Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Βασικα επειδή το έψαξα το θέμα πάνω στο αυτοκίνητο έχουν μπει τρία wide band και ενα narrow band! Επειδη απ ότι καταλαβαίνω το δυναμομετρο του Καφετζη είναι με narrow band οπου καθυστερεί να διαβάσει σε συνδιασμο με το τελικό με 2 φλογέρες δεν μας δείχνει σωστά σε αυτές τις τιμές! Στο wide band στο δρόμο αλλα και σε αλλο δυναμομετρο μας δείχνει από τις 2500σαλ μεχρι και τον κόφτη τραπέζι 13, 1!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ωραίος Πάνο!εχεις πιστευω, ενα σωστό πρωτο στάδιο!  keep ραβ-ing!
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Οχι καθόλου! Οταν τοποθετήσω και εγω wide band θα σου πω! Απο κατανάλωση πάντως παιζω απο 7, 1 μέχρι 7, 5 με πολυ κυνήγι!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Μια χαρα εισαι Πανο μπραβο φιλε. Και η καταναλωση σου πολυ καλη
 

mikepc

Rookie
May 22, 2010
46
0
0
38
StuparArt said:
με τι τα εβγαλες τα 150 φιλε, φορας εκεντρα??

Οχι φιλτρο εξατμηση decat προγραμμα...!!!!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
ωστε στην αλλαγή 1ης-2ας και 2ας-3ης να "πέφτεις" πάνω απο τις 4500 στροφές, όπου είναι και το ωφέλιμο φάσμα στροφών σου.
ήδη το έχει αυτό ...
στην αλλαγή πέφτει γύρω στις 5300-5500 και αλλάζει στις 7000
τώρα έχει και σασμαν πλέον....
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
1
0
41
σε ποιο δυναμομετρο το μετρησες?εχεις ποσταρει καπου το dyno να το χαζεψουμε λιγο?  :)
 

mikepc

Rookie
May 22, 2010
46
0
0
38
Sorry παιδες να η εικονα....

dyno.jpg
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μην με παρεξηγήσεις,καλά τα νούμερα στην πράξη τι λέει ?
το μέτρησες και αλλού ή μόνο στον Κακλαμάνο?
 

mikepc

Rookie
May 22, 2010
46
0
0
38
Στην πραξη εχω ενα τελειος διαφορετικο αυτοκινητο απο πριν.
Ανοιγμα με αλλο αμαξι δεν εχω κανει γιατι εδω δεν εχουμε δρομους αλλα η δια φορα ειναι αισθητη στην οδηγηση.
 

vaso

Rookie
Oct 28, 2013
31
0
0
παιδια καλημερα.ειμαι ο αντρας της βασως και λογου που εχω αδεια ειπα να διαβασω τα λεγομενο σας αν και ειμαι ιαπωνας με ενα honda typer fn2.τα ford δεν τα ξερω απλα λογου ατμοσφαιρας θα ηθελα να τονισω οτι ειναι πολυ δυσκολο να παρεις αλογα +10+15+20 με λιγα λεφτα και απλα με ενα προγραμμα.ειναι λογικο ο καθε βελτιωτης με μια διαφορετικη παραμετρο στο δυναμομετρο να σου βγαλει παπαδες και μετα να πας στο φαναρι και την βρεις απο uno 1.3.  1  λογου maf προσοχη με τισ φιλτροχοανες οταν μεσα στο καπο η θερμοκρασια θα φτασει στουσ +80 ολα βραζουν αρα και ο αερας και ετσι ο εγκεφαλος κοβει αρα θα προτιμουσα μονο ξερο φιλτρο μεσα στο φιλτροκουτι.2  60 εξατμιση φοραει ο κ20 που στροφαρει 8,400 απο την μανα του η μεγαλες εξατμισεις σε οχι με ντιζα αυτοκινητα κανουν ζημια.3  ποτε δεν βγαζουμε μεσαιο καζανακι σε ατμοσφαιρικα 4 το χταποδι 4-2-1 θα δωση μεσαιες και ψηλα θα ειναι το ιδιο αλωστε το 4-1 ειναι για να δουλευει ψηλα το μοτερ 5.προγραμμα εδω θα κρατησω μικρο καλαθι ειδικα για αυτο το μοτερ.6 εγω θα εφτιεχνα χταποδι 4-2-1 με εξατμιση και διαμετρο που θα κανει για τα αλογα πχ 54 διαμετρο που ειναι εωσ και 150 αλογα και ενα φιλτρο  κn.θα προσπαθουσα να βρω ενα καλο μουζι και βαλω μια καλη βενζινα να εχω τα σωστα λαδακια του και να το σκιζω γιατι ειναι κριμα καπια λαμογια να σκιζουν της τσεπες μασ αυτες τισ εποχες και να μιραζουν ετσι αλογα τα οποια δεν υπαρχουν 10 αλογα στο δρομο ειναι 2 κενα και το πραγματικο δυναμομετρο ειναι η μεταξυ σας φιλικες κοντρες.σας ευχαριστω και συγνωμη που επεμβαινω αλλα παντα φιλικα .γρηγορης
 
Feb 10, 2014
21
0
0
37
vaso said:
παιδια καλημερα.ειμαι ο αντρας της βασως και λογου που εχω αδεια ειπα να διαβασω τα λεγομενο σας αν και ειμαι ιαπωνας με ενα honda typer fn2.τα ford δεν τα ξερω απλα λογου ατμοσφαιρας θα ηθελα να τονισω οτι ειναι πολυ δυσκολο να παρεις αλογα +10+15+20 με λιγα λεφτα και απλα με ενα προγραμμα.ειναι λογικο ο καθε βελτιωτης με μια διαφορετικη παραμετρο στο δυναμομετρο να σου βγαλει παπαδες και μετα να πας στο φαναρι και την βρεις απο uno 1.3.  1  λογου maf προσοχη με τισ φιλτροχοανες οταν μεσα στο καπο η θερμοκρασια θα φτασει στουσ +80 ολα βραζουν αρα και ο αερας και ετσι ο εγκεφαλος κοβει αρα θα προτιμουσα μονο ξερο φιλτρο μεσα στο φιλτροκουτι.2  60 εξατμιση φοραει ο κ20 που στροφαρει 8,400 απο την μανα του η μεγαλες εξατμισεις σε οχι με ντιζα αυτοκινητα κανουν ζημια.3  ποτε δεν βγαζουμε μεσαιο καζανακι σε ατμοσφαιρικα 4 το χταποδι 4-2-1 θα δωση μεσαιες και ψηλα θα ειναι το ιδιο αλωστε το 4-1 ειναι για να δουλευει ψηλα το μοτερ 5.προγραμμα εδω θα κρατησω μικρο καλαθι ειδικα για αυτο το μοτερ.6 εγω θα εφτιεχνα χταποδι 4-2-1 με εξατμιση και διαμετρο που θα κανει για τα αλογα πχ 54 διαμετρο που ειναι εωσ και 150 αλογα και ενα φιλτρο  κn.θα προσπαθουσα να βρω ενα καλο μουζι και βαλω μια καλη βενζινα να εχω τα σωστα λαδακια του και να το σκιζω γιατι ειναι κριμα καπια λαμογια να σκιζουν της τσεπες μασ αυτες τισ εποχες και να μιραζουν ετσι αλογα τα οποια δεν υπαρχουν 10 αλογα στο δρομο ειναι 2 κενα και το πραγματικο δυναμομετρο ειναι η μεταξυ σας φιλικες κοντρες.σας ευχαριστω και συγνωμη που επεμβαινω αλλα παντα φιλικα .γρηγορης
εχεις αποψη, σωστο σε κοβω
 
vaso said:
..... και συγνωμη που επεμβαινω αλλα παντα φιλικα .γρηγορης
Μην ζητάς συγγνώμη για κανέναν λόγο! Πολύ σωστά τα λες. Οι βελτιώσεις πάντα είναι ένα θέμα που "πονάει" όταν δεν πετυχένεις το νούμερο που φανταζώσουν...
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
vaso said:
θα ηθελα να τονισω οτι ειναι πολυ δυσκολο να παρεις αλογα +10+15+20 με λιγα λεφτα και απλα με ενα προγραμμα
γρηγορη το fn παιρνει +25 αλογα ΜΟΝΟ με προγραμμα σε ολο το φασμα
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
1
0
41
ρε φιλε......μπηκες μεσα σε forum για fiesta να ποσταρεις οτι τo FN παιρνει 25 ατμοσφαιρικα αλογα παντου μονο με προγραμμα? :D :D  παλευουν τα ατμοfiesta να παρουν 5 αλογα κ ποσταρεις τετοια πραγματα? :D

καταλαβαινεις τι ζημειες κανεις? tease qq

Χρησταρα με εχει ζαλισει η supernova να την πας βολτα...να κανονισουμε κ καμμια δυναμομετρηση δρομου AR15firing ;D..(να μην βγαινουμε κ off)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread