Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Βγήκε τιμόνι με cruise control στο αγγλικό eBay

http://www.ebay.co.uk/itm/262817135349?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

αλλά (α) είναι ακριβούτσικο, και (β) ο ίδιος δεν στέλνει Ελλάδα, παρά σε παραπέμπει στο Global Shipping του eBay.

Και δυστυχώς από ότι είδα σε listings που δίνουν μόνο το ασημί καπάκι, αυτό που έχει μόνο τα controls αριστερά είναι εντελώς διαφορετικό από μέσα από αυτό που έχει τις δύο υποδοχές (και για το cruise control). Άρα δεν γίνεται να πειράξω το δικό μου καπάκι για να μπει το cruise control, θέλω και το σωστό καπάκι.

Άρα σε αναμονή....
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ace, αυτό το τιμόνι είναι για Mk7. Θα είναι με κόκκινο φωτισμό τα κουμπιά και επίσης είναι λίγο  διαφορετικά στην αφή από τα δικά μας. Αυτό εδώ θέλεις: http://www.ebay.co.uk/itm/ford-fiesta-titanium-x-steering-wheel-/222376622969?hash=item33c6adfb79:g:ywEAAOSwA3dYeLGJ
Στέλνει και Ελλάδα ο συγκεκριμένος. Το συγκεκριμένο μάλιστα, είναι από το individual πακέτο εξοπλισμού. Το ίδιο έχω βάλει και εγώ.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ωραίος, έχει και έτοιμο το shipping για Ελλάδα (και αυτός μέσω Global Shipping του eBay), να δω πως και πότε θα το τσιμπήσω....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δουλεύει το global shipping μια χαρά. Το έχω δοκιμάσει. Στο σπίτι σου με ACS.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Επικοινώνησα με τον εν λόγω πωλητή, και μου απάντησε άμεσα ότι (α) το τιμόνι πάει όλο μαζί (προφανώς, εγώ το φαντάστηκα και δεν τον ρώτησα καν, αυτός μου το είπε από μόνος του γιατί του έχουν στείλει 50 mails ζητώντας μόνο το κάλυμμα και τα controls), (β) είναι το σωστό για το ΜΚ7.5, και (γ) δεν ξέρει πως βγήκε με eBay Global Shipping, κανονικά λέει είναι άλλο το κόστος αποστολής, θα κοιτάξει και θα μου πει. Βέβαια αν μου πει κανά 50αρι, αλλάζει αρκετά από τα 12κάτι ευρώ που φαίνεται τώρα...

Και μια που κοίταζα γενικώς για μόντες, επόμενη λογικά θα είναι αυτόματα φώτα και υαλοκαθαριστήρες :)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Καθώς δύο μέρες ακόμα περιμένω τον πωλητή του πρώτου τιμονιού να μου απαντήσει, μόλις τώρα βγήκε ένα ίδιο τιμόνι στις 80 λίρες, έκανα προσφορά στις 75 λίρες και το τσίμπησα! Άντε να μου έρθει για να κάνουμε την μεταμόσχευση :)
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
http://www.ebay.com/itm/Genuine-Ford-Fiesta-Cruise-Control-Steering-Wheel-Buttons-/231349155252?hash=item35dd7bf5b4:g:-UkAAOSwd4tUK932
Λετε να δουλεψει? να το αγορασω?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Το πρόβλημα δεν είναι αυτό, το controlάκι το βρίσκεις πανεύκολα (και φθηνότερα), το θέμα είναι το αλουμινένιο καπάκι...
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
The Ace said:
Το πρόβλημα δεν είναι αυτό, το controlάκι το βρίσκεις πανεύκολα (και φθηνότερα), το θέμα είναι το αλουμινένιο καπάκι...
ολοκληρη ford λες να μην εχει ενα καπακι? θα γελαω μπροστα τους αν μου πουν οχι.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
thodoris_fiesta said:
ολοκληρη ford λες να μην εχει ενα καπακι? θα γελαω μπροστα τους αν μου πουν οχι.

Το θέμα είναι μην κλάψεις άμα σου πούνε καμιά τιμή περίεργη :D
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Δν βγάζει καπάκι σκέτο ,παει τιμόνι ολόκληρο και υπολόγισε γύρω στο 200αρι +++
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
akiz90 said:
Το θέμα είναι μην κλάψεις άμα σου πούνε καμιά τιμή περίεργη :D
ηταν η επομενη σκεψη μου  :p
το πολυ πολυ παω σε ενα μαστορα και του δεινω διαστασεις και μου το κοβει ακριβος, απλα το θεμα ειναι να ειμαι σιγουρος οτι ταιριαζει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
zisis said:
Δν βγάζει καπάκι σκέτο ,παει τιμόνι ολόκληρο και υπολόγισε γύρω στο 200αρι +++

Έτσι. Βέβαια δεν είναι 200αρι, είναι 500αρι γιατί πάει όλο μαζί το τιμόνι.
Ρε παιδιά, λέτε να μην το έχουμε ψάξει και να λέμε αρλούμπες ?  :p

Θοδωρή αν δεις τα δύο αλουμινένια καπάκια από πίσω, είναι διαφορετικά, γιατί πέρα από το κόψιμο (που σκέφτηκα και εγώ να το κάνω με το dremel) έχει διαφορετικά clips, βάσεις για να κουμπώσει το cruise control, και διαφορετικές τρύπες για τις βίδες. Μόνο με καμιά τρελή πατέντα με σιλικόνη *ίσως* δουλέψει, και φυσικά δεν θα είναι ούτε σταθερό, ούτε ωραίο.

Οπότε δίνεις 60-70 ευρώ για ένα μεταχειρισμένο τιμόνι από TitaniumX και καθαρίζεις ;)
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
The Ace said:
Έτσι. Βέβαια δεν είναι 200αρι, είναι 500αρι γιατί πάει όλο μαζί το τιμόνι.
Ρε παιδιά, λέτε να μην το έχουμε ψάξει και να λέμε αρλούμπες ?  :p

Θοδωρή αν δεις τα δύο αλουμινένια καπάκια από πίσω, είναι διαφορετικά, γιατί πέρα από το κόψιμο (που σκέφτηκα και εγώ να το κάνω με το dremel) έχει διαφορετικά clips, βάσεις για να κουμπώσει το cruise control, και διαφορετικές τρύπες για τις βίδες. Μόνο με καμιά τρελή πατέντα με σιλικόνη *ίσως* δουλέψει, και φυσικά δεν θα είναι ούτε σταθερό, ούτε ωραίο.

Οπότε δίνεις 60-70 ευρώ για ένα μεταχειρισμένο τιμόνι από TitaniumX και καθαρίζεις ;)
500? χαχαχα θα παω να παρω το st200 το τιμονι με το cruise αν ειναι με 500.
θα ειχα βαλει, καινουργιο τιμονι αλλα το αμαξι ειναι 2 μηνων και εινια κριμα για τετοιες αλλαγες γιαυτο και εγω προτιμαω προτασεις βαλε βγαλε ρυθμισει και τελος.
εσυ τελικα μπορεσες και βρηκες τιμονι σε καλη τιμη?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ρε συ, προηγούμενη σελίδα, μάλιστα πόσταρες αμέσως μετά το δικό μου post που λέω ότι το αγόρασα :D :D :D

Δεν το έχω ακόμα, κάπου Γερμανία βόσκει σήμερα, αλλά επειδή έχει μαύρη ραφή, θα κρατήσω το δικό μου, και απλώς θα μεταμοσχεύσω τα controls και το καπάκι. Το υπόλοιπο τιμόνι με τα δικά μου controls πιθανότατα θα βγει αγγελία, μπας και το θέλει κάποιος φίλος με Trend ΜΚ7.5
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
λογο δουλειας δεν προλαβαινω να τα διαβαζω ολα, με συχγωρεις και μακαρι να ειναι καλο το αποτελεσμα . αμα γινει καλη δουλεια θα μπω και γω σε αυτη την μετατροπη αφου μπορω να παρω μονο τα κουμπια και να αφησω το τιμονι . εχω βρει τιμονακι με 75$ με cruise και γω αλλα δεν πιανουν τα χερια μου να τα κανω μονος
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Λοιπόν μου έχουν έρθει όλα τα πράγματα, ήδη έχω λύσει τα καινούρια controls, έχω κομπλέ licence για το Forscan για το ELM μου, αλλά δεν θέλω να το βάλω με το σκοτάδι, χώρια που χρειαζόμαστε το αυτοκίνητο τώρα, θα δω μήπως προλάβω αύριο το απόγευμα.

nexus αποσύνδεσες τη μπαταρία όταν έκανες την αλλαγή ή την είχες συνδεδεμένη ? Και μήπως θυμάσαι αν απλά ενεργοποίησες το module και μετά έκανες save ?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Κανονικά πρέπει να αφαιρέσεις την μπαταρία για να μην γίνει καμιά στραβή με τον αερόσακο. Εγώ προσωπικά δεν την έβγαλα, αλλά το σωστό είναι να την βγάλεις.
Μετά απλά ενεργοποιείς την επιλογή στο central configuration με το forscan, κάνεις save και είσαι έτοιμος.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread