Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αυτο ηταν το σκαλωμα μου το ποσο μεγαλος ειναι. εγω σκεφτομουν να μπει στη θεση της αντλιας υδραυλικου μιας και εχω ηλεκτρικη για να βαλω επανω
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δεν νομίζω να χωράει να μπει στην θεση αντλίας υδραυλικού, είναι η εξατμιση δίπλα και δεν πρεπει να μπει στραβά.

Δεν ξερω αν στο mk6 S η αντλία του υδραυλικού είναι μπροστά, κάτω απο το δυναμό, αλλα στο δικό μου, το υδραυλικό ήταν΄στο πίσω μέρος.

Και κάτι που είδα χτες, για να χωρέσει ο κομπρέσσορας, πρεπει να φτιαχτούν, νεοι αντάπτορες για τα νερά, γιατι οι υπάρχοντες προεξεχουν σαν αγγούρια και δεν αφηνουν τον κομπρέσσορα να μπει.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πίσω και κάτω είναι η αντλία του υδραυλικού τιμονιού, μπροστά χαμηλά ο κομπρέσορ του A/C, μπροστά και ψηλά το δυναμό και κάπου στη μέση η αντλία του ψυκτικού.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ευτυχως η αντλία του ψυκτικου είναι λιγο πιο πίσω, οποτε πιθανον να υπαρχει χωρος για τον κομπρεσσορα με την προυποθεση οτι θα φτιαχνουν νεες σωληνωσεις για το ψυκτικό.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
πισω υπαρχει χταποδι φοκους που μου δινει χωρο για τον κομπρεσορα αν βγει η αντλια υδραυλικου χωρις να πειραξω τπτ. παροχη λαδιου δεν χρειαζετε νομιζω εχει μεσα λαδι που αλλαζετε μετα απο καποια χιλιομετρα. θα δειξει απο φλεβαρη αν προχωρησει το πραμα.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
να κοιταξεις και το μηκος του κομπρεσσορα, μην βρισκει πανω στο χταποδι...

Επισις σε εκεινο το σημειο μπορει να εχεις καποιο θεμα με θερμοκρασιες, επομενως θα πρεπει να απομονωθει με καταλληλη θερμοσασπίδα ο κομπρεσσορας.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
λοιπον σημερα πηγα σε (γνωστο) μου μηχανικο και του ζητησα να μου βγαλει μια τιμη για να μου φτιαξει βαση για το κομπρεσορα και να βγαλει την αντλια υδραυλικου για να βαλει την ηλεκτρικη αντλια. μαζι με τον ηλεκτρολογο μου ειπε τιμη 1000 ευρω με συνεπεια να με ποιασει σπαστικο γελιο γτ νομιζα οτι εκανε πλακα. τελικα σοβαρολογουσε.......
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αδιορθωτοι... κοιτανε να βγαλουν τα εξοδα του μηνα μονο με ενα ατομο.

καλύτερα πήγαινε στον μανουκη, που απ' οτι ξερω έχει κατεβασει και τις τιμες...
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
απο βολο αθηνα? αστο μπηκα μεσα. πηγα και σε αλλον και μ ειπε να καταργησουμε το κομπρεσερ το κλιματισμου για να μπει και θα γινει ευκολα η δουλεια. και οικονομικα.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
τον ξερω απλα απο εμπειρια που εχω απο τον πατσεα κανει καλ δουλεια αλλα ειναι φαρμακειο. θα περασω και απο εκει αλλα οχι ακομα. με καινε αλλα αυτη τη στιγμη.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
yannis_s said:
απο βολο αθηνα? αστο μπηκα μεσα. πηγα και σε αλλον και μ ειπε να καταργησουμε το κομπρεσερ το κλιματισμου για να μπει και θα γινει ευκολα η δουλεια. και οικονομικα.

να χασεις τον κλιματισμο για να βαλεις supercharger? δεν θα το κανα εκτος αν εμενα απο αυστρια και βορειότερα...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
τοτε προχωρα.

η μαμα τροχαλια του μινι βγαζει 0.8 μπαρ (έχει μικρή παροχή ο κομπρέσσορας)

εγω θα βαζα την μαμα τροχαλία, 9:1 συμπίεση, πολλαπλή πούμα και έκκεντρα 2ο σταδιο της catcams.

Αν θελεις λιγοτερη πίεση να θυμάσαι οτι κάθε εκατοστό που μεγαλώνει η διαμετρος της τροχαλίας του κομπρέσσορα, χάνει περιπου 0.35 μπαρ πίεση και αντιστροφα.
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
turbomaniac said:
παει καλα το εργαλειο..... λες και έχεις μπλοκ 1600!!!!
Προς το παρών είναι 1,4...αλλά ετοιμάζεται το 17άρι...χεχεχεχε :D
Βασικά Άλεχ το βίντεο είναι στο 0,7....πρέπει να το δεις στο 1,4 τι κάνει...... :S :S :S :S
H 4η στο 1,4 bar είναι η 2α που είδατε στο βίντεο.... :/
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread