Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Garbakos said:
Εβαλα σημερα τα xenon παιδια και το αποτελεσμα ειναι τελειο!Δεν μου βγαζει και την σκια που βγαζει σε καποιους αλλους.. :) Τελικα δεν εβαλα τα canbus οπως μου ειχατε πει και εσεις αλλα τα απλα!Το μονο που με παρεξενεψε λιγο ειναι με τις ψειρες,γιατι μου ειπαν οτι πρεπει να βαλουν canbus ψειρες γιατι το εχουν κανει και σε αλλα fiesta και αμα εβαζα απλες θα ειχα προβλημα..Και εσκασα ενα 15ευρο μονο για τα ψειρακια!! AR15firing Το εχει ακουσει και κανενας αλλος αυτο η μου ελεγαν μπαρουφες για να δωσω 15 ευρο παραπανω?

Μπαρούφες σου είπαν. Απλά ψειράκια led των 5 ευρώ το ζευγάρι δουλεύουν στο fiesta. Και ανάβουν και "απαλά" (fade in) όπως κάνουν και τα εργοστασιακά ψειράκια.
Όπως τα παρακάτω:

$%28KGrHqR,!hwF!RqGHOL+BQNd0vNMY!~~60_12.JPG
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
Kαι τα ψειρακια led πισω στην πινακιδα δηλ ειναι τα απλα ετσι?Γιατι θελω να παω σημερα να παρω..
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
Μου εβαλαν canbus ψειρες που εχουν 2 led το καθε ενα..Μαρκα δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια..
Και πληρωσα το ζευγαρι 15 ευροπουλα!! :mad:
Τωρα για πινακιδα θα παω να παρω τα απλα!
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
εβαλα απλα led και εφεγκε η μιση πινακιδα,διοτι τα ντουι ειναι οριζοντια και οχι καθετα και το φως διαχεετε στη μιση πλευρα της πινακιδας. υπαρχει πλακετα led οπου τοποθετοντας το στο ντουι φεγκει καθετα!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
φιλε Garbakos μπαρουφες σου ειπαν...εγω φοραω εδω και 3 χρονια αυτα που σου προτεινε ο kostg χωρις κανενα προβλημα...και φυσικα το ΜΚ7 δεν εχει canbus

vassos φοραω τα πενταπλα led που σου δειχνει ο kostg και φωτιζουν μια χαρα στην πινακιδα σ...και εχεις και το πλεονεκτημα οτι αμα καποια στιγμη καει καποιο (μετα απο χρονια-εμενα αναβοσβηνει μετα απο 3 χρονια ενα απο τα 5 led) το γυριζεις να κοιταει επανω που δεν φωτηζει τιποτα και εισαι μια χαρα ;)
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
αυτο το πενταπλο led που λετε θα καψει το πλαστικο απο θερμοκρασιες μετα απο καιρο ενω πιστευω οτι η καθετη πλακετα που εβαλα με λευκο led στην πινακιδα μου ταιριαζει με ολο το φωτισμο τυπου xenon του αυτοκινητου χωρις να εχω προκαλεσει το παραμικρο!αυτη η πλακετιστα led που εβαλα ειναι απο audi α3 και μου κοστισε 12 ευρω!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
καλη επιλογη για led πινακιδας αυτη που εκανες αλλα σε διαβαιβεω οτι και το πενταπλο να βαλεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα με λιωσιμο πλαστικων...αλλωστε το συγκεκριμενο πλαστικο αντεχει την μαμα λαμπα που ανεβαζει ΠΟΛΥ μεγαλυτερες θερμοκρασιες για αυτο και λεγεται λαμπα πειρακτωσεως ενω το led συκωνει μηδαμινες θερμοκρασιες!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Συμφωνώ με τον Nos7. Tα leds γενικότερα δεν ανεβάζουν θερμοκρασίες. Μόνο τα υψηλής ισχύος (1W, 2W, 3W κλπ) των οποίων οι λάμπες έχουν και κατάλληλες μεταλλικές ψύκτρες για να αποβάλλουν την θερμότητα. Τα πενταπλά leds που παρουσίασα παραπάνω (σε φωτό) μετά από 1 ώρα λειτουργίας είναι ανεπαίσθητα ζεστά, καμία σχέση με την εργοστασιακή λάμπα πυρακτώσεως w5w που μετά από 1 λεπτό λειτουργίας δε μπορείς να την αγγίξεις γιατί καίει.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Δεν σε παρηξηγησε κανενας φιλε μ !!!την αποψη σου ειπες και καλα εκανες και ρωτησες κατι και σου το απαντησαμε,δεν βλεπω καπου την παραξηγηση και γιατι τα πηρες;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
VASSOS said:
γιατι με παρεξηγητε?την αποψη μου ειπα, συγνωμη κιολας!

Όντως δε σε παρεξηγήσαμε, γιατί το λες αυτό; Επειδή τυχαίνει και έχω δει τη διαφορά θερμοκρασίας του πενταπλού led και της λάμπας πυράκτωσης, απλά δε συμφώνησα μαζί σου.
Άλλωστε αυτό το forum υπάρχει για να παραθέτουμε τις απόψεις μας και όχι για να "τρωγόμαστε" μεταξύ μας  ;)
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
nos7 said:
φιλε Garbakos μπαρουφες σου ειπαν...εγω φοραω εδω και 3 χρονια αυτα που σου προτεινε ο kostg χωρις κανενα προβλημα...και φυσικα το ΜΚ7 δεν εχει canbus

To ξερω φιλε μου με επιασε κοροιδο ο τυπος για να πληρωνω τσαμπα χρηματα..Παλι καλα που βρηκα ενα αλλο παλικαρι που μου εβαλε kit xenon με 40 ευρο και μου εκανε και τα led για την πινακιδα δωρο! :)
 
Σεπτ. 3, 2012
10
0
0
Γεια ρε παιδιά ψαχνομαι και εγω να βάλω xenon φώτα το εχω δυο χρονια τo fiesta και θελω μια αλλαγη αλλά εχω μπερδευτει τρελά. Εξηγήστε λιγο τι είναι το H1, H4,H7 και τι ταιριαζει σε εμας (ΜΚ7); Βρηκα μαγαζιά όπως http://www.studiosound.gr,Technoantallaktiki.gr,http://www.saveltrade.gr. Τελικά τι αξιζει να βάλεις μόνο λάμπες (μικρο κόστος) ή ενα κιτ xenon (μεγάλο κόστος) και έχεις απο ότι βλέπω κατασκευαστές Κορέα και Κίνα
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
Γιωρίκας said:
Γεια ρε παιδιά ψαχνομαι και εγω να βάλω xenon φώτα το εχω δυο χρονια τo fiesta και θελω μια αλλαγη αλλά εχω μπερδευτει τρελά. Εξηγήστε λιγο τι είναι το H1, H4,H7 και τι ταιριαζει σε εμας (ΜΚ7); Βρηκα μαγαζιά όπως http://www.studiosound.gr,Technoantallaktiki.gr,http://www.saveltrade.gr. Τελικά τι αξιζει να βάλεις μόνο λάμπες (μικρο κόστος) ή ενα κιτ xenon (μεγάλο κόστος) και έχεις απο ότι βλέπω κατασκευαστές Κορέα και Κίνα

H1,H4 κτλ ειναι ο τυπος λαμπας που φοραει το καθε αυτοκινητο.Στο ΜΚ7 μπαινουν Η7 στα κανονικα,Η1 στα μεγαλα και Η11 στα προβολακια.Για μενα μην πας καν στις απλες λαμπες τυπου xenon.Η διαφορα με τα κανονικα xenon ειναι τεραστια!Και οταν λες οτι το κιτ xenon εχει μεγαλο κοστος τι εννοεις?Εγω τα δικα μου τα εχω βαλει το καθε κιτ xenon με 40 ευρο μαζι με την τοποθετηση και 2 χρονια γραπτη εγγυηση λαμπας και μετασχηματιστη!Δεν νομιζω να ειναι πολλα χρηματα και να ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα απο αυτα που σου ειπαν για λαμπες τυπου xenon..
Επισης αυτα που ρωτας τα εχουμε πει ολα και σε παλιοτερα post!Διαβασε καλυτερα και θα καταλαβεις.. ;) Οτι αλλο θες εδω ειμαστε!
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
http://www.car.gr/parts/view/1883461/  Μπορείτε να μου είτε αν αυτά τα led  κάνουν για τις ψείρες και για την πινακίδα στο mk7?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, κάνουν, θύμισέ μου να σου δώσω μερικά αύριο στη συνάντηση  ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread