Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
tomasss said:
Με τη βοήθεια ηλεκτρολόγου βγήκε ο αεροσακος και μπήκε η νέα καλωδιωση και τα πλήκτρα. Σημειώστε λοιπόν, ότι ο ηλεκτρολόγος, εξειδικευμενος σε Ford δυσκολεύτηκε να βγάλει τον αερόσακο, δεν ειναι κατι που το κάνει εύκολα ο καθένας λοιπόν.
Αναμένω το εργαλείο για την σύνδεση με το for scan. Υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσει ζημια στον εγκέφαλο; Διότι ο ηλεκτρολόγος είπε ότι δεν θα χρησιμοποιούσε ένα πρόγραμμα σαν το for scan στο αμάξι και πρότεινε να περιμένω ένα δικό του επαγγελματικό πρόγραμμα και διαγνωστικό made in Bulgaria...

Όπως έγραψα και πιο παλιά εδώ μέσα, η εγκατάσταση γίνεται εντός 4-5 λεπτών, μαζί με την ενεργοποίηση (η οποία όχι, δεν μπορεί να χαλάσει κάτι, αν φυσικά αλλάξεις μόνο τη συγκεκριμένη ρύθμιση). Για τον αερόσακο έχεις ένα μικρό δίκιο, καθώς ΑΝ δεν ξέρεις πως ξεπιάνουν τα ελατήρια, θα αγχωθείς και θα κουραστείς. Αν ξέρεις όμως πως και που να πιέσεις με το κατσαβίδι, είναι 5" υπόθεση.
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Και κατι αλλο: Ξέχασα να ελενξω τα χρωματιστά καλώδια. Βεβαια εχω μοντέλο του 2016. Ειμαι εντάξει σε αυτο;
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
σε περιπτωση που δεν υπαρχουν τα καλωδια πισω απο το τιμονι το ξεχναμε οριστικα?
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Πλέον και εγώ με cruise στο τιμονάκι... :)

2aikcd2.jpg
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Καλορίζικο το νέο τιμονάκι! Επίσης καλορίζικο και το navi!!
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Ευχαριστώ παιδιά! Η αλήθεια είναι ότι μόλις καταλάβεις πως βγαίνει ο αερόσακος είναι εύκολο. το πιο μανίκι είναι μετά όταν πας να τον κουμπώσεις μπορεί να μην κάτσει καλά σε κάποιο σημείο και νομίζοντας εσύ ότι όλα οκ, πας να συνδέσεις την μπαταρία και αρχίζει να βαράει ασταμάτητα η κόρνα, οπότε φτου από την αρχή να τον βγάλεις πάλι μέχρι να κάτσει σωστά. κατά τα άλλα οκ.

Σύντομα θα έρθει βίντεο για το cruise καθως και με την εγκατάσταση του navy με την κάμερα οπισθοπορίας και άλλα που δεν μπορώ να τα αποκαλύψω ακόμη... :p
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Περιμενουμε με ανυπομονησία...! Θωμα να σε ρωτησω, το τιμονι απο που το βρηκες? Πως μπορω να καταλαβω οτι το τιμονι που βρίσκω ειναι για mk7.5 με μπλε φωτισμό? Επειδη εχω βρει ενα αλλα γραφει οτι ειναι για 2008 - 2016 και σιγουρα θα ειναι με κοκκινο. Και ενα τελευταιο, που μπορω να κανω την ενεργοποιηση με το forscan?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
tsambion said:
Περιμενουμε με ανυπομονησία...! Θωμα να σε ρωτησω, το τιμονι απο που το βρηκες? Πως μπορω να καταλαβω οτι το τιμονι που βρίσκω ειναι για mk7.5 με μπλε φωτισμό? Επειδη εχω βρει ενα αλλα γραφει οτι ειναι για 2008 - 2016 και σιγουρα θα ειναι με κοκκινο. Και ενα τελευταιο, που μπορω να κανω την ενεργοποιηση με το forscan?

Οι περισσότεροι τα έχουμε βρει από eBay, συνήθως από UK. Πρέπει να ρωτήσεις αν είναι με μπλε φωτισμό, ο πωλητής θα το ξέρει 100% (είναι το πιο χαρακτηριστικό ζήτημα για το ΜΚ7.5). Ενεργοποίηση κάνεις με το FORScan, αφού πάρεις την -δωρεάν- full licence από το site τους. Ένα κουτάκι τικάρεις όλο κι'όλο....
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Εμένα συγκεκριμένα το τιμόνι που βρήκα ήταν από ford B Max του 2012 που παραδώξως είναι ίδιο με το  facelift τιμόνι mk7.5.

Ένας τρόπος για να ξεχωρίσεις εαν το τιμόνι είναι του mk7 με κόκκινο φωτισμό ή του mk7.5 με μπλέ, είναι το κεντρικό κουμπάκι του audio  buttons. Στο mk7 το κεντρικό κουμπάκι έχει ένα "Μ" σαν χαρακτηριστικό ενώ στα mk7.5 έχει μια μικρή φάτσα και καλά ότι μιλάει. Το κουμπί για τις φωνιτικές εντολές εν ολίγης.
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Οκ αυτο με το κουμπι των φωνητικων εντολων βοηθαει πολυ. Οσον αφορα την ενεργοποιηση θα πρεπει να εχω καποιο αρχειο η απλως μεσα απο το forscan κανω κατι σαν activate?
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
κατευθείαν από forscan κάνεις activate. μάλιστα εγώ πρώτα το ενεργοποίησα και μετά από μερικές μέρες έβαλα το cruise και δούλεψε μια χαρά
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Βρηκα σε καλη τιμη μονο το ασημένιο μαζι με τον διακοπτη του cruise control, https://m.aliexpress.com/s/item/32827833034.html?spm=a2g0n.search-cache.0.0.353def15Y3Mh4I#autostay ξερει κανεις αν μπορω να το αλλαξω ευκολα???  Λέει στην περιγραφή οτι το ασημένιο πάνελ δεν είναι γνήσιο όμως ο διακόπτης είναι original
 

elkoron7

Newbie
Dec 2, 2017
4
0
1
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, στις προηγούμενες σελίδες τα παιδιά αναφέρουν αναλυτικά πως γίνεται αν και πάντα θα μπορείς να πάς και σε κάποιον μάστορα...  ok234
Προσωπικά δεν θα έπαιρνα το συγκεκριμένο μιας και λέει ότι η "τρύπα" είναι μεγαλύτερη και δεν θα εφαρμόζει καλά μιας και θα υπάρχει κενό.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
tsambion said:
Βρηκα σε καλη τιμη μονο το ασημένιο μαζι με τον διακοπτη του cruise control, https://m.aliexpress.com/s/item/32827833034.html?spm=a2g0n.search-cache.0.0.353def15Y3Mh4I#autostay ξερει κανεις αν μπορω να το αλλαξω ευκολα???  Λέει στην περιγραφή οτι το ασημένιο πάνελ δεν είναι γνήσιο όμως ο διακόπτης είναι original

Έξυπνοι οι κινέζοι, πήραν το διακοπτάκι (που δεν γίνεται να μην είναι αυθεντικό) και έφτιαξαν το καπάκι. Το θέμα είναι ότι η τιμή του σετ πλησιάζει -ή ξεπερνάει- τη τιμή που βρίσκεις ολόκληρο μεταχειρισμένο τιμόνι...
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Ναι αλλα το κενο ειναι στο συνολο 1 χιλιοστο δλδ 0,5 χιλιοστά σε καθε πλευρα.
Κατα δευτερων  στον οδηγο αναφερει για την αντικατάσταση όλου του τιμονιού.
Κατα τριτων αν προσεξεις τα παιδια που εγραψαν παραπανω καιρο πριν εβρισκαν τιμονια με 50 - 60 € και τωρα τα δινουν 150 λιρες δλδ γυρο στα 180€ (μαλλον ψαχνουν για μαμακες γι αυτο ψαχνω κατι εναλλακτικο και αξιοπιστο. Το θεμα ειναι αν εχει αλλαξει καποιος μονο αυτο το κομμάτι και ξερει αν γινετε ευκολα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread