Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Zηση, περαν της εμφανισης υπαρχει καποιος αλλος λογος να βαλεις αποστατες? Εννοω οτι ειναι περιττο (για μενα) να μπεις σε τετοια διαδικασια απλα για την εμφανιση..
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
mk1 Stelios said:
Αυτο της πουμα τωρα το είδα. Ειναι καλυτερη κατασκευη σε συγκριση με το κατασκευασμα που παρουσίασες πιο πριν αφου τα έχει όλα κ προδιαγραφές κ αφαλό για να κατσει η ζαντα.
ΤΟ 1,5 εκατοστό είναι υπερβολικό και σίγουρα θα βρισκει...
Η αντοχή στα μπουλόνια σε κάθετη έλξη Μ10 (10.9 σκληρότητα χάλυβα) να σε διορθώσω πως είναι στα 4.800 κιλά (!) το ένα! ...κ ο λόγος είναι οι κραδασμοί και τα χτυπήματα για αυτό και φρίκαρα με την προηγούμενη  κατασκευή που φαινόταν από χιλιόμετρο ότι ήταν εντελώς πρόχειρη.Να σημειώσω πως  όσο πιο πολύ απομακρύνεις το σημείο που θα σφιχτεί στο μπουζόνι το παξιμάδι (δηλαδή όσο πιο έξω βιδωθεί) τόσο μειώνεται η αντοχή του χάλυβα!

και σου ξαναλεω για τριτη φορα οτι εγω ποσταρα την συγκεκριμενη εικονα για να καταλαβει ο Ζησης αυτο που του ελεγα για τα μπουζονια και οχι την κατασκευη ολου του αποστατη!!!

το οτι φρικαρες δεν νομιζω οτι δικαιολογη την αντιδραση σου με το να λες οτι ποσταρουμε ''μουφες'' και να μην μας εξηγηγεις το λαθος μεσα απο μια κουβεντα και να μας μαθεις καποια πραγματα ΕΙΔΙΚΑ εσυ που εχεις τοσες γνωσεις και ξερεις πολυ καλα οτι η γνωμη σου μετραει για πολλους εδω μεσα!! ;)
φιλικα παντα...
 
nos7 said:
και σου ξαναλεω για τριτη φορα οτι εγω ποσταρα την συγκεκριμενη εικονα για να καταλαβει ο Ζησης αυτο που του ελεγα για τα μπουζονια και οχι την κατασκευη ολου του αποστατη!!!

Βρε παιδί μου δεν του έβαζες κατευθείαν την εικόνα από την pumaspeed ?
Θες να μας κάνεις καρδιακούς?? ...έχουμε κ κάποια ηλικία  grandpa.gif

Της pumaspeed βγαίνει κατευθείαν από καλούπι για αυτό έχει κ πιστοποίηση ,αλλά είναι 1,5 πόντο που θα βρίσκει στα φτερά (το λιγότερο) κ θα χαλάσει το στήσιμο (το βασικότερο) .
Πιο λεπτός κατασκευαστικά δεν μπορεί να γίνει (αυτός που έχει ξεχωριστά μπουζόνια)
Για πιο λεπτή κατασκευή θα πρέπει να μπει αποστάτης κ να χρησιμοποιηθούν τα υπάρχον μπουζόνια.Θα πρέπει να μετρηθεί πόσο περιθώριο υπάρχει στο σπείρωμα με την προϋπόθεση ότι στην κατασκευή θα υπάρχει αφαλός για την ζάντα κ αφαλός του αποστάτη για να θηλυκώσει στον αφαλό του μουαγιέ κ του ταμπούρου. 

Σε όλες τις περιπτώσεις των αποστατών το αμάξι γίνεται επικίνδυνο στον δρόμο κ καθόλου προβλέψιμο ειδικά σε γλιστερά οδοστρώματα κ ειδικά όταν βάζουν διαφορετικούς αποστάτες μπροστά με πίσω.
Όποιος θέλει βοήθεια στο να μετρηθούν περιθώρια κτλ μου λέει. 

Βελτιωτής και κατασκευαστής αγωνιστικών αναρτήσεων όταν είδε φορντ φοκους με πανάκριβη ζαντα χ (για να μην φανεί οτι θέλω να δυσφημίσω εταιρία) που είχε λίγα χιλιοστά πιο έξω το οφσετ είπε με λίγα λόγια "Βαλτε της μαμα ζαντες για να προχωρήσω στην βελτίωση γιατί αλλιώς δεν αναλαμβάνω !! "
Υ.Γ Η Γεωμετρία είναι το Α-Ω στο πάτημα του αυτοκινήτου! 
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kατά τον Ζήση, ομορφιά, γι' αυτό και το κουβεντιάζει. Κατ' εμέ, κανένα όφελος, παρά μόνο μειονεκτήματα (έχοντας εμπειρία που έχω γράψει λίγα posts πιο πάνω)...
 

saratha

Member
May 23, 2010
100
0
0
59
Ι.Π. Μεσολογγίου
kostg said:
Kατά τον Ζήση, ομορφιά, γι' αυτό και το κουβεντιάζει. Κατ' εμέ, κανένα όφελος, παρά μόνο μειονεκτήματα (έχοντας εμπειρία που έχω γράψει λίγα posts πιο πάνω)...

Το Fiesta είναι πανέμορφο απο μόνο του. Κατ'εσέ και κατ'εμέ συμφωνούμε για τα υπόλοιπα....
 

javaj

New member
Jun 28, 2011
67
0
0
40
www.flickr.com
Και για μένα οι αποστάτες είναι λάθος για το αυτοκίνητο, θα χαλάσουν το φοβερό εργοστασιακό στήσιμο.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
να ρωτησω κατι εγω δεν το ξερω?εαν φαρδυνεις το πατημα του αμαξιου κατα 3cm(1,5+1,5) στις στροφες δεν εχεις καλυτερο πατημα λογω φαρδους??(μιλαω μονο για κρατημα και οχι για τις συνεπειες που θα εχεις σε αναρτησεις,ψαλιδια κ.τ.λ)
 

zisis

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Εγω πιστεύω πως ναι..μπορει να ειναι λάθος ..αλλα εχω ακούσει όσο πλησιάζουν το τετράγωνο οι τέσσερις τροχοι τόσο πιο καλο το πατημα
 

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
παιδια εγω φοραω εδω και κανα διμηνο τους αποστατες που δινει η pumaspeed (eibach 1,5 mm), πισω και δεν εχω αντιμετωπισει καποιο μειονεκτημα μεχρι στιγμης...ισα ισα που νιωθω το αυτοκινητο να μην εχει σχεδον καμια ταση υπερστροφης παρα μονο αν εγω το θελησω...αρχες ιουλιου θα βαλω και μπροστα για να ειμαι κομπλε...
 

dimitris!!!

New member
Mar 14, 2011
76
0
6
34
Λάρισα
Παιδες φοραω εδω και καποιους μηνες τους αποστατες της eibach 1,5mm μπροστα και 2mm πισω.Το αμαξι εκτος του οτι εμφανισιακα εγινε τουμπανο,παταει και πολυ καλυτερα στον δρομο.Οποιος το σκεφτεται ας το προχωρησει.Ειναι τρομερη μοντα.Δε δημιουργει κανενα προβλημα.Δε το μετανιωσα στιγμη.
 

zisis

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Για πες μας μια τιμουλα δημήτρη!!
 

javaj

New member
Jun 28, 2011
67
0
0
40
www.flickr.com
dimitris!!! said:
Παιδες φοραω εδω και καποιους μηνες τους αποστατες της eibach 1,5mm μπροστα και 2mm πισω.Το αμαξι εκτος του οτι εμφανισιακα εγινε τουμπανο,παταει και πολυ καλυτερα στον δρομο.Οποιος το σκεφτεται ας το προχωρησει.Ειναι τρομερη μοντα.Δε δημιουργει κανενα προβλημα.Δε το μετανιωσα στιγμη.
Μήπως εννοείς 15mm εμπρός και 20mm πίσω?
Πρέπει να κανονίσουμε να βρεθούμε κάποια στιγμή, είμαι πολύ περίεργος
 

dimitris!!!

New member
Mar 14, 2011
76
0
6
34
Λάρισα
Σωστα java 15mm μπροστα και 20mm πισω(δηλαδη 1.5cm μπροστα και 2cm πισω).Κανονιζουμε εφοσον ειμαστε απο την ιδια  πολη.Παιδες οχι χαμηλωμενος δεν ειμαι.Ποσο πια!!!!!Απο ψαξιμο που ειχα κανει το σετ εκανε 300ευρω αλλα λογω τυχης τους πηρα πολυ φθηνοτερα.
 
nos7 said:
να ρωτησω κατι εγω δεν το ξερω?εαν φαρδυνεις το πατημα του αμαξιου κατα 3cm(1,5+1,5) στις στροφες δεν εχεις καλυτερο πατημα λογω φαρδους??(μιλαω μονο για κρατημα και οχι για τις συνεπειες που θα εχεις σε αναρτησεις,ψαλιδια κ.τ.λ)
Έχει διαφορά το καλύτερο πάτημα με την οδηγική συμπεριφορά του αυτοκινήτου.Χωρίς ψαλίδια δεν βελτιώνεις κάτι αφού η ανάρτηση πηγαίνει σαν παράλυτη(ψαλίδια -σινεμπλοκ) Πίστεψε με δανείσου από κάπου αποστάτες για να τους βάλεις..κ πάμε παρέα μια βόλτα για να καταλάβεις πόσο ιδρώνεις όταν φοράς αποστάτες  ;)
 

javaj

New member
Jun 28, 2011
67
0
0
40
www.flickr.com
Γιατί τόσο ακριβοί? απο Pumaspeed έχουν 185 ευρώ με τα μεταφορικά 4άδα οι 15mm (Eibach Pro spacer kit 15mm)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
mk1 Stelios said:
Έχει διαφορά το καλύτερο πάτημα με την οδηγική συμπεριφορά του αυτοκινήτου.Χωρίς ψαλίδια δεν βελτιώνεις κάτι αφού η ανάρτηση πηγαίνει σαν παράλυτη(ψαλίδια -σινεμπλοκ) Πίστεψε με δανείσου από κάπου αποστάτες για να τους βάλεις..κ πάμε παρέα μια βόλτα για να καταλάβεις πόσο ιδρώνεις όταν φοράς αποστάτες  ;)

ειλικρινα θα ηθελα να το δοκιμασω καποια στιγμη να παμε μια βολτα μαζι και οδηγο εσενα να δω τα ορια του ΜΚ7 με και χωρις αποστατες ;)

dimitris!!! said:
Παιδες οχι χαμηλωμενος δεν ειμαι.Ποσο πια!!!!

πιστευεις οτι καποιος χαμηλωμενος με αυτες τις διαστασεις αποστατη,σε λακουβα ή σε εντονο στριψιμο θα βρει ο τροχος στον θολο;?
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
nos7 said:
πιστευεις οτι καποιος χαμηλωμενος με αυτες τις διαστασεις αποστατη,σε λακουβα ή σε εντονο στριψιμο θα βρει ο τροχος στον θολο;?

Εξαρτάται το χαμήλωμα!! αν είναι χαμηλωμένος λίγο όχι δεν θα βρίσκει θόλο!!
αν είναι χαμηλωμένος όμως πολύ, όχι μόνο θα βρίσκει θόλο αλλά θα γλύφει και φτερό!!
επίσης όταν αναφέρεσαι σε έντονο στρίψιμο έχει αρκετές παραμέτρους, όπως στρίψιμο σε ίσιο οδόστρωμα, σε κατηφορικό ή σε οδόστρωμα με ανωμαλίες!! εγώ με μαμά ανάρτηση και μαμά ζάντες πριν ένα χρόνο έβρισκα θόλους στις στροφές της κατεχάκη!! για τώρα δεν το συζητάω!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread