Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
arkas said:
καλα μη φας εχει γλαρο κατσε να φυγει η κολλα απο την διπλης οψεως και μετα θα εχεις αλλη αποψη για τις τουμπες

υγ μην παρεξηγηθεις εκ πειρας μιλαω  ;)

Θα συμφωνήσω.
Είχα αλλάξει δύο ζευγάρια στο προηγούμενο αμάξι μου.Το πρόβλημα της ταινίας βέβαια λύνεται με λίγη σιλικόνη γενικής χρήσης,το θέμα είναι τι γίνεται με την αντοχή του ανεμοθραύστη σε βάθος χρόνου.

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο και τα δύο ζευγάρια χαλάσανε στους 6~8 μήνες.To "τόξο" που κάνουν οι ανεμοθραύστες παραμορφώθηκε και αντί να βρίσκεται παράλληλα με το παράθυρο,μετά το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ήταν πλέον σχεδόν κάθετα και προεξείχαν σάν πτερύγια!
Αμφιβάλλω οτι δέν έκατσαν καλά και τις δύο φορές και εκτιμώ οτι έχει να κάνει πιο πολύ με το μέγεθός τους.Στα 5θυρα Civic πχ δέν είδα ποτέ να υπάρχει κάποιο θέμα.
Αν πάντως δεήσω και ξαναβάλω,για τον φόβο των Ιουδαίων και μόνο, θα κοιτάξω τους ανεμοθραύστες της Climair.  
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
κι εγω με σιλικονη τους εχω με το σχημα δεν εχω θεμα αν και τους εχω 2-3 χρονια
με τα κλιπσακια ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα
+ 1000 στους climair πολυ καλυτεροι
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
και γω τους heko εχω δυο χρονια τωρα αλλα τους βαζω μονο τον που μου ειναι πιο χρησιμοι!
δν εχω δει καποια παραμορφωση(ισως επειδη γλυτωνουν τον ηλιο του καλοκαιριου!)προσωπικα τους εβαζα με τα κλιπακια γιατι ομολογουμενως η κολλα που εχουν μετα πο λιγες μερες βγαινει off!αλλα τα κλιπακια επισης μου στραπατσαραν το αυτοκολλητο απ εξω οποτε τωρα που θα τους βαλω παλιθα βαλω δικη μου ταινια διπλης οψης για να ναι κομπλε το χειμωνα!
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
arkas said:
καλα μη φας εχει γλαρο κατσε να φυγει η κολλα απο την διπλης οψεως και μετα θα εχεις αλλη αποψη για τις τουμπες

υγ μην παρεξηγηθεις εκ πειρας μιλαω  ;)
μπορει...παντως εχουν σφιξει αρκετα στη θεση τους και δεν νομιζω να φταιει η διπλης γιατι τους δοκιμασα πρωτα χωρις να βγαλω το καλλυμα των ταινιων και κουμπωσαν χωρις να κουνιουνται...πιο πιθανο μου ακουγεται να παραμορφωθει λογω της πιεσης παρα να φυγουν απο κει...θα δειξει...

moican said:
αλλα τα κλιπακια επισης μου στραπατσαραν το αυτοκολλητο απ εξω οποτε τωρα που θα τους βαλω παλιθα βαλω δικη μου ταινια διπλης οψης για να ναι κομπλε το χειμωνα!
ποιο αυτοκολλητο εννοεις???
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Θα βγαλω φωτο για να δεις

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1386015880[/time]
Αυτα εννοω
20131011_025212_zpsf15f8389.jpg

20131011_025205_zps1204c053.jpg

20131011_025145_zps6bc2bb8f.jpg

20131011_025137_zps3043d5d8.jpg

Στου συνοδηγου φαίνεται καλύτερα
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Το έχω και γω  αυτό το πρόβλημα!!!!Όταν άλλαξα τους ανεμοθραύστες  και έβαλα καινούριους παρέμεινε έτσι όπως ήταν....Οπότε Μιχάλη δεν διορθώνεται με κάποιο εύκολο τρόπο...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Μιχαλη, στην ουσια δν εχει ζημια για να χεις θέμα με νερα κ τετοια, αλλα ειναι το γαμωτο!τσαλακωνεται το αυτοκολλητο βασικα!
 

mikepc

Rookie
May 22, 2010
46
0
0
38
Κ εμενα ετσι ειναι αλλα δεν ειναι απο τους ανεμοθραυστες ειναι απο τις ατελειωτες ωρες στον καταραμενο ΗΛΙΟ..!!!!!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Τα λαστιχακια αυτα που δειχνεις Ζαφειρη δεν ερχονται σε επαφη ουτε με τον ανεμοθραυστη(αμεσα) ουτε με τα κλιπσακια.Το πιθανοτερο ειναι κατα την τοποθετηση του ανεμοθραυστη να σου στραβωσαν και εμειναν ετσι στραπατσαρισμενα.

Επισης να ξερετε οτι οι ανεμοθραυστες εχουν διαφορες,δεν βγαινουν ολοι ιδιοι απο το καλουπι.Με αποτελεσμα εστω και με μια μικροδιαφορα που θα εχουν να ζοριζουν το παραθυρο.Δηλαδη κατα το ανεβασμα να αφηνουν μικρο χωρο στο παραθυρο να κινηθει και το τζαμι να μην κλεινει τελειως για μερικα χιλιοστα.Και το προβλημα δεν ειναι οτι θα μενει ανοιχτο το παραθυρο(κλεινει αλλα δεν φτανει μεχρι πανω οπως θα εφτανε χωρις αυτους) αλλα ζοριζει το μοτερ του παραθυρου και αυτο να εχει ως αποτελεσμα να τα φτυσει γρηγορα.

Κατα την τοποθετηση να το εχετε αυτο υποψιν σας και αν δειτε κατι το περιεργο που δεν μπορειτε να διορθωσετε καλυτερα να τους βγαλετε.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Οχι ρε απλα εκει που βαζεις το κλιπ επειδη εχει την ταση να σπρωχνει τον ανεμοθραυστη για να ναι σταθερος, στραπατσαρει λιγο το αυτοκολλητο! Γιατι το κλιπ σπρώχνει τον ανεμοθραυστη ο ανεμοθραυατης σπρωχνει το λαστιχο καο το λαστιχο το αυτοκολλητο!
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Οι δικοί μου είναι γερμανικής προέλευσης και τους τοποθέτησα απο τη λίστα των έξτρα αξεσουάρ της αντιπροσωπείας σαν δώρο με την αγορά του αυτοκινήτου (2009). Δε θυμάμαι μάρκα δυστυχώς. Τρέχουν ευθεία σε όλο το μήκος της πόρτας και δε κάνουν το καρουμπαλάκι που βλέπω σε κάποιους λίγο ψηλότερα απο τον καθρέφτη. Το χρώμα τους ολίγον φιμέ. Ταιριάζει και με τις Llumar μου.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ηλίας said:
Οι δικοί μου είναι γερμανικής προέλευσης και τους τοποθέτησα απο τη λίστα των έξτρα αξεσουάρ της αντιπροσωπείας σαν δώρο με την αγορά του αυτοκινήτου (2009). Δε θυμάμαι μάρκα δυστυχώς. Τρέχουν ευθεία σε όλο το μήκος της πόρτας και δε κάνουν το καρουμπαλάκι που βλέπω σε κάποιους λίγο ψηλότερα απο τον καθρέφτη. Το χρώμα τους ολίγον φιμέ. Ταιριάζει και με τις Llumar μου.
της climair έχεις βάλει τότε ;)
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Μιας και το ξέθαψα το ποστ για βοηθήστε βρε παιδιά, όπως διάβασα οι περισσότεροι προτιμήσατε HEKO αντί της Climair κυρίως λόγο των κλιψ. Εγώ σκεφτόμουν να βάλω της Climair γιατί και οι ανεμοθραύστες που δίνει η μαμά ford είναι τέτοιοι, απο όσο γνωρίζω, απλά με βάλατε σε σκέψεις με τα κλιψ. Λέτε να πάω προς ΗΕΚΟ? ένα 10€ είναι η διαφορά που τους βρίσκω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread