Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Κεραυνός said:
Διάβασα σε πολλά σχόλια (σε άλλα φόρουμ) ότι της kn τα πάνελ είναι πιθανόν να κάνουν βλάβη είτε από το έλαιο που περιέχουν (είναι λαδωμένα και περνά ποσοστό λαδιού στον αισθητήρα) είτε διότι περνά περισσότερος αέρας (άρα σκόνη κ.λ.π.). Συγκεκριμένα, νόμιζω στον αισθητήρα για αέρα, MAF. Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας; Χρησιμοποιεί σε κανένα όχημα κανένας;

Τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές, για να καταφέρεις να φύγει τόσο λάδι από το φίλτρο για να πάει στο MAF, να τον "τυφλώσει" και να πετάξει CEL, θα πρέπει να έχεις κάνει χοντρή μ@λ@κί@ στο καθαρισμό και λάδωμα του φίλτρου. Εγώ χρησιμοποιώ φίλτρα Κ&Ν αλλά και άλλων εταιρειών εδώ και πάνω από 25 χρόνια, έχω καθαρίσει και λαδώσει δεκάδες φορές, τέτοιο πρόβλημα δεν έχω συναντήσει ποτέ.

Η βελτίωση -μιας και ρώτησες σε άλλο θέμα- είναι της τάξης του 3-4%, όχι παραπάνω, αφού δεν γίνεται κιόλας. Να περιμένεις επίσης -μικρή- αύξηση του θορύβου, καθώς και αντίστοιχη μείωση της ικανότητας κατακράτησης σκόνης.
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Ευχαριστώ πολύ, άρα (σαν συμπέρασμα) συμφέρει - είναι θετικό να επιλεχθεί τέτοιο φίλτρο αν αποκλείσουμε χοάνες κ.λ.π.; και πώς πρέπει να συντηρείται; με πόσο λάδι να ψεκάζεται κατά τη συντήρηση;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Οι χοάνες, αν δεν μπαίνουν σε κουτί και αν δεν συνοδεύονται από θερμοασπίδες, έχουν πρόβλημα με τις θερμοκρασίες εισερχόμενου αέρα, γι'αυτό και πρέπει να αποφεύγονται. Αν υπάρχει κατάλληλο kit για κρύο αέρα όμως, είναι ακόμα καλύτερες από πλευράς απόδοσης.

Συντήρηση γίνεται κάθε περίπου 10.000χλμ, ή ετησίως, ή αν χρειάζεται (το βγάζεις και το ελέγχεις). Η διαδικασία καθαρισμού είναι απλή, ειδικά αν έχεις το kit: ψεκάζεις καθαριστικό, περιμένεις να δράσει, ξεπλένεις (ή φυσσάς) με πιεστικό, περιμένεις να στεγνώσει, ψεκάζεις λάδι ίσα να πάρει χρώμα όλη η επιφάνεια του φίλτρου, περιμένεις να στεγνώσεις, τοποθετείς. Αν δεις ότι έχει πολύ λάδι, ταμπονάρεις με ένα χαρτί κουζίνας. Περίπου 1 ώρα from-start-to-finish, αλλά με ενδιάμεσες αναμονές που, ξέρω-γω, μπορεί να πίνεις καφέ...
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Άρα λογικά και εφόσον δεν παθαίνει βλάβη συμφέρει, ένα τέτοιο φίλτρο πάνελ, σαν συμπέρασμα.Το ψέκασμα γίνεται μόνο στην μία πλευρά του φίλτρου; και το ξέπλυμα γίνεται απλά με νερό βρύσεως;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Συμφέρει, περίπου στη 4ετία τα έχει βγάλει τα λεφτά του. Και από τις δύο πλευρές, αλλά κυρίως από την "εισερχόμενη". Ναι με βρύσης.
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση. Και από την άλλη την πλευρά που χρεαιάζεται λιγότερο ψεκάζεται ίσαμε να καλυφθεί, έτσι; κάτι ακόμα που προβληματίζει είναι με το φιλτράρισμα-κατακράτηση (σκόνης κ.λ.π.) αν είναι χειρότερο και εξ αιτίας αυτού πάθει βλάβη.
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κεραυνέ, το δικό μου από το 2007 (2009 με χοάνη και panels) έχει κάνει πάνω από 230000χλμ και δεν έχει πάθει κάτι.
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Απλώς, ρώτησα σαν συμπέρασμα για τα φίλτρα (τα πιο ελευθέρας) που επιρέπουν περισσότερη ροή αέρος που εγκαθίστανται στο φιλτροκουτί - πάνελ, αν πράγματι αυξάνεται (έστω και πολύ λίγο) η απόδοση, αν παθαίνει βλάβη η μηχανή ή οι αισθητήτες από την λίπανση-λάδωμα τους και αν μήπως περνάνε περισσότερες ακαθαρσίες, διότι επιτρέπουν περισσότερη ροή αέρα και φθείρεται περισσότερο η μηχανή ή ακόμη χειρότερα παθαίνει βλάβη.
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Για Pippercross στο φιλτροκουτί κάνω έρευνα, αν δεν επιλεχθεί τελικά kn.Πείτε αν έχετε κάποια γνώμη...
 

jamaran

Newbie
Oct 30, 2011
3
0
0
Καλημέρα,

μου χαρίσανε μια φιλτροχοανη pipercross χωρίς όμως σωλήνα. Ξέρει κάποιος να μου πεί τί διάμετρο σωλήνα θα πρέπει να παρω για να την βάλω σε fiesta S του 2006;
Ευχαριστώ.
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Νομίζω ότι για τις φιλτροχοάνες συζητείται σε άλλο θέμα, αν θέλεις ρώτησε εκεί.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread