Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
fiestaki 1.6 said:
ευρώ περίπου και http://www.ebay.com/itm/2x-H1-X-treme-Vision-100-55W-12V-P14-5s-Philips-auto-car-novelty-/180781330737?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item2a17683131  στα 27.5 . έχει δοκιμάσει κανείς κάποια απ`τις 2 ? η δεύτερη θα είναι σίγουρα καλύτερη αλλά είναι και ακριβή (όσο ένα ξένον κιτ).
για μένα καλύτερα είναι να βάλεις αύτες τις λάμπες που έβαλες,είναι πιο δυνατές λόγω του υδράργυρου που έχουν μπροστά,πάλι εάν θέλεις να είναι ομοιόμορφες οι λάμπες με τα xenon,θα βάλεις τις diamont vision
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Crystal vision προτείνω εγώ, τις έχω δοκιμάσει και είμαι ευχαριστημένος (για τη μεγάλη σκάλα μιλάω πάντα), γιατί προσφέρουν δυνατό και σχετικά λευκό (4300Κ) φως. Σημειωτέον ότι το γυαλί τους μπλεδίζει λίγο, το φως τους όμως δεν είναι μπλε.
Δείτε περισσότερα εδώ.
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Θα συμφωνησω με τον Κωστα τις ιδιες φοραω και εγω (μεγαλη σκαλα) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
44
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Κι εγώ σκέφτομαι να βάλω λάμπες xenon στη μεσαία σκάλα (για λόγους περισσότερης φωτεινότητας και για πιο μακρυά), αναρωτιέμαι αν γίνεται να αλλάξω και τις λάμπες της μεγάλης σκάλας (προβολείς) με απλές λάμπες που δεν είναι xenon (λόγο καθυστέρησης ανάματος πιθανό πρόβλημα στις λάμπες κατά το σινιάλο, και έξτρα ανέβασμα συνολικής τιμής) που απλά να βγάζουν άσπρο χρώμα για ομοιομορφία; Θα βρω τέτοιες λάμπες και για τα προβολάκια ομίχλης μου και για τα φώτα θέσης (μικρή σκάλα); Έχει κάνει κάποιος αυτό το σενάριο;
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
ναι υπαρχουν τετοιες λαμπες...Ψυρακια βρισκεις ανετα led και παιζουν απο 5-6 εως 12 ευρω...Αναλογα τα led που θα εχει πανω...Οσον αφορα τους προβολεις,εγω εχω βαλει λαμπες λευκου φωτος αλλα μην φανταστεις οτι ειναι σαν τα xenon...αν αναψεις θα δεις οτι ειναι αρκετα πιο κιτρινες απο τα xenon...καπου ειχα βρει λαμπα με led για τους προβολεις αλλα αν θυμαμαι καλα ειχε υψηλο κοστος....
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Swordman said:
Κι εγώ σκέφτομαι να βάλω λάμπες xenon στη μεσαία σκάλα (για λόγους περισσότερης φωτεινότητας και για πιο μακρυά), αναρωτιέμαι αν γίνεται να αλλάξω και τις λάμπες της μεγάλης σκάλας (προβολείς) με απλές λάμπες που δεν είναι xenon (λόγο καθυστέρησης ανάματος πιθανό πρόβλημα στις λάμπες κατά το σινιάλο, και έξτρα ανέβασμα συνολικής τιμής) που απλά να βγάζουν άσπρο χρώμα για ομοιομορφία; Θα βρω τέτοιες λάμπες και για τα προβολάκια ομίχλης μου και για τα φώτα θέσης (μικρή σκάλα); Έχει κάνει κάποιος αυτό το σενάριο;
Ολοι ετσι το ξεκινησαμε... με led, xenon στη μεσαια και αλογονου λευκες στη μεγαλη και στα προβολακια ομιχλης... Πλεον εχω xenon και στα ομιχλης για το λογο που εγραψε ο Δημητρης. Στη μεγαλη δεν θα το συνιστουσα για τους λογους τους οποιους εγραψες..
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Οπα μπερδευτηκα..Στα μεγαλα εχω τις λευκες λαμπες...Στα προβολακια εχω xenon... tease
 

Panos_MK7

New member
Mar 16, 2012
70
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
εγω εχω βαλει στα προβολακια led λαμπες και στα πορειας xenon και οταν τα εχω αναμενα ο χρωματισμος xenon με τα led στα προβολακια ομιχλης ειναι 99% παρομοιος δεν κανει διαφορα και φαινεται πολυ ωραιος..απλα τα προβολακια τωρα ειναι μονο για μοστρα διοτι τα led δεν φωτιζουν καθολου απο μονα τους μαζι με τις ψειρες μονο(οι οποιες ειναι και αυτες led)
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
44
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Panos_MK7 said:
εγω εχω βαλει στα προβολακια led λαμπες και στα πορειας xenon και οταν τα εχω αναμενα ο χρωματισμος xenon με τα led στα προβολακια ομιχλης ειναι 99% παρομοιος δεν κανει διαφορα και φαινεται πολυ ωραιος..απλα τα προβολακια τωρα ειναι μονο για μοστρα διοτι τα led δεν φωτιζουν καθολου απο μονα τους μαζι με τις ψειρες μονο(οι οποιες ειναι και αυτες led)

Καλά που βρήκες H11 LED για τα προβόλια; Έχουν βγει; Μόνο 4300Κ απλές αλογόνου έχω βρει αλλά δε ταιριάζουν 100% με τα 6000Κ ΧΕΝΟΝ μου της μεσαίας και μου τη σπάει λίγο. Τώρα ψάχνω και Η1 άσπρες για τη μεγάλη...Να δω αν θα βρω στα 6000Κ....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν υπάρχουν απλές λάμπες αλογόνου που να φτάνουν τα 6000Κ. Για να ταιριάξεις το χρώμα της μεσαίας σκάλας με τα προβολάκια σου, πρέπει να βάλεις και στα προβολάκια xenon.
Η philips αν θυμάμαι καλά έχει κάποιες λάμπες (blue vision νομίζω) που τις διαφημίζει για 5000Κ, αλλά μπλεδίζουν, οπότε...
Τώρα όσον αφορά τα LED H11, αν διαβάσεις αυτά που γράφουν τα παιδιά παραπάνω, μην περιμένεις καμιά τρελή απόδοση, περισσότερο για day lights κάνουν, παρά για προβολείς ομίχλης.
 
May 15, 2011
282
1
0
31
καλημερα παιδια...εγω ειμαι στον δρομο για xenon...μεσα στην βδομαδα θα μπουν μου εχει πει αρκετα καλες τιμες...θα ειναι καλα ομως??θελω τα παντα εκτος απο την μεγαλη..για συνιαλο να την εχω μαμα!!!οι τιμες ειναι 60 τα προβολακια 60 η σκαλα η μεσαια και η μικρη σκαλα τυπου xenon 15....κανουν 50 το κεθε ενα και μου περνει 10 παραπανω για εργασια!!!πως το βλεπεται να προχωρησω??
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
44
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
kostg said:
Δεν υπάρχουν απλές λάμπες αλογόνου που να φτάνουν τα 6000Κ. Για να ταιριάξεις το χρώμα της μεσαίας σκάλας με τα προβολάκια σου, πρέπει να βάλεις και στα προβολάκια xenon.
Η philips αν θυμάμαι καλά έχει κάποιες λάμπες (blue vision νομίζω) που τις διαφημίζει για 5000Κ, αλλά μπλεδίζουν, οπότε...
Τώρα όσον αφορά τα LED H11, αν διαβάσεις αυτά που γράφουν τα παιδιά παραπάνω, μην περιμένεις καμιά τρελή απόδοση, περισσότερο για day lights κάνουν, παρά για προβολείς ομίχλης.
Θέλω να αποφύγω τα xenon Κώστα ξανά.
Επίσης όπως έχω ξαναπεί, για να δω ομίχλη εδώ στη Κρήτη πρέπει το χειμώνα να ανέβω αρκετά ψηλά στα βουνά. Κι εκεί σιγά μη πάω με τον πάνθηρα! Κανά 4x4 μόνο. Ας βρω LED H11 για να πλησιάσω το φως των xenon όσο γίνεται και να μη ξαναδίνω πάλι 170αρια για λάμπες που θα εμφανίζουν και σκιές και ας μη φέγγουν πολύ. Απλά να ανάβουν το ίδιο με τη μεσαία και να μη τυφλώνω τους απέναντι...
Η Philips βγάζει μόνο τις Crystal Vision στα 4300 σε H11: :(
http://www.technoantallaktiki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=83
οι οποίες είναι κιτρινωπές και μακρυά από τα 6000Κ.
Οι Blue Vision δεν έχει Η11 γμτ: :(
http://www.technoantallaktiki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=116&Itemid=116
http://driven.gr/el/parts/electrical/lambsphilips
 
May 15, 2011
282
1
0
31
καλησπερα παιδια...εψαξα να μαθω κατι που εψαχνα καιρο και ειχα ακουσει πολλα αρνιτηκα....λαμπες τυπου xenon στα φλας...ολοι λεγανε οτι αναβουν πολυ γρηγορα ρωτησα μολις τωρα σε εναν και μου ειπε τιμες και οτι οταν τα βαλω αν αναβοσβηνουν γρηγορα εχουν βγαλει απ οτι καταλαβα καποια ασφαλεια για την ασφαλειοθηκη μας που επανερχονται και αναβοσβηνουν κανονικα ξανα...λεω να δοκιμασω αλλα σκεφτομαι την διαδικασια βαλε βγαλε στον ηλιο φαναρια παλι κυριως των πισω που θελουν ξυλωμα ολα τα πλαστικα...οταν δοκιμασω σας λεω εντυπωσεις
 

ggs

Member
May 14, 2012
245
0
0
42
Θοδωρη μαλλον μιλας για λαμπες led γιατι τυπου ξενον δεν εχω ακουσει να υπαρχουν.
Εγω που εχω βαλει λαμπες led εχω να σου πω οτι οντως τα φλας αναβοσβηνουν πιο γρηγορα γιατι μαλλον δεν δουλευει καλα το ρελε λογο μειωμενης καταναλωσης σε ρευμα σε σχεση με τις συμβατικες, δεν το χω ψαξει ομως παραπανω και τα χω αφησει ετσι.Επισης καθε φορα που βαζω μπροστα και αναβω φλας μου βγαζει ενδειξη καμμενης λαμπας.
Οι λαμπες των stop δεν εχουν κανενα προβλημα.
 
May 15, 2011
282
1
0
31
ναι για λαμπες led τυπου xenon..οπως μπαινει στην πισω πινακιδα περιπου το χρωμα...θελω καιρο να το κανω και ειναι μεγαλη μου καηλα να το κανω αλλιως δεν ηρεμω αλλα θελω να δουλευει και σωστα....εσυ τι ακριβως εχεις κανει???για το αναψε σβησε γρηγορα μου ειπε τι υπαρχει για να σταματησει και μαλλον ειναι καποια ασφαλεια γιατι μου ειπε πως μπαινει στην ασφαλειοθηκη....στα stop τι εχεις βαλει και ποια η διαφορα απο την μαμα???
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θοδωρή, στο θέμα xenon είναι πολύ καλές οι τιμές για τα μεσαία και τα προβολάκια, αν το κατάστημα σου δίνει και καλή εγγύηση, τότε προχώρησέ το. Για τα μικρά (ψειράκια) 15 ευρώ είναι υπερβολικά πολλά, για τα φλας δεν υπάρχουν xenon αλλά LED, τα οποία όμως σου δημιουργούν το πρόβλημα που ανέφερε ο ggs παραπάνω. Υπάρχει λύση και γι' αυτό, απλά θέλει μια πατέντα στην καλωδίωση των φλας. To έχω κάνει εγώ στο δικό μου (mk6) και λειτουργεί για πάνω από εξάμηνο απροβλημάτιστα...
 
May 15, 2011
282
1
0
31
δεν ξερω για εγγυηση τιποτα...πηρε ο θειος μου τηλεφωνο οταν ειμουν στο συνεργειο του και ρωτησε τιμες και του ειπε να μου πει καλεσ και να μην παρει για κερδος γιατι ειμαι ανηψιος του οποτε δεν εχω μαθει κατι...αυτο με τα φλας οπως ειπα μου ειπε κατι για την ασφαλειοθηκη οτι εχει με 12 ευρω...σταματαει να κανει τα δικα του...τι ειναι καλυτερο αυτο που εκανες εσυ η αυτο με τη ασφαλεια που μου ειπε αυτος???παρασκευη φευγω μπορω να το κανω στο χωριο αλλα αν ειναι να γινει πατεντα τετοια οπως εσυ δεν ξερω και πρεπει να γινει αμεσα απο εδω γιατι εκει δεν εχει τιποτα τετοιο....τι λες να κανω???
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αυτό που λες με την ασφαλειοθήκη το έχω διαβάσει και σε forum του εξωτερικού, αλλά δεν ήταν για τα fiesta μας, αλλά για κάτι αμερικάνικες μαούνες, γι΄αυτό και δεν το δοκίμασα. Ουσιαστικά αλλάζεις το ρελέ των φλας με κάποιο άλλο που είναι συμβατό με LED. Βέβαια αν ποτέ πεις ότι ξανατοποθετείς τις κανονικές λάμπες, πρέπει να ξαναβάλεις και το παλιό (εργοστασιακό) ρελέ. Aν θέλεις να το δοκιμάσεις, κάν' το και μας λες κι εμάς.
Προσωπικά τοποθέτησα παράλληλα με το κάθε λαμπάκι φλας κατάλληλη αντίσταση, ώστε να συνεχίζει να καταλαβαίνει το ίδιο φορτίο ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου και να μην το αναβοσβήνει σαν τρελό. Και όπως σου έγραψα μέχρι στιγμής δουλεύει μια χαρά.
 
May 15, 2011
282
1
0
31
ποση ωρα δουλεια ειναι να το κανω αυτο???γιατι απο ηλεκτικα/ηλεκτρολογηκα δεν ξερω καθολου...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread