Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Thanos1986

Rookie
Σεπτ. 7, 2011
34
0
0
37
Αττική
Είχε και εμένα κάτι μικρές γρατσουνιές στον προφυλακτήρα από κάτω,ούτε που φαινόντουσαν...Αλλά επειδή δεν μου άρεσε όπως το κοίταγα,πήγα στην Ford Αντιπροσωπία και μου έδωσε το ίδιο χρώμα Frozen Wite και γυαλιστικό 11 ευρώ...Ενώ τα άλλα μαγαζιά http://www.automobile-club.gr/  σου ζητάνε κωδικούς χρώματος,και άλλα http://www.paintbull.gr/ δουλεύουνε με ποσοστά επιτυχίας,και ζητάνε και 60 ευρώ,και να τούς το αφήσεις 24 ώρες...
 

GiannisZetec

Pro Member
Jun 4, 2011
571
0
16
και εγω εκανα οτι και εσυ πηγα στην αντιπροσωπεια πηρα χρωμα και βερνικι 12 ευρω αν θυμαμαι καλα και ειχε και ξυστρα και η γρατζουνια ειναι σαν να μην εγινε ποτε...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Ανοίγω αυτο το θέμα για να ανταλλάξουμε απόψεις λόγω του οτι πρόσφατα (προσπαθησα) να φτιαξω με αρκετη επιτυχία το τσακισμένο φτερο απο ενα αμαξι φίλου (χτύπημα, σιδηρόστοκος, ασταρι, χρώμα, βερνίκωμα).

Το αποτέλεσμα βγήκε αρκετα ικανοποιητικό, απλά διακρίνεται μια τραχύτητα μεγαλύτερη του φτερου απο το υπόλοιπο αμάξι. (Ενω γυαλίζει τέλεια δηλαδή, κάνει κάτι κυματάκια, αλλα πρέπει να έχει πολύ φώς και να πέσεις με την μούρη στο φτερό για να τα δείς) Εχω δει τους φαναρτζήδες που παιρνουν τον τροχο με γουνακι και το γυαλιζουν..

Ειναι έτσι? Τι δεν έχω κάνει καλά?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
λογικα Αλεξη σε αυτα τα σημεια(που μπαινει μεσα) εχεις επιμεινει παρα πολυ και κατεβασες πολυ τον σιδηροστοκο ή το αντιστροφο,ηθελε και αλλο τριψιμο στα σημεια που ειναι λιγο ποιο ψηλα...αυτο που λες με το γουνακι ειναι το γυαλισμα αλλα εσυ δεν εχεις τετοιο θεμα αφου οπως λες ηδη γυαλιζει το χρωμα που περασες!!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Οδηγό έριξες?? Με τάκο δούλεψες η όλα τα έκανες με τριβείο και πολλές στροφές??
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Δεν εχεις στρωσει καλα τον στοκο και το πραιμερ!! γι αυτο σου κανει κυματα!! δεν θα στρωσει με γυαλισμα αυτο!! δεν τρεχει καθε αρχη και δυσκολη!! καλη αρχη!!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
Οδηγό έριξες?? Με τάκο δούλεψες η όλα τα έκανες με τριβείο και πολλές στροφές??

ναι έβαλα και οδηγό.

Για τα χοντρα έχω ενα τριβείο. Τα τελειώματα πρίν το αστάρωμα τα έκανα με στεγνό νούμερο 600. Το ασταρι το έτριψα καλά με νερο και με το 1000αρι, να φύγει ο οδηγός, αλλα χωρίς να φανεί το χρώμα του σιδηρόστοκου απο κάτω...
Andreas19 said:
Δεν εχεις στρωσει καλα τον στοκο και το πραιμερ!! γι αυτο σου κανει κυματα!! δεν θα στρωσει με γυαλισμα αυτο!! δεν τρεχει καθε αρχη και δυσκολη!! καλη αρχη!!


και γω αυτο πιστευω οτι είναι. Επρεπε να βάλω και δευτερο χέρι σιδηρόστοκο για να γίνει τελείως ίσιο. Νόμιζα οτι με το αστάρι θα κάτσει μετά τέλεια. Εκείνο που μου κανε πάντως τρομακτική εντύπωση είναι πως εξαφανίζει η γυαλιστική τα σημάδια στο βερνίκι που έκανα με το 2000 για να εξαφανίστούν τα ¨"τρεξίματα" απο το βερνίκι
 

kounoupi

Rookie
Aug 4, 2011
27
0
0
38
Χανιά Κρήτη
Παιδιά ο υαλοκαθαριστήρας του οδηγού μου γρατζούνισε το τζάμι, τον άλλαξα σε ένα βενζινάδικο και έγινε χειρότερο το τζάμι καμία βοήθεια????
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
πήγαινε σε ένα κατάστημα με παρμπρίζ και πες να σου το περάσει με μια αλοιφή τις 3Μ θα γίνει σαν καινούριο
 

kounoupi

Rookie
Aug 4, 2011
27
0
0
38
Χανιά Κρήτη
Ωραία σε ευχαριστώ!κάτι τελευταίο λες να φταίει που δεν έβαλα γνήσιους υαλοκαθαριστήρες και να μου τα γρατζούνισε??
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Αν δεν στρωσει με την αλοιφη πες του να στο σπασει και να σου βαλει καινουριο!!! αν εχεις θραυση στι συμβολαιο σου!!!
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
πρέπει να είναι πολύ σκληρό το λάστιχο που έβαλες για να σου κάνει τέτοια ζημιά. εκτός αν έθεσες του υαλοκαθαριστήρες σε λειτουργία με πάρα πολύ βρόμα η χώμα.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
pitbull said:
Τα εχω δοκιμασει και τα δυο Πανο  redface και δεν επαθε τιποτα το τζαμι.Περιεργο μου ακουγεται.


Μπαμπη μαλλον σε εσενα ετυχε και δεν επαθε κατι!! εγω στο jimny που ειχα το ιδιο προβλημα αντιμετοπισα!! αλλα πηγα και αλλαξα ενα παρ πριζ και ολα οκ!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
η Καλυτερη λυση ειναι αυτη...το σπας και πας και σου το αλλαζουν και τελος!!!αρκει να εχεις θραυση κρυσταλλων στην ασφαλεια σου που το 99% εχει!!!
 

stefanos

Newbie
Oct 7, 2011
6
0
1
40
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα παιδιά! Αν μπορεί κάποιος να μου πει πως χρησιμοποιώ το χρώμα απ την ford δηλαδή πότε χρησιμοποιώ το βερνίκι και με ποια σειρά θα το εκτιμούσα πολύ γιατί δεν έχω ιδέα  :D ,ευχαριστω!
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Τι ακριβώς θέλεις να φτιάξεις?? γρατζουνιά ή κάποιο σημάδι από πετραδάκι??
 

stefanos

Newbie
Oct 7, 2011
6
0
1
40
ΑΘΗΝΑ
marios said:
Τι ακριβώς θέλεις να φτιάξεις?? γρατζουνιά ή κάποιο σημάδι από πετραδάκι??
Γρατζουνιες κυριως......α πες μου και ποια ζαντουλα φορας ειναι πολυ ομρφη :)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
dionpapad said:
Έχω χρησιμοποιήσει το κιτ της Ford το οποίο περιλαμβάνει χρώμα και σκληρυντικό σε σωληνάρια, αλλά το αποτέλεσμα ειλικρινά δεν ήταν ιδιαίτερα καλό παρά το γεγονός ότι είμαι αρκετά επιδέξιος σε τέτοια θέματα.

Για μικρογρατσουνιές και σύμφωνα και με εργαζόμενους από την τοπική Ford στην Πάτρα, η καλύτερη λύση είναι η εταιρία Chipsaway που είναι και οι πλέον εξειδικευμένοι σε τέτοια θέματα με εκπληκτικά αποτελέσματα.

Σχετικά με την αλοιφή της 3Μ είναι όντως πολύ καλό προιόν, το έχω δεί άλλωστε στην πράξη στο φανοποιείο της Ford, θα δώσει πολύ καλό αποτέλεσμα με την προυπόθεση ότι θα χρησιμοποιηθεί με επαγγελματκό αλοιφαδόρο διαφορετικά δεν έχει νόημα.

Όσο αφορά τα υπόλοιπα προϊόντα που κυκλοφορούν στο εμπόριο, θεωρώ οτι χειροτερεύουν το πρόβλημα και δεν θα τα συνιστούσα σε καμία περίπτωση.

Υπαρχουν 3 νούμερα αλοιφες , χοντρη, μεσαία και ψιλή  

δεν είναι ανάγκη να δωσετε 40 ευρω για 3Μ υπαρχει μια αγγλική εταιρεία που τις πουλαει με 10 ευρω σε μικροτερα μπουκάλια (βρείτε την σε καλά χρωματοπωλεία αυτοκινήτων)

Οι λεπτες γρατζουνίες (εχει φύγει βερνίκι αλλα όχι χρώμα) φεύγουν με καλή γυαλιστική αλοιφή και άπειρο τρίψιμο με βαμβακι ή κατι μαλακο. (Απλώστε την γυαλιστική, αμέσως τρίψτε πολύ δυνατά μεχρι να φύγει η γρατσουνια, επαναλάβατε αν χριάστει). Ξεκινίστε με την χοντρή γυαλιστική και τελειώστε με την ψιλή)

Σε γρατσουνιές, αν είναι βαθιές, ξύστε με νερό και ντουκόχαρτο με το νούμερο 2000 τοπικα γύρω και πάνω στην γρατσουνιά, περαστε λίγο χρώμα στην γρατζουνια με πολύ ψιλό πινελακι, (το χρωμα σας θα το βρείτε σε μπουκάλι σε οποιοδήπωτε χρωματοπωλείο αυτοκινήτων με 6 ευρω το μικρό μπουκαλάκι) αφήστε να στεγνώσει καμια ώρα ΚΑΙ μετα με το πινελακι περάστε απο πάνω βερνίκι (αν το χρώμα σας είναι μεταλλικό).

Μολις στεγνωσει το βερνίκι (6 ωρες τουλαχιστον), ξαναξύστε με νερό και το 2000 νούμερο, σκουπίστε καλά και γυαλίστε το με την αλοιφή όπως περιέραψα προηγουμένως.

Με αυτον τον τρόπο δεν θα εξαφανιστούν τελείως οι γρατσουνιές, αλλα θα είναι ελάχιστα εμφανεις μετα.

Αντρέα διόρθωσε με αν εχω κάνει κάποιο λάθος.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread