Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Τα φρενα αληθεια ποσο πανε? Δεν εχω ιδεα. Tι επιλογες εχουμε για aftermarket φρενα στο στ?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τα 330 με διαιρούμενη τρυπητή χαρακτή δισκόπλακα και τετραπίστονα...αν θυμάμαι καλά τόσο μου είχαν πει.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
φάλκον, μην πληρώσεις φρένα, όταν έρθει η ώρα τους βάλε παντού δισκους τρυπητούς μπρέμπο, τακάκια φερόντο πρέμιερ και θα πάθεις πλάκα με το φρενάρισμα.. βάλε και σωληνακια

Με ταμπούρο πίσω, μπροστα αυτά που προανέφερα νωρίτερα και νορμάλ δαγκάνες, μετρήσαμε κρύα και ζεστά όταν έγινε δοκιμή το αμάξι μου απο το παουερ, 39,8 μέτρα απο τα 100 χιλιόμετρα.. (Μαμα είχε 46)  
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
turbomaniac said:
φάλκον, μην πληρώσεις φρένα, όταν έρθει η ώρα τους βάλε παντού δισκους τρυπητούς μπέμπο, τακάκια φερόντο πρέμιερ και θα πάθεις πλάκα με το φρενάρισμα.. βάλε και σωληνακια

Με ταμπούρο πίσω, μπροστα αυτά που προανέφερα νωρίτερα και νορμάλ δαγκάνες, μετρήσαμε κρύα και ζεστά όταν έγινε δοκιμή το αμάξι μου απο το παουερ, 39,8 μέτρα απο τα 100 χιλιόμετρα.. (Μαμα είχε 46)  

;D ;D Μην το παρεις προσωπικα αλλα δεν παιζει αυτη η λυση.. Καταρχας οι τρυπητοι δισκοι κανουν ρωγμουλες γυρω απο τις τρυπες απο την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας.. Επισης, το premiere δε θεωρειται σε καμια περιπτωση performance τακακι! Και δε μιλαμε για 200, μιλαμε για 408 αλογα..

Ο Νωντας χρειαζεται ενα συστημα φρενων που να εχει και αντοχη εκτος των αλλων.. Τα premiere θα τα χρησιμοποιει για προσαναμα.. Θελει μεγαλυτερο δισκο για να εχει μεγαλυτερη ροπη στο φρεναρισμα, παχυτερο για να αεριζεται καλυτερα(χωρις να χρειαζεται να ειναι τρυπητος) και 4πιστονο τουλαχιστον για να εχει καλυτερη κατανομη πανω στο δισκο και να μην τον στραβωνει οπως επισης και να εχει καλυτερη αισθηση στο πενταλ..


Προσωπικα στη θεση του για να μην πληρωσω τα μαλλιοκεφαλα μου θα επαιρνα ενα κιτακι μεταχειρισμενο απο Prosche που βλεπω οτι κατα καιρους πουλανε στα 350Ε και μετα τακακια και δισκοι κανα 600αρι ακομα για διαιρουμενους και με ενα 1000ρικο το πολυ καθαρισες..
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
μη βαλεις Galfer!για εμενα απο τα καλυτερα φρενα ειναι τα Wilwood!η επομενη επιλογη ειναι τα τετραπιστονα της Brembo απο το Focus RS1!
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
puma-r said:
μη βαλεις Galfer!για εμενα απο τα καλυτερα φρενα ειναι τα Wilwood!η επομενη επιλογη ειναι τα τετραπιστονα της Brembo απο το Focus RS1!

Κι εγω αυτο πιστευα περι willwood αλλα τελευταια εχω ξενερωσει με την παρτη τους.. Το μεγαλο τους πλεονεκτημα ειναι οτι ειναι απο τα πιο ελαφρια..

Ομως:

-Δεν ειναι αρκετα ακαμπτες οι δαγκανες με αποτελεσμα να στρεβλωνουν λιγο στο φρεναρισμα και να χαλανε την αισθηση
-Δεν εχουν τσιμουχες στα πιστονια με αποτελεσμα να μπαινει σκονη μεσα και να γινεται χαλια μεσα..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δεν έχω δει καμία ρωγμή στα φρένα μου.. Τα επόμενα τακάκια της φεροντο δεν μου αρέσουν είναι πολύ σκληρά, δεν θα τρέξει και σε καμια ανάβαση.. Υπερβολικό το κόστος για 4 πίστονα και τα λοιπά. Ας βάλει κάποια μεταχειρισμένη μεγαλύτερη δαγκάνα με καινούργιους μεγαλύτερους δίσκους, πχ απο κανα φοκους. Ψάξε να δεις ποια μεγαλύτερη δαγκάνα και απο ποιό μοντέλο ταιριάζει στην πλύμνη σου... και μόνο για μπροστά..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγω σαν ιδεα μπορω να σου νωντα,ψαξε να βρεις απο focus rs1 τα τετραπιστονα που εχει μπροστα,απλα δεν ξερω αν θα βρεις ευκολα και αν θυμαμαι καλα φορας 17 ζαντα αρα σε περνουν..
 

vagma

Hero Member
southern said:
Τα φρενα αληθεια ποσο πανε? Δεν εχω ιδεα. Tι επιλογες εχουμε για aftermarket φρενα στο στ?

Η πρωτη και η πιο οικονομικη λυση για τα φρενα του st ειναι χαραγμα οι δισκοι μπρος πισω απο 12 χαραγματιες σε καθε δισκο μεσα εξω....80 ευρω!!!! και μετα αγορα των τακακιων της ferodo ds 2500 150 ευρω τα μπρος και 90 ευρω τα πισω!!!!!!! + τοποθετηση......μια μερα το αμαξι συνεργειο(καποιες ωρες) και εχεις φρενα αγκυρες!!!!!!!!!!!! αυτη την λυση εκανα εγω που τρεχω καμια φορα στα μεγαρα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος!!!!!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D

falcon said:
oκ παιδια θα ψαχτω και θα σας πω....υπαρχουν αρκετες λυσεις...

Νωντα ακου εμενα........ :p χαραξε τους υπαρχοντες δισκους αν εχουν ψωμι ακομα με 80 ευρω μπρος πισω....βαλε ferodo ds 2500 μπρος πισω....και θα χεις φρενα με λιγα λεφτα κορυφαια!!!!!!!!!ΑΓΚΥΡΕΣ σου λεω...τα υπολοιπα ειναι για την θεωρια.....κανε αυτο και βλεπεις μετα .....θα με θυμηθεις....ΕΠΙΣΜΗΝΙΑΣ ΜΙΛΗΣΕ !!!!
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Aμα δεν τα ζοριζεις πολυ δε θα κανουν ρωγμες εγω μιλαω να τα χρησιμοποιεις τα φρενα.. Κι ειπαμε αλλο 200 αλλο 400.. Και τι λες, για τιμη, εδω εδωσε 13 για τα υπολοιπα, στο 1 θα κολλησει που ειναι και για εξαρτημα ασφαλειας, τα φρενα?

Με τις χαρακιες δε συμφωνω, τρωνε πολυ πιο γρηγορα τα τακακια (μιση ζωη) και δεν αξιζει..
 

vagma

Hero Member
νικο αυτα που προτεινα ειναι μια πολυ καλη και συναμα φθηνη λυση...αλλωστε το παιδι εχει πει οτι εμεινε ρεστος..... ας κανει αυτο και βλεπει μετα......ναι αλλο 200 και αλλο 400.....αλλα απο το να μεινει ως εχει ειναι πολυ καλυτερα......ας δοκιμασει και μας λεει μετα εντυπωσεις......νωντα αμα θες βοηθεια για τα φρενα εδω ειμαι εγω.... ;D
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
επειδη οπως ολοι λεμε (εγω και ο νικος) χιχι αλλο 200 και αλλο 400 και επειδη οπως ειπε και ο νωντας δεν παιζουν λεφτα,καλυτερα να ειναι συγκρατημενος λιγο καιρο και να μην κανει αλχημιες,αντι να δωσει 250e για να κανει αυτο που λεει ο βαγγελης ας τα κρατησει αυτα τα λεφτα και να βαλει λιγο πιο μετα αξιοπιστα φρενα....
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
scorpion said:
επειδη οπως ολοι λεμε (εγω και ο νικος) χιχι αλλο 200 και αλλο 400 και επειδη οπως ειπε και ο νωντας δεν παιζουν λεφτα,καλυτερα να ειναι συγκρατημενος λιγο καιρο και να μην κανει αλχημιες,αντι να δωσει 250e για να κανει αυτο που λεει ο βαγγελης ας τα κρατησει αυτα τα λεφτα και να βαλει λιγο πιο μετα αξιοπιστα φρενα....

Α μπραβο, συμφωνω απειρα, μια και καλη απο το να δινεις ξανα και ξανα..
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εννοειται αυτο,ο καθενας λεει την γνωμη του και τιποτα παραπανω!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
κλείνωντας πιστευω οτι απλά πρεπει να ψαχτείς για μεταχειρισένη τετραπίστονη δαγκάνα και όταν φαγωθούν θα αυτοί που φοράς τώρα θα βάλεις μπρέμπο τρυπητούς σε διάσταση μαμα για την νέα δαγκάνα και τακάκι DS 2500 ή κάποιο αντίστοιχο. Και θα μου δώσεις εμένα την δαγκάνα σου..
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Λοιπον επειδη το πρωτο πραγμα που θα φτιαξω ειναι τα φρενα θα ηθελα να μου πειτε γνωμες! Τι χρωμα δαγκανες θα ητανε καλητερες? Το αμαξι ειναι ασημενιο οπως και οι ζαντες μου και δεν εχω πουθενα αυτοκολλητα ουτε πλαγια ουτε ριγες.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread