Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Εαν δεν κανω λαθος το πρωτο σρεβις εκτος απο οπτικους ελεγχους,για αλλαγη δεν εχει κατι αλλο εκτος απο τα λαδια και τα φιλτρα οποτε θα πηγαινα στην αντιπρωσοπια και θα τους ελεγα οτι εγω ΘΕΛΩ να κανω το πρωτο σερβις ΤΩΡΑ για ψυχολογικους λογους!!!και φυσικα το επομενο σερβις παλι στα 20,000 και παει λεγοντας!!!
εαν δεν θελεις να το κανεις ετσι (που ειναι και το πιο σωστα απλα δεν θελεις να ξηλωνεις την τσεπη σου,θα πηγαινα σε ενα καταστημα με ανταλακτηκα ford και θα επερνα ενα φιλτρο λαδιου και λαδι και θα τα πηγαινα σε εναν μηχανικο τις γειτονιας και θα αλλαζα ΜΟΝΟ το φιλτρο λαδιου και τα λαδια...και μολις ερχοταν ο χρονος στην αντιππρωσοπια θα ξαναλλαζα λαδια-αλλωστε κακο δεν κανει,απλα τα ξαναπληρωνεις!)
 

gv

Rookie
Jul 29, 2013
15
0
0
Εχεις δίκιο....απλά με προβλημάτιζει η άρνηση να τα αλλάξουν - θα τους πληρώσω και διπλά ουσιαστικά δεν έχουν λόγο να επιμένουν - .

Θα τα αγοράσω εγώ και θα παω σε δικό μου να τα αλλάξω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Σε ευχαριστώ για την  βοήθεια
 

cRis

Original poster
Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Γιώργο μην τους τα πληρώσεις διπλά, λυπήσου τα.

Και αυτοί θεωρητικά το βλέπουν για καλό δικό σου.. Το θεωρούν υπερβολή να σου τα αλλάξουν νωρίτερα. Ένας αλλοτριωμένος μηχανικός... Δεν νιώθει τον παλμό μας. Κακά τα ψέματα.

Πήγαινε σε μια οποιαδήποτε αντιπροσωπία και πες τους πως έτυχε απο τη δουλειά σου επαγγελματικό ταξίδι στη βόρεια Γερμανία 3.000 χλμ και θα ανέβεις με το Φιέστα ΣΕΡΙ, οπότε θα το επιβαρύνεις και θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ειδάλλως πρότεινέ τους να γίνει το πρώτο σέρβις στη Ford Γερμανίας... Και να χάσουν το κατοστάευρο...
 

captain556

Rookie
Nov 6, 2013
16
0
1
Γεια σας.
Εμενα μου έχουν γράψει στο βιβλιαράκι πως τα πρώτα λάδια πρεπει να τα αλλάξω στα 5000 με 6000 χλμ. στην ford σφακιανακης στην βουλιαγμενης.
Πολυ νωρις δεν ειναι ? Κοντευω και τα 6000 οπου ναναι.
Ξερει κανεις ποσο παει η αλλαγή λαδιων ?
 

cRis

Original poster
Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Πολύ παράδοξο μου φαίνεται αυτό περί της αλλαγής των λαδιών...
Πως σου το έγραψαν ακριβώς;
Δε νομίζω να έχει συμβεί σε άλλους...

Γύρω στα 100€ παίζουν όλες οι αλλαγές πάντως....
 

captain556

Rookie
Nov 6, 2013
16
0
1
Στο βιβλίο σέρβις στην πρωτη σελίδα μου το γράφουν
Γράφει οτι το πρωτο σέρβις πρεπει να γίνει στο πρωτο χρόνο ή στα 20.000χλμ

Και ποιο κατω γράφει αλλαγή λαδιων στα 5 με 6000 χλμ

image.jpg
 

cRis

Original poster
Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Πολύ παράδοξο αυτό! Εμένα δεν μου είπαν κάτι τέτοιο στον Φορντ-ζαρόπουλο....

Μήπως θα πρέπει να ανησυχώ...;

Δεν το θεωρώ παράλογο παρόλα αυτά....

Φίλε nos, είναι εγκληματικές οι αντιπροσωπίες.. Τι να λέμε τώρα...
Πληρώνεις το 1/3 της τιμής τουλάχιστον περισσότερο...

Τα 5λιτρα λάδια κάνουν 50€ και το φιλτράκι κανα 5-10...;

Τα υπόλοιπα 40 είναι η ολιγόλεπτη εργασία αλλαγής ελαίου και περιφερειακής παρατήρησης........
Κ όλα αυτά για την εγγυήση.
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
οπως τα λες ειναι αλλα τι να κανουμε υπαρχει αλλη λυση!
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Παιδιά εγω κλείνω χρόνο την επόμενη εβδομαδα και ετοιμάζομαι για service, έχω κάνει 13.000 χλμ και δεν αλλαξει ακόμα λάδια μιας και μου λένε να περιμενω στο χρονο ή στα 20.000χλμ , όποιο έρθει πρώτο! Το θέμα ειναι οτι πάσχα θα κανω ταξίδι κανα 1500χλμ . Να το κάνω τώρα το service ή να το κάνω μετα? Το αμάξι είχε περασει τεχνικό έλεγχο πριν κανα 1.5μηνα.
 

cRis

Original poster
Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Άλλαξε τα πριν το ταξίδι... Πριν επέλθει ο χρόνος...
Γιατί σε επερχόμενο σκηνικό κάλυψης σου εκ της εγγύησης, μπορεί το νομικό τμήμα να επικαλεστεί οτι άργησες το 1ο σέρβις 3 μέρες... Άρα δεν είσαι στην εγγύηση. Άρα.. Άρα.. Άρα...

1000 φορές κάνε το τώρα... Να πας κ το ταξιδάκι σου με καινούρια λαδάκια να είσαι όμορφος, ωραίος και ασφαλής.
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
θα δεις και διαφορα στην λειτουργεια του μοτερ.
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Λογικο μου φαινεται διοτι ειναι η πρωτη αλλαγη. Εκλεισα ραντεβου για την Δευτερα. Πόσο κυμαινονται οι τιμες για το πρωτο σερβις? κανα 100ε? εχω και μια εκπτωση 18% δωρο που μου ειχανε κανει σε εργασια και ανταλλακτικα.
Διαφορα στο μοτερ? δηλαδη?
 

cRis

Original poster
Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Γύρω στα 100€ κυμαίνονται οι τιμές, άλλος λίγο πιο πάνω, άλλος λίγο πιο κάτω.
Όπως κ να χει, να ρωτάμε εκ τον προτέρων τις τιμές γιατί αν γίνει η δουλειά κ πας να πληρώσεις στο ταμείο κ σου πουν τίποτα αστρονομικό..
Άντε βγάλε άκρη.
Σημαντικό να ρωτάμε πριν γίνει η δουλειά.. Αυτό είναι μια μικρή δέσμευση, γιατί δεν έχουμε να κάνουμε κ με τους καλύτερους ανθρώπους κάποιες φορές....
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
to νεο λαδι 5-20 καστρολ εκανε το μοτερ πιο ησυχο και πιο 'ελευθερο'. μαζι με καρτα εδωσα 110ε.
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Καλησπερα παιδες, ετοιμαζομαι κι εγω εντος 10ημερου για το πρωτο service.  Το αγορασα απο sfakianaki και δεν εχω καλη εμπειρια απο το τμημα πωλησεων. Να το παω εκει για service? καλυτερα Καρανικολα; Εχει καποιος να προτεινει κατι η να συμβουλεψει τι να αποφυγω; Ευχαριστω!
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Εγω θα σου ελεγα να το πας παζαροπουλο.πολυ καλοι ανθρωποι,δεν σε γραφουν στα..... και δεν εχει τοσο κινηση οσο στα αλλα και μπορεις να κλεισεις ραντεβου πολυ ευκολα συν οτι ειναι ανοιχτο και σαββατα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread