Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mexico,ας την να κανει καμποσα χιλιομετρα να διαβασει ο εγκεφαλος και μετα να δοκιμασεις να ανοιξεις παλι με τον φιλο σου
απο ηχο,δικη μου αποψη,ειναι πορωτικος,ειναι θεμα γουστο αυτο,απλα τωρα για να δεις 100% την λειτουργια της χοανης θελεις προγραμματακι
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
εχω κ πολλαπλη σιγουρα θελει προγραμμα αλλα που να το βαλω
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
χωρις προγραμμα δεν κανεις δουλεια,οσο για τα χμ λαλακιες ειναι αυτα ,μια απλη χοανη εβαλες ποσο να προσαρμοστει ο εγκεφαλος....
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εδώ στο δυναμόμετρο της αλλάζεις και βλέπεις διαφορά. Άντε να πάρεις άλλο 1ps όταν κάνεις το πολύ 100χμ.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
σιγουρα βασικα εχει αποδοση αλλα εχει κ θορυβο
αλλα για να στεκομαι διπλα σε lancia παει καλα για μενα
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Aν δεν ήθελες θόρυβο και για να μη μπλέκεις με κατασκευές μπορούσες να αγοράσεις ένα βαρελάκι BMC η Simota που είναι αρκετά πιο φθηνό. ;)
Την λύση με το φίλτρο πάνελ την έχεις δοκιμάσει και δεν σου άρεσε?
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
το πανελ φιτρο δε δινει τιποτα τα βαρελακια ειναι ακριβα απο οτι ξερω
 

Dreamchaser

Rookie
Mar 5, 2011
24
0
0
32
Παιδιά να ρωτήσω...είναι καλύτερο από θέμα απόδοσης(ήχου)-χρημάτων, φιλτροχοανη η ένα K&N φίλτρο στο στο φιλτροκουτι?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Dreamchaser said:
Παιδιά να ρωτήσω...είναι καλύτερο από θέμα απόδοσης(ήχου)-χρημάτων, φιλτροχοανη η ένα K&N φίλτρο στον "πάπα"?
απο θεμα χρηματων ειναι πιο φθηνο η φιλτροχοανη απο το πανελ φιλτρο γυρω στα 20e εχουν διαφορα
απο θεμα αποδοσης ειναι καλυτερη η φιλτροχοανη
απο θεμα ηχου κανει περισσοτερη φασαρια η φιλτροχοανη
ελπιζω να σε καλυψα,για οποιαδηποτε λλη απορια εχεις κανε τον κοπο να διαβασεις τα παλιοτερα post ;) ;) ;)
 

Dreamchaser

Rookie
Mar 5, 2011
24
0
0
32
τα διάβασα  :) απλός δεν βρήκα κάπου όπου να τα συγκρίνουν αυτά τα δυο για αυτά ρώτησα anyway ευχαριστώ  :)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Dreamchaser said:
τα διάβασα  :) απλός δεν βρήκα κάπου όπου να τα συγκρίνουν αυτά τα δυο για αυτά ρώτησα anyway ευχαριστώ  :)
τιποτα,για αυτο ειμαστε εδω,ωστε να μοιραζομαστε τις γνωσεις μας ;) ;)
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
Εγω παντως ειχα ασχοληθει σχεδον 1 χρονο με φιλτροχοανες μεχρι κ μανιταρι ειχα βαλει κ μετα π εβαλα το μαμα φιλτροκουτι(με ΚΝ μεσα)για να κανω σερβις εμηνα με αυτο τελικα γτ μ φανηκε οτι τραβουσε πιο καλα κ πιο γραμηκα!
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
το καλοκαιρι που εχει πολυ ζεστη το φιλτροκουτι μαλλον συμπεριφερεται καλυτερα.εγω το παρατηρω τωρα μιας και το χταποδι το οποιο δεν το εχω μονωσει βγαζει πολυ ζεστη και γενικα το μηχανοστασιο μοιαζει με φουρνο

το χειμωνα νομιζω οτι η χοανη δουλευει λιγο καλυτερα...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mexico said:
εχω κ πολλαπλη σιγουρα θελει προγραμμα αλλα που να το βαλω

μετρα το με αναλυτη wide band. Μπορει να μην χρειαζεσαι πρόγραμμα. Αρκεί ο αναλυτης να δείχνει παντού κάτω απο 13.5:1 αναλογία.
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
Ορίστε η δικιά μου μοντίφα! :)
http://imageshack.us/photo/my-images/62/dsc00058dq.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/822/dsc00059jw.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/801/dsc00060lp.jpg/

Έκανα την τοποθέτηση αυτή με λάστιχο να εφαρμόζει στο καπό για να ακούγετε και πιό πολύ  ok234 redface
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
το μανηταρι σου δουλευει?

οταν ειχα βαλει μανηταρι χαμηλα πηγαινε καλα, αλλα ψηλα στεγνωνε

δλδ τεταρτη με 4500 και φουλ γκαζι εμενε κολλημενο στα 140χμ
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
Ε...ανάλογα τι μανιτάρι είχες βάλει...Εμένα πιστεύω το μανιτάρι δουλεύει καλύτερα από το κώνο...

Και όπως λένε....Ο κώνος δουλεύει καλύτερα στα χαμηλά το μανιτάρι στα ψιλά και το βαρελάκι σε όλο το φάσμα στροφών...Τώρα εντάξει πιστεύω είναι ανάλογα το τι κώνο-μανιτάρι-βαρελάκι θα βάλεις(διαστάσεις) και ανάλογα με το αμάξι...Αν κάνω λάθος διορθώστε με :D

Όπα!!!Από τότε που έβαλα τα πράγματα(πολλαπλή εισαγωγής και τα σχετικά....δεν δοκίμασα το κώνο....που με στεγνώνει μετά τις 4,500.....)χμμμμμμ....θα δοκιμάσω το κώνο!Ελπίζω να δουλεύει λίγο καλύτερα και να πετύχω την περίπτωσή σου κ.Πρόεδρε :p :p :p
Πώς με ταίριαξε η πατέντα όμως ε?Ακριβώς από εκεί που έπαιρνε αέρα το μαμά κολάρο :D
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άσχετο, αλλά Γιώργο η πολλαπλή του c-max που έχεις βάλει δεν έχει την πεταλούδα από τη δεξιά πλευρά (όπως βλέπεις το μοτέρ); Γιατί στη φωτογραφία βλέπω ότι είναι στην αριστερή πλευρά, όπως έρχεται το fiesta μας από το εργοστάσιο...
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
kostg said:
Άσχετο, αλλά Γιώργο η πολλαπλή του c-max που έχεις βάλει δεν έχει την πεταλούδα από τη δεξιά πλευρά (όπως βλέπεις το μοτέρ); Γιατί στη φωτογραφία βλέπω ότι είναι στην αριστερή πλευρά, όπως έρχεται το fiesta μας από το εργοστάσιο...
Ναι η πεταλούδα είναι εκεί που είναι και η δικιά μας..... :/ Και το μοτέρ το ξέρω ότι είναι μεταβλητού χρονισμού λόγο από το καπάκι στα γρανάζια των εκκεντροφόρων.....και το ξέρω ότι είναι από c max....Και εμένα με παρεξένεψε....αλλά τι να πω.... :/ μπορεί τα c max να την έχουν εκεί την πεταλούδα.... :/ άμα έρθει κανένα για servise θα το κοιτάξω..... :/



@billz    Ποιό σωλήνα?εισαγωγής?Νομίζω από focus mk2 πρέπει να είναι.....1,6...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread