο, αλλα απο αυτα που ακουω απο εσας και απο φιλους που εχουν mk8 δεν υπαρχει περιπτωση.
Καλημέρα, το δικό σου όχημα πέρνει λάδια 5w-40 c2 τα οποία έχουν μεγαλύτερη ανοχή σε oil dilution. Τα 200ml που έγραψες οτι ανεβαίνει η στάθμη είναι πετρέλαια στο κάρτερ, έχεις δηλαδή oil dilution/αραίωση λαδιού 6%, είναι οριακή τιμή και καλό θα ήταν να αλλάζεις λάδια το αργότερο κάθε 7.500χλμ.
Ο μάστορας το γνωρίζει και σωστά βάζει την στάθμη κάτω απο το max.
Οτι δεν ανάβει ένδειξη είναι θέμα προγραμματισμού, το πρόβλημα υπάρχει σε μικρότερο βαθμό, αλλά υπάρχει.
Post automatically merged:

μεταξύ μας αδελφέ αν και ειναι κωμικοτραγικά τα όσα μας αφηγείσαι τα προσωπικά δεδομένα είναι το λιγότερο της υπόθεσης, ακόμα και να καταγραφούν σιγά μην ξέρουν τι να τα κάνουν... εδώ δεν ξέρουν τις βασικές λειτουργίες.. τεσπα βαλτο μπας ΜΠΑΣ και τελειώνεις ..τώρα ότι είναι
Καλημέρα mk6car, το έργο το έχω ξαναδεί.
Το gps το θέλουν για να μπόρουν να ισχυριστούν οτι φταίει ο τρόπος οδήγησης και όχι το αυτοκίνητο.
Απο τον 6/2022 όλα τα καινούργια αυτοκίνητα που θα κυκλοφορούν στην Ευρώπη θα φέρουν υποχρεωτικά EDR-event data recorder, τα δεδομένα θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν απο τα εργοστάσια αυτοκινήτων για να διαπιστώνεται η ορθή χρήση για λόγους εγγύησης, απο ασφαλιστικές εταιρείες και δικαστήρια σε περίπτωση ατυχήματος και απο την τροχαία για παράβασεις κ.ο.κ.
Ξέρουν πολύ καλά το τι κάνουν...
 
Last edited:

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Το gps το θέλουν για να μπόρουν να ισχυριστούν οτι φταίει ο τρόπος οδήγησης και όχι το αυτοκίνητο.
Απο τον 6/2022 όλα τα καινούργια αυτοκίνητα που θα κυκλοφορούν στην Ευρώπη θα φέρουν υποχρεωτικά EDR-event data recorder, τα δεδομένα θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν απο τα εργοστάσια αυτοκινήτων για να διαπιστώνεται η ορθή χρήση για λόγους εγγύησης, απο ασφαλιστικές εταιρείες και δικαστήρια σε περίπτωση ατυχήματος και απο την τροχαία για παράβασεις κ.ο.κ.
Ξέρουν πολύ καλά το τι κάνουν...
Δηλαδη προκειται για καταδυναστευση, επιβολη και καταπατηση.
Μια ακομη αιτια που θελουν τα παντα να ειναι ηλεκτρονικα.
Post automatically merged:

Ευχαριστουμε για την πληροφορια.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,τελικά είναι τραγικοί εκεί στη ford motor hellas,υπάρχει παραδοχή του προβλήματος απο το εργοστάσιο και θέληση για εύρεση λύσης στο πρόβλημα κι εδώ πετάνε χαρταετό.🤬🤬🤬🤬
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,και το θέμα με τις ανεβασμένες στροφές ρελαντί καλά κρατεί,σήμερα σε διαδρομή 50 χιλιομέτρων το έκανε δυο φορές.Απο 2α σε 3η σκορτσάρισμα.Πιστεύω οτι κάτι δεν παει καλά με την egr.
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,και το θέμα με τις ανεβασμένες στροφές ρελαντί καλά κρατεί,σήμερα σε διαδρομή 50 χιλιομέτρων το έκανε δυο φορές.Απο 2α σε 3η σκορτσάρισμα.Πιστεύω οτι κάτι δεν παει καλά με την egr.
Καλησπέρα Θάνο, το δικό μου δεν κάνει σκορτσαρίσματα και στροφές κρατάει αραιά και που για 2-3 λεπτά.
Ανάπλαση κάνει 2 φορές σε κάθε ρεζερβουάρ.
Η egr είναι πολύ πιθανόν να έχει κολλήσει.
Για την egr έχω μιλήσει με τον Στέλιο, αν μπορείς μίλησε και εσύ μαζί του μπάς και μας την αλλάξει στην εγγύηση.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,ανάπλαση ακόμα δεν έχει κάνει και αν έκανε θα ημουν εκτός πόλης,πολύ πιθανό να κολλάει η egr ανοιχτή,το κόψιμο που κάνει είναι σαν να είναι στα τελευταία της η αντλία βενζίνης σε βενζινοκίητο.Στροφές κρατάει είτε ζεστό είτε κρύο και διαρκεί απο 1-2 λεπτά εως 15-20.Βεντιλατέρδεν δουλεύει ποτέ οταν γίνεται αυτό και η κατανάλωση τσουλώντας με ταχύτητα χωρίς γκάζι παίζει συνεχώς 0.0-0.1.Τι να πω,έσπασαν τα νεύρα μου.
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,ανάπλαση ακόμα δεν έχει κάνει και αν έκανε θα ημουν εκτός πόλης,πολύ πιθανό να κολλάει η egr ανοιχτή,το κόψιμο που κάνει είναι σαν να είναι στα τελευταία της η αντλία βενζίνης σε βενζινοκίητο.Στροφές κρατάει είτε ζεστό είτε κρύο και διαρκεί απο 1-2 λεπτά εως 15-20.Βεντιλατέρδεν δουλεύει ποτέ οταν γίνεται αυτό και η κατανάλωση τσουλώντας με ταχύτητα χωρίς γκάζι παίζει συνεχώς 0.0-0.1.Τι να πω,έσπασαν τα νεύρα μου.
Καλησπέρα Θάνο, η εξάτμιση είναι πολύ μαυρισμένη;
Αν είναι μαύρη αρκετά, βάλε το δάχτυλο σου όσο πιο μέσα μπορείς στα τοιχώματα του σωλήνα μέχρι να μαυρίσει το δάχτυλο καλά.
1) η μαυρίλα στην υφή είναι υγρή ή στεγνή;
2) μυρίζει καρβουνίλα, καμμένο λαδί ή πετρέλαιο;
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Θάνο, η εξάτμιση είναι πολύ μαυρισμένη;
Αν είναι μαύρη αρκετά, βάλε το δάχτυλο σου όσο πιο μέσα μπορείς στα τοιχώματα του σωλήνα μέχρι να μαυρίσει το δάχτυλο καλά.
1) η μαυρίλα στην υφή είναι υγρή ή στεγνή;
2) μυρίζει καρβουνίλα, καμμένο λαδί ή πετρέλαιο;
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,απ'οσο είδα τελευταία δεν είναι πολύ μαυρισμένη,ούτε έχει υγρή υφή.Για σιγουριά θα το δω καλύτερα αύριο το πρωί.Υποψιάζεσαι κάτι;
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,απ'οσο είδα τελευταία δεν είναι πολύ μαυρισμένη,ούτε έχει υγρή υφή.Για σιγουριά θα το δω καλύτερα αύριο το πρωί.Υποψιάζεσαι κάτι;
Καλησπέρα, η βαλβίδα egr έχει δικό της ψυγείο το οποίο ψύχεται απο το κύκλωμα ψύξης του κινητήρα.
Όταν είχαμε πρόβλημα με τον θερμοστάτη ο κινητήρας δούλευε κρύος και υποψιάζομαι οτι μπορεί να έχει επηρεάσει την egr.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Είμαι σίγουρος οτι έχει επηρεαστεί η egr.Πιστεύω οτι κολλάει ανοιχτή όταν ανεβάζει ρελαντί.Επίσης νομίζω οτι πέφτει και λιγο η θερμοκρασία όταν το κάνει.
Post automatically merged:

Κινητήρας ένα μάτσο χάλια.Τι να συμμαζέψεις πρώτα.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,είδα σήμερα την εξάτμιση,έχει αρκετή μαυρίλα στα τοιχώματα,δεν μυρίζει όμως ούτε πετρέλαιο ούτε καμμένο λάδι,η υφή δεν είναι λιπαρή και φεύγει απο το χέρι με νερό.
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,είδα σήμερα την εξάτμιση,έχει αρκετή μαυρίλα στα τοιχώματα,δεν μυρίζει όμως ούτε πετρέλαιο ούτε καμμένο λάδι,η υφή δεν είναι λιπαρή και φεύγει απο το χέρι με νερό.
Καλησπέρα Θάνο, είναι πιθανόν η egr να κολλάει εξού και η στεγνή μαυρίλα. Το dpf γεμίζει γρηγορότερα απο το αναμενόμενο γι' αυτό και κρατάει στροφές-κάνει ανάπλαση άλλες φορές ενεργή και άλλες παθητική με διαφορετική διάρκεια, πότε 2-3 λεπτά και πότε 15-20.
Πιστεύω οτι δεν είναι η egr το πρόβλημα αλλά ο προγραμματισμός της pcm-δουλεύει με πολύ πλούσιο μίγμα συν τα πετρέλαια κατά το post-injection (ψεκασμό στον χρόνο της εξαγωγής) για να κάνει ανάπλαση το dpf με αποτέλεσμα τα πετρέλαια να καταλήγουν στο κάρτερ.
Η egr όπως και μπέκ έπαθαν ζημιά λόγο του λάθους προγραμματισμού, όταν βάζουμε καινούργια βλέπουμε μεγάλη βελτίωση αλλά όχι λύση στο πρόβλημα, ο θερμοστάτης επιβάρυνε κι άλλο την κατάσταση με το να δουλέυει συνέχεια κρύο, ένας φαύλος κύκλος.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread