Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostg said:
Τρώγομαι τελευταία να αντικαταστήσω τις χαρακτές δισκόπλακες που έχω (Fiesta ST150 - 278mm) με τις απλές εργοστασιακές. Ο βασικός λόγος δεν είναι τόσο η φθορά (είναι σχεδόν καινούριες) όσο ο θόρυβος κύλισης και φρεναρίσματος που προκαλούν. Εσείς τι προτείνετε;
εγώ δεν θα τις άλλαζα,μιας και μου αρέσει και η εμφάνιση πολύ,όσο για τον θόρυβο κύλισης εγώ δεν τον ακούω λόγω τελικού
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Εγώ αν τις άλλαζα στην θέση σου θα τις άλλαζα για να βάλω χαρακτές χωρίς τρύπες!!!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
marios said:
Εγώ αν τις άλλαζα στην θέση σου θα τις άλλαζα για να βάλω χαρακτές χωρίς τρύπες!!!

Ναι αλλα και παλι θα εχει θορυβο!!  Κωστα κι εγω συμφωνω με την κινηση που θες να κανεις!! οσο λιγοτερο θορυβο στην καμπινα τοσο καλυτερα!!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
scorpion said:
εγώ δεν θα τις άλλαζα,μιας και μου αρέσει και η εμφάνιση πολύ,όσο για τον θόρυβο κύλισης εγώ δεν τον ακούω λόγω τελικού
πάντως σήμερα που γύριζα από την Χαλκίδα μου φάγανε τα αυτία τα φρένα...σε όλη την διαδρομή χουυυυυ έκαναν αλλά εμένα μου αρέσει το αποτέλεσμα που βλέπω και αυτό μου φτάνει
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
m@kro said:
δεν θα τις άλλαζα ρε Κωστή? ακούγονται τόσο πολύ?

Nαι, ακούγονται πολύ, σε σημείο που λέω ότι αν το ήξερα, δε θα τις έβαζα καν. Αλλά μπρος στα κάλλη τι είν' ο πόνος.

Andreas19 said:
Ναι αλλα και παλι θα εχει θορυβο!!  Κωστα κι εγω συμφωνω με την κινηση που θες να κανεις!! οσο λιγοτερο θορυβο στην καμπινα τοσο καλυτερα!!!

Ίσως με λίγες χαρακιές να μην είναι τόσο έντονος ο θόρυβος, τουλάχιστον ο θόρυβος κύλισης.
Όταν φρενάρεις ας κάνει και ελάχιστη φασαρία, δε θα με πείραζε, άλλωστε δεν είμαι από τους οδηγούς που πατάνε συνέχεια φρένο  qq
 

jkp

Rookie
Jun 1, 2011
44
0
0
Από το Σάββατο φοράμε μπρος - πίσω turbo groove EBC δίσκους με τακάκια ferodo 2500 και σωληνάκια αεροπορικού hel (υγρά ΑΤΕ με σημείο βρασμού στους 200 βαθμούς).
Δεν έχω γράψει ακόμα χλμ, περί στρωσίματος ο μηχανικός με απέτρεψε από "italian tuning" για να γλιτώσω σφυρίγματα στο μέλλον. Η απόδοση δεν θα επηρεαστεί.

Έχω ήδη κάποιες ενστάσεις για την ποιότητα των hel (τα βρήκα προσφορά) σε σχέση με τα goodridge, θα δούμε..

4 ώρες τοποθέτηση grandpa.gif - μπελαλίδικη δουλειά όμως.
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Καλά φρεναρίσματα φίλε!!! πόσο πήγε η όλη δουλειά αν επιτρέπεται??
 

jkp

Rookie
Jun 1, 2011
44
0
0
140 Ε εμπρός δίσκοι
114 Ε πίσω δίσκοι
160 Ε μπρος τακάκια
102 Ε πίσω τακάκια
76 Ε σωληνάκια
20 Ε υγρά (1L)
110 Ε τοποθέτηση
_____

722 Ε με τις υγείες μου



+37 λίρες τα μεταφορικά
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Μπραβο ρε Γιαννη αντε με το καλο! Ποτε θα τα πουμε απο κοντα με τα ST μας?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
jkp said:
Από το Σάββατο φοράμε μπρος - πίσω turbo groove EBC δίσκους με τακάκια ferodo 2500 και σωληνάκια αεροπορικού hel (υγρά ΑΤΕ με σημείο βρασμού στους 200 βαθμούς).

Aυτούς τους δίσκους έχω κι εγώ μπρος-πίσω και έχω θέμα με το θόρυβο κύλισης (όπως έχω γράψει παραπάνω). Θα ήθελα να μας πεις κι εσύ εντυπώσεις στο θέμα αυτό...
Καλορίζικα πάντως  ;)  Στο θέμα αντοχής - απόδοσης δε θα σε απογοητεύσουν.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
καλοφρεναριστα να ειναι φιλε!! ωραια μοντα. μακαρι να μην εχεις θεματακια οπως ο Κωστης μας!!
 

jkp

Rookie
Jun 1, 2011
44
0
0
Να στε καλά! Θα τα πούμε κι από κοντά σε κάποιο καφεδάκι.

Εκ πρώτης όψεως γερό μέταλλο οι δίσκοι αν και λίγο εφετζίδικοι. Επίσης, αν ο μη γένοιτο στραβώσουν δεν ξέρω αν λόγω χάραξης μπαίνουν στον τόρνο..
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Ναι αμε σε μηχανουργιο τους πας και τους χαραζεις μονο! Και ολα καλα!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
jkp said:
Επίσης, αν ο μη γένοιτο στραβώσουν δεν ξέρω αν λόγω χάραξης μπαίνουν στον τόρνο..
Μπαίνουν κανονικά δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. ;)
 

kostaskv

Newbie
Mar 22, 2013
5
0
0
32
Χολαργός
παιδιά έχω ένα fiesta ST του 2008 και πρέπει να αλλάξω τακάκια και δισκόπλακες.. τα μαμά μου πέφτουν κάπως ακριβά.. έχετε να προτείνεται κάτι από e-bay??
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
οι δισκοι σ εχουν χαλασει?ποσα χλμ εχεις κ πρεπει να αλλαξεις δισκους..sorry που σε ρωταω αλλα μ κανει εντυπωση για τους δισκους, εκτος αν θελεις να βαλεις μεγαλυτερους...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread