Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ανοίγω αυτό το θέμα μια και που "σκάλισα" λίγο χθες το βράδυ το γνωστό φιλτροκούτι των mk6 1.25, 1.4 & 1.6 που τοποθετείται σαν καπάκι στο επάνω μέρος του μοτέρ.

Το σχήμα του φαίνεται στη φωτογραφία παρακάτω (κάντε κλικ για να ανοίξει):


Αν ανοίξουμε το καπάκι (ξεβιδώνοντας αρκετές βίδες που βρίσκονται στο κάτω μέρος) βλέπουμε το εσωτερικό του φιλτρόκουτου:


Στα δεξιά (στον κόκκινο κύκλο) έχει ένα περίεργο σύστημα "σωληνώσεων" (να το πούμε έτσι;),


το οποίο απ' ότι είδα βγαίνει και μένει έτσι:
   

Έχει κανείς καμιά άποψη για το τι μπορεί να αλλάζει στη λειτουργία του κινητήρα η αφαίρεση αυτού του κομματιού από το φιλτροκούτι;

Σκοπεύω πάντως να το δοκιμάσω και να δω τι γίνεται. Παρακάτω φαίνεται μια ακόμη φωτογραφία με το φίλτρο τοποθετημένο μέσα στο φιλτροκούτι:
 

lockS

New member
May 16, 2010
57
0
0
οι συγκεκριμενες αυλακωσεις ειναι για να οδηγουν τον αερα σωστα στο φιλτρο κ περισσοτερο για την μειωση του θορυβου κωστα,κ εμενα μ ειχε προξενησει εντυπωση οταν το ειχα πρωτοανοιξει
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άρα χωρίς τις αυλακώσεις θα κάνει μόνο θόρυβο λέτε;
 

lockS

New member
May 16, 2010
57
0
0
κυριως ναι!...θα εχει καπως ποιο τραχυ ηχο
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
οι αυλακώσεις η αλλιώς και πνίχτης μειώνει τον θόρυβο και την απότομη εισαγωγή αέρα.
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
εγω παιδες ολα αυτα τα εχω σπασει και αυξήθηκε λιγο ο θορυβος(μην φανταστιτε μεγαλη διαφορα).παντος ετσι δουλευει πιο καλα το αμαξι παρα με την φιλτροχοανη που ειχα
 

Nick

Member
May 17, 2011
107
0
0
Andreas19 said:
μηπως ειναι και σαν παγιδα για το νερο???

Σωστο και αυτο....αλλα απο οτι βλεπω οι αυλακωσεις δεν οδηγουν στο φιλτρο...παρα σε ενα κουτι κλιστο ξεχωριστο απο το φιλτρο....αν μπορω να διακρινω σωστα....θα ανοιξω και το δικο μου απο περιεργια τωρα που το ανεφερες...αμα ομως ειναι για το νερο προσεχε κωστα γιατι αμα μπει νερο μεσα στην εισαγωγη εφυγες για new μοτερ μπορει και να κανει υδραυλικη πιεση....
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν κατά λάθος η εισαγωγή ρουφήξει νερό από την εργοστασιακή σκούπα, δε νομίζω ότι σε σώζουν οι αυλακώσεις του φιλτροκουτιού. Είναι έτσι τοποθετημένες που αμφιβάλλω ότι κρατάνε νερό μέσα τους.
 

Nick

Member
May 17, 2011
107
0
0
Οποτε ειναι καθαρα για τον θορυβο του εισαρχωμενου αερα....καλο θα ηταν να ρωτησεις μια ford στο δρομο σου,αν και απο την μερια μου ειναι για τον θορυβο
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχω ρωτήσει ήδη το μηχανικό μου και η απάντηση ήταν πως είναι πνίχτης για το θόρυβο της εισαγωγής.
 

Nick

Member
May 17, 2011
107
0
0
kostg said:
Έχω ρωτήσει ήδη το μηχανικό μου και μου απάντησε πως είναι πνίχτης για το θόρυβο της εισαγωγής.

Tο εβγαλες καθολου να δεις διιαφορες σε ηχο η ητε και σε αποδοση αν και δεν νομιζω σε αποδοση...?
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, κυκλοφορώ εδώ και αρκετό καιρό χωρίς πνίχτες, τους έχω ξεκουμπώσει. Κάνει ελάχιστο θόρυβο παραπάνω, κυρίως ψηλα και έχει ένα κλικ παραπάνω απόδοση (1-2 άλογα δυναμομετρημένα, μετά τις 4500rpm). Σε τελικές δεν έχει διαφορά, ούτε σε κατανάλωση.
Δοκίμασέ το, δε χάνεις κάτι ούτε χαλάς το φιλτροκούτι βγάζοντας τον πνίχτη. Αν δε σε ενθουσιάσει τα ξαναβάζεις όλα στις θέσεις τους και τέλος.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
kostg said:
παραπάνω απόδοση (1-2 άλογα δυναμομετρημένα, μετά τις 4500rpm

πηγες μετρησες με το φιλτροκουτι δλδ ή απλα ετσι σου φαινεται?
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχω δυναμομέτρηση φυσικά, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου αυτά που γράφω...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
και σε εμας γιατι δεν την δειχνεις?

μυστικο του κρατους ειναι?  :p
 

Nick

Member
May 17, 2011
107
0
0
kostg said:
Έχω δυναμομέτρηση φυσικά, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου αυτά που γράφω...

Καλο μου ακουγεται αυτο....μα καλα εσεις καθε 2 και λιγο τα βαζετε στο δυναμομετρο?δεν ειναι λιγα λεφτα...ποσο μαλλον για μια μαλακιτσα που εβγαλες,ευχαριστω παντος για την ενημερωση αν ολα πανε καλα θα το βγαλω σημερα πριν παω Ολυμπιακο.
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
τον θαλαμο που βρισκεται πριν την εξοδο για την πεταλουδα πως τον κλεινουμε?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread