Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

stef7

Original poster
New member
Nov 10, 2010
51
0
0
38
nikaia
Καθε ποτε αλλαζετε λαδια και τι τυπο χρησιμοποιειτε?
 

stef7

Original poster
New member
Nov 10, 2010
51
0
0
38
nikaia
ο κατασκευαστης λεει καθε 20000 χλμ.αλλα ειναι πολλα για μες στη πολη.και εγω καθε 7000 αλλαζω
 

stef7

Original poster
New member
Nov 10, 2010
51
0
0
38
nikaia
αυτα που βαζουν στη ford ειναι full συνθετικα?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
stef7 said:
αυτα που βαζουν στη ford ειναι full συνθετικα?

ειναι κατι ενδιαμεσο απο ημισυνθετικο και full συνθετικο
για αυτο πανω στην συσκευασια γραφει συνθετικο
εγω προσωπικα βαζω 5-30 ford και τα αλλαζω καθε 7.000χλμ
 

glen

Rookie
Feb 14, 2011
19
0
0
καλημερα σας
πηγα χτες για το πρωτο σερβις
και εχω την εντυπωση οτι εχει βαλει περισοτερο λαδι απ οτι πρεπει..... ειναι πανω και απο την δευτερη γραμη του δεκτη....
ειναι καλο αυτο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όχι και ότι καλύτερο, μα καλά, δεν κοιτάνε πόσο λάδι βάζουνε σε αυτά τα συνεργεία;

Το αυτοκίνητο να υποθέσω ότι το είχες σε οριζόντιο δρόμο (όχι κατηφόρα) και αφού είχες σβηστή τη μηχανή τουλάχιστον 15 λεπτά, πριν το τσεκάρεις, έτσι;
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Καλημέρα! Εγώ επειδή το έχω λίγο καιρό (είναι μοντέλο Σεπτεμβρίου 2010) μετά το στρόσιμο, το πήγα για αλλαγή λαδιών στην αντιπροσωπία...Βρε αυτοί οι άνθρωποι...σόνι και καλά να μη μου αλλάξουν λάδια έκαναν doh
Μου έβαλαν της "BP" 5W-30 visco 7000...καλό είναι; Από ότι ξέρω είναι πλήρως συνθετικό και κάνει και για τούρμπο κινητήρες...Εγώ ένα απλό 1250cc έχω :D
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Έλα ντε...Και εγώ περίμενα να μου βάλουν εκείνο με την επωνυμία ford formula.....έτσι δε το λένε;
Είχα πάει στην αντιπροσωπεία της Κάπα Car.Απέναντι από τα Jumbo στον Πειραιά (σε ένα στενάκι μέσα είναι)...
Μετά από λίγες μέρες νομίζω έκλεισε το συγκεκριμένο service :D
 
BillMk7 said:
Καλημέρα! Εγώ επειδή το έχω λίγο καιρό (είναι μοντέλο Σεπτεμβρίου 2010) μετά το στρόσιμο, το πήγα για αλλαγή λαδιών στην αντιπροσωπία...Βρε αυτοί οι άνθρωποι...σόνι και καλά να μη μου αλλάξουν λάδια έκαναν doh
Μου έβαλαν της "BP" 5W-30 visco 7000...καλό είναι; Από ότι ξέρω είναι πλήρως συνθετικό και κάνει και για τούρμπο κινητήρες...Εγώ ένα απλό 1250cc έχω :D
ποσα χιλιομετρα εχεις κανει?
φιλτρο αλλαξαν?
Κανονικα επρεπε να σου βαλλουν της φορντ.
Ποσο στο χρεωσαν?
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Κοντά 3000χλμ....2996 αν θυμάμαι καλά... Όχι φίλτρο δεν άλλαξαν...έναν οπτικό έλεγχο έκαναν μόνο... Όλα μαζί στο τιμολόγιο έκαναν 64 ευρώ...
 
BillMk7 said:
Κοντά 3000χλμ....2996 αν θυμάμαι καλά... Όχι φίλτρο δεν άλλαξαν...έναν οπτικό έλεγχο έκαναν μόνο... Όλα μαζί στο τιμολόγιο έκαναν 64 ευρώ...

οταν λες ολα μαζι?

...να μην ξανα πας σε αυτους!
Οταν αλλαζεις τυπο λαδιου πρέπει να αλλαζεις κ το φίλτρο οπως κ να εχει
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Λέω όλα μαζί γιατι μου χρέωσαν και τον οπτικό έλεγχο doh...Θα το πηγαίνω για service από εδώ και πέρα, από εκεί που το πήρα. Στον Σφακιανάκη...
 
BillMk7 said:
Λέω όλα μαζί γιατι μου χρέωσαν και τον οπτικό έλεγχο doh...Θα το πηγαίνω για service από εδώ και πέρα, από εκεί που το πήρα. Στον Σφακιανάκη...

26 ευρω εχουν τα λαδια κ το φιλτρο της Φορντ (αγορα)

..στα 10.000 αλλαξε λαδι κ φιλτρο οποσδηποτε
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Ωχ κατάλαβα...Κότσο με έπιασαν ( για να μη το πω αλλιώς :(  )... Και εγώ εκεί σκευτόμουν να ξαναλλάξω λάδια...Οκ θα έχω υπόψην και για φίλτρο...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread