Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Ωραια οποτε μενω σε αυτο και αλλαγη καθε χρονο/10.000 περιπου. Αν κραταει την μηχανη μια χαρα για 1 χρονο τοτε οκ. Ευχαριστω :)
 

vaso

Rookie
Oct 28, 2013
31
0
0
εχω κανει 1270 χιλιομετρα απο την αλαγη που εβαλα τα mobil.συμπερασμα.το πρωι το αυτοκινητο δεν ακουγετε  πια σαν τρενο.δεν εχει θεματα να πεσουν οι στροφες.στροφαρει λιγο καλυτερα και ειμαι 0,5 λιγοτερο καταναλωση βενζινα.ειδικα οταν ζεσταθει το μοτερ ειναι ραπτομηχανη ακουγονται μονο τα μπεκ.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
γενικα, στις βαλβολινες και τα λαδια, μην λυπαστε τα λεφτα, είναι το μόνο σημείο που αξιζει, γιατι σε γλυτωνει απο πολύ ακριβότερες ζημιές στο μελλον...

motul gear 300 75w90 προτεινω σε βαλβολίνη και λαδι 0 ή 5W30 σε 100% συνθετικό.

δεν ειναι νομιζω τυχαίο οτι΄το όσο δουλευα total 100%  συνθετικο, δεν έσπαγε ακόμα και με 1-1.1 bar και μόλις έβαλα fordolada, πηρα την μπιελα στο χερι...


Καλυτερο λαδι=λιγοτερες τριβες=χαμηλοτερες θερμοκρασίες=λιγοτερες κομμένες μπιέλες...
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Mobil  1 υπάρχει σε 0-30, σε 5-30 είναι τα Mobil Super 3000 X1 Formula FE..
Δες λινκ:
http://www.steico.gr/DF5CD76F.el.aspx

http://www.steico.gr/DAC82749.el.aspx
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Fordλαδο έβαζα τόσο καιρό. Λέτε να πάω για το 5ο service με τα mobil 3000 στο χέρι ? Και για τα ΕΚΟ έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δε ξέρω αν βγάζει SAE 5
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Για τους κολλημένους με τα λάδια είδα αυτή τη Ρώσικη σελίδα που τεστάρει ότι λάδι υπάρχει και δεν υπάρχει:

http://bmwservice.livejournal.com/27699.html

Το τεστ περιλαμβάνει βρασμό σε μια Α θερμοκρασία και μετά αυτό που βλέπουμε είναι το στερεό υπόλειμμα που δεν θέλουμε να έχουμε στον κινητήρα μας.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
mk1 Stelios said:
Το έχουν κάψει τελείως!
Ασε που δεν έχουν φορντόλαδο...
...μην μιλήσω και για το μοτορκοτε που δεν δοκίμασαν  tease

Ναι σίγουρα το ford 'ο' λαδο μετά το ξεφούρνισμα των 400 βαθμών θα έκανε για υλικά πισσας ασφάλτου.
απο τον ίδιο τύπο βιντεο με τις δοκιμές:

[youtube]g7Tc-YkJRxk[/youtube]
 

Bl4deOne

Rookie
Σεπτ. 20, 2010
39
0
6
34
Lamia
Καλησπερα παιδια..!! Εκανα σερβις πριν κανα μηνα και αλλαξα λαδια στο φιεστα και προτιμησα να βαλω τα castrol magnatec που ηταν λιγο πιο ακριβα απο τα λαδια της φορντ. Μονο που παρατηρησα προχτες οτι ειναι τυπου 5w20. Γνωριζετε ποιος ειναι ο τυπος λαδιου για τα μκ7;; Υπαρχει καποιο προβλημα που δεν ειναι 5w30?
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Ναι τα Castrol Magntec ειναι διαφορετικα κ εχουν αλλη προδιαγραφη Ford επανω αν δεις! Τα παλια ηταν WSS M2C913C και τα Magnatec ειναι WSS M2C 948B (αλλα λεει επανω suitable for EcoBoost and most modern Ford engines)!  :eek:

Επισης αλλαξαν κ το φιλτρο που πλεον ειναι καπως διαφορετικο κ μαυρο...  doh
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Παρ'όλα αυτά είναι ημισυνθετικά, σωστά ; Μου κάνει εντύπωση πως ακόμα και σε κινητήρες 150ps η Ford δεν επιλέγει να βάλει 100 % συνθετικό λάδι.
 

Bl4deOne

Rookie
Σεπτ. 20, 2010
39
0
6
34
Lamia
Αυτό σημαίνει ότι δεν κάνουν για το δικό μου; Αυτά όλα που λες τα γράφει πάνω στη συσκευασία....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν κάνει, δε θα το ρίσκαρα να το αφήσω στο αυτοκίνητο. Είναι πιο λεπτό λάδι από αυτό που προβλέπεται για τον κινητήρα του αυτοκινήτου σου και πιθανόν να μη λιπαίνει σωστά, ή να το κάψει πολύ γρήγορα και να έχεις άλλα θέματα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το προβλημα αν έχεις πιο ψιλό λάδι είναι οτι μπορει να φθειρει αργα τα εδρανα βασης του στροφάλου, του εκκεντροφόρου και να περναει στο θαλαμο καυσης.

Πρακτικά η φθορά θα είναι ελάχιστα διαφορέτική απο το 5W30 (μπορει να μην είναι καθόλου, μιας και το λάδι που έβαλες είναι πολύ καλύτερο απο το φορντόλαδο), ενω το κάψιμο του λαδιού θα φανει αμέσως (αν δεν καιγεται, δεν θα πέσει η στάθμη λαδιού).

Εγω θα πρότεινα εφοσον δεν δεις να πέφτει η σταθμη απότομα, να κανεις περιπου 5000 χλμ και μετα να τα αλλαξεις σε 5W30, χωρις να πολυζορίζεις το αμαξι, και δεν νομιζω να έχεις κανένα πρόβλημα. Αν σου περισεύουν τα λεφτά άλλαξε τα και τώρα. 
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ηλίας said:
Παρ'όλα αυτά είναι ημισυνθετικά, σωστά ; Μου κάνει εντύπωση πως ακόμα και σε κινητήρες 150ps η Ford δεν επιλέγει να βάλει 100 % συνθετικό λάδι.
Η ford το 5w30 που πουλάει δεν το δίνει για ημίσυνθετικό....αλλά για συνθετικό
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Τα castrol edge γραφουν στην συσκευασία  " fully synthetic" . Στα magnatec δεν γράφουν τίποτα. Στο site που με παρἐπεμψες για τα magnatec γράφει "uses fully synthetic technology". Αυτὀ δεν σημαίνει ότι είναι πλήρως συνθετικἀ. Τα ίδια ισχύουν και στις άλλες εταιρείες π.χ. motul όπου τα ημισυνθετικά αναφέρονται σαν "synthetic technology".
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread