Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Μια χαρα τα λες Αλεξ!! απλα θα μπορεις να το στεγνωσεις και με ενα μπιστολακι για να μην περιμενεις τοσες ωρες!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
stefanos said:
Καλησπέρα παιδιά! Αν μπορεί κάποιος να μου πει πως χρησιμοποιώ το χρώμα απ την ford δηλαδή πότε χρησιμοποιώ το βερνίκι και με ποια σειρά θα το εκτιμούσα πολύ γιατί δεν έχω ιδέα  :D ,ευχαριστω!

θα σου πω εγω πως το εχω χρησιμοποιησει,μπορει να ειναι και λαθος τροπος αλλα εδω και ενα χρονο εχει κρατησει και δεν εχω κανενα προβλημα.....ειχα χτυπισει τον προφυλακτυρα πισω και εχε φυγει χρωμα και σαν πλαστικο που ειναι ειχε κανει και γρατζουνια(βαθια)...πηρα το πινελακι με το χρωμα και το περασα(βασικα ο stuparart το εκανε και τον ευχαριστω πολυ γιατι εγω δεν εχω και πολυ σταθερο χερι) 2-3 χερια(πινελιες) με χρονικο διαστιμα αναμεσα στις πινελιες περιπου 30'(αυτο εγινε για να καλυψουμε την γουβιτσα που ειχε το πλαστικο και με το χρωμα το φουσκοσαμε και ηρθε στο ιδιο υψος με τον υπολυπο προφυλακτιρα-μιλαμε και 1-2 χιλιοστα δλδ αμελιτεο)....δεν το περασαμε μετα βερνικι και δεν εχει κανενα προβλημα....οποτε εσυ ανακατευεις καλα το χρωμα σου,το περνας πολυ προσεκτικα και μετα ΕΑΝ θελεις περνας βερνικι αλλιως αστο ετσι(μου το ειχαν πει και στην αντιπροσοπια οταν πιγα και το πηρα και τους ρωτησα πως το χρησιμοποιω)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
nos7 said:
θα σου πω εγω πως το εχω χρησιμοποιησει,μπορει να ειναι και λαθος τροπος αλλα εδω και ενα χρονο εχει κρατησει και δεν εχω κανενα προβλημα.....ειχα χτυπισει τον προφυλακτυρα πισω και εχε φυγει χρωμα και σαν πλαστικο που ειναι ειχε κανει και γρατζουνια(βαθια)...πηρα το πινελακι με το χρωμα και το περασα(βασικα ο stuparart το εκανε και τον ευχαριστω πολυ γιατι εγω δεν εχω και πολυ σταθερο χερι) 2-3 χερια(πινελιες) με χρονικο διαστιμα αναμεσα στις πινελιες περιπου 30'(αυτο εγινε για να καλυψουμε την γουβιτσα που ειχε το πλαστικο και με το χρωμα το φουσκοσαμε και ηρθε στο ιδιο υψος με τον υπολυπο προφυλακτιρα-μιλαμε και 1-2 χιλιοστα δλδ αμελιτεο)....δεν το περασαμε μετα βερνικι και δεν εχει κανενα προβλημα....οποτε εσυ ανακατευεις καλα το χρωμα σου,το περνας πολυ προσεκτικα και μετα ΕΑΝ θελεις περνας βερνικι αλλιως αστο ετσι(μου το ειχαν πει και στην αντιπροσοπια οταν πιγα και το πηρα και τους ρωτησα πως το χρησιμοποιω)

εξαρταται στο χρώμα αν χρειαζεται βερνικι. Τα περισσότερα μεταλλικά χρώματα επειδή είναι πολύ θαμπά χρειάζονται οπωσδήπωτε βερνίκη απο πάνω για να γυαλίσουν. Τα μη μεταλλικά χρώματα συνήθως είναι χρωμοβερνίκια και ετσι δεν χρειάζονται.

Σε χρωμοβερνίκα, απλά βαζεις το χρώμα με πινελακι και μετα ξύνεις με το 2000 μέχρι να μην φαίνεται η γρατσουνια, αφήνεις να στεγνώει και μετα γυαλίζεις με τις γυαλιστικές...

Αμαν πια καταραμμένη φτώχια έχουμε γίνει μηχανικοί, φαναρτζήδες, ηλεκτροσυγκολητές, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι  :D
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
turbomaniac said:
εξαρταται στο χρώμα αν χρειαζεται βερνικι. Τα περισσότερα μεταλλικά χρώματα επειδή είναι πολύ θαμπά χρειάζονται οπωσδήπωτε βερνίκη απο πάνω για να γυαλίσουν. Τα μη μεταλλικά χρώματα συνήθως είναι χρωμοβερνίκια και ετσι δεν χρειάζονται.

Σε χρωμοβερνίκα, απλά βαζεις το χρώμα με πινελακι και μετα ξύνεις με το 2000 μέχρι να μην φαίνεται η γρατσουνια, αφήνεις να στεγνώει και μετα γυαλίζεις με τις γυαλιστικές...

Αμαν πια καταραμμένη φτώχια έχουμε γίνει μηχανικοί, φαναρτζήδες, ηλεκτροσυγκολητές, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι  :D


Αλεξη τα χρωματα διπλης επιστρωσης ειναι τα γνωστα (χρωματα διπλης) τα οποια ειναι χρωμα πρωτα και μετα απο πανω το βερνικι! Τα χρωματα που εχουν μεσα και το βερνικι ειναι τα γνωστα (χρωματα μονης) τα οποια ειναι μια επιστρωση. Τα μεταλλικα και οι περλες ειναι παντα ολα διπλης και τριπλης!! και απο εκει και περα εχουμε να κανουμε με υδατοδιαλυτα και συμβατικα. δηλαδη τα γνωστα (νερου και διαλυτικου).
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
για οποιαδηποτε σχετική πληροφορία, νομιζω οτι το καλύτερο είναι να συμβουλευομαστε εναν έμπειρο φαναρτζη και επειδη συνηθως οι φαναρτζήδες δεν λενε τα μυστικά του επαγγέλματος, σε αυτόν που είναι ο ιδιοκτητης του χρωματοπωλείου χρωματων αυτοκινήτων. Εγω όλα απο αυτόν τα έμαθα...
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Σημερα που επλενα το αμαξι, ειδα στον ουρανο του αυτοκινητου μια σταγονα απο μπογια (καποιος εβαφε κ εσταξε). Ξερει κανεις τι να χρησιμοποιησω για να φυγει?
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
αν ειναι απο πλαστικο χρωμα βγαινει και με ζεστο νερο, αν παλι ειναι καμια λαδομπογια, τοτε περασε το με λιγο διαλυτικο ελαφρια και μετα λιγο ψηλη αλοιφουλα και εισαι οκ!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
grigoris mk7 said:
Δεν θα χαλασει το χρωμα του αυτοκινητου με το διαλυτικο?


Το  χρωμα σου ειναι διπλης επιστρωσης και το μονο που θα παθει ειναι να θαμπωσει λιγο το βερνικι!! με λιγο αλοιφουλα θα ειναι και παλι οπως πριν!! απλα μην επιμενεις με το πανακι και το διαλυτικο!!
 

ntereki21

New member
Oct 24, 2011
62
0
6
44
Αθηνα
http://s1183.photobucket.com/albums/x461/ntereki21/?action=view&current=P021211_1422.jpg Kαλημερα οχι και τοσο καλη μερα για μενα,παω να παρω το αμαξι σημερα και βλεπω αυτο το αναμνηστικο εκτοσ απο αυτο ενα μικρο σημαδι πισω στην λαμαρινα παω στην tsips away και μου ζηταει 120+120=240...δεν πανε καλα οι τυποι παω παιρνω ενα σπρει,ασταρι,ταινια,ντουκοχαρτο ολα μαζι ενα εικοσαρικο ολα οκ ως εδω.υπαρχει αλλο ενα θεμα που με το καθρεπτη εχει σπασει το η ακρη του φλας αυτο απο που μπορω να το βρω πωλειται ξεχωριστα γνωριζετε κατι για αυτο?
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
πωωω ρε φιλε.... σε γ@...ανε....  το τελευταιο να ναι...
 

ntereki21

New member
Oct 24, 2011
62
0
6
44
Αθηνα
Τυχερος στην ατυχια μου οτι δεν εχει βουλιαξει η λαμαρινα  και οτι την πληρωσε το φλας του καθρεπτη μου
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Οχι ρε γαμοτο...
Το σημαδι στο φτερο μηπως καθαριζεται και με αλοιφη,για το προφυλακτιρα
αν εχεις το χρωματακι της ford περασε το προσεκτηκα μηπως καλυφθει...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ειναι αρκετα μεγαλη φθορα... θα σου συνιστουσα να το πας σε φανοποιειο... αν εχεις και κανενα γνωστο πουθενα,ακομη καλυτερα!
 

ntereki21

New member
Oct 24, 2011
62
0
6
44
Αθηνα
Η ζημια που εχει γινει ειναι επιφανειακη εχει φαει το χρωμα του αυτοκινητου μου και εχει αφησει το χρωμα αυτονου που με εγδαρε...θα το κανω μονος μου δεν δινω 120 γιουρια προσπαθω να βρω μεσω ιντερνετ για φλας καθρεπτη και δεν μπορω να βρω ελπιζω να το πουλανε ξεχωριστα θα παω να ρωτησω στην αντιπροσωπεια
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Παντως κανουν που κανουν τη ζημια τους δεν αφηνουν κι ενα χαρτακι λες και ο αλλας πρεπει να πληρωνει για κατι που δεν φταιει...
την ασφαλεια τι την εχουν για να τη δειξουν στη τροχαια σε τυχων ελεγχο...

Κατι αναλογο εκαναν και στο αμαξι του πατερα μου και βεβαια ουτε χαρτι ουτε τιποτα...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ntereki21 said:
Η ζημια που εχει γινει ειναι επιφανειακη εχει φαει το χρωμα του αυτοκινητου μου και εχει αφησει το χρωμα αυτονου που με εγδαρε...θα το κανω μονος μου δεν δινω 120 γιουρια προσπαθω να βρω μεσω ιντερνετ για φλας καθρεπτη και δεν μπορω να βρω ελπιζω να το πουλανε ξεχωριστα θα παω να ρωτησω στην αντιπροσωπεια
σπρευ εχεις βρει frozen white? γιατι επειδη εψαχνα και γω πριν λιγο καιρο, ειχα βρει αυτο http://www.ebay.com/itm/2010-FORD-Z2-FROZEN-WHITE-TOUCH-UP-SPRAY-CAN-/370464443271?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item564166cb87
 

ntereki21

New member
Oct 24, 2011
62
0
6
44
Αθηνα
πηγα σε ενα χρωματοπωλειο αυτοκινητων και μου το φτιαξανε 15 ευρω το οποιο εχει και βερνικι μεσα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread