Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Με ένα 4λιτρο είσαι καλυμμένος. Και λίγο ακόμη για να φτάσει στο max ο δείκτης (οπότε αν θέλεις συμπλήρωμα, αγοράζεις 5λιτρο για να έχεις καβάτζα).
 
Σεπτ. 24, 2017
3
0
0
καβαλα
Καλησπερα παιδια .
Ειμαι κατοχος ενος ford fiesta 2009 το αγορασα κουτα, μετα τις 9000 khm και μεχρι τις 46000 khm που εχω σημερα χρησιμοποιω 10w-40 λογου του κλιματος της ελλαδας. Το αμαξι δουλευει αψογα και δεν καιει γραμμαριο απλα θα ηθελα να που πει και καποιος αλλος την γνωμη του για αυτο το θεμα ειδικα αν εχει αρκετα χιλιομετρα παραπανω. Υποψην το 5w-30 ειναι για -30 βαθμους κελσιου.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αν ο κατασκευαστης συνιστα 5w30, εσυ πρεπει να βαλεις 5w30. Μόνο με το άνω νουμερο πρέπει να παίζεις λόγω κλίματος, όχι με το κάτω. Στη συγκεκριμένη περιπτωση αντε να βαλεις 5W40, όχι 10W40.
 

Fiesta maniac

Rookie
Nov 20, 2015
25
0
0
30
Αθήνα
Μέχρι και 5W-20 προτείνει η ligui molly (SPECIAL TEC F ECO) που ακολουθεί και τις προδιαγραφές των αυτοκινήτων μας.Αλλά εγώ βάζω 5W-30 (SPECIAL TEC F 5W-30).Το 10w-40 έχω την εντύπωση το βάζεις σε περίπτωση, αναγράφει το εγχειρίδιο. που δεν υπάρχει 5W-30 Ή 5W-20.
 
Σεπτ. 24, 2017
3
0
0
καβαλα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας τώρα έχω βάλει τα 5w-30 της Castrol να δω πως θα πάει. Εσάς δεν καίει λάδια έτσι με τα 5w-30?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όχι βέβαια, δεν καίνε λάδια. Αφού είναι σχεδιασμένοι οι κινητήρες για να δέχονται αυτά τα λάδια. Ούτε οι ecoboost καίνε τα 5w20. Απλά μου κάνει εντύπωση που αποφάσισες να ξεφύγεις από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή και μάλιστα σε τόσο σημαντικό αναλώσιμο όπως το λάδι της μηχανής.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
και μένα μου κάνει εντύπωση που που πήγες σε 10w40. συνήθως δεν ξεφεύγουμε από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή παρά μόνο όπως είπε και ο turbomaniac, άντε να ανέβεις από το 5w30 σε 5w40.
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Καλησπέρα! Τοποθέτησα το καλοκαιρι λαδια Castrol magnatec (Start stop) αλλα εχω ΜΚ7 1.4! Μεχρι στιγμης δεν εχω υποψιαστει καποιο προβλημα! Παιζουν ρολο στην αυξημενη καταναλωση?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Βαγγέλη, έβαλα κι εγώ τα ίδια λάδια στο mk6 το καλοκαίρι. Και πλέον έχω φτάσει τα 8lt/100km ενώ ήμουν στα 7,4lt/100km. 5w30 είναι κανονικά της Ford αλλά μάλλον κάτι δεν κολλάει στο παζλ με τους "παλιότερους" κινητήρες μας...
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Ααα μπραβο..Καλα μου φενεται! ;) Τωρα στην επομενη αλλαγη λαδιων μαζι με μπουζι κτλπ για να δω πραγματικη αυτονομια!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Λογικά ναι. Θα το δω κι εγώ στην επόμενη αλλαγή και σκέφτομαι να ξαναβάλω τα comma με προδιαγραφές ford που ήταν πολύ καλά και δεν είχα παρατηρήσει διαφορές με τα formula f της ford.
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Καλημέρα maniacs.. Έχει  δοκιμάσει κανένας τα παρακάτω λάδια  https://www.tzambaolla.gr/index.php?route=product/product&product_id=197  Ή να βάλω το κλασσικό της Ford;
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
thodoris said:
Καλημέρα maniacs.. Έχει  δοκιμάσει κανένας τα παρακάτω λάδια  https://www.tzambaolla.gr/index.php?route=product/product&product_id=197  Ή να βάλω το κλασσικό της Ford;

Στο τελευταιο service αυτό μου έβαλαν μοντέλο mk7 (2010). Από ότι μου είπαν, το θεωρούν την καλύτερη επιλογή.
 

theoanag

Member
May 23, 2018
114
49
28
παιδια λιγη προσοχη με τα λαδια μην κοιτατε μονο τιμες υπαρχει μεγαλη νοθεια ,φιλος που δουλευει με μπαταριες και ανταλλακτικα μου εδειξε dexelia castrol aral που ειναι η συσκευασια ιδια με τα γνησια και η διαφορα τους ηταν οτι ελειπε το αναγλυφο στο κατω μερος.Εισαγωνται απο Βουλγαρια σε δεξαμενες και τα συσκευαζουν εδω.ειχα δει μαλιστα και μια αποθηκη στον Ασπροπυργο που εκανε αυτη τη δουλεια.Καλυτερα να πληρωσεις κατι παραπανω και να παρεις γνησια απο ενα εξουσιοδοτιμενο, στα ηλεκτρομαγαζα και στα μικρα συνεργεια υπαρχει μεγαλη νοθεια.
 

sheva

Rookie
Jun 6, 2017
11
0
1
παιδια καλημερα καλη κυριακη.ψαχνω να βρω καποιο μαγαζι που να χει τα λαδακι της φορντ που βαζουμε τα 5/30 να χει φιλτρο και να κανει και αλλαγη λαδιων γιατι θελω μονο αλλαγη και δε βρισκω και τα 3 μαζι.
εχεις κανεις ιδεα πως να το βρω? μενω φιλαδελφεια .
ευχαριστω παρα πολυ
 

Bill_CBK

Rookie
Nov 20, 2018
19
0
1
Για τα Aral κάποια γνώμη; Θεωρούνται από τις καλύτερες επιλογές για τα Ford μας;

https://www.skroutz.gr/s/16313805/Aral-HighTronic-G-5W-30-4lt.html
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ούτε καν. Αυτό που έχεις στο link δεν έχει προδιαγραφές Ford. Είναι για MB & GM.
Άσε που το 5λιτρο της Ford είναι πιο φθηνό.
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
καλησπερα πριν 2 εβδομαδες εκανα service το αυτοκινητο μου λαδια μπουζι! σημερα παρκερνω το αυτοκινητο σβηνω τιν μηχανη του αυτοκινητου και μου βγαζει το εξης μηνημα engine oil ενω τα λαδια τα εχω αλλαξει πριν 2 εβδομαδες το ξαναβαζω μπρος και δεν το ξαναβγαλε!σας το εχει κανει και εσας! μπορει τα λαδια που μου εβαλαν στο συνεργειο να μιν ειναι καλα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread