Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
kostg said:
Προσωπικά θα συνέχιζα να το πηγαίνω μέχρι 3500 στροφές γενικά αλλά με ξεσπάσματα μέχρι 5500-6000 στροφές. Όχι να το σκίζω όλη την ώρα όμως. Και αυτός ο τρόπος οδήγησης μέχρι τις 10000 χιλιόμετρα. Εθνική το έβγαλες καθόλου;

Εθνική πολλές φορές. Πάω για δουλειά από Πειραιά - Μαρούσι. Έχω πάει και 3 φορές Λουτράκι, οπότε κατά κύριο λόγο έχω κινηθεί σε ανοιχτούς δρόμους. Γενικά δεν είμαι του ζορίσματος. μέχρι 3500 στροφές που πιάνει τα 150 το έχω πάει. Σε χαμηλές ταχύτητες παίζω χαμηλές στροφές έτσι κι αλλιώς και ειδικά με το hill assist δε μου έχει ξεφύγει ποτέ στην ανηφόρα για να ανεβάσω πολλές στροφές. Απλώς ρωτάει ενημερωτικά, δε με γαργαλάει το ποδάρι μου :)
 

Zauro

Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
Μολις βαλεις πρωτη στην ανηφορα ή οπισθεν στην κατηφορα και αφησεις φρενο για 3-4 δευτερολεπτα δεν κουνιεται το αμαξι, οπως στα αυτοματα, συστημα υποβοηθησης ανηφορας στα ελληνικα
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Στην ουσία δεν αγχώνεσαι να παρκάρεις σε ανηφόρα, δεν αγχώνεσαι μη σου φύγει σε φανάρι σε ανηφόρα που ίσως να γλιστράει (βλέπε ανηφόρα με βροχή στο καβο ντόρο στο μικρολίμανο :) ) και γενικά το βρίσκω μεγάλη ευκολία και για τον οδηγό και για το αμάξι. Δεν ξέρω βέβαια αν τελικά ζορίζει το αμάξι...
 

Zauro

Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
Απενεργοποιειται παντως στις ρυθμισεις του αυτοκινητου πολυ ευκολα, απλα το ξεκλικαρεις
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
εγω νομιζω 0τι μετα τα 1000 κανεις οτι θελεις με το μοτερ . στη βελμαρ ο μηχανικος ετσι μου ειπε και ετσι κανω.εαν ειναι σωστο θα δειξει.
 

gv

Rookie
Jul 29, 2013
15
0
0
Για τα λάδια πάντως παίδες μου είπαν να μην τ αλλάξω πρόωρα που ρώτησα λόγω κάποιοων ειδικών συντηρητικών(whatever)που περιέχουν (ο πωλητής ρώτησε τους μηχανικούς), και με συμβούλεψε να το κάνω στο χρόνο πάνω ή στα 20.000χμλ.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Παιδιά ότι θέλει λέει ο καθένα μας γιατί έχει διαφορετική άποψη,εγώ προτείνω και σε εσάς,όπως και στους άλλους το ΠΟΛΥ μέχρι 10000χιλ κάθε αλλαγή,όσο πιο τακτικά τα αλλάζετε καλό κάνετε και όχι κακό
 

cRis

Original poster
Member
Jun 16, 2013
260
0
16
gv said:
Για τα λάδια πάντως παίδες μου είπαν να μην τ αλλάξω πρόωρα που ρώτησα λόγω κάποιοων ειδικών συντηρητικών(whatever)που περιέχουν (ο πωλητής ρώτησε τους μηχανικούς), και με συμβούλεψε να το κάνω στο χρόνο πάνω ή στα 20.000χμλ.

Και εμένα το ίδιο μου είπαν ακριβώς σε εξουσιοδοτημένο σέρβις που ρώτησα επί του Κηφισού...

Λογικά στα προ-εκομπουστ-σεμινάρια των μηχανικών, κάτι θα τους είπαν οι Γερμανοί Δάσκαλοι.
Δεν θα το έβγαζαν απο τη κούτρα τους αυτό. Άλλωστε λεφτά θα σου έπαιρναν στο πρό-ωρο σέρβις. Σωστά;

Εμένα πάντως μου έχει τσιμπήσει λαδάκι τώρα στο στρώσιμο, ενδεχομένως θα πάω για συμπλήρωση.

Το λάδι είναι το 5-20 της Castrol για τον Ecoboost (ειδική συσκευσία που λέει Ford επάνω), που θα μου το πασάρανε για 10€ το λίτρο...

Αρκούντος φιλikή εξυπηρέτηση απο τους μηχανικούς του εν λόγω αντιπροσώπου.
 

gv

Rookie
Jul 29, 2013
15
0
0
DjFiesto said:
Και εμένα το ίδιο μου είπαν ακριβώς σε εξουσιοδοτημένο σέρβις που ρώτησα επί του Κηφισού...

Λογικά στα προ-εκομπουστ-σεμινάρια των μηχανικών, κάτι θα τους είπαν οι Γερμανοί Δάσκαλοι.
Δεν θα το έβγαζαν απο τη κούτρα τους αυτό. Άλλωστε λεφτά θα σου έπαιρναν στο πρό-ωρο σέρβις. Σωστά;

Εμένα πάντως μου έχει τσιμπήσει λαδάκι τώρα στο στρώσιμο, ενδεχομένως θα πάω για συμπλήρωση.

Το λάδι είναι το 5-20 της Castrol για τον Ecoboost (ειδική συσκευσία που λέει Ford επάνω), που θα μου το πασάρανε για 10€ το λίτρο...

Αρκούντος φιλikή εξυπηρέτηση απο τους μηχανικούς του εν λόγω αντιπροσώπου.
DjFiesto said:
Και εμένα το ίδιο μου είπαν ακριβώς σε εξουσιοδοτημένο σέρβις που ρώτησα επί του Κηφισού...

Λογικά στα προ-εκομπουστ-σεμινάρια των μηχανικών, κάτι θα τους είπαν οι Γερμανοί Δάσκαλοι.
Δεν θα το έβγαζαν απο τη κούτρα τους αυτό. Άλλωστε λεφτά θα σου έπαιρναν στο πρό-ωρο σέρβις. Σωστά;

Εμένα πάντως μου έχει τσιμπήσει λαδάκι τώρα στο στρώσιμο, ενδεχομένως θα πάω για συμπλήρωση.

Το λάδι είναι το 5-20 της Castrol για τον Ecoboost (ειδική συσκευσία που λέει Ford επάνω), που θα μου το πασάρανε για 10€ το λίτρο...

Αρκούντος φιλikή εξυπηρέτηση απο τους μηχανικούς του εν λόγω αντιπροσώπου.


Μάλλον απο τον ίδιο πήραμε συμβουλές....
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Παιδια καλησπερα .Σημερα εφαγα μια ξενερα.εχς το fiestaki που αναφερω και πηγα στην sell να βαλω βενζινη και μ λεει ο πολητης κατσε να ελεξω και τα λαδια σου.Ε το μεταξυ και γω το εχω 6 μηνες του εχω κανει 16.000 χιλιομετρα και δεν του εχω αλλαξει λαδια ποτε AR15firing.ειμαι fault σε αυτο.οκ.αλλα οταν κοιταξαμε τον μετρητη δεν ειχε ουτε ενα λιτρο μεσα.ειναι φυσιολογικο?που πηγαν τα αλλα 3 λιτρα?να αναφερω οτι του πινω το αιμα ανεληπως και φοραει και προγραμμα(εχω κανει 800 χιλιομετρα με το προγραμμα).δωστε μου τα φωτα σας παιδια και τις βρισιες σας που δεν εχω αλλαξει τα λαδια μεχρι τωρα

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1390680707[/time]
Α.ξεχασα να αναφερω οτι δεν μου ειχε αναψει η ενδειξη λαδιου στο καντραν παρολο που ηταν τοσο λιγο το λαδι
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
ειναι αδυνατο να δεις ποσα λαδια εχεις μεσα αμεσως μολις σβησεις το αμαξι πρεπει να μεινει λιγη ωρα σβηστο για να καθισουν τα λαδια
 

Dark knight

Hero Member
Αυριο το πρωι πριν βαλεις μπροστα,πιξε μια ματια στον δεικτη λαδιου να δεις ποσαο λαδι εχεις.Το αμαξι οπως λεει και ο arkas πρεπει να ειναι λιγη ωρα σταματημενο!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
κοιτα μιλαμε παντα για τα πρωτα 16.000χμ που ειναι κσι το στρωσιμο και του πινεις και το αιμα. αντε και δεν αλλαξες λαδια που επρεπε πρεπει να ξερεις οτι μονο που εχεις turbo αυτοκινητο ανεξαρτητος μαρκας θα καις λαδι. αυτο ειναι νομος. αν κανεις 10.000χμ και δεν του πινεις το αιμα και καψεις 300ml λαδι θα ειναι φυσιολογικο αν παλι κανεις 10.000χμ και του πινεις το αιμα και καψεις 1.300ml λαδι παλι φυσιολογικο θα ειναι. οποτε στις 16.000χμ που εφαγε και το θεωρητικο στρωσιμο και του πινεις το αιμα να περιμενεις οτι θα το καις το λαδακι σου ειδικα αν ειναι το fordoλαδο μεσα
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Και γω αυτο πιστευω παιδια. Βεβαια δεν μπορουσα να το αφησω ετσι το αμαξι. Αλλσξα λαδια και εβαλα αυτα που κραταν μεχρι 5000 χιλιομετρα γιατι ετσι κ αλλιως σε 3.500 θα το παω για σερβις.να μην ανησηχω δηλαδη ε?
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
lefteriskri said:
Και γω αυτο πιστευω παιδια. Βεβαια δεν μπορουσα να το αφησω ετσι το αμαξι. Αλλσξα λαδια και εβαλα αυτα που κραταν μεχρι 5000 χιλιομετρα γιατι ετσι κ αλλιως σε 3.500 θα το παω για σερβις.να μην ανησηχω δηλαδη ε?
τι λάδι έβαλες φίλε; τα ecoboost   δεν παίρνουν οποίο λάδι να ναι.. (ελπίζω μην τα άλλαξες στο βενζινάδικο κ σου έβαλα τίποτα ημισυνθετικα 10w-40  )
*σε ρωτάω γιατί αναφέρεις ότι αυτα που έβαλες κρατάνε 5000 χιλιόμετρα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread