Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Εδω και μια 3ετια εχω μονιμα μια χοανη bmc διπολυ κωνου.Πιστευω οτι το αμαξι δουλευει καλυτερα στα ψηλα
μιας και εκει χρειαζεται περισσοτερο αερα.Το καθαρισμα της χοανης καθε 5000 ειναι απαραιτητο με ειδικα
καθαριστικα και λιγο λαδωματακι.
Ηχος αρκετα πορωτικος  ;)
 

Φτερούγας!

New member
May 11, 2010
58
0
0
33
Aγ.Παρασκευή
Παιδιά μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω λαστιχένιο κολάρο Φ60 με γωνία 90 μοίρες για να τοποθετήσω κι εγώ με τον γνωστό τρόπο την χοάνη μου? ή να πάω σε καναν εξατμισά να τελειώνει η υπόθεση ??
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Κάποια από τα μέλη του forum (αν όχι όλα), έχουμε αγοράσει το κολάρο από τον "Αξιώτη" που βρίσκεται στην οδό Φρατζή στον Νέο Κόσμο.
Είναι πολύ κοντά στο μετρό Συγγρού-Φιξ, σχεδόν δίπλα στο Σταυρό του Νότου. Το κόστος είναι σχετικά μικρό (κανένα 10ευρο δηλαδή).
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ειναι στο τερμα της φρατζη οπως την κατεβαινεις για να βγεις καλλιροης.Τελευταιο μαγαζι στα δεξια
το κοστος πολυ μικρο κανα 10αρικο νομιζω οπως λεει και ο κωστας
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Φτερούγας! said:
Παιδιά μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω λαστιχένιο κολάρο Φ60 με γωνία 90 μοίρες για να τοποθετήσω κι εγώ με τον γνωστό τρόπο την χοάνη μου? ή να πάω σε καναν εξατμισά να τελειώνει η υπόθεση ??

Η στον κουρσαρο στην κάρπου, οπως ανεβαίνεις στο άριστερο σου χερι. Καλός και τίμιος μαγαζάτορας.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγω εχω μια χοανη bmc αξιας 50e μονου κωνου
ολη η δουλεια μαζι με κολλαρο,κολλαρα στηριξης, φιλτρο αναθυμιασεων και χοανη μου βγηκαν 80e
την χοανη την αγορα απο ενα μαγαζι στον αγιο δημητριο και τα υπολοιπα απο φραντζη
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
βρισκει λιγο αλλα δεν υπαρχει προβλημα κλεινει κανονικα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Φτερούγας! said:
Πολύ καλά τότε παίδες απλά πείτε μου αν το 60αρι κολλάρο θα βρίσκει με το κούμπωμα του καπό...??

θα βρισκει,εδω βρισκει και το 55αρι
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Κοίταξε, εγώ που έγω βάλει φιλτροχοάνη BMC, στο δυναμόμετρο είδα +5 άλογα. Στην πράξη πάει όντως καλύτερα. Αλλά η φιλτροχοάνη κόβει κάπως τα μεσημέρια του καλοκαιριού με τις ζέστες και στην κίνηση της Αθήνας... Και όταν λέω κόβει, όχι κάτι τραγικό, απλά λες ότι με το μαμά φιλτροκούτι θα πήγαινε λίγο καλύτερα. Το βαρελάκι από την άλλη, μπορεί να μη βγάλει +5, αλλά δε ζεσταίνεται τόσο (λόγω carbon περιβλήματος + ότι μπορεί να πάρει κρύο αέρα κατ' ευθείαν από τη μετώπη). Κοστίζει βέβαια αρκετά περισσότερα λ7.
Προσωπικά τη χοάνη δεν την αλλάζω πάντως, αρπάζει καλύτερα το αυτοκίνητο.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostg said:
Κοίταξε, εγώ που έγω βάλει φιλτροχοάνη BMC, στο δυναμόμετρο είδα +5 άλογα. Στην πράξη πάει όντως καλύτερα. Αλλά η φιλτροχοάνη κόβει κάπως τα μεσημέρια του καλοκαιριού με τις ζέστες και στην κίνηση της Αθήνας... Και όταν λέω κόβει, όχι κάτι τραγικό, απλά λες ότι με το μαμά φιλτροκούτι θα πήγαινε λίγο καλύτερα. Το βαρελάκι από την άλλη, μπορεί να μη βγάλει +5, αλλά δε ζεσταίνεται τόσο (λόγω carbon περιβλήματος + ότι μπορεί να πάρει κρύο αέρα κατ' ευθείαν από τη μετώπη). Κοστίζει βέβαια αρκετά περισσότερα λ7.
Προσωπικά τη χοάνη δεν την αλλάζω πάντως, αρπάζει καλύτερα το αυτοκίνητο.

ειδικα κιολας που σφυριζει λες και εχει κομπρεσορα ;D ;D
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Για να μην μπερδευομαστε!Η πεταλουδα εχει διαμετρο 45.Εμεις παμε και περνουμε ενα σωληνα με γωνια 90 μοιρες διαμετρου 50Φ.Η χοανη μας μπορει να παιξει απο 55φ εως 60φ.Για να κατσει καλα παμε σε ενα εξατμισα και του λεμε να μας κανει μια μικρη σωληνα διαστολη για να στηριχτει η χοανη με τον σωληνα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pitbull said:
Σκουπα μπαινει στο fiesta και δεν μιλαω για χαλια ;D.Πια η διαφορα απο τα αλλα.

Μπα, δεν υπαρχει τιποτα στην αγορα.

Για μενα καλύτερη λύση είναι κάτι τύπου BMC με σωλήνα προσαρμοσμένο για να παίρνει κρύο αερα απο την μετώπη ή απο κάπου αλλού. 
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Φτερούγας! said:
και το 55αρι πως το εσφιξες πανω στην πεταλουδα που ειναι 58,5 ?? εβαλες διαστολη?

λαθος μου,50φ ειναι η σωληνα,φαντασου βρισκει και αυτη...
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
southern said:
Εδω και μια 3ετια εχω μονιμα μια χοανη bmc διπολυ κωνου.Πιστευω οτι το αμαξι δουλευει καλυτερα στα ψηλα
μιας και εκει χρειαζεται περισσοτερο αερα.Το καθαρισμα της χοανης καθε 5000 ειναι απαραιτητο με ειδικα
καθαριστικα και λιγο λαδωματακι.
Ηχος αρκετα πορωτικος  ;)
εχεις κωδικο απο το φιλτρο μηπος?
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ολα τα εχω  ;D

http://www.bmcairfilters.com/infoCON2.asp?Type=1

code : TW65-150


ενα 50αρικο  ;)
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
ωραιος ρε southern!!!!! εγω εχω 1 ΚΝ αλλα μεσα στο μαμα φιλτροκουτι και λεω να βαλω 2ου κωνου.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread