Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
μηπως το c-max εβγαζε κ  κινητήρα με τα 100 αλογα? αλλη εξηγηση δεν υπαρχει 
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
mexico said:
μηπως το c-max εβγαζε κ  κινητήρα με τα 100 αλογα? αλλη εξηγηση δεν υπαρχει  
Ο κινητήρας ο οποίος έβγαλα την πολλαπλή εισαγωγής ήταν μεταβλητού χρονισμού...... :/ :/
Και ήταν μαζί με όλα τα άλλα τα πράγματα από το c max..... :/
 

tasostouf

Hero Member
Rookie
Jun 1, 2012
20
0
0
καλησπέρα! Μία από αυτές τις μέρες σκέφτομαι να βάλω στο φιεστάκι μου φιλτροχοάνη... k&n ή bmc? μαλλον για k&n με κόβω μιας και με λίγο ψάξιμο που έκανα στο forum διάβασα λίγο καλυτερα λόγια για k&n...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
bmc εννοεις το βαρελακι?η κ&ν ειναι δοκιμασμενη λυση και το κοστος της ειναι σχετικα μικρο!14αρι εχεις αλλωστε,οποτε μην νομιζεις οτι θα εχει ιδιαιτερη διαφορα το ενα με το αλλο!οποτε βαλε οτι ειναι πιο συμφερον για την τσεπη σ!
 

tasostouf

Hero Member
Rookie
Jun 1, 2012
20
0
0
οχι bmc φιλτροχοάνη εννοώ...θα προτιμούσα βέβαια βαρελάκι αλλά δεν το σηκώνει η τσέπη μου :p μαλλον θα πάρω μια kn φιλτροχοάνη σκέτη και τα παρελκόμενα ξεχωριστα..πιστευω οτι στο kn 57i κιτ ακριβοπληρώνεις το σωλήνα και τις βίδες..
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
bmc ουτε βαρελακι ουτε χοανη μην παρεις,καλυτερα φαε τα λεφτα σε σουβλακια.
Παρε μια k&n σκετη χοανη και μαζι κολλαρα και λοιπα και θα εισαι μια χαρα.Δες στα μηνυματα εδω
 

tasostouf

Hero Member
Rookie
Jun 1, 2012
20
0
0
ωραια αυτο θα κανω... αυριο μεθαυριο θα παω για αγορα (αν δεν την παρω απο ebay) .. ευχαριστω πολυ!!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εβαλα το απογευμα φιλτροχοανη τις simota. εβαλα απο την πεταλουδα μια γωνια αλουμινιου φ60 με ενα κομματι σωληνα αλουμινιου 22cm και την χοανη στην μετοπη μπροστα. στις αναθυμιασεις εβαλα φιλτρακι. ειναι καλυτερα να τις βαλω πανω στον αλλουμινενιο σωληνα?
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
Σήμερα το πρωί μιας και είχε καθαριότητα το πρόγραμμα  tease είπα ν΄ανοίξω το εργοστασιακό φιλτροκούτι,το καθάρισα καλά,έσπασα τους πνίχτες,καθάρισα το φίλτρο (αν και δεν ηταν πολυδουλεμένο) και το έβαλα πάνω...λοιπόν!!!
συμπεράσματα μετά από αρκετές βόλτες....

το αμάξι δουλεύει πολύ καλύτερα παιδιά...σε ΟΛΟ το φάσμα στροφών!!
ή η φιλτροχοάνη μου ήταν μάπα ή η ιστορία της φιλτροχοάνης για επιδόσεις και βελτίωση είναι μόνο στον ήχο και στα δυναμόμετρα για να μας πέρνουν τα λεφτα!!!
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
οντος φιλε η φιλτροχοανες ειναι μονο ηχος,αλλαζει τον ογκο του αερα που παιρνει η μηχανη,το καλητερο ειναι το φιλτρο σιτα μεσα στο φιλτροκουτι!
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
Εχω παρει μια φιλτροχοανη κλειστου τυπου π ειναι σαν στρογγιλο φιλτροκουτι αλλα εδω και 4 χρονια π την εχω παρει δν την εβαλα ποτε! :p οταν ειχα χοανη για καιρο ειδικα η 3η ανοιγε πολυ καλιτερ ααπο μαμα,οταν την εβγαλα για σερβις μ φανηκε οτι μαμα παει ιδια εκτος της 3ης π ειναι ψιλοψοφια,θα βγαλω φωτο την χοανη να την δειτε κ να μου πειτε γνωμες σκεφτομαι να την βαλω   :D



Ιδουζ!        

Uploaded with ImageShack.us  

Uploaded with ImageShack.us
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
Dante! said:
Σήμερα το πρωί μιας και είχε καθαριότητα το πρόγραμμα  tease είπα ν΄ανοίξω το εργοστασιακό φιλτροκούτι,το καθάρισα καλά,έσπασα τους πνίχτες,καθάρισα το φίλτρο (αν και δεν ηταν πολυδουλεμένο) και το έβαλα πάνω...λοιπόν!!!
συμπεράσματα μετά από αρκετές βόλτες....

το αμάξι δουλεύει πολύ καλύτερα παιδιά...σε ΟΛΟ το φάσμα στροφών!!
ή η φιλτροχοάνη μου ήταν μάπα ή η ιστορία της φιλτροχοάνης για επιδόσεις και βελτίωση είναι μόνο στον ήχο και στα δυναμόμετρα για να μας πέρνουν τα λεφτα!!!

βαλε ολοσωμη εξατμιση και μετα θα καταλαβεις τη διαφορα της φιλτροχοανης και του μαμα φιλτρου.
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
και σε μενα φιλε dante.το φιλτροκουτι με κν μεσα με καποια ροικη βελτιωση του , ειχα πολυ καλητερα αποτελεσματα απο οποιαδήποτε χοανη χρησιμοποίησα (και ηταν πολλες, ανοικτου -κλειστου τυπου) σε ολο το φασμα στροφων και ιδιαιτερα στις υψηλες.το καλοκαιρι βεβαια η διαφορα ηταν πιο εντονη ,φυσικα υπερ του φιλτροκουτιου.
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
spithas said:
και σε μενα φιλε dante.το φιλτροκουτι με κν μεσα με καποια ροικη βελτιωση του , ειχα πολυ καλητερα αποτελεσματα απο οποιαδήποτε χοανη χρησιμοποίησα (και ηταν πολλες, ανοικτου -κλειστου τυπου) σε ολο το φασμα στροφων και ιδιαιτερα στις υψηλες.το καλοκαιρι βεβαια η διαφορα ηταν πιο εντονη ,φυσικα υπερ του φιλτροκουτιου.
πόσο σου κόστισε το φίλτρο panel KN φίλε σπίθα??

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1346701295[/time]
yannis_s said:
βαλε ολοσωμη εξατμιση και μετα θα καταλαβεις τη διαφορα της φιλτροχοανης και του μαμα φιλτρου.
μόνο φίλτρο-ολόσωμη-καλό πρόγραμμα βλέπεις κατι σε βελτίωση γιαννάκι!! αν δε τα χεις και τα 3 τουλάχιστον ΔΕΝ ΚΆΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Χαιρεται παιδες ...

Εχω ενα fiestaki 1.4 2005 και θελω να βαλω χοανη Κ&Ν.

Βρηκα μονο τη χοανη απο e-bay 52 evro . Εδω ποσο θα την βρω.

Και κανεναν απο Θεσσαλονικη να μου λεγατε καλα θα ταν... 

Εεεεευχαριστω ...
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
θεσσαλονικη ειναι ολα πανακριβα δες εδω
http://viewitem.eim.ebay.gr/Universal-Car-Air-High-Power-Flow-Induction-Filter-Sport-Red-Cone-Mesh-76-mm-New/221127780569/item?transId=1092981144012
αυτην πηρα εγω

http://viewitem.eim.ebay.gr/Apexi-Universal-Power-Intake-Air-Filter-75mm-Dual-Funnel-Adapter/271078698085/item

αυτην δεν πλενεται ομως αλλα ειναι απο αποδοση super

http://viewitem.eim.ebay.gr/Universal-Car-Air-High-Power-Flow-Induction-Filter-Sport-Red-Cone-Mesh-76-x240mm/320986577085/item  

και αυτη που ειναι λιγο μεγαλυτερη απ την πρωτη

αν θες να εχεις μια εικονα απο την πρωτη ριξε μια ματια εδω
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=1
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread