Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
ξεχασα και το σημαντικοτερο:

1. γωνια Φ60 90 μοιρων 6060 12ευρω
2. 1 μετρο σωληνας Φ60 6065 4 ευρω(χρησιμοποιηθηκαν μονο 20 ποντοι)
3. 10cm σωληνας Φ68 6065 για τον ανταπτορα/βαση της χοανης 2ευρω(χρησιμοποιηθηκαν μονο 4 ποντοι)
4. 10cm σωληνας Φ12 6065 για τις αναθυμιασεις 0,50 ευρω(χρησιμοποιηθηκαν μονο 4 ποντοι)
4. κολαρο σιλικονης Φ60 σε Φ55 3ply 6ευρω
5. σφικτηρακια 3 περιπου 2 ευρω
6. σιλικονουχο σωληνακι απλο 30cm για αναθυμιασεις 0,70 ευρω.

27,30 ευρω το συνολο των υλικων + 20 ευρω που αφηνω παντα στο Γιωργο για το tig/ρευματα/κτλπ.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ξεχασες το ποιο σημαντικο απο ολα. με 30 ευρω μια πολλαπλη εισαγωγης focus mk1 με αλλα 20 ευρω ενα πλακακι για να κουμπωσεις την ηλεκτρικη πεταλουδα και τα ξεχνας ολα. και με το χερι στη φωτια δουλευει πολυ καλυτερα απο την μαμα. και ξεχνας και τις ιδιοκατασκευες γτ μπαινει η φιλτροχοανη κατευθειαν πανω στη πεταλουδα
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
καταρχην τι εννοεις δουλευει καλυτερα; εξηγησε το μου σε παρακαλω.περαν απ το αυτονοητο της χαμηλοτερης θερμοκρασιας εισροης αερα σεν σχεση με τη τωρινη.

Επισης αν μιλαμε για την ιδια του Focus MK1 1.6, 1.8 κ 2.0 με part number 1S4E-9424-BB αν δεν απατωμαι ειναι πλαστικη!!ποιος ο λογος να βαλω πλαστικη εισαγωγη παλι; απο τι στιγμη που θα φτιαχτει plenum διαβαθμισμενης θαλαμης Τ304 με συγκεκριμενα λιτρα(διαβασε σε παρακαλω 1 σελιδα πισω) , απλα η πεταλουδα θα μεινει ως εχει με μια ελαφρια γωνια. αν δεν ειναι αλουμινιο δεν εχει κανενα μα κανενα νοημα να πεταξεις τα λεφτα σου οσα και να ειναι αυτα για ψυχολογικους λογους..
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
κοιτα για καποιον που δεν εχει την δυνατοτητα να φτιαξει μια τετοια κατασκευη και δεν βρισκει πολλαπλη πουμα ειναι μια χαρα μετατροπη για να δεις για το κατι παραπανω. και αυτο ειναι ροπη και καλυτερο στροφαρισμα. και παντα πολυ οικονομικα. η πολλαπλη που δινεις εσυ ποιο πανω σαν κωδικο δεν ειναι του 1.6.ο κωδικος απο το 1.6 ειναι αυτος IS4G 9424. γραφεις οτι θα κατασκευασεις πολλαπλη εισαγωγης απο την αρχη αλουμινιου?
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
Απο οσο ειδα σε σελιδες ανταλακτικων δινουν τον ιδιο κωδικο εισαγωγης κ για τα τρια μοντελα κυβισμου κ για αυτο ρωτησα αν μιλαμε για την ιδια καθως δεν εγω εντριφηςει ακομα σε τετοιου ειδους μετατροπες για τα fiesta.Οσο για την κατασκευη το αναφερω κ μαλλον δεν θα ειναι αλουμινιου..google it: plenum chamber ;)
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
το plenum δεν υπαρχει περιπτωση να μην δουλεψει καλυτερα απο το μαμα, το θεμα ειναι οταν θα αρχισουν τα προγραμματα και οι δοκιμες, τι θα εχουμε επιτυχει με τα λιτρα συμπιεσης. Εκει εχω ενα φοβο μηπως παει ακλαυφτο..
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
κανε μια καλη αντιγραφη απο puma racing. αλλα και αυτη δυσκολο να δουλεψει. γενικα επιδει το εκανα κουβεντα με το προγραμματιστη για να βαλω απο πουμα μου ειπε απλα θα δουλεψει αλλα για να αποδοσει τα μεγιστα θελει εκκεντρα. αν δεν πας για τα πολλα ασε τα λιγα που δουλευουν
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εξαρταται τον τυπο της καθε χοανης (μεγεθος κλπ). Ανταγωνιστικες εταιριες ειναι.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
yannis_s said:
κανε μια καλη αντιγραφη απο puma racing. αλλα και αυτη δυσκολο να δουλεψει. γενικα επιδει το εκανα κουβεντα με το προγραμματιστη για να βαλω απο πουμα μου ειπε απλα θα δουλεψει αλλα για να αποδοσει τα μεγιστα θελει εκκεντρα. αν δεν πας για τα πολλα ασε τα λιγα που δουλευουν

ειναι στο προγραμμα και τα εκκεντρα ενοειται!χωρις εκκεντρο οσο και να βελτιωσεις την "αναπνοη" δεν θα αποδοσει τα μεγιστα, οπως σωστα στα ειπε ο ανθρωπος σου.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Βαγγέλη η σωλήνα που χρησιμοποίησες είναι αλουμινιένια?

Μπορεί να μου ξέφυγε στο διάβασμα αυτό ssorry
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
αλουμινιο ελαφρυ αν διαβασεις πιο πισω λεω και το τυπο, ολη η κατασκευη δεν υπερβαινει τα 900 γραμμαρια.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ximiki Veltiosi said:
αλουμινιο ελαφρυ αν διαβασεις πιο πισω λεω και το τυπο, ολη η κατασκευη δεν υπερβαινει τα 900 γραμμαρια.
Το υλικό που φτιάχνουν τις εξατμίσεις είναι το ίδιο?
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
ουτε καν!!!αυτο ειναι θεο-βαρο θα σου ξηλωσει το μοτερ!! εχει περισεψει σωληνας αν θες να φτιαξεις εισαγωγη, η πες μου να παω να σου παρω τα υλικα(γωνια,σωληνας,κλπ) γιατι ειναι διπλα στο μηχανουργειο ο προμηθευτης και να ανεβεις ενα απογευμα να τα παρεις.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Βαγγέλη έχεις κάνει πολύ ωραία κατασκευή, την έχω ερωτευτεί  wub
Με ενδιαφέρει πολύ αν θέλεις να μου στείλεις σε μήνυμα από που προμηθεύτηκες το σιλικονούχο σωληνάκι (και το μικρό και το μεγάλο) γιατί γενικά παίζουν πολύ ακριβές τιμές στο εμπόριο και αυτές που ανέφερες εσύ τις θεωρώ normal. Ευχαριστώ!
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
thx!

κωστα κανε υπομονη ενα μηνα, μαλλον θα τη δωσω την κατασκευη καθως απο μια γρηγορη ματια κ σχεδιαση που καναμε στο cad την παρασκευη η ιδεα του plenum με τη θεση της πεταλουδας οπως ειναι τωρα παει κατα 90% περιπατο καθως δεν βολευει για τη θαλαμη που πρεπε να φτιαξουμε!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
με ετρωγε να το πω αλλα ειπα να μην το αναφερω για την τοποθετηση της πεταλουδας. το ποιο λογικο ειναι να βγει απο την μερια τις μπαταριας στο χωρο της μηχανης η πεταλουδα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
E, ναι Γιάννη, από εκεί έχει χώρο για χοάνη-βαρελάκι ή οποιαδήποτε άλλη κατασκευή. Πάνω στο μοτέρ όπως είναι από το εργοστάσιο το φιλτροκούτι, βράζει ο τόπος.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread