Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μισή με μία ώρα για τα πίσω φλας σίγουρα (τόσο μου πήρε εμένα που δεν το είχα ξανακάνει)...
 
May 15, 2011
282
1
0
31
αυτα που εκανες τα αγορασες η με τα μαμα??εκτος απο λαμπες...αντιστασεις και ολη η πατεντα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τα αγόρασα εννοείται. Και έχω πειράξει μόνο τις πίσω λάμπες και τις πλαϊνές, όχι τις μπροστά (ακόμα). Από υλικά χρειάζεσαι λάμπες LED (με πολλά LEDs ισχύος πάνω ώστε να φωτίζουν αρκετά δυνατά) και μία αντίσταση για κάθε λάμπα (μπροστά ή πίσω). Οι πλαϊνές λάμπες δε χρειάζονται αντίσταση, δουλεύουν και μόνες τους.
 

ggs

Member
May 14, 2012
245
0
0
42
Thodorisfiesta said:
ναι για λαμπες led τυπου xenon..οπως μπαινει στην πισω πινακιδα περιπου το χρωμα...θελω καιρο να το κανω και ειναι μεγαλη μου καηλα να το κανω αλλιως δεν ηρεμω αλλα θελω να δουλευει και σωστα....εσυ τι ακριβως εχεις κανει???για το αναψε σβησε γρηγορα μου ειπε τι υπαρχει για να σταματησει και μαλλον ειναι καποια ασφαλεια γιατι μου ειπε πως μπαινει στην ασφαλειοθηκη....στα stop τι εχεις βαλει και ποια η διαφορα απο την μαμα???

Σε ότι αφορά τα ρεύματα θα συμφωνήσω με τον Κώστα, μου φαίνεται λίγο περίεργο να λύσεις το πρόβλημα με μια ασφάλεια.η πρέπει να αλλάξεις ρελε η να αλλάξεις την αντίσταση του καλόδιού όπως έκανε ο Κώστας.οσο για τις λάμπες που ρωτάς των στοπ είναι το ίδιο πράγμα με των φλας, μια συστηχεια led η οποία αντικαθιστά τον κλασσικό λαμπτήρα πυρακτώσεως.απλα στα στοπ πρέπει να προσεξείς τι λαμπα θα πάρεις έτσι ώστε όταν πατάς φρένο να ανάβει η ίδια λαμπά πιο έντονα.σου το λέω αυτό γιατί σε αλλά αυτοκίνητα ανάβει ξεχωριστή λαμπά με το πάτημα του φρενου.
Ελπίζω να βοήθησα..... ;)
 
May 15, 2011
282
1
0
31
η τοποθετηση της αντιστασης ειναι ευκολη??εγω εχω στους καθρεπτες ομως οχι στο φτερο αυτο δεν θελει αντισταση και τα μπροστα φαναρια???μονο τα πισω???στα στοπ εχει καμια διαφορα και να την αλλαξω??αφου το φαναρι ειναι κοκκινο τι διαφορα εχει σε χρωμα και φως??
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Και στα μπροστά και στα πίσω φλας θέλει αντίσταση. Το έγραψα και πιο πάνω. Και θέλει πατέντα στην εργοστασιακή καλωδίωση για να γίνει αυτό, οπότε παίρνεις το ανάλογο ρίσκο. Τα στοπ δεν χρειάζονται κάποια πατέντα, δουλεύουν απ' ευθείας. Στα stop πρέπει να βάλεις κόκκινα LEDs, στα φλας πρέπει να βάλεις κίτρινα.
 
May 15, 2011
282
1
0
31
στα φλας θελω να βαλω το κανονικο το χρωμα του παγου που εχει...νομιζω δεν υπαρχει λογος να βαλω led ιδιο χρωμα...ποια η διαφορα???και στο στοπ και σε φλας...εγω θελω ασπρο οχι κιτρινο..καταλαβες??
 

ggs

Member
May 14, 2012
245
0
0
42
Thodorisfiesta said:
στα φλας θελω να βαλω το κανονικο το χρωμα του παγου που εχει...νομιζω δεν υπαρχει λογος να βαλω led ιδιο χρωμα...ποια η διαφορα???και στο στοπ και σε φλας...εγω θελω ασπρο οχι κιτρινο..καταλαβες??

Δε νομιζω οτι γινεται να βαλεις αλλου χρωματος γιατι θα αλλιωθει το χρωμα τελικα στο φαναρι με οτι σημαινει αυτο για την ασφαλεια στους δρομους.Ειδικα στο φλας επειδη σε εκεινο το σημειο το φαναρι ειναι διαφανο και μπροστα και πισω πας αναγκαστηκα σε πορτοκαλι λαμπα, στα στοπ μπορεις να βαλεις και λευκη αλλα το φαναρι μετα θα φαινεται ψιλοροζ οποτε καλυτερα κοκκινο.....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ακριβώς, αν στα φλας βάλεις λευκό γίνεσαι επικίνδυνος, παράνομος, δεν περνάς ΚΤΕΟ κλπ.
 
May 15, 2011
282
1
0
31
αυτος ειναι ο μονος λογος που θελω να τα αλλαξω αλλιως βαζω κανονικη να μην τραβιεμαι κιολας με πατεντες!!!και οσο για την επικυνδηνοτητα δεν νομιζω...για μενα ειναι πολυ πιο καλο απο το πορτοκαλι που το εχω δει....
 
Jul 16, 2011
123
0
0
Athina
Καλησπερα παιδια!!!Μαλλον δε γραφω στο σωστο θεμα αλλα δε βρηκα καποιο αναλογο!!!Θα ηθελα να με βοηθησει καποιος στο πως μπορω να αλλαξω τη λαμπα φλας στα μπροστινα φαναρια!!!
 
Jul 16, 2011
123
0
0
Athina
θελω να βαλω τις silver vision!!!Προσπαθησα σημερα να τις βγαλω κ τις παρατησα...γτ φοβηθηκα μη κανς καμια μ@@@ κ σπασω το πλαστικο...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mitsakosmaniac said:
θελω να βαλω τις silver vision!!!
έτσι ονομάζονται οι λάμπες όπου είναι νικελ και φωτίζουν στο χρώμα πορτοκαλί?
αυτές έχω βάλει στο δικό μου μκ6
η τάπα που έχει από κάτω την ξεβιδώνεις πολύ λίγο και μετά την τραβάς και αλλάζεις την λάμπα
πιο πολύ είναι κουμπωτή η τάπα παρά βιδωτή,ελπίζω να βοήθησα
δυσκολεύομαι να στο εξηγήσω με γραπτό λόγο  :(
 
Jul 16, 2011
123
0
0
Athina
Αυτες εννοω ναι!!!Τωρα πια ταπα εννοεις???Αυτη που ειναι κατω απ το φαναρι???Γτ αυτη την εχω ανοιξει η αλλη που κραταει τη λαμπα δε μπορω να βγαλω ειναι ενα πλαστικο μακρυ που κραταει τη λαμπα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έχω αλλάξει ποτέ λάμπες σε mk7, αλλά δεν πρέπει να είναι κάτι δύσκολο... Απ' ότι βλέπω στο εγχειρίδιο*, βγάζεις το φανάρι από τη θέση του και το παίρνεις στο χέρι. Από κάτω έχει μια τάπα (Νο 2), την αφαιρείς και αποκτάς πρόσβαση στη λάμπα του φλας (Νο 4). Στρίβεις τη βάση της λάμπας αντίθετα με τη φορά των δεικτών του ρολογιού και αυτή βγαίνει μαζί με τη λάμπα. Την αλλάζεις και ακολουθείς τα παραπάνω βήματα ανάποδα προκειμένου να συναρμολογήσεις πάλι το φανάρι σου. Πιστεύω να βοήθησα.

dire1.png

dire2.png


* Η φωτογραφία είναι από το manual του Ford Fiesta 08+
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread