Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ο καλυτερος χωρος για χοανη η βαρελακι ειναι κατω χαμηλα στο προφυλακτηρα πισω απο το προβολακι ομιχλης ειδικα αν εχεις πανω πολλαπλη απο puma η focus οπως εχω βαλει εγω και ο ιακωβος και αν φτιαξει ο ximikos tease.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αν δεν πας για συμπιεση εκκεντρα και μεγαλυτερη πεταλουδα μια πολλαπλη χειροποιητη δεν νομιζω να κερδισεις πολλα
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
kostg said:
E, ναι Γιάννη, από εκεί έχει χώρο για χοάνη-βαρελάκι ή οποιαδήποτε άλλη κατασκευή. Πάνω στο μοτέρ όπως είναι από το εργοστάσιο το φιλτροκούτι, βράζει ο τόπος.
ενω διπλα στη μπαταρια δεν βραζει
θα συμφωνησω με τον γιαννη στο κατω μερος του προφυλακτηρα ειναι το καλυτερο μερος
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα
Γιαννη αναφορικα με τη πεταλουδα ψαχνουμε τη χρυση τομη! και μεχρι να καταληξουμε...θα δουμε~ Το plenum εχει διαφορετικη λειτουργια στα φορτια απο οτι οι κανονικες εισαγωγες που δεν συνδεονται τοσο με τη θεση της πεταλουδας. Αλλα επειδη και ο χωρος του μηχανοστασιου ειναι αστα να πανε προφανως θα καταληξω να το κανω οπως και εσεις.Ηδη σκεφτομαι τη προταση σου για εισαγωγη απο focus και να πειραματιστω εκει πανω για το πως θα βγει το plenum καθως και το κοστος ειναι μικρο αλλα και θα εχω κατι στα χερια μου να πειραματιζομαι.

ενα καλο plenum μια καλη σχεδιαστικα εξατμιση, ενα σοβαρο προγραμμα και μια αδιαληπτη τροφοδοσια φρeσκου αερα δινουν ικανοποιητικα αποτελεσματα!Σιγουρα με εκκεντρα, συμπιεσεις,φλατζες μεταλικες κλτπ απλα το τερματιζεις.~!

αναφορικα με τη θεση της χοανης το εχω αναφερει ακριβως οπως το λετε στα 1α μου post που σαςν ειπα και για το βαρελακι της BMC που δανειστηκα για να προβαρω .Χωρις ποδια στη 1η βροχη η χοανη ειδικα θα παρει νερα και τελος...κλαψτε την!χωρις να σκεφτω αν τυχον τα νερα στο "ρουφα" φτασουν την πεταλουδα που καθως θα ειναι απο αριστερα αρα και πιο κοντα στη χαμηλη θεση της χοανης. Με ποδια απο το diesel και σωστο ramair απο το αριστερο φανο ομιχλης ειναι το ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ ολων.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Στο κάτω μέρος του προφυλακτήρα έχει αυτό το αποτέλεσμα:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ERpiZmQyMYM[/youtube]

Εκεί που μπαίνει συνήθως έχει αυτό το αποτέλεσμα:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZXG1o1MmLHQ[/youtube]

Το in car είναι του Scorpion. Και τα δυο πατήματα είναι ρολλ 4ες 3000 στροφές.

Άρα στο κάτω μέρος απορρίπτεται λόγω θερμοκρασιών από το βεντιλατέρ. Βέβαια έχει αλλαχτεί και η χοάνη, αλλά πιο πόλυ πιστέυω φτάιει η θέση της χοάνης.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα
Τι εννοεις στο κατω μερος του προφυλακτηρα;γιατι εγω τουλαχιστον θεωρω το νεκρο σημειο κατω απο τον εγκεφαλο ακριβως πανω απο το προβολακι ομιχλης!εκει δεν παιζει κανενα ρολο το βεντιλατερ κ δεν φαινεται να υπαρχουν θερμικα φορτια!
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ximiki Veltiosi said:
Τι εννοεις στο κατω μερος του προφυλακτηρα;γιατι εγω τουλαχιστον θεωρω το νεκρο σημειο κατω απο τον εγκεφαλο ακριβως πανω απο το προβολακι ομιχλης!εκει δεν παιζει κανενα ρολο το βεντιλατερ κ δεν φαινεται να υπαρχουν θερμικα φορτια!

Ακριβώς εκεί την είχα...
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα
Riordian said:
Ακριβώς εκεί την είχα...

δεν υπαρχει αυτο που μου περιγραφεις !τι βεντιλατερ εχεις; ολοκληρη τη μετωπη πιανει και σου βγαζει θερμικα φορτια πισω απο το προβολακι; κατι αλλο ηταν και οχι η θεση της χοανης στο vs call με τον Ιακωβο. Επισης με μια θερμικη ασπιδα οπως αυτη που ποσταρε ο arkas μπορεις ευκολα σε χοανη να ανακλασεις τις θερμοκρασιες εως ενα σημειο παντα.Ιδανικα η ασπιδα θα πρεπει να ειναι απο φυλλο carbon(κανονικο οχι μουφα). Αν θες καποια στιγμη παμε για ενα καφε να το συζηττησουμε.
 

giorgos90

Rookie
Jul 25, 2014
33
0
6
Ρε παιδες καμια φωτο να με κατατοπησεται κ μενα παιζει ??? Για το που μπορει να μπει η χοανη κ τι χρειαζομαστε..Ευχαριστώ εκ τον προτερων!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
giorgos90 said:
Ρε παιδες καμια φωτο να με κατατοπησεται κ μενα παιζει ??? Για το που μπορει να μπει η χοανη κ τι χρειαζομαστε..Ευχαριστώ εκ τον προτερων!
Υπάρχουν πλήρες οδηγίες σε προηγούμενες σελίδες.Ρίξε μια ματιά ;)
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
giorgos90 said:
Ρε παιδες καμια φωτο να με κατατοπησεται κ μενα παιζει ??? Για το που μπορει να μπει η χοανη κ τι χρειαζομαστε..Ευχαριστώ εκ τον προτερων!

Για την τελική μου επιλογή θέσης αλλά και χοάνης είναι στην σελ.29 ... την προηγούμενη δεν την έβαλα φώτο, αλλά ήταν κάτω χωμένη και ήταν χοάνη της JR.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Πήγα τις προάλλες σε ένα συνεργείο.Είχε ένα fiesta το οποίο έχει τοποθετήσει την φιλτροχοάνη περίεργα αλλά και διαφορετικά από αυτά που έχουμε δει




Άλλαξα και το δικό μου φίλτρο αναθυμιάσεων...

 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ πάντως τις αναθυμιάσεις τις "καταλήγω" στη χοάνη, χωρίς φίλτρο αναθυμιάσεων φυσικά. Έτσι είναι από το εργοστάσιο και γι' αυτό το τήρησα.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα
αυτο που ειδες στο συνεργειο ειναι αντιγραφη διαταξης απο γνωστο Γερμανικο Οικο που το ονομα του Ελληνοφερνει λιγο...φαινεται καλη δουλεια απλα λιγο οι στενωσεις δεν μου αρεσουν κατα τα αλλα ειναι πολυ καλη λυση σε σχεση με αυτες που εχουμε οι περισσοτεροι
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα
αν δεις εχει φτιαξει και ενα υποτυπωδες ram air απο τη μετωπη, εκτος αυτου στο σημειο που ειναι εχει χαμηλοτερες θερμοκρασιες vs τις δικες μας που ρουφανε τις θερμοκρασιες του ψυγειου.!το ιδανικο ειναι η διαταξη που εχει με βαρελακι και ram air στην ευθεια.Αλλα αντε χωρεσε το βαρελακι εκει πανω..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread