Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Επιτέλους, επιτυχία! Με παίδεψε ο αερόσακος, αλλά δεν θα έμπαινε εμπόδιο. Ενεργοποιήθηκε και από το ForScan, είδα ότι έγινε έλεγχος λειτουργίας του (και δεν έβγαλε σφάλμα, οπότε *θεωρητικά* δουλεύει) οπότε απομένει και η επιβεβαίωση στην πράξη

IjFR7G.jpg
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
The Ace said:
Επιτέλους, επιτυχία! Με παίδεψε ο αερόσακος, αλλά δεν θα έμπαινε εμπόδιο. Ενεργοποιήθηκε και από το ForScan, είδα ότι έγινε έλεγχος λειτουργίας του (και δεν έβγαλε σφάλμα, οπότε *θεωρητικά* δουλεύει) οπότε απομένει και η επιβεβαίωση στην πράξη

IjFR7G.jpg
πολυ ωραιο αποτελεσμενα, ελπιζω να δουλευει φιλε μου, το τιμονι ειναι το δικο σου η αυτο που ειχες παραγγείλει?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Το δικό μου, εφόσον και το άλλο ήταν από Titanium και είχε μαύρη ραφή, προτίμησα να κρατήσω το δικό μου που έχει άσπρη ραφή και ταιριάζει με το σαλόνι μου.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Λοιπόν όλα καλά με το cruise, δουλεύουν 100% όλες οι λειτουργίες του, απλώς είναι λίγο "χαζά" υλοποιημένο στο Fiesta (δεν ξέρω, αλλά υποθέτω το ίδιο θα είναι και στο Focus ?). Και γιατί το λέω "χαζό" ? Γιατί για να το ενεργοποιήσεις πρέπει να πατήσεις το ΟΝ και μετά να πατήσεις το SET+ για να το θέσεις σε λειτουργία, και μόνο τότε ανάβει το σχετικό λαμπάκι στο καντράν. Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι θέλει δύο πατήματα πλήκτρων για να ενεργοποιηθεί. Το δεύτερο είναι ότι μπορεί να μην θυμάσαι αν πάτησες ή όχι το ΟΝ πριν πατήσεις το SET+, οπότε να αρχίσεις να πατάς πέρα-δώθε τα πλήκτρα για να το ενεργοποιήσεις. Τρίτο πρόβλημα ότι δεν φαίνεται πουθενά με ποια ταχύτητα έχει ενεργοποιηθεί το cruise (και άρα στο Resume μπορεί να μην θυμάσαι ή να μην ξέρεις καν με πόση ταχύτητα θα κινείσαι). Και άμα το καλοσκεφτώ, σίγουρα θα βρω και άλλα προβληματάκια με την υλοποίηση της Ford.

Και γιατί λέω "χαζά" τα παραπάνω προβλήματα ? Γιατί θα ήταν πανεύκολο να μην υπάρχουν καν εξαρχής. Διαφορετικό χρώμα στο λαμπάκι όταν είναι ενεργό ή stand-by το cruise, καθώς και μια μικρή ένδειξη με την ταχύτητα του cruise στην μικρή ή στην μεγάλη οθόνη (όπως π.χ. συμβαίνει με το clima ή λειτουργίες του SYNC). Ούτε κόστος ούτε ανταλλακτικά ούτε τίποτα άλλο, παρά μόνο 2-3 μικρορυθμίσεις στο λογισμικό, τόσο απλό.

Τεςπα, δεν πειράζει, *μπορεί* στο επόμενο Fiesta να το έχουν φτιάξει πιο σωστά, ας το έχουμε τώρα εμείς αν το χρειαστούμε και θα τα παραβλέψουμε τα προβληματάκια του :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: chrispapas

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Συμφωνώ με όλα αυτά όσον αφορά τον τρόπο λειτουργίας του. Δεν είναι καλά σχεδιασμένη η λειτουργία του στο fiesta. Τουλάχιστον, όταν καταφέρεις και το ενεργοποιήσεις κάνει την δουλειά του μια χαρά. Για εμένα, ήταν κάτι που μου έλειπε από την αρχή στο αμάξι μου.
Ξέρεις, μπορούμε (σχετικά εύκολα???), να βάλουμε και adaptive cruise control. Είναι μια σκέψη μου για το επόμενο project.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Εγώ έχω το C5 για ταξίδια, το cruise ήταν κυρίως για εκείνη τη μία περίπτωση που *ίσως* χρειαστεί να ταξιδέψουμε με το Fiesta, οπότε το adaptive πάει πολύ μακρυά τη βαλίτσα τουλάχιστον για μένα. Χώρια που δεν το κόβω και πολύ φθηνό, θα θέλει σίγουρα όλους τους μπροστινούς σένσορες, το εγκεφαλάκι κλπ. Και δεν ξέρουμε καν αν θα βελτιώνει τη λειτουργία ή αν απλά θα προσθέτει αυξομείωση ταχύτητας.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το adaptive είναι μέρος του πακέτου active city stop, το οποίο βοηθάει και σε περίπτωση πιθανής σύγκρουσης φρενάροντας το αμάξι. Στο fiesta, έχει μόνο ένα ραντάρ στο παρμπριζ πάνω από τον καθρέπτη, το οποίο είναι σχετικά εύκολο να προσθέσεις. Δεν ξέρω αν χρειαστεί και κάποιος άλλος εγκέφαλος, ή το ραντάρ απλά συνδέεται στο υπάρχον σύστημα. Θα το ψάξω λίγο, και αν είναι κάτι απλό/φτηνό ίσως το κάνω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Και τι κάνει το adaptive cruise control αν επιτρέπεται;

Υ.Γ. Εμένα πάντως με έχει βολέψει όπως λειτουργεί. Ίσως φταίει και το ότι δεν είχα ποτέ άλλο αυτοκίνητο με cruise control, οπότε έμαθα με το fiesta. ON και set + και μετά παίζω με + & -
Το resume δεν το χρησιμοποιώ, πατάω off κατευθείαν ή αλλάζω ταχύτητα ή φρένο και απενεργοποιείται. Και μετά το ξαναενεργοποιώ αν χρειαστεί.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το adaptive βασικά φρενάρει μόνο του το αμάξι αν δει ότι πλησιάζεις το προπορευόμενο όχημα. Αν έχεις βάλει εσύ πχ στο cruise να πηγαίνεις με 120, και πλησιάζεις ένα αμάξι που πηγαίνει με 100, το αμάξι θα φρενάρει μόνο του και θα διατηρήσει μια απόσταση από το προπορευόμενο όχημα. Αυτό το καταφέρνει με ένα ραντάρ που έχει στο παρμπριζ:

69716for-Fiesta-Active-City-Stop-01.jpg


Όσον αφορά την λειτουργία του cruise, όντως δεν είναι και ότι καλύτερο. Στο audi που έχω πχ, έχει έναν διακόπτη, όπου μπορώ πρώτα να θέσω τα χλμ που θέλω και μετά απλά το ενεργοποιώ. Έχω πάντα ένδειξη στο καντράν σε πόσα χλμ είναι ρυθμισμένο το cruise.Επίσης, δεν χρειάζεται να πατήσω κάποιο έξτρα κουμπί για να το ενεργοποιήσω πρώτα. Είναι πάντα στο ON.
Στο φιέστα πρέπει να πατήσεις το ON, μετά (αν δεν είσαι στα χλμ που θέλεις να πας) να ανεβάσεις τα χλμ κρατώντας πατημένο το +, και να το αφήσεις όταν τα έχει πιάσει τα χλμ. Στο audi του λέω απλά ότι θέλω να με πάει στα 150 και με το που το ενεργοποιώ ανεβάζει μόνο του την ταχύτητα εκεί που του έχω πει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
nexus said:
...Στο audi που έχω πχ, έχει έναν διακόπτη, όπου μπορώ πρώτα να θέσω τα χλμ που θέλω και μετά απλά το ενεργοποιώ. Έχω πάντα ένδειξη στο καντράν σε πόσα χλμ είναι ρυθμισμένο το cruise.Επίσης, δεν χρειάζεται να πατήσω κάποιο έξτρα κουμπί για να το ενεργοποιήσω πρώτα. Είναι πάντα στο ON.

Και που να δεις στη C5, που το cruise έχει μια εντελώς δική του οθόνη μέσα στο καντράν, και μέσω των πλήκτρων στο κέντρο του τιμονιού μπορείς να το ρυθμίσεις όπως θέλεις (ενεργό, ανενεργό, γκάζι/φρένο πρακτικά είναι στο χέρι, ρυθμίζεις min/max, επιθυμητή ταχύτητα στο resume κλπ). A, έχει και λειτουργία speed limiter σε συνεργασία με το navi (ή όχι, κατ'επιλογήν σου και αυτό). Γι'αυτό βασικά μου ψιλοκακοφάνηκε η λειτουργία "στα τυφλά" του Fiesta....
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
και στο ΜΚ7 που το εχω απο μαμα το cruise ακριβως με τον ιδιο τροπο λειτουργει!!! απλα ειναι συνηθεια και δεν με πολυ πειραζει!!! οσο για το resume και το off  τα εχω πατησει μια φορα να δω απλα οτι λειτουργουν... για απενεργοποιησει παταω συμπλεκτη και τελος!!
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
http://www.ebay.com/itm/FORD-FIESTA-MK9-2012-2016-MULTI-FUNCTION-LEATHER-STEERING-WHEEL-CRUISE-CONTROL-/132127121024?hash=item1ec363de80:g:0bwAAOSw2gxYvXGt
αν μου το αφησει μια 100$ ειναι καλο να το τσιμπισω?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Λίιιιγο ακριβούτσικο, αλλά με γειες !!!! Να μου πεις, και εγώ το δικό μου το είχα αγοράσει πιο ακριβά από ότι ο nexus, οπότε είναι τι και πως και πότε θα το πετύχεις ;)
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Καλορίζικο...(αν το χτύπησες εσύ)!!!

Όσον αφορά την τιμή, δεν υπάρχει κανόνας. Το θέμα είναι πόσο καιρό είσαι διατεθειμένος να ψάχνεις, περιμένοντας να πετύχεις την καλύτερη τιμή, και πόσο τυχερός είσαι μερικές φορές. Η συγκεκριμένη τιμή πάντως, δεν θα έλεγα ότι ήταν απαγορευτική.
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Από αυτά τα μεταχειρισμένα τιμόνια , είναι δυνατόν να αφαιρέσει κανείς ΜΟΝΟ το νικελ καλούπι με τα πλήκτρα και να το κουμπώσει στο δικό του τιμόνι; Ρωτάω γιατί τα περισσότερα μεταχειρισμένα δερμάτινα που βλέπω, είναι φθαρμένα και γδαρμένα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
tomasss said:
Από αυτά τα μεταχειρισμένα τιμόνια , είναι δυνατόν να αφαιρέσει κανείς ΜΟΝΟ το νικελ καλούπι με τα πλήκτρα και να το κουμπώσει στο δικό του τιμόνι; Ρωτάω γιατί τα περισσότερα μεταχειρισμένα δερμάτινα που βλέπω, είναι φθαρμένα και γδαρμένα.

Φυσικά, έτσι το έκανα εγώ, 3 βίδες είναι όλες κι'όλες
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Άρα δεν χρειάζεται να ξεβιδώσουμε όλο το τιμόνι μας. Σωστά; Και ''χτυπάμε'' το φθηνότερο τιμόνι που θα βρούμε, μιας και η τιμή του διαμορφώνεται από την κατάσταση του δέρματος.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread