Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
tomasss said:
Άρα δεν χρειάζεται να ξεβιδώσουμε όλο το τιμόνι μας. Σωστά; Και ''χτυπάμε'' το φθηνότερο τιμόνι που θα βρούμε, μιας και η τιμή του διαμορφώνεται από την κατάσταση του δέρματος.

Όχι δεν χρειάζεται. Ξεβιδώνεις τα δύο πλαστικά στη κολώνα, ξεκουμπώνεις τον αερόσακο, ξεβιδώνεις το αλουμινένιο καπάκι, ξεκουμπώνεις τα φυσάκια, βάζεις το καινούριο, και πας αντίθετα τα βήματα ;)
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Απλό. Και το πρόγραμμα Forscan είναι freeware; Και τι να προτιμήσω για την σύνδεση με το λαπτοπ; καλώδιο ή Bluetooth ;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
To Forscan είναι μεν free, αλλά για να μπορεί να γράψει στην ECU, θέλει εγγραφή και σειριακό από το site τους. Επίσης πρέπει να πάρεις καλώδιο USB και με διακοπτάκι για να κάνεις δουλειά.
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Είναι εύκολο να έχω κάποιο link του καλωδίου αυτού; ή την λέξη κλειδί για να το αναζητήσω.
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Άρα το τιμόνι , το καλώδιο και το ενεργοποιημένο forscan , πόσο περίπου σου κόστισαν;
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Με ένα 100αρι είναι από τις πιο φθηνές και χρήσιμες αναβαθμίσεις. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
χαχαχαχα παιδια εφαγα ακυρο , δεν το χτυπησα εγω τελικα γιατι μεχρι να μου απαντηση σημερα το μεσημερι το ειχε ηδη πουλησει  :(
ΑΜΑ ΣΕ ΘΕΛΕΙ Η ΤΥΧΗ
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Υπάρχουν και άλλα, ακόμα και αυτή τη στιγμή, στην τιμή μας τα χαλάνε λίγο...νομίζω είναι ο ίδιος που είχε ξανανεβάσει άλλα 2-3 τέτοια τιμόνια πριν κανά μήνα, όταν πήρα και το δικό μου....

Και φυσικά πάντα θα υπάρχουν νέα προς πώληση, μην αγχώνεσαι  :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλό είναι να μην αγχώνεστε με τέτοιες περιπτώσεις online παραγγελιών, δημοπρασιών κλπ. Υπομονή και θα βρείτε το κατάλληλο σε καλή τιμή. Άλλωστε οι Άγγλοι ειδικά τα fiesta μόλις λίγο τα τρακάρουν τα πετάνε και παίρνουν αποζημίωση, οπότε από μεταχειρισμένα ανταλλακτικά βρίσκονται άφθονα.
Στην περίπτωση του τιμονιού, το έχουμε ξαναγράψει εδώ αλλά επαναλαμβάνω, προσοχή να είναι από facelift, γιατί του pre-facelift είναι ίδιο μεν εξωτερικά, αλλά ο φωτισμός είναι διαφορετικός (κόκκινος).
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
λοιπον μιλησα με τον πωλητη παιδια χθες και μου ειπε οτι τελικα μου το εχει κρατησει το τιμονι και περιμενει ποτε να το στειλει.
υπαρχει ενα μικρο προβλημα μονο , σημερα πηγα αλλαξα τα πρωτα του λαδακια και οπως μιλαγα με τον υπευθυνο στο γραφειο του πεταω οτι εχω ενα τιμονι με cruise και μου το λεει απολυτα οτι το αμαξι δεν περνει ακομα και αν αλλαξεις τιμονι.
και λεω εγω τωρα μαλακιες ή οχι?
και μου λεει ακομα και να το βαλεις βαση πλαισιου μπορουμε να δουμε αν ειχε απο την αρχη.
στο μονο που μου φανηκε καλος ειναι οτι των ρωτησα για xenon και αλλες τετοιες μαλακιες και μου λεει εγω στα καλυπτω ολα με μικρομαλακιες αλλα δεν μπορω να σου καληψω αμα λιωσει το φαναρι, ασφαλειες και μαλακιουλες ειναι ολα στην εγγυηση.
λοιπον τα φωτα σας με το cruise
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Τόσες δεκάδες αυτοκίνητα το έχουν κάνει, δεν είναι κάτι περίεργο. Αν το αυτοκίνητο έχει τα σωστά καλώδια+φυσάκι στο τιμόνι, παίρνει CC, απλώς συνδέεις και ενεργοποιείς...
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Παπαριές σου έλεγε. Όταν το βάλεις, πρέπει να πας στον ίδιο "υπεύθυνο" και να του πεις να σου εξηγήσει πως γίνεται και τελικά δουλεύει μια χαρά το cruise που έβαλες εκ των υστέρων...Θα ήθελα να είμαι από μια μεριά να δω τα μούτρα του... :D
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
δηλαδη μαγκες το παραγγελνω κανονικα ε?
ειναι για το δικο μου μοντελο το συγκεκριμενο που σας εστειλα σε Link?
δεν ειμαι πολυ γνωστεις γιαυτο ξανα ρωταω.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Την ενεργοποίηση μέσω forscan, θα μπορέσεις να την κάνεις? Επίσης την αλλαγή του τιμονιού θα την κάνεις μόνος σου ή θα το πας σε κάποιο συνεργείο?
Αν δεν έχεις πρόβλημα με την ενεργοποίηση/εγκατάσταση, τότε ναι κάνε το. Μια χαρά θα δουλέψει.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1489774200[/time]
Το μόνο που ίσως θα πρέπει να σε απασχολήσει είναι κατά πόσο η αλλαγή αυτή θα επηρεάσει την εγγύηση σου.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
αυτοι πιστευουν συμβατοτητα μονο στους κωδικους και στους αριθμους πλαισιου αμα εισαι ψαγμενος κανεις ερευνες και ειναι δοκιμασμενο απο αλλα ατομα θα γινει ασε τους ασχετους αυτοι μονο ξερουν να πουλανε αμαξια  μετα κανουν τους κινεζους παλια ηθελα να βαλω στο mk6 το control του ραδιο και μου ελεγαν 100% οτι δεν γινεται επειδη δεν  βγηκε ετσι απο το εργοστασιο εντομεταξη ειχε ενα φυσακι στη φλασιερα τυλιγμενο με ταινια το συνδεσα με το control αλλαξα και το κατω καπακι εβαλα και ενα module για aftermarket radio  και ετοιμο.
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Καλησπέρα. Τιμόνι του 2014 ειναι με τον μπλε φωτισμο στα πλήκτρα σωστά; όχι με τον κοκκινο.
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Σε ευχαριστώ. Τέλος, αυτο το διαγνωστικό ειναι κατάλληλο; http://m.ebay.co.uk/itm/Modified-ELM327-USB-Ford-Elmconfig-Focccus-Forscan-Focus-Smax-Mondeo-Kuga-CMax-/162068198073?epid=1266899366&hash=item25bc0472b9%3Ag%3AMtEAAOSw8vZXNEL1&_trkparms=pageci%253Ae119a049-64c4-11e7-b110-74dbd18019b8%257Cparentrq%253A28366a2615d0ab66ef288d94ffeadb68%257Ciid%253A3


Αν υπάρχει πιο οικονομική και αξιόπιστη επιλογή θα την προτιμήσω...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread